Thumbnail play icon

Patentování zeleninyNeděle s Lubachem

Přidat do sledovaných sérií 44
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:113
Počet zobrazení:5 205

Ochrana duševního vlastnictví je v dnešní době klíčová. Počet patentů průmyslově využitelných vynálezů narůstá a nikdo se nepodivuje nad tím, že vynálezecká činnost je tímto způsobem chráněná. Jiná situace však panuje u rostlin. Ačkoliv jsou i nové odrůdy výsledkem jistého druhu vynálezecké činnosti, vztahují se na ně v Evropě jiná pravidla. Proč? A co s tím má co dělat Monsanto z Lubachovy superpřímky?

Původní video bylo publikováno v roce 2015. EU od té doby přijala určitá opatření ve prospěch šlechtitelů.

Anglicko-nizozemská poznámka:
O podobnosti nizozemštiny a angličtiny už bylo leccos řečeno. Na konci tohoto videa Lubach podobnost obou jazyků využil, když prohlásil: "Dan drop ik nu de biet." Neboli, že teď hodí dolů řepu. Anglický přepis by však měl trochu jiný význam: "Dan drop ik nu the beat."

Komentáře (30)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Patenty způsobily stejné zvěrstvo i v oboru IT ... patentují se s prominutím zhovadilosti jako třeba "dvojklik", nebo "postupné zobrazování web stránky podle toho jak jsou načítány její zdroje", dalo by se říci samozřejmá věc ale není, microsoft má na to patent a to přesto že s tím nepřišel jako první, prostě byl dost drzý aby si takovou blbost patentoval ... takových patentů na triviality je v IT plno a efektivně brání komukoliv novému vstoupit na trh a to i pokud je velmi silní, vzpomeňte Google, když se snažil vstoupit na trh operačních systémů kolika patentovým útokům musel čelit, jiného by to položilo, google byl naštěstí dostatečně houževnatý a zkoupil řadu důležitých patentů kterými se vydal do protiútoku tím jediným si zachránil kůži a současně tím dokázal že v IT nikdo menší než GOOGLE s miliardovými částkami na účtech na odkoupení Motoroly prostě nemá šanci na trh proniknout ... STOP PATENTUM !!!

00

Odpovědět

Patenty a celkovo dusevne vlastnictvo su humus vo vseobecnosti.
http://libinst.cz/wp-content/uploads/2017/02/Kinsella-Obzaloba-dusevniho-vlastnictvi.pdf

10

Odpovědět

A je zaujimave, že pri jedle je každemu očividne ako patenty zabijaju pokrok a dostavaju sa do konfliktu so sukromnym vlastnictvom, ale pri inych odvetviach ich všetci indoktrinovane schvaluju. Pritom škodia všade uplne rovnako a na vine je samotny koncept duševneho vlastnictva.

01

Odpovědět

+regressiveTo je jednoduše tím, co mají lidé od mala naučené ve školách a v prostředí okolo nich. Jen velmi málo lidí dokáže samostatně vyjít z davu a zamyslet se nad existencí věcí.

00

Odpovědět

Staci par koblizku a urednik vam s usmevem na tvari priklepne cokoliv ;)

50

Odpovědět

Neee už neee já si ty vaše Airwaysky koupím, jen už s tím přestaňteee!!! ;_;

291

Odpovědět

a zevraj komunisti klamali :D

19

Odpovědět

PRESNE!

06

Odpovědět

Tak ono to slechteni neco stoji, tak je prece logicky ze to chteji patentovat.
Prave proto aby neprisel nakej lojza z horni dolni a nevyuzil jejich x let vyzkumu a penez tim ze si to zkopci.
Kopcit a krast se proste nema. A ne, neni spatny aby tu zustala 1 paprika pokud bude nejlepsi

