CenzuraNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:187
Počet zobrazení:9 426

Minulou neděli za pět minut deset začala NPO3 vysílat novou řadu Neděle s Lubachem. V prvním díle se zaměřili na způsoby, kterými se Evropa brání šíření falešných zpráv.

Informační bonus
V půlce ledna zasáhla Nizozemsko silná vichřice, kvůli které hlavní nizozemský dopravce NS zastavil všechny své vlaky.
Zwarte cross je největší placený festival v Nizozemsku a zároveň největší motokrosová akce na světě. Koná se každý rok v provincii Gelderland.

Přepis titulků

Dámy a pánové, musíme probrat cenzuru. Protože i když to nevíte, dělám ve volném čase... lovce trendů. Vezměte si třeba rok 2018. Konec avokáda? Kdepak. Ale zmizí z chleba, a vrátí se do salátů. Netflix je pasé. Jeho problém?

Nevíte, kdy to začne. Za pět deset na NPO3 – to je jasné. To lidi chtějí, chápete? Ale největším trendem roku 2018 je podle mě cenzura. A možná to znáte z dřívějška, když jste napsali: "Při hodině ekonomiky *** pan *** dvě hodiny svůj *** do Charlotiny ***." A že pan ředitel pak řekl: "Ne, Arjene, to tam napsat nemůžeš. ***" A to byly ještě školní noviny. Ale v některých zemích se to děje doopravdy. Turecká vláda ve velkém zavírá kritické novináře.

Drsný budíček a zavírání redakci jsou v Turecku skoro na denním pořádku. Vše na rozkaz Erdoganovy vlády. Týjo, toho by můj ředitel nepře***. Dobře, to je Turecko, ale tady na Západě ten trend vidím taky. Začneme v Bruselu. V této budově sídlí organizace EU vs dezinformace. Zde tedy kontrolují, zda reportáže nejsou nakaženy fake news, které nastražilo Rusko.

Ano, zveřejnili to v týdnu. EU se rozhodla zakročit proti ruské propagandě a udělali to pomocí stránky EU vs Disinfo. A na té stránce už je seznam skoro čtyř tisíc případů dezinformací a mezi nimi i čtyři zprávy našich médií, která zřejmě šíří ruskou propagandu. O která média jde? Pracovní skupina obvinila GeenStijl, Radio 1, ThePostOnline a de Gelderlander z šíření falešných zpráv.

Ano, de Gelderlander! Hlásná trouba Kremlu, já to věděl. Vás to překvapilo, ale podívejte. Gelderland leží relativně extrémně blízko Ruska. Gelderland je největší provincie, Rusko je největší země. Rrrusko. Gelderrrland. Černé moře, Černý cross. Ede, Omsk – obojí tři až čtyři písmena.

A v tomto případě šlo o článek, ve kterém ruský výrobce raket Buk říká, že nevěří nizozemskému vyšetřování MH17. A samo o sobě to souhlasí, protože ten výrobce tomu opravdu nevěří. Ale protože u toho nebyl kontext, tedy že se ten muž mýlí, pranýřuje EU de Gelderlander jako zdroj dezinformací. A to je drsné. Takže když teď na gelderlander.nl čtu: "Boemelburcht bude v červené a žluté." Budu váhat, jestli nebude ve fialové a modré.

Nebo čtu: "Starosta předčítá v Herveldu." Ale stejně dobře to může být Doetinchem nebo Petrohrad. A opravdu ten muž předčítá? Možná jen tak improvizuje na základě obrázků. Já tak zvládnul dvě vysoké. Podle mě se už de Gelderlanderu nedá věřít. Pokud se tak jmenuje. Možná je to de Brabander, který tajně píše o jiné provincii, protože se to víc hodí Putinovi.

Takže toto je tedy naše vlastní EU, která regionální noviny v Nizozemsku neprávem obvinila z šíření dezinformací. A i další stížnosti na nizozemská média byly nesmyslné. Naštěstí je tu ještě EenVandaag a ti se vypravili k tiskové policii EU. EenVandaag kontaktovala EU vs. Disinfo, ale členové týmu nesmí mluvit s tiskem. "Novináři, to se nedělá." "Proč ne?"

"Dejte nám pokoj!" Toto je dost divné a hloupé, a proto je to trend. A ten patří na můj lovecký seznam o cenzuře: EU vs Disinfo. Druhou známku západní cenzury jsem našel v Německu. Netzwerkdurchsetzungsgezetz, krátce NetzDG, vstoupil na začátku roku v platnost. Přesně tak. Netzwerkdurchsetzungsgezetz. Lidé mu také říkají netzwerkdurchsetzungsgezetz.

