Zákon o bezpečnostních a informačních službáchNeděle s Lubachem
46
Nový nizozemský zákon o bezpečnostních a informačních službách se v Neděli s Lubachem už dvakrát objevil. Nejprve Arjen vysvětlil, proč je nový zákon problematický, a pak se věnoval postoji nizozemských politiků k referendu o tomto zákonu. Referendum se konalo ve středu, a tak Arjen na problematiku v neděli ještě jednou upozornil.
Konečné výsledky referenda
46,5 % pro
49,5 % proti
4 % blanco
účast: 51,6 %
zdroj, český článek
Přepis titulků
Za tři dny bude referendum o zákonu
o bezpečnostních a informačních službách. Já bych se bez referenda obešel, ale nasbíralo se dost podpisů,
takže se nedá nic dělat. Někteří lidé už ví,
jak budou hlasovat, a jiní ještě ani netuší, o co jde. A pak máte i lidi,
pro které platí obojí. Wiv. Zákon o informačních službách.
No, tak pro ten nebudeme hlasovat. Dobře to promyslela... za jednu a půl vteřiny. Odpůrci Wivu mají několik námitek: Zákon umožňuje hackovat nevinné lidi, aby se stát dostal k podezřelým. Je možné nepozorovaně sdílet různé údaje se zahraničními službami. A pak ještě takzvaná vlečná síť – ta umožní zachytit komunikaci nevinných. A námitek je ještě mnohem víc. Poslanec za D66 Kees Verhoeven jich měl loni dokonce dvacet jedna.
Dvacet jedna námitek, ale nic z toho. Kees by měl být vzteklý jako pes, ale jeho strana je teď ve vládě a je pro Wiv. A i když mě to mrzí, Kees už není Kees. Podívejte, takovýto býval dřív. Začnu tímto: žádnou vlečnou síť. V minulých letech a týdnech jsem viděl, kolik lidí se bojí vlečné sítě. Vlečná síť.
Vlečné sítě. Lidé tomu říkají vlečná síť. Ano, a takovýto je teď. Rád bych věcnou debatu. Začnu správným názvem tohoto zákona: zákon o bezpečnostních a informačních službách – Wiv. Referendum nebude o vlečné síti nebo zákoně, ale o celém zákoně, zda jste pro nebo proti. Takže rámce a nepřesnosti si odteď nepřeji slyšet.
Chybí mi ten starý Kees. Kde jsi, chlapče? Keesi. Keesi. Neodcházej. D66 je teď ve vládě a zákon obhajuje jejich ministryně vnitra Ollongrenová. V úterý v pořadu Nieuwsuur vysvětlovala nutnost nového zákona.
Všichni teď komunikujeme pomocí smartphonů. Používáme hotspoty. A to samé dělají i nepřátelé. Znamená to, že komunikace už neputuje vzduchem, který může být odposloucháván, ale kabely pod zemí, a ty se teď nesmí odposlouchávat. Ollongrenová říká: "Kabely teď nesmíme odposlouchávat." Zní to dost nešikovně, ale...
není to pravda. Smí se to. Teď je přes kabel zakázaný jen odposlech skupin lidí, u kterých neznáte svůj cíl – tedy vlečná síť. Ale cílený odposlech jednoho podezřelého jde teď i přes kabel. Zdá se, že se Ollongrenová jen spletla, ale ne – je to vládní politika. I premiér Rutte přišel se stejnou zavádějící informací. Problém je, že nesmí ke kabelům.
Ne, problém je, že to není pravda. Že se vláda rozhodla vést lživou kampaň. A vychází jim to, protože jde o komplikovaný zákon a protože nemluví s kritickými odborníky. Mark Rutte zašel ještě o krok dál a rozhodl se oslovit lid ve společnosti armádního důstojníka. Prima jihoamerický styl, Marku. "Amigos."
Lidé mu přes Facebook mohli položit jakoukoliv otázku. Jakoukoliv. O čemkoliv. A otázkou je: "Byly ty otázky kritické?" Berend se ptá: "Proč je v tomto zákoně rovnováha soukromí a bezpečnosti?" Tuto otázku dostávám často. "Proč je v tomto zákoně rovnováha soukromí a bezpečnosti?" To přece není otázka.
"Pane premiére, jen kriticky k vašemu účesu. Díky čemu tak dobře drží?" Skoro byste si řekli, že ten Berend je člen VVD, který premiérovi trochu pomohl. Skoro byste to i ověřili. Podívali se na jeho Facebook. Berend je ve výboru propagace a náboru organizace VVD v Amsterdamu. Nekecám.
Co je to za taktiku? Vláda tedy neváhá použít jakékoliv prostředky. Bylo to vidět už v říjnu, když nasadili Docterse Van Leeuwena. Docters Van Leeuwen – to zní jako název seriálu, ale dřív byl šéfem tajných služeb. Je zastáncem Wivu, protože jinak všichni umřeme. Vypadá to asi takto. Pokud tedy odpůrci Wivu uspějí, sníží se naše bezpečnost?
Ano, pak budou oběti... padne několik vojáků... - A přijdou i útoky? - Ano, určitě. Ano, vzpomínáte si? Simulování terorismu. Pokud se tento nový zákon neschválí, přijde určitě řada útoků. Neslýchané, ale troufnul si to říct. Ale nejlepší simulaci této sezony jste mohli vidět ve sněmovně. Segers z Křesťanské unie debatoval o novém Wivu s Wildersem.
Co řekl ten děsivý populista? Pokud někdo spáchá útok, a teď to říkám ve vší vážností, a bezpečností služby řeknou, že bez nového Wivu tomu nešlo zabránit, tak máte co vysvětlovat. Týjo, takže Segers vlastně říká: "Kdo kritizuje Wiv, má na rukou krev." Dobře – lži, simulování, ale vláda má ještě jeden trik. Šéfa AIVD, o které to celé je, poslali k Housovi. Tedy Twanu Huysovi.