022

Odpovědět

-problém je, že ak sa vytlačia z trhu všetky ostatné odrody (nezávislý šlachtitelia), tak ostanú len semená z dielne monopolov.... a to je zásadné, pretože potom už nikdy nezískaš možnosť vyšlachtiť vlastnú odrodu.. Odkiaľ, ked všetky predávané semená vlastní monopol? :)
Je to úplne zvrátené... Chcú patent na niečo, čo existuje bez výzkumu celú večnosť.
Btw. Šlachtenie nieje kopčenie, ale vylepšovanie.
-V prípade, že existuje monopol, môže si nastaviť cenu. (DeBeers)
-Tá tvoja posledná veta si zaslúži cenu "pičovina internetu tohoto mesiaca"

251

Odpovědět

Nejlepší paprika? Definuj nejlepší papriku. :) Sám pěstuji několik odrůd (letos 7), každá z nich je nejlepší na určité zpracování (pozn.: když v následujícím textu použiji slovo nejlepší, myslím tím pro mě, ne generálně):

Amy
- nejlepší na přípravu plněných paprik, její sladké lusky lze sklízet v době technické zralosti, kdy jsou bílé s jemnou chutí i v době botanické zralosti, kdy jsou červené s kořeněnou chutí; v určitém období léta jsou na rostlinách zastoupeny oba stupně zralosti, a tak lze mít na talíři každou plněnou papriku jiné barvy; lusky mají navíc vhodnou velikost a rostliny bohatě plodí

Přemysl
- nejlepší jakožto překvapení pro mou ženu k jejímu letnímu svátku, protože má ráda fialovou barvu; sice neplodí tak bohatě, ale barva lusků je prostě úchvatná a navíc mají v době botanické zralosti výbornou šťavnatou silnostěnnou dužninu

Trikolora
- nejlepší na přípravu pestrobarevných salátů, protože máte zastoupenu sytě zelenou, žlutou i červenou barvu; ano vypěstoval jsem si je z těch paprik prodávaných v zimě, kdy jsou všechny tři barvy v jednom balení (jedná se o jeden druh v různých stupních zralosti, takže semena brát z červené, protože v ní jsou zralá), naštěstí nejde o F1 kultivar, takže to lze

Hamánek
- nejlepší paprika po chuťové stránce, navíc obsahuje jen malý semeník; žlutooranžová barva; doporučuju

Semaroh
- nejlepší beraní roh k přímé konzumaci; relativně velký světle zelený lusk svěží jemné chutě

Artist
- nejlepší kozí roh k nakládání; varuju vás, zkusíte jednou ochutnat a propadnete tomu, tak si na to dejte bacha! :-)

Pequin
- nejlepší feferonka pro svou střední pálivost (nač honit rekordy, když je využívám v kuchyni), která je zároveň i velmi okrasná (vygooglete si ji ;-) )

Takže která jedna paprika má zůstat? A to jsem ještě nezmínil papriky kořeninové a další.

210

Odpovědět

+ZahradníkHezké. Určitě nějaké odrůdy vyzkouším. Pěstuje venku nebo ve skleníku? A jaké jsou u vás podmínky?

20

Odpovědět

+Morce+Morče Pěstuji ve skleníku, protože na severu Čech prostě nejsou tak dobré tepelné podmínky jako na jihu Moravy, kde lze pěstoat skoro vše venku. Ale předpěstování dělám v domě za jižními okny.

- Semena, která byla 2 dny kvůli odplavení inhibitorů klíčení ponořená ve vodě, sázím v půlce února do vlhké hlíny/substrátu do malých kelímků, které mám kvůli spodní zálice a lepšímu přenášení v truhlících. Za 2-3 týdny cca 80% semen vyklíčí.

- Za měsíc od sázení sesazuji nejkvalitnější rostlinky z malých kelímků po dvou do velkých (500ml). Stále v truhlících za jižními okny, protože skleník není vytápěný a je v něm až do května v noci zima, která by mladé rostlinky spálila. Pokud je však slunečno, přenáším truhlíky se sadbou dočasně do skleníku, kde mají hlavně lepší světelné podmínky => nevytahují se.

