Patentování zeleninyNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:116
Počet zobrazení:6 919

Ochrana duševního vlastnictví je v dnešní době klíčová. Počet patentů průmyslově využitelných vynálezů narůstá a nikdo se nepodivuje nad tím, že vynálezecká činnost je tímto způsobem chráněná. Jiná situace však panuje u rostlin. Ačkoliv jsou i nové odrůdy výsledkem jistého druhu vynálezecké činnosti, vztahují se na ně v Evropě jiná pravidla. Proč? A co s tím má co dělat Monsanto z Lubachovy superpřímky?

Původní video bylo publikováno v roce 2015. EU od té doby přijala určitá opatření ve prospěch šlechtitelů.

Anglicko-nizozemská poznámka:
O podobnosti nizozemštiny a angličtiny už bylo leccos řečeno. Na konci tohoto videa Lubach podobnost obou jazyků využil, když prohlásil: "Dan drop ik nu de biet." Neboli, že teď hodí dolů řepu. Anglický přepis by však měl trochu jiný význam: "Dan drop ik nu the beat."

Přepis titulků

Dámy a pánové, strašná zpráva pro… tyto chlapce. Dámy a pánové, strašná zpráva a strašná tedy i pro nás všechny. Minulou středu se něco stalo – pohroma, která může zničit celé zásobování potravinami. A vy zase nic nevíte! O co tu jde?

Nizozemsko je zemí semínek. Nizozemští pěstitelé jsou nejlepšími šlechtiteli zeleniny na světě. 35 % semínek zeleniny pochází z naší země. Víc než třetina všech semínek zeleniny na světě je z Nizozemska. Naším jediným úspěšnějším vývozním artiklem jsou nezletilí DJové, kteří ovládli svět stejnou skladbou. Dobrý song, všichni DJové. Kde jsme to byli?

Aha, u semínek. V čem přesně jsme tak dobří? Šlechtitelé používají navzájem semena rostlin, aby vytvořili lepší odrůdy. Ty jsou například odolné vůči některým nemocem. A to se smí, pokud není původní odrůda přesně zkopírována. Nizozemsko je v tom stejné jako naše redakce, můžeme svá semena používat kdy a jak chceme. V zemědělství tomu říkají odrůdové právo. Jak funguje?

Představte si – vytvořil jsem dobrou papriku. A někdo jiný taky vytvořil dobrou papriku. Potom můžu semínka z jeho papriky použít k vylepšení té své. A on ta z mé. A tak jsou papriky pořád lepší a lepší a lepší. Tak funguje odrůdové právo v Evropě a pro Nizozemsko je to zásadní. Díky křížení a dalšímu vývoji je zelenina pestřejší a zdravější. Toto je Ben Tax, ředitel… Moment, s tím rajčetem předbíhám.

Toto je Ben Tax, ředitel firmy Rijk Zwaan, našeho největšího producenta semínek. I on má rád odrůdové právo. Toto rajče bylo před dvaceti lety jiné než dnes. Získalo mnoho vlastností, které mu poskytují odolnost vůči nemocem a škůdcům. Toto je rajče Bena Taxe. Díky odrůdovému právu je z něj po dvaceti letech lepší a zdravější rajče. "Jsem skvěle vyvinutý.

Rok jsem byl na šlechtitelském pobytu v zahraničí. Na Boloňské univerzitě. Mimochodem když tam po desáté chcete cappuccino, vysmějou se vám." Dobře, rajče, dobře. Na chviličku tě přeruším. Zatím dobré, ale… Ale dámy a pánové, naše krásné zásadní odrůdové právo je pod palbou!

Kdo to vymyslel? Dobrá. Podívejte! Na semíncích se dá hodně vydělat, a tak se velké nadnárodní společnosti snaží patentovat čím dál víc nových odrůd. Patent na odrůdu. Takže potom vlastníte něco, co žije. Při obchodu s lidmi to není tak zlé, ale u brokolic je to zatraceně děsivé!