Moje redakce se tím slovem pročetla a jde o nějaký druh zákona o cenzuře. Urážky, nenávistné komentáře, šíření nenávisti. Facebook a jiné sociální sítě musí od neděle mazat jasně nelegální obsah. Mají na to 24 hodin. Když to neudělají, riskují pokutu až padesát milionů euro. Twitter, Facebook a další sociální sítě zodpovídají za mazání ilegálního obsahu. Když ho nechají viditelný moc dlouho, hrozí jim od 1. ledna milionové pokuty. A to je tolik peněz, že Twitter maže nejen nelegální obsah, ale mnohem víc.

Jako prevenci, protože se bojí té pokuty. Kdyby NS za každý zpožděný vlak dostala padesátimilionovou pokutu, tak by při špatném počasí vlaky vůbec... Dobře, špatný příklad. A to vidíte i u tohoto zákona. Na Silvestra napsala německá politička tweet o znásilňujících hordách muslimů. Další den začal zákon platit a tweet zmizel.

A mohli jste říct, že to byl dost blbý tweet, ale pak o tom tweetu zavtipkoval nějaký satirický časopis, a ten vtip byl taky odstraněn. Takže pokud bych to, co teď říkám o tom vtipu na ten tweet, dal na německý Twitter, tak by to bylo zase odstraněno. A to už jde dost daleko. Že řeknete: "Ještě ten tweet..." "Ne, ale já chci něco o tom tweetu..."

"Ale já chci..." "Postřílejte je všechny." K tomu to spěje. Tento zákon vymyslel německý ministr spravedlnosti Mass. A ani on nejspíš nepomyslel na to, že se stane obětí svého zákona. Twitter mu teď totiž smazal starý tweet, kde nazval známého spisovatele idiotem. Šéfredaktor deníku Bild se na to ministra ptal, a tak vznikla šílená situace, ve které ministrovu svoboda slova, kterou si sám omezil, hájil novinář, který se mu navíc hodně podobal.

Novinář je vpravo. A musím říct, že nazvat někoho idiotem, mi při politickém souboji nepřijde zrovna gentlemanské, ale mezi politiky to rozhodně není tak urážlivé, aby takový výrok musel být o sedm let později smazán. Podle mě tím Twitter fatálním způsobem zasáhl do vaší svobody slova, zvlášť během politického střetu.

Ministr tedy něco tweetnul, potom vytvořil zákon, kvůli kterému ten tweet cenzurovali, a novinář mu musel říct, že to nebyl dobrý nápad. Tento trend tedy určitě patří na seznam: pochybný zákon v Německu. Za dalším trendem musíme do Francie. Falešné zprávy. Fake news. Oui.

Le fake news. I francouzský prezident zasahuje. Rád by před volbami cenzuroval fake news. A ví, že když máte nepříjemnou zprávu, tak je lepší mluvit klidně... a dělat odmlky. V době před volbami by měla být pravidla online platforem... trošku jiná. Trošku jiná.

Macron chce, aby fake news mohly být odstraněny. Samozřejmě, ale co je fake news a co ne? A místo aby to rozhodl tisk nebo občané, jak se v demokracii sluší, musí teď francouzská vláda určovat, co je pravda. Takže Macronův plán může taky na seznam. Takže jsme měli Evropu, Německo a Francii. A vy se ptáte: "Lovče trendů, už je to všechno?" Ne, protože Evropa chce víc.

Místo aby se poučila z EU vs Disinfo a nechala tisk být, přišla EU s High Level Expert Group na potírání fake news. Předsedkyní je Nizozemka Madeleine de Cock Buningová. Píše se C–O–C–K... B–U–N–I–N–G–O–V–Á. Dobré je, že máme excelentní high level group, kde vidíte diverzitu na velmi, velmi vysoké úrovni. To je opravdu superhigh High Level Group.

Já sám si teď říkám Senior Comedy Genius Lord Wizard King Arjen. Hned je jasné, že si jménem nic nekompenzuju. Tato high level expert group má na jaře předložit zprávu Evropské komisi. Ale co přesně chtějí? Rovnováhu mezi svobodou informací na straně jedné, ale na straně druhé právem na informace, které jsou transparentní, ověřené a rozmanité. Takže říká: "Haló, tady je high high high level vláda.

Máte právo na námi ověřené high level informace z high levelu." Ale my na to: "Hi, vládo, díky. Ale my si zdroj informací vybereme sami, ty hloupá *** i s tou *** Buningovou." De Gelderlander na černé listině, Macron a jeho plány, zákony o cenzuře v Německu, high high level group – trendy v Evropě míří k tvrdé cenzuře. Falešné zprávy existují a je to fakt na hovno, ale když bude pravdu určovat vláda, zavládnou tady turecké poměry.