- Okolo 1.5. je naposled přesazuji - do nádob a velkých květináčů a nechávám je už trvale ve skleníku

- 1. květy se objevují od půlky května do začátku června, podle odrůdy; pokud nemáte dost přirozených opylovačů (souseda s včelstvy nebo hnízdo čmeláků za skleníkem), tak vám začíná každodenní jemné třesení s rostlinami, aby došlo sklepáním pylu k opylení, bez toho úroda nebude, štěteček není u paprik potřeba (u rajčat ano)

- Do rohů a feferonek se zakousnete už v polovině června, do větších paprik v červenci, a do Hamíka a botanicky zralých paprik až v srpnu. Proto i pěstuji takovouto skladu odrůd, aby sklizeň byla rozprostřena do více měsíců a byla pestrá. Nakládání kozích rohů se dělá právě v těchto dnech na přelomu srpna a září, kdy je už většina lusků botanicky zralá (= jsou červené s plnou kořeněnou chutí)

- Semena na další sezonu sbírejte někdy koncem září z těch nejlepších lusků, které nechte na rostlině co nejdéle

A ještě pár drobných rad:
- zalévejte vždy ráno, nepřemokřujte a jen v těch pár nejteplejších dnech léta zalévejte každé ráno, jinak obden a v deštivých chladných dnech klidně i jen jednou týdně, řídím se stupněm oschnutí vrchní vrstvy zeminy: jakmile je zcela světle šedivá, je potřeba zalít, pokud ne, je zemina pod ní stále dostatečně vlhká
- jakmile bude na rostlině násada plodů, přivažte ji nějak k něčemu, jinak se vám může vyvrátit a položit
- postřik proti mšicím a dalším škůdcům hned na konci května, to ještě nejsou plody a mšice umí zničit celé vrcholky rostlin a tím je zničit (můžete to zkusit i BIO, ale uvidíte sami zda to je ve vašich konkrétních podmínkách dobrý nápad)
- pokud budou někde zaschlé cestičky slizu, nadzvedněte každý květináč a prohledejte celý skleník, dokud toho slimáka neobjevíte (nebo nastražte nástrahu Desimo Duo BG, ta je nejlepší)
- pokud objevíte o/vykousaný list, tak okamžitě prohlédněte všechny listy, stonky, a povrchovou vrstvu hlíny, někde bude schovaná zelená housenka, která vám to hodlá celé sežrat, když jí v tom nezabráníte :-)
- pokud objevíte malé pavučinky, tak je tam nechte, pomohou vám vychytat nalétávající mšice a další nechtěný hmyz
- pokud objevíte velké pavučiny, tak se jich zbavte, eliminovali by vám již tak vzácné opylovače
- nikdy nepěstujte pálivé papriky poblíž sladkých! přejde-li pyl pálivé na sladkou, tak lusk bude sice stále sladký, ale semínka, osemení a žebra budou pálit jako čert :-) A v další generaci by pak pálily i lusky

30

Odpovědět

"Drop the beet" :D To je borec. :D

90

Odpovědět

Nevíte někdo, jakou používá skladbu v 0:45 a na konci?

12

Odpovědět

V diskusi pod videem jsem našla, že by to mělo být Raise Your Hands - Ummet Ozcan. Zároveň tam zmiňují, že zrovna tento DJ mezi vyobrazenými chybí. Což sama nemohu posoudit, protože s jistotou poznám akorát Garrixe, se kterým dělal Lubach jednou rozhovor.

30

Odpovědět

+MisschienDěkuju, je to ona :)

00

Odpovědět

Byly doby, kdy dílo jednoho skladatele inspirovalo ostatní a použili jeho téma například jako základ pro vlastní variace. Byl to projev respektu a uznání. Ve výsledku z toho měli prospěch všechny strany. To co se děje dnes je pouze ždímání peněz za každou cenu a je jedno v jakém odvětví se to děje.

231

Odpovědět

Protože dnes mají hlavní slovo producenti a ne skladatelé. A taky to neplatí jen u hudby.