Proč? S patentovanou zeleninou nesmí ostatní dál šlechtit. Patenty tedy zabíjejí odrůdové právo. Pak chci svou papriku křížit s cizí, ale ten na to: "Ne, to se nesmí. Ta moje je patentovaná." A tak nemůžu vylepšit svou papriku, a tím se pokrok zastaví. A to patentování zeleniny už nějakou dobu běží. Když je řeč o paprikách – před rokem a půl vyvinula švýcarská společnost Syngenta papriku, která je odolná vůči bílým muškám.

Nebo jak by řekla Sunny Bergmannová – muškám. BÍLÁ MUŠKA = RASISMUS Vážně skvělé. Ale… ale tu papriku si Syngenta patentovala. Takže už žádná společnost nemůže vyvinout papriku odolnou vůči bílým muškám. Vývoj takovýchto paprik tedy uvázl na mrtvém bodě.

Ptáte se: "Může to Syngenta udělat? Co na to naše odrůdové právo?" Ale tím se dostáváme ke špatné zprávě pro tyto chlapce. Protože minulou středu rozhodl Evropský patentový úřad, že je možné patentovat zeleninu. A vy na to: "To jsem netušil." Správně. Protože to je: Neděle s Lubachem SÓLOKAPR Dobrá, v novinách byla jedna malinkatá zprávička.

Není to tedy úplný sólokapr, ale i tak jsme první komediální program, takže: Neděle s Lubachem KOMEDIÁLNÍ SÓLOKAPR Přesně tak, ano, ano! Ať tak nebo tak, ten patent Syngenty je odteď prostě schválený. Kam to spěje? To vám hned řeknu.

Neodvratně směřujeme k zemi, kde vás patentuje vlastní matka, abyste jí platili, když projdete kolem zrcadla, Americe. V Americe jsou patenty na zeleninu už dávno normou. Král amerického systému se jmenuje Monsanto. Co je Monsanto kromě toho romantického albíčka od Medeira? Většina lidí zná Monsanto díky herbicidu Roundup.

Starší diváci jej znají jako výrobce Agenta Orange, látky použité ve Vietnamu k odlistění stromů, aby Američani mohli snáz střílet po Vietkongu. Ale Monsanto dělá víc. Americká společnost Monsanto vyrábí insekticidy, ale současně je i největším producentem osiv. To souhlasí. Je to opravdu obrovský producent osiv. V Americe patentují jako na běžícím pásu.

Mají už tisíce patentů a malé šlechtitele vytlačují z trhu. Toto je ostatně jejich staré logo, protože i v Monsantu si uvědomili: "Toto není dobré pro naši image." Takže nastal čas na proměnu a logo teď vypadá… Jé, roztomilé lístečky. To je ale prima podnik. A na stránce Monsanta uvidíte toto: něco mezi sociálním zemědělstvím, fair trade, skautingem a pocitem ženství. Mimochodem dalo by se takto ozdobit každé logo?

Podíváme se. Tady je nacistické Německo. Podívejte. A tady po zkrášlení PR agenturou Monsanta. Ó! To jsou ale roztomilí orlíci! Monsanto se už nějakou dobu snaží prosadit své americké praktiky i v Evropě. Takže nedávno patentovali… brokolici na dlouhém stonku. Dá se pak snadno sklízet.

Ačkoliv ji už dřív vytvořil Nizozemec. Máte tedy přesně tu samou vlastnost jako Monsanto? Ano a to už čtyři roky. Ale to je teď prostě přehlasováno tím patentem. Vosselman tak musel přestat se zušlechťováním této brokolice. Dobrá. Výzkum Neděle s Lubachem ostatně ukázal, čí brokolice byla doopravdy první. Nezvratný důkaz vídáme každý den v televizi.

Ale nikdy nezažádali o patent. Tos odflákl, Pino. Hajzle. Od tohoto týdne je tedy brána patentů dokořán pro papriky Syngenty, brokolice Monsanta a to nás přivádí k rajčeti Bena Taxe z nizozemského podniku Rijk Zwaan, který fandí odrůdovému právu a je proti patentům.