Samozřejmě ne hned, ale co když celá Evropa zavede zákony, které vládám umožní cenzuru falešných zpráv? Můžete si říkat: "Já vládě věřím. Ta to nezneužije." Ale co když se k moci dostane někdo jiný? Někdo s jinou definicí falešných zpráv. Fake news, lidi. Klasická falešná zpráva od New York Times.

Děkuji mnohokrát. Fake news. Fake news. Americký tisk je podle mě opravdu rád, že nemají žádné zákony proti fake news. Takže víte co? Toto mi připomíná rok 1984. 1984 To mi bylo pět a ve škole jsme četli Orwellovu Farmu zvířat. Ale podle učitelky to nebyla pravda, protože zvířata nemluví.

Mně to přišlo poučné, ale ta učitelka řekla: "Uděláme to jinak. Můžeš si to přečíst, ale zaplatíš padesát milionů." A já je tehdy neměl. Tolik k trendům. Ještě chci říct, ať ten trend bedlivě sledujete. Protože tady naštěstí můžeme zatím říkat všechno až na... A jéje, už jsme zase na konci, ale nesmutněte, můžete mě odebírat.

Stačí mi napsat 18stránkový dopis, kde mě požádáte o dovolení. Anebo klikněte sem. To jde taky. Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach. Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tím 18stránkovým dopisem na konci to zabil! Boží!

00

Odpovědět

Zavádět nějakou cenzuru je naprostá k******a. Lidé, kteří věří webům typu Aeronet, opravdu nezachrání, když se tu budou mazat nepravdivé a dezinformační články. A to i za předpokladu, že by to fungovalo tak jak má, což je blbost. Navíc tu vzniká obrovské riziko zneužití.

Jediný recept jak bojovat s dezinformacemi vidím v kvalitním školství. Místo nesmyslného biflování se všeho nazpaměť, by se měli zavést předměty zaměřené na kritické myšlení a práci se zdroji. Tady ale zase máme problém, že většina učitelů kritické myšlení a práci se zdroji také neovládá. A za ty směšné peníze se do škol moc kompetentních lidí nepožene. Takže je to na politicích. Babiš + Okamura + komunisti tu mají téměř polovinu hlasů a 115 poslanců.

Trochu jsem se teď přivedl do deprese.

360

Odpovědět

Mysli pozitivně - ANO2011, KSČM, ČSSD a SPD volilo pouze 2 800 134 z 8 374 501 oprávněných voličů. Což bylo pouze o něco více než třetina národa. A u nich není opravdu jisté, jestli je volili proto, že jim věří. :-)

Mám od dětství kamaráda, který se postupně vypracoval k „horním deseti tisícům“, a ten například volí Miloše Zeman pouze proto, aby nasral všechny okolo. Ano, je opravdu velký cynik. Když bude nejhůř, on může s rodinou kdykoliv emigrovat (a přejít do zahraniční pobočky stávajícího zaměstnavatele). Pro přesvědčené voliče MZ a voliče těchto obskurních politických uskupení je to ale nedostupný luxus.

00

Odpovědět

Cenzura je prostě hodně špatná! Každý má právo myslet si co chce, pokud je blbej na tolik aby věřil všemu co mu ČT nebo Sputnik naservíruje tak je to jeho věc.
Za chvíli mi můžou nutit na kterou stranu si věšet toaleťák.

132

Odpovědět

je vidět že celkově v evropě je v parlamentech čím dál míň normálních lidí kteří by se chtěli pachtat v hnoji zvaném politika a
a pak to je vidět.... za chvíli to bude v EU jak za totáče psát se bude jenom to, co se bude papalášům líbit

32

Odpovědět

a brejle ma proto, aby vypadal vic chytrej ?

26

Odpovědět

S europskym socialistickym zväzom navždy a nikdy inak...
- Lubach bol podľa toho hlasu zrejme na high high party :D

57

Odpovědět

dnes sa mi splni sen, na televizii stv 2 davaju najlepsiu komediu vsetkch cias This is spinal tap, takze hivivigou

08

Odpovědět

On na to existuje poměrně jednoduchý recept. Určitě s ním bude souhlasit 11 z 10 mašíblů, protože ho zavedli v jejich oblíbeném Rusku. Všichni publicisté se tam od určité návštěvnosti musejí registrovat na ministerstvo vnitra. Jsem zvědavý, kolik by potom zůstalo různých Tomášů Marných a Vedoucích Kolotoče. :-D

Obecně regulace publikovaného obsahu mají zásadní chybu - lidský faktor. Cenzory se totiž stávají prazvláštní lidé:
a) buď jimi jsou bývalí zločinci. V Německu jednu takovou kancelář řídí bývalá agentka Stasi - Anetta Kahane
b) nebo je kontrola obsahu outsourcována do zemí, kde vůbec nerozumí jazyku - příspěvky Facebooku mažou Indové. Rozhodovací algoritmus je obvykle podle toho, kolik zbývá času do rozhodnutí nebo kolikrát byl příspěvek nahlášen. Toho se povedlo zneužít konvičkovcům - tak dlouho nahlašovali Noru Fridrichovou, až dostala ban
Ve videu už to padlo, cílem soukromé společnosti je generovat zisk a ne být arbitrem pravdy. Zablokují raději všechno, jen aby se nemuseli odvolávat a soudit proti uděleným pokutám.