40

Odpovědět

Super video. Situace je nejenom špatná pro menší šlechtitele ale i pro farmáře. Hlavně v rozvojovích zemích Monsanto prodává cenově výhodně, hybridní osivo které si ovšem musejí farmáři každý rok kupovat znovu. Navíc vysoce uniformní osivo nepředstavuje vždy nejlepší volbu. Ano výnos je vyšší ovšem jsou potřeba obrovské vstupy (hnojiva,různé chemikálie).

112

Odpovědět

a oni ti farmari jsou idioti? Nebo si neumi spocitat, ze musi kazdy rok koupit Monsanto osivo za 500, nebo jednou za 5 let jine za 2000 ?
Monsanto neni spatna firma. To akorat par debilku zarli na jejich vydelky.

218

Odpovědět

+Vit NovotnyJsou to většinou farmáři kteří jsou na pokraji krachu ale Monsanto jim podá "pomocnou ruku". Mají tedy možnost bud pěstovat GMO osivo nebo přijít o živobytí. V některých zemích v dokonce zakázali uchovávání osiva, tyto zákony vznikly na nátlak bohatých mezinárodních společností které ovládají trh s osivy.

80

Odpovědět

+MorceFarmárom to nikto nenúti, rovnako ako nikto nenúti zadĺženému blbcovi brať pôčižku s 1000% úrokom... Monsanto robí špinavé ťahy, ale práve toto je úplne čisté...

07

Odpovědět

+ehmJenže pro farmáře je ta půda všechno. Mají jí po několik generací a znamená pro ně vše a tak udělají cokoliv aby mohli dál pokračovat.Navíc stačí když soused pěstuje místo odrůd které se v oblasti pěstují stovky let nějakou "novou" odrůdu která pak poškodí ty ostatní. To jde především u kukuřice (samozřejmě záleží na časové-doba květu a prostorové izolaci. Dřív v USA a Mexiku byli populární brigády kdy děti školního věku vytrhávali květy kukuřice-pokud nějaký farmář pěstoval více odrůd aby uchoval tu kterou chtěl na semeno. Mnohdy to nejsou zrovna nejvíc vzdělaný lidé. Souhlasím jejich blbost ale je těžký obstát obzvlášt pokud to jsou menší farmy které žíjí od sklizně ke sklizni. Ten tlak tam je. Monsanto navíc ničí genetickou diverzitu nahrazováním původních odrůd uniformním osivem. Tohle to se stalo už ve světě dřív při zemedělské revoluci kdy se přišlo o 90% původních odrůd které byli nahrazeny komerčními.
Taková uniformnost odrůd sice nenadělá škody v technologicky pokročilém zemědělství v Evropě ale v rozvojovích zemích může dojít i k hladomoru. Což se třeba stalo při hladomoru v Irsku kdy pěstovali několik málo odrůd brambor které byli rychle zasaženy.

50

Odpovědět

+MorceTaky ale nemůžeš zaručit, že to licencované u tebe neporoste. Stačí, aby ti projíždějící náklaďák s Monsanto semenem postříkal kraj políčka a už máš zaděláno na problém, že to pěstuješ na černo. Za další, některé licencované odrůdy jsou odolné proti herbicidům stejné firmy, kdežto tvoje nikoliv. Pak stačí, aby při aplikaci fouknul vítr a máš po úrodě. Jsou i kytky, které aktivně potlačují růst jiných. Takže nakonec ti nezbude, než za draho kupovat patentované semena od toho jediného správného držitele kopírovacího monopolu. Tohle v EU posrali.

50

Odpovědět

+Vit NovotnyVypěstují si svoje plodiny ale mezitím jim jejich úrodu opyluje sousední políčko s Monsanto odrůdou. Můžou si sice zasadit svoje semeno další rok, jak to dělá lidstvo po tisíciletí ale až přijedou právníci a řeknou jim že porušují patenty protože v jejich plodinách je stopa genetiky po Monsanto, tak co? Tak jsou v řiti, ty inteligente. Pro hloupého každý hloupý.

90

Odpovědět

lol, selsky rozum vs genetika

02
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK