Zelené štěstíNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:197
Počet zobrazení:8 876

Nikde není tak živo jako na trhu s knihami o zdravé výživě. Každý k tomu má co říct, a tak není divu, že ani Arjen nezůstal pozadu.

Přepis titulků

Za chvíli více o zahájení činnosti parlamentu, ale nejdřív chci probrat něco, co vyvádí z míry mnoho dívek a žen. A mě taky, když jsem trošku na dně. Jídlo. Takže... Ke stolu! Rozhodně jím zdravě. Tím chci říct, že jím tak, jak mi radí Centrum pro výživu. Hodně zeleniny, dvě porce ovoce...

Co tu ještě máme? Mléko, jogurt, hrst oříšků, častěji rybu, míň masa a málo tuku. Ale možná si říkáte: "Všechna ta doporučení, už pro stromy nevidím les." O zdravé stravě bylo řečeno tolik, že občas pro stromy nevidíte les. Tvrdí se toho tolik, že už pro stromy nevidíte les. Není pak divné, když občas pro stromy nevidíme les.

Chápu, je v tom zmatek. Skutečný prales. Ano! Je to opravdu prales. "A minulý týden se v tom lese diet objevily další dva mladé stromky," píše NRC. Píšou v NRC... Je psáno v NRC. Tady: "Myslela jsem, že jíme zdravě." Toto je rozhovor se ženami za Zeleným štěstím. Jsou to Tessa Moorman a Merel van Carlsburg.

Zní to jako viking a nealkoholické pivo, ale jsou to dietoložky známé hlavně na Instagramu. Všichni o tom rozhovoru mluvili, tak jsem si ho taky přečetl. - Jíte tak, jak vám radí Centrum pro výživu? - Ano. Hodně zeleniny, dvě porce ovoce, mléko, jogurt, hrst oříšků, méně masa, častěji rybu, málo tuku. A myslíte si, že děláte dobře? No, neděláte. Co to sakra…

Nebojte se, všechno bylo umělé. Jen... Jen toto vajíčko je opravdové, protože to si pořád můžu dát. Mňam. Co jíst, když chcete být zelený a šťastný? Rozhodně ne mléčné výrobky, protože překyselují tělo. Žádná vejce (menstruaci slepic). Menstruaci slepic? Jak na to přišli?

- No, když se nad tím zamyslíte… - Jak? - No, je to přece vajíčko. Uvolní se... - Ano? Vznikne v děloze, uvolní se a pak ho máte na talíři. - Ano, ale… - Přemýšlel jste o tom někdy? Ne, o tom jsem nikdy nepřemýšlel. Takže to udělám teď. Chviličku... TICHO, PROSÍM Máme slepice.

Slepice jsou ptáci. Takže ne savci. Ptáci nemají dělohu. Takže vůbec nemenstruují, takže... Trochu jsem o tom přemýšlel. Je to nesmysl, je to nonsens, je to trejf. Znáte trejf? Zastaralé slovo trejf? Ano? Znamená to nesmysl. To je ale trejf! Klidně to rovnou zapomeňte. Ale byl jsem zvědavý, takže jsem si Tvých 50 dnů zeleného štěstí koupil.

A i když vypadá jako tlustý časopis, je to vlastně vytištěný instagramový účet za 54 eur. Což vůbec není drahé ve srovnání s letním speciálem za 64 eur. Ale popravdě řečeno, když trochu čtete mezi chybami, najdete tam dost zastaralých informací. Například na straně devadesát: Slavní vegani. Všechno slavní vegani, kteří se stravovali stejně. Například nosorožec.

Slavný vegan, kdo by ho neznal. Je sice na pokraji vyhynutí. Bill Clinton, ten k nim také patří. Brangelina, ta už vůbec neexistuje! Podle mě je to fušeřina. Ale to taky odpovídá. Stačí si přečíst ten rozhovor v NRC. Nejsme vědci, vysvětlují. Říkají jen to, co každý v hloubi svého nitra ví.

Co víte v hloubi nitra. Vtipné, má oblíbená balící hláška. Myslíš, že jsem prima. Nejsem vědec. To, co říkám, už v hloubi svého nitra víš. Funguje to. Tři ženy z druhé řady teď sklouzly do první. Pokaždé to zabere. Tessa a Merel tedy nejsou odbornice. A co hůř, nedělají rozdíl mezi jasnými fakty a ryzím trejfem. Jen tak si píšou.

A to doslova. Kniha Tvých 50 dnů zeleného štěstí překypuje chybami. A to tak moc, že se za ně na své stránce omlouvají. A dokonce v tom prohlášení… Jen čtěte se mnou… První věta: "Nejsme pravopisní gurové." Nejste, to je jasné. Guruové se píší s uo. Dál: "Snažíme se odstranit všechny chybky a s dobrými editory pracujeme."

Tess, poznač si, že tyto dobré editory už nikdy víc. A vy na to: "Arjene, těch pár chybek, co pořád máš?" Že to jde mnohem dál, protože v jejich životopise stojí: ortomolekulární dietolog, aplikovaná kineziologie. To je trejf, šarlatánství. Víc o tom jindy. Ale hned tady pod tím stojí, že jsou registrované v BIGu. BIG je pro poskytovatele individuální zdravotní péče. Je to značka kvality, takže víte, že je to opravdový doktor, ne nějaká dyslektická foodblogerka.

Podíval jsem se tam, a ony tam nejsou. A co víc, není tam žádný výživový poradce. Protože BIG pro ně vůbec není. Je pro lékárníky, doktory a tak. Takže napsat, že jste v BIGu, je prostě podvod. Dobře, tyto kočky nejsou tak skvělé, jak vypadají. A toto není jediná kniha.

Tady. Všechno mladé módní ženy, na úspěšných fotkách. A všechny mají jeden velký sen. Že váš způsob stravování naplní jejich peněženku. Velmi úspěšná je třeba Rens Kroes. Velká část, ten základ, musí být zdravé jídlo. Z toho získáte energii a sílu. A s tímto základem pak můžete sem tam zhřešit. Úplně to chápu, Rens.

Zavolám ti zítra. A potom... Další taková kočka, Kris Verburg. - K snídani? - Ráno jím vločkovou kaši, s kouskem hořké čokolády, vlašskými ořechy a ovocem. Kris vymyslel Potravinové přesýpací hodiny a mohl nám popsat, co snídá. Ale to bude dvanáct, to je oběd a potom budu… Ano, ano, Krisi, ano.

Další móda: paleo. Jezte jako jeskynní lidé. Makaronů a špaget si nevšímám. Taky rýže nebo brambory nepatří k paleo stravě. Tyto produkty jsou zakázány. Tady lahodný Actimelek nebo biologické mléko rozhodně nejsou paleo. I takovéto bulky se semínky nahoře a podobné nechte být. Cože? Arjen bez Actimelku? Co?

To zní hodně omezeně. Nerad se omezuju a říkám si: "Sakra, to nesmím." Opravdu? Víš to jistě? Co bude dál? Přestaneme jíst úplně? Poslední trend v zemi diet: půst. Pět dní v týdnu můžete jíst, co chcete a zbylé dva dny se postíte. Naši prapředkové to nedělali jinak. Ano, naši prapředkové.

Kde jsou teď? Všichni mrtví. Dožili se jen třicítky. A navíc, víte, co ještě jedli? Sebe navzájem! Diety nejsou ničím novým. Vzpomeňte si na bývalé dietářské guruy: Montignaca, Atkinse, doktora Franka, Pána boha: "Evo, těch jablíček si nevšímej.

Jinak můžeš všechno. Vedle si utrhni Actimelek." Diety tady byly vždy a týkají se skoro všech. V Nizozemsku drží dietu víc než polovina žen. U mužů je to skoro 40 %. To jsou vypasen... Promiňte, plnoštíhlá procenta. A pro tyto lidi existují knihy o výživě plné nesmyslů. Některé z nich mají nové zábavné nesmysly.