Podívejte, tady, jejich stránky: Volný přístup k semínkům, jejich použití a využívání by nemělo být žádným způsobem blokováno pomocí patentů. Přesně tak, Bene, ale… ale podívejme se na TOP 3 firem, které už v Evropě zažádaly o patent. Na prvním místě Monsanto. Samozřejmě. Logické. Druhé místo – Syngenta.

A na třetím – Rijk Zwaan. 28 žádostí o patent. I ty Bene Taxi! Za tohle bude někdo propuštěn. Takže i našeho semínkového krále, který vyrostl na odrůdovém právu, svedli starší kluci na špatnou cestu. A zrovna když si myslíte, že nemůže být hůř, vynoří se náš starý nepřítel.

TTIP! Ty jsi tady? Možná jste to před dvěma týdny viděli, byla to obří obchodní dohoda s USA, která má pro Evropu vážné důsledky. Bylo to… Co to sakra? TTIP!

Chovej se normálně! TTIP! Přestaň! Monsanto a jiní velkovýrobci osiv jsou velkými zastánci TTIPu, protože dou… Dost! Protože doufají, že tak budou mít volné ruce na evropském trhu. U veškeré zeleniny, která může být patentovaná, se vývoj zastaví.

Protože podniky nebudou moct vzájemně používat své papriky, aby vytvořili lepší. Malí pěstitelé budou skupováni, takže paprik bude ještě míň. Dokud, dámy a pánové, dokud z každého druhu, z každého druhu nezůstane poslední. A to se nesmí stát. Počkat, ještě řepa. Dobrá, je na čase to spustit.

Děkuji! Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (30)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Patenty způsobily stejné zvěrstvo i v oboru IT ... patentují se s prominutím zhovadilosti jako třeba "dvojklik", nebo "postupné zobrazování web stránky podle toho jak jsou načítány její zdroje", dalo by se říci samozřejmá věc ale není, microsoft má na to patent a to přesto že s tím nepřišel jako první, prostě byl dost drzý aby si takovou blbost patentoval ... takových patentů na triviality je v IT plno a efektivně brání komukoliv novému vstoupit na trh a to i pokud je velmi silní, vzpomeňte Google, když se snažil vstoupit na trh operačních systémů kolika patentovým útokům musel čelit, jiného by to položilo, google byl naštěstí dostatečně houževnatý a zkoupil řadu důležitých patentů kterými se vydal do protiútoku tím jediným si zachránil kůži a současně tím dokázal že v IT nikdo menší než GOOGLE s miliardovými částkami na účtech na odkoupení Motoroly prostě nemá šanci na trh proniknout ... STOP PATENTUM !!!

10

Odpovědět

Patenty a celkovo dusevne vlastnictvo su humus vo vseobecnosti.
http://libinst.cz/wp-content/uploads/2017/02/Kinsella-Obzaloba-dusevniho-vlastnictvi.pdf

20

Odpovědět

A je zaujimave, že pri jedle je každemu očividne ako patenty zabijaju pokrok a dostavaju sa do konfliktu so sukromnym vlastnictvom, ale pri inych odvetviach ich všetci indoktrinovane schvaluju. Pritom škodia všade uplne rovnako a na vine je samotny koncept duševneho vlastnictva.

01

Odpovědět

+regressiveTo je jednoduše tím, co mají lidé od mala naučené ve školách a v prostředí okolo nich. Jen velmi málo lidí dokáže samostatně vyjít z davu a zamyslet se nad existencí věcí.

00

Odpovědět

Staci par koblizku a urednik vam s usmevem na tvari priklepne cokoliv ;)

60

Odpovědět

Neee už neee já si ty vaše Airwaysky koupím, jen už s tím přestaňteee!!! ;_;

291

Odpovědět

a zevraj komunisti klamali :D

29

Odpovědět

PRESNE!