220

Odpovědět

Lepší je být Vedoucí Kolotoče než novinář na útěku. Jak tenkrát dohledali nějakýho podporovatele AENews novináři od Kudrny a hned si ho podali, že prej má dluhy, exekuce atd. :D vše jen pro to aby lidi neposílali peníze. To taky není fér ...

01

Odpovědět

Je to mrzutý, EU musí kritikům dokázat, že jsme díky ní na dobré cestě, místo toho konstantně dělá obrovské chyby. Nahrává do argumentů haterům a zvyšuje napětí. Přijde mi to, jako když hlupák obhajuje správnou věc, používá špatné nástroje a argumenty, čímž akorát utvrdí v názoru opačný tábor...

192

Odpovědět

Už i nenávidění Habsburgové pochopili, že pokud chtějí vládnout střední Evropě, tak je nejefektivnějším způsobem dovézt si šlechtu odjinud.

Ale odkud bude brát EU, když se stále rozrůstá?

30

Odpovědět

Lépe bych to nenapsal. EU se snaží bránit dezinformacím (což je správně a dnes už opravdu potřeba), jenže ty prostředky působí promyšlené tak maximálně na toaletě a sepsané za 5 minut na koleni.

121

Odpovědět

+CojávimVezmi si české silnice - radary instalované na přehledných úsecích, fízlové schovaní někde za bukem pár metrů před výjezdem z obce, atp... Taky to vypadá jak vymyšlené za 5 minut na hajzlu, dokud si neuvědomíš, že bezpečnost na silnicích asi nebude ta nejprimárnější agenda. Potom to začne dávat smysl perfektní. Stejně tak se mi moc nechce věřit, že tenhle džihád proti dezinformacím není primárně určen k diskreditaci a likvidaci politické opozice...

40

Odpovědět

Dal jsem videu 100% protože trefně naráží na to, že jen malý rozdíl před čím nás má vláda chránit. To co se píše na Facebooku a nebo na Twitru dost často hraničí z fašistickou a islamistickou propagandou, která by se měla opravdu kontrolovat a nedovolit aby významně ovlivňovala mínění nevzdělaných mas z touto problematikou. Jenže problém je že když se do toho vláda pustí a odsouhlasí podobné zákony pouští se na tenký led, který mnohdy vedl k diktatuře. I když by se mohlo zdát, že nic podobného u nás není. Není to pravda. Již před několika lety byl u nás uveden v platnost zákon, který badatelům a nebo novinářům nedovoluje procházet archivní záznamy staré třiceti let, protože několikrát vyplavaly kompromitující informace na některé členy sněmovny a parlamentu. Tyto dokumenty a kroniky jsou mnohdy přístupné pouze až po písemném povolením, který však nemusíte obdržet pokud si aktivní regionální politi bude myslet, že na něj najdete informace které jej můžou v očích veřejnosti kompromitovat. Pokud tedy přistoupíme na jistou formu cenzury, která pouze neomezuje již dnes zakázané fašistické, nacionalistické a islamistické organizace, podněcující násilí, můžeme být časem nepříjemně překvapení.

121

Odpovědět

Celkem trefny... rikam si, jestil by nebylo jednodusi pokutovat neozdrojovane clanky, aby si kazdy mohl jednoduse overit sam... a verim ze, kdyz nekdo hloupy by sdilel fake, tak nekdo chytry z jeho socialni bubliny by mu to "overil".

44

Odpovědět

Na to zákon myslí. Článek A cituje z článku B, který se odkazuje na článek C, který.. ale nač se zdržovat abecedou, zákon udává označení zdroje, jak moc do hloubky již ne, takže k ničemu.. proto je to také, až na výjimky, nevymahatelné. Nezbývá tedy než jen sledovat důvěryhodná media, která se odkazují na přímé, důvěryhodné zdroje.. problém je, že důvěryhodná media se rychle mění, a to na základě poptávky.. lidé chtějí nedůvěryhodná media.. ne ve smyslu vědomého chtíče, ale ve smyslu tužby po chlebu a hrách.

111

Odpovědět

mohlo by sa to tykat, aj tychto nemarxistickkych s*****k, co si tu vuplul?

011

Odpovědět

+v m vargaja som sice teply ale ty si pekne jebnuty

03

Odpovědět

+hovado 2pravda pravduca

02