Ale jsou i vracející se houževnaté nesmysly. A proto dnes uvádím: Talíř trejfu! Ano. Talíř trejfu s nejčastějšími trejfy v dietních příručkách. První bod: cukr. Vyhýbejte se bílému cukru. Máme pro něj skvělé alternativy.

Například med, agávový sirup nebo datle, ty se dají dobře použít. Nebo xylitol. Všechny jsou v mé knize. Ano, není kniha, která by nevarovala před špatným cukrem. Ale jaký druh cukru jíte – cukr krystal, cukr moučku, kokosový cukr, javorový sirup, med – to vaše tělo vůbec nezajímá. Glukóza, fruktóza, dextróza, sacharóza – ze všech se tloustne stejně.

Kromě trombózy, ta jde hlavně do nohou. Takže chcete měsíc nejíst cukr, abyste trochu zhubli. V knize Rens Kroes si tedy najdete jídlo bez cukru. Třeba: Zmrzlinový dort ze superpotravin. Projdete suroviny: "Jupí, žádný cukr." A Roes ho navíc popisuje jako "nadzdravý" dort. Nadzdravý, jako by tvořila rasu dokonalých dortů.

Ale dobrá. Tento dort, ten bez přidaného cukru, obsahuje: javorový sirup, datle a banány. A to všechno je taky cukr. Navíc, je v něm skoro kilo mandlí. Spočítal jsem to a ten dort obsahuje víc než 9000 kalorií. Devět tisíc! Hubnoucí ženě musí stačit 1500 kalorií na den.

Ale devět tisíc! To je osmnáct Big Maců. A Rens Kroes píše, že si tohoto dortu bez přidaného cukru můžete dát pořádný kus. To je, jako by dítě snědlo Big Mac a vy potom snědli to dítě. Bez přidaného cukru, ale stejně. Z přemíry cukru se tedy tloustne. Na jeho formě nezáleží. Ať je bílý a hranatý, žlutý a křivý, hnědý a svalnatý.

Cukr je cukr. Představa, že přidaný cukr je horší než přírodní, je holý trejf. A to nás přivádí k dalšímu mýtu: čisté stravování. Héj, podívejte, kdo je doma! Potraviny v původní podobě jsou pro tělo nejlepším palivem. Nakonec dojdete k tomu, že můžete jíst všechno… co nám dala matka příroda.

Víte, co nám matka příroda taky dala? Bolševník, antrax, azbest. Výborné, dobrý čerstvý azbest, nejlépe místní. Ten chlapík ho ze stropu stále trhá ručně. Mmm, azbest. Takže to je taky holý trejf. To byla příroda, a co lepek?

Na většinu potíží, které nejde raz dva vysvětlit, věřte mi, zkuste aspoň čtyři týdny nejíst lepek a svět… Ano, lepek může mít smrtelné následky. Strašné bolesti břicha, hlavy, únavu. Je to opravdu hrůza, pokud jste na něj alergičtí. A to je míň než 1 % lidí. Velkým zdrojem strachu z lepku je kniha Život bez pšenice. Lepku tam říkají jed a její autor běsní kvůli pšeničné lobby.

Ach ano, pšeničné lobby. Skutečná mafie. Jedno špatné slovo o lepku a zítra ráno tě najdou v mlynářově kufru. Mrtvého. Obaleného ve strouhance. Určitě vynikající. Ale pro naprostou většinu lidí je bezlepková strava holý trejf. Dále management trávícího ústrojí, například detoxy. Když začnete den pojídáním věcí, které se těžko tráví, tak už v žaludku vzniknou zácpy.