06

Odpovědět

Tak ono to slechteni neco stoji, tak je prece logicky ze to chteji patentovat.
Prave proto aby neprisel nakej lojza z horni dolni a nevyuzil jejich x let vyzkumu a penez tim ze si to zkopci.
Kopcit a krast se proste nema. A ne, neni spatny aby tu zustala 1 paprika pokud bude nejlepsi

025

Odpovědět

-problém je, že ak sa vytlačia z trhu všetky ostatné odrody (nezávislý šlachtitelia), tak ostanú len semená z dielne monopolov.... a to je zásadné, pretože potom už nikdy nezískaš možnosť vyšlachtiť vlastnú odrodu.. Odkiaľ, ked všetky predávané semená vlastní monopol? :)
Je to úplne zvrátené... Chcú patent na niečo, čo existuje bez výzkumu celú večnosť.
Btw. Šlachtenie nieje kopčenie, ale vylepšovanie.
-V prípade, že existuje monopol, môže si nastaviť cenu. (DeBeers)
-Tá tvoja posledná veta si zaslúži cenu "p******a internetu tohoto mesiaca"

261

Odpovědět

Nejlepší paprika? Definuj nejlepší papriku. :) Sám pěstuji několik odrůd (letos 7), každá z nich je nejlepší na určité zpracování (pozn.: když v následujícím textu použiji slovo nejlepší, myslím tím pro mě, ne generálně):

Amy
- nejlepší na přípravu plněných paprik, její sladké lusky lze sklízet v době technické zralosti, kdy jsou bílé s jemnou chutí i v době botanické zralosti, kdy jsou červené s kořeněnou chutí; v určitém období léta jsou na rostlinách zastoupeny oba stupně zralosti, a tak lze mít na talíři každou plněnou papriku jiné barvy; lusky mají navíc vhodnou velikost a rostliny bohatě plodí

Přemysl
- nejlepší jakožto překvapení pro mou ženu k jejímu letnímu svátku, protože má ráda fialovou barvu; sice neplodí tak bohatě, ale barva lusků je prostě úchvatná a navíc mají v době botanické zralosti výbornou šťavnatou silnostěnnou dužninu

Trikolora
- nejlepší na přípravu pestrobarevných salátů, protože máte zastoupenu sytě zelenou, žlutou i červenou barvu; ano vypěstoval jsem si je z těch paprik prodávaných v zimě, kdy jsou všechny tři barvy v jednom balení (jedná se o jeden druh v různých stupních zralosti, takže semena brát z červené, protože v ní jsou zralá), naštěstí nejde o F1 kultivar, takže to lze

Hamánek
- nejlepší paprika po chuťové stránce, navíc obsahuje jen malý semeník; žlutooranžová barva; doporučuju

Semaroh
- nejlepší beraní roh k přímé konzumaci; relativně velký světle zelený lusk svěží jemné chutě

Artist
- nejlepší kozí roh k nakládání; varuju vás, zkusíte jednou ochutnat a propadnete tomu, tak si na to dejte bacha! :-)

Pequin
- nejlepší feferonka pro svou střední pálivost (nač honit rekordy, když je využívám v kuchyni), která je zároveň i velmi okrasná (vygooglete si ji ;-) )

Takže která jedna paprika má zůstat? A to jsem ještě nezmínil papriky kořeninové a další.

230

Odpovědět

+ZahradníkHezké. Určitě nějaké odrůdy vyzkouším. Pěstuje venku nebo ve skleníku? A jaké jsou u vás podmínky?

20

Odpovědět

+Morce+Morče Pěstuji ve skleníku, protože na severu Čech prostě nejsou tak dobré tepelné podmínky jako na jihu Moravy, kde lze pěstoat skoro vše venku. Ale předpěstování dělám v domě za jižními okny.

- Semena, která byla 2 dny kvůli odplavení inhibitorů klíčení ponořená ve vodě, sázím v půlce února do vlhké hlíny/substrátu do malých kelímků, které mám kvůli spodní zálice a lepšímu přenášení v truhlících. Za 2-3 týdny cca 80% semen vyklíčí.

- Za měsíc od sázení sesazuji nejkvalitnější rostlinky z malých kelímků po dvou do velkých (500ml). Stále v truhlících za jižními okny, protože skleník není vytápěný a je v něm až do května v noci zima, která by mladé rostlinky spálila. Pokud je však slunečno, přenáším truhlíky se sadbou dočasně do skleníku, kde mají hlavně lepší světelné podmínky => nevytahují se.