Ředitel AIVD Rob Bertholee mohl přijít do College Tour. Proč ho Huys a jeho redakce chtěli jako hosta? Inu, Huys to vysvětlí. AIVD za námi přišla s tím, zda bychom měli zájem. To se moc často nestává, ale teď to souviselo s vlečným zákonem. Samozřejmě, je před volbami, takže se Bertholee sám pozval. A dovolili mu i přijít, jak to dokázal? Předem jsme mu sdělili, že nesmí přijít jen s informacemi, které jsou ve výroční zprávě.
To by nešlo. AIVD s tím souhlasila. Mluvil otevřeně o věcech, o kterých jsme nevěděli. Cože? Pokud... Pokud u někoho v talk show nechcete, aby odhaloval exkluzivní informace, tak je to šéf AIVD. Podívejte, buď ta informace nesmí ven, a pak chci, aby to AIVD neříkala, nebo to musí ven a pak to musí říct co nejrychleji.
Ale Bertholee Huysovi hrdě vyprávěl, že zmařil čtyři útoky. Takže AIVD má očividně šuplíček speciálních tajemstvíček, kterými uplácejí tisk, když chtějí ovlivnit referendum. "AIVD má exkluzivní informaci o výbušnině a sdružení škol, ale více o tom v červenci v Zomergasten." To přece...
Jak to interview probíhalo? Nejdřív dostal Bertholee osobní otázky o tom, jak vytvořil vlastní značku olivového oleje a rajčatové omáčky – Robbie Bertolli. Ten příběh známe, ale... Bertholee tam seděl hlavně proto, aby přesvědčil odpůrce nového Wivu. A toto byla jeho zpráva pro odpůrce zákona, kterým vadí některé jeho části.
Musíte si uvědomit, že kvůli malé části odmítáte celý zákon, a že vám zůstane jen ten starý zákon. Vážně to chcete? Bertholee dělá, jako by odpůrci byli zcela proti přijetí nového zákona. Ale tak to není. Nikdo už nechce původní zákon – ten byl ještě horší. Jako byste číšníkovi řekli: "Mohu na tu pizzu jiný druh salámu?"
A ten vám odpověděl: "Takže vy už nebudete nikdy jíst. Fajn." A vy si řeknete: "To je naposled, co jím u Bertolliho." "Už toho mám dost." Příznivci si tedy vymýšlí divoké příběhy o tom, co odpůrci chtějí. Poslanec za VVD Malik Azmani nemá jen příběh, ale rytířský román. VVD je samozřejmě příznivcem tohoto zákona. Nebo snad – ptám se – posíláme vojáky do válečné zóny v brnění, na koních a s kopím, i když víme, že protivníci na ně čekají s automatickými zbraněmi, bitevními vrtulníky a drony.
- Ne. - Ne. Ale toto přece nikdo netvrdí. Dobře, jeden člověk ano. Jsem proti Wivu. Podle mě posíláme vojáky do válečné zóny v brnění, na koních a s kopím, i když víme, že protivníci na ně čekají s automatickými zbraněmi, bitevními vrtulníky a drony – drsné.
Jeden člověk. Příznivci Wivu o jeho odpůrcích vytváří takovýto obrázek: banda nezodpovědných idiotů, kterým je bezpečnost fuk a chtějí zpět do středověku. Ale to je odporná taktika. A my s ní musíme skoncovat – buď napořád nebo aspoň do středy.
Pojďme se ještě jednou podívat, o čem ten názorový rozdíl je. Toto je velký rozhodovací Wivstrom. A... Funguje to takto: "Chcete zabránit útokům?" Podle Van Leeuwena a podobných řeknou kritici zákona už teď ne, ale tak to není. Všichni chtějí zabránit útokům.
Kromě těch několika lidí, kteří je chtějí spáchat. Ale jinak všichni v tomto bodu Wivstromu vyberou ano. Takže další otázka: "Musí jít tajné služby s dobou?" Samozřejmě. I toto si myslí všichni s výjimkou Azmaniho fantasy nepřítele. Takže vyplníme ano. "Je třeba nový zákon?"
Ano. Prima. Samozřejmě. Bertholee si sice myslí, že odpůrci tady vyplní ne, ale tak to není. Takže zase ano. Dál: "Proč je v tomto zákoně rovnováha soukromí a bezpečnosti?" Ano, tu... Tu nám zaslal jeden divák. Berend.
Děkuji, Berende. Tuto otázku často dostávám, takže... Takže jen vyplním: "Děkuji, Berende." A teď... A teď otázka: "Je nový Wiv dost dobrý?" A podívejte, až tady se názory rozcházejí. Tady je na jedné straně Ollongrenová, Rutte, Bertholee, Azmani a Kees. Ti říkají: "Ano, nový Wiv je prima." A na druhé straně máte organizace přes ochranu soukromí, Amnesty, Státní radu, Kolegium lidských práv a starého Keese.
Neodcházej, Keesi. A ti říkají: "Ne, nový Wiv potřebuje v některých bodech upravit." A o tomto je to referendum. Ale vláda dělá, jako bychom seděli vpravo nahoře. Jako bychom byli narušení a nebezpeční. Takže říkám – běžte ve středu hlasovat. Hlasujte proti nebo ne, nijak, nebo jak chcete, ale přečtěte si o tom něco a vyberte si podle sebe.
Ještě poslední zpráva. "Ahoj Arjene, jak to, že vždy vše víš? Zdraví, Berend." To je ale milé