Představte si, že po vajíčku sníte kousek ovoce. Ovoce se chce rychle dostat ze žaludku, ale tam je ještě pořád vajíčko. Pozor na vajíčko! Kiwi chce projet. Uf, to bylo o fous. Toto se u guruů přes výživu objevuje často. Špína, v těle to vře, ve střevech vznikají zácpy, občas je třeba detox, pití šťáv nebo hůř…

Pročištění ve formě detoxu může být velmi dobrý začátek nového roku. Protože začínám s čistým tělem. Odstraním všechny odpadní látky z minulého měsíce. Podle profesora dietetiky Katana je to však nesmysl. Například vnitřní výstelka střev se kompletně obnoví každých pět dní. Tělo to dělá samo. Takže představa, že potřebuje pomoc zvenčí, aby se pročistilo, je prostě holý trejf.

A teď slyším hlásek říkat: "Arjene, zkusil jsem to, funguje to, shodil jsem čtyři kila, jsem šťastný, má pleť září jako čerstvě narozená mikrovlnka." Samozřejmě, funguje to. Mnohokrát to zkoumali. Každá dieta funguje zhruba stejně. A ne kvůli převratnému objevu dobrého cukru, lepku nebo čisté přírody, ale protože se vědoměji zabýváte jídlem.

Jíte míň, a proto shazujete. A teď si říkáte: "Arjene, to je ohromné. Chci vědět víc!" To je možné, protože i já jsem napsal knihu o výživě. To je ona. Jmenuje se Talíř trejfu: Jezte lépe s Arjenem Lubachem. Podívejte, to jsem já. A kniha je plná... Ano, úplně prázdných bílých stránek.

A pozor, na poslední straně je text: A tam stojí: "Jezte vyváženě a ne moc." Kruci, je tam chyba. Měl bych ještě spolupracovat s nejlepšími editory. Takto guru nikdy nebudu. Každopádně, držte se této knihy a zhubnete. Lze ji koupit na naší stránce za 320 eur za kus. To je zadarmo.

A mám také speciální zimní edici. Skvělé, podívejte. Vařečka má také čepičku. To bylo trochu víc práce, takže tato je za 380 eur. Kupte si ji a budete navždy šťastní. A po skončení vysílání dostane každý v publiku výtisk zdarma. Ahoj, já jsem Arjen. Prima, že se díváš. Nezapomeň odebírat náš kanál. Stačí udělat klik.

Normálně kliky nemám rád, ale pro tentokrát. Klik. Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Střeva se ti podle těchto lhářů vyčístí samy za 5 dní. Víte o tom, že v tlustém střevě si nosím i několik kilogramů nestráveného masa a ta krusta přilepená se stěně střeva je plná toxických látek (u většiny populace, která se stravuje "normálně"). Klistýr může být dost náročný, hlavně kvůli strátě střevní mikroflóry, ale tvrdit, že je zbytečný je lež.Kdo tomu nevěří, může si problematiku nastudovat.

120

Odpovědět

Klistyr je dobry hlavne pred analnim sexem ;)

180

Odpovědět

+SmourekScat vždy oživí milostný život :D

30

Odpovědět

Wow,jak si do tlustého střeva dostaneš nestrávené maso ? A několik kilogramů ?😱😱

140

Odpovědět

Vždyť ty ani nevíš, jak se to píše... Je to "klystýr"... Díky za názor, že klystýr může být dost náročný, pod to bych se podepsala. Znám pár důvodů, kdy je klystýr dobrá věc, zdravý životní styl to není... Ale mám dojem, že ti, kdo tvrdí něco o nalepených toxických vrstvách nebo o tom, že je dobré ho dělat pravidelně, o tom nic neví a/nebo nikdy to pořádně nedělali. Výjimky se najdou. Nechci nikoho urážet. Asi je lepší provádět sem tam klystýr, než denně žrát v levných bistrech. Ale nedoporučila bych v životě ani jedno.

50

Odpovědět

"v tlustém střevě si nosím i několik kilogramů nestráveného masa"

- Tak si nestrkej do p*dele nestrávené maso a nebudeš potřebovat klystýr ;)

160

Odpovědět

Taková drobnost: není to 9000 kalorií, ale 9000 kilokalorií. To je celkem rozdíl.