- Okolo 1.5. je naposled přesazuji - do nádob a velkých květináčů a nechávám je už trvale ve skleníku

- 1. květy se objevují od půlky května do začátku června, podle odrůdy; pokud nemáte dost přirozených opylovačů (souseda s včelstvy nebo hnízdo čmeláků za skleníkem), tak vám začíná každodenní jemné třesení s rostlinami, aby došlo sklepáním pylu k opylení, bez toho úroda nebude, štěteček není u paprik potřeba (u rajčat ano)

- Do rohů a feferonek se zakousnete už v polovině června, do větších paprik v červenci, a do Hamíka a botanicky zralých paprik až v srpnu. Proto i pěstuji takovouto skladu odrůd, aby sklizeň byla rozprostřena do více měsíců a byla pestrá. Nakládání kozích rohů se dělá právě v těchto dnech na přelomu srpna a září, kdy je už většina lusků botanicky zralá (= jsou červené s plnou kořeněnou chutí)

- Semena na další sezonu sbírejte někdy koncem září z těch nejlepších lusků, které nechte na rostlině co nejdéle

A ještě pár drobných rad:
- zalévejte vždy ráno, nepřemokřujte a jen v těch pár nejteplejších dnech léta zalévejte každé ráno, jinak obden a v deštivých chladných dnech klidně i jen jednou týdně, řídím se stupněm oschnutí vrchní vrstvy zeminy: jakmile je zcela světle šedivá, je potřeba zalít, pokud ne, je zemina pod ní stále dostatečně vlhká
- jakmile bude na rostlině násada plodů, přivažte ji nějak k něčemu, jinak se vám může vyvrátit a položit
- postřik proti mšicím a dalším škůdcům hned na konci května, to ještě nejsou plody a mšice umí zničit celé vrcholky rostlin a tím je zničit (můžete to zkusit i BIO, ale uvidíte sami zda to je ve vašich konkrétních podmínkách dobrý nápad)
- pokud budou někde zaschlé cestičky slizu, nadzvedněte každý květináč a prohledejte celý skleník, dokud toho slimáka neobjevíte (nebo nastražte nástrahu Desimo Duo BG, ta je nejlepší)
- pokud objevíte o/vykousaný list, tak okamžitě prohlédněte všechny listy, stonky, a povrchovou vrstvu hlíny, někde bude schovaná zelená housenka, která vám to hodlá celé sežrat, když jí v tom nezabráníte :-)
- pokud objevíte malé pavučinky, tak je tam nechte, pomohou vám vychytat nalétávající mšice a další nechtěný hmyz
- pokud objevíte velké pavučiny, tak se jich zbavte, eliminovali by vám již tak vzácné opylovače
- nikdy nepěstujte pálivé papriky poblíž sladkých! přejde-li pyl pálivé na sladkou, tak lusk bude sice stále sladký, ale semínka, osemení a žebra budou pálit jako čert :-) A v další generaci by pak pálily i lusky

30

Odpovědět

"Drop the beet" :D To je borec. :D

90

Odpovědět

Nevíte někdo, jakou používá skladbu v 0:45 a na konci?

12

Odpovědět

V diskusi pod videem jsem našla, že by to mělo být Raise Your Hands - Ummet Ozcan. Zároveň tam zmiňují, že zrovna tento DJ mezi vyobrazenými chybí. Což sama nemohu posoudit, protože s jistotou poznám akorát Garrixe, se kterým dělal Lubach jednou rozhovor.

30

Odpovědět

+MisschienDěkuju, je to ona :)

00

Odpovědět

Byly doby, kdy dílo jednoho skladatele inspirovalo ostatní a použili jeho téma například jako základ pro vlastní variace. Byl to projev respektu a uznání. Ve výsledku z toho měli prospěch všechny strany. To co se děje dnes je pouze ždímání peněz za každou cenu a je jedno v jakém odvětví se to děje.

241

Odpovědět

Protože dnes mají hlavní slovo producenti a ne skladatelé. A taky to neplatí jen u hudby.

40

Odpovědět

Super video. Situace je nejenom špatná pro menší šlechtitele ale i pro farmáře. Hlavně v rozvojovích zemích Monsanto prodává cenově výhodně, hybridní osivo které si ovšem musejí farmáři každý rok kupovat znovu. Navíc vysoce uniformní osivo nepředstavuje vždy nejlepší volbu. Ano výnos je vyšší ovšem jsou potřeba obrovské vstupy (hnojiva,různé chemikálie).

122

Odpovědět

a oni ti farmari jsou idioti? Nebo si neumi spocitat, ze musi kazdy rok koupit Monsanto osivo za 500, nebo jednou za 5 let jine za 2000 ?
Monsanto neni spatna firma. To akorat par debilku zarli na jejich vydelky.

219

Odpovědět

+Vit NovotnyJsou to většinou farmáři kteří jsou na pokraji krachu ale Monsanto jim podá "pomocnou ruku". Mají tedy možnost bud pěstovat GMO osivo nebo přijít o živobytí. V některých zemích v dokonce zakázali uchovávání osiva, tyto zákony vznikly na nátlak bohatých mezinárodních společností které ovládají trh s osivy.

90

Odpovědět

+MorceFarmárom to nikto nenúti, rovnako ako nikto nenúti zadĺženému blbcovi brať pôčižku s 1000% úrokom... Monsanto robí špinavé ťahy, ale práve toto je úplne čisté...

08

Odpovědět

+ehmJenže pro farmáře je ta půda všechno. Mají jí po několik generací a znamená pro ně vše a tak udělají cokoliv aby mohli dál pokračovat.Navíc stačí když soused pěstuje místo odrůd které se v oblasti pěstují stovky let nějakou "novou" odrůdu která pak poškodí ty ostatní. To jde především u kukuřice (samozřejmě záleží na časové-doba květu a prostorové izolaci. Dřív v USA a Mexiku byli populární brigády kdy děti školního věku vytrhávali květy kukuřice-pokud nějaký farmář pěstoval více odrůd aby uchoval tu kterou chtěl na semeno. Mnohdy to nejsou zrovna nejvíc vzdělaný lidé. Souhlasím jejich blbost ale je těžký obstát obzvlášt pokud to jsou menší farmy které žíjí od sklizně ke sklizni. Ten tlak tam je. Monsanto navíc ničí genetickou diverzitu nahrazováním původních odrůd uniformním osivem. Tohle to se stalo už ve světě dřív při zemedělské revoluci kdy se přišlo o 90% původních odrůd které byli nahrazeny komerčními.
Taková uniformnost odrůd sice nenadělá škody v technologicky pokročilém zemědělství v Evropě ale v rozvojovích zemích může dojít i k hladomoru. Což se třeba stalo při hladomoru v Irsku kdy pěstovali několik málo odrůd brambor které byli rychle zasaženy.

50

Odpovědět

+MorceTaky ale nemůžeš zaručit, že to licencované u tebe neporoste. Stačí, aby ti projíždějící náklaďák s Monsanto semenem postříkal kraj políčka a už máš zaděláno na problém, že to pěstuješ na černo. Za další, některé licencované odrůdy jsou odolné proti herbicidům stejné firmy, kdežto tvoje nikoliv. Pak stačí, aby při aplikaci fouknul vítr a máš po úrodě. Jsou i kytky, které aktivně potlačují růst jiných. Takže nakonec ti nezbude, než za draho kupovat patentované semena od toho jediného správného držitele kopírovacího monopolu. Tohle v EU posrali.

50

Odpovědět

+Vit NovotnyVypěstují si svoje plodiny ale mezitím jim jejich úrodu opyluje sousední políčko s Monsanto odrůdou. Můžou si sice zasadit svoje semeno další rok, jak to dělá lidstvo po tisíciletí ale až přijedou právníci a řeknou jim že porušují patenty protože v jejich plodinách je stopa genetiky po Monsanto, tak co? Tak jsou v řiti, ty inteligente. Pro hloupého každý hloupý.

90

Odpovědět

lol, selsky rozum vs genetika

02