20

Odpovědět

Co se týče faktů, tak máš úplnou pravdu. Konečný součet je správně uveden v kcal, tedy kilokaloriích. Ale očividně je to jako u nás, takže si Arjen místo o kilokaloriích vesele mluví o kaloriích.

90

Odpovědět

Začínam tý holandštině přicházet na chuť, tváří se jakoby z tý pusy nechtěla ale když už se z ní dostane, tak je to aspoň příjemný na poslech :-D

150

Odpovědět

Míchaná slepičí menstruace, moje nejoblíbenější snídaně. :-)

171

Odpovědět

Hmmm, vařené slepičí ovulace....

Ale vážně. Lidi mají moc volného času a pak vymýšlejí takovýhle hovna, aby na sebe upozornili.

202

Odpovědět

Rád bych se zeptal nizozemštinářů, jestli ten moderátor opravdu tak často používá anglické fráze (zaslechl jsem třeba docela jasné "what the f**k", "where are they now", "my mind is blown"), nebo jestli jsou to náhody, kdy totéž zní stejně v obou jazycích?

250

Odpovědět

Ne, nezní stejně v obou jazycích, jsou to opravdu anglické fráze. Může si dovolit je říkat, protože v Nizozemsku prakticky každý (uvádí se okolo 90 % obyvatelstva) umí anglicky.

260

Odpovědět

+XCJen doplním, že nizozemci mají angličtinu poměrně dost v oblibě a takovéto fráze, či jednotlivá slova se v hovorové řeči používají běžně. Je to i tím, že mají dost hodně podobných nebo stejných slov, ač se to kvůli té chrochtací výslovnosti nemusí zdát.

120

Odpovědět

Potvrzuji, sám pocházím z NL (narodil jsem se tam a moje matka je Holanďanka) a holandština je můj první jazyk. A jak uvádí XC anglicky rozumí opravdu 90% obyvatelů. Angličtina není ale vždy podobná Nizozemštině nicméně slovosled je.

70

Odpovědět

+VerisuMůžu se jenom ujistit, jak to myslíš s tím slovosledem? Mám pocit, že právě v něm je několik citelných rozdílů.

10

Odpovědět

Celkem pravdivy informace, jen na druhu cukru záleží, hodně fruktosy ovlivnuje pocit nasycenosti a cpete se jak prase..taky to dělá bordel v játrech, proto se to označuje v biochemických přednáškách jako jed

72

Odpovědět

Nutno doplnit, že vě většině u nás prodávaných sladkých limonád není cukr, ale glukózo-fruktozový sirup, ze kterého se lépe tloustně, než z jiných cukrů... Hlavně že "cukr je cukr". Samozřejmě, že po nahrazení cukru medem nezhubneme, ale rozdíl tam je.

62

Odpovědět

Paleo dieta funguje! Akorát člověk nesmí pouze jíst jako v době kamenej, ale musí si to jídlo taky sám sehnat jak v době kamenej. Zaručuju všem, že když bude jíst jen to, co si uloví nabroušenym klackem, nebo sezbírá v lese, tak zhubne absolutně bez problémů.
A JE TO ZADARMO!!!

720

Odpovědět

Neklam, bruska na klacek nieco stoji :P, a tiez benzin na vyzdvihnutie babicky z domova (pre pripad medveda v lese ...)

00

Odpovědět

Při paleo dietě člověk musí zemřít, protože než sežene mamutí maso a nebo steak ze šavlozubého tygra tak zdechne haldy

10

Odpovědět

+Painteridouska... protože to jsou ty jediný 2 zvířata, co v tu dobu žili...

20

Odpovědět

Tento díl byl vážně skvělý! Jen nechápu, jak tomu chrochtání může někdo rozumět. :)

240

Odpovědět

Ohledně půstu a dietě 5+2 existuje moc pěkný dokument od BBC ze série Horizon.
https://www.csfd.cz/film/393143-jak-jist-abychom-zili-dele-a-zdraveji/komentare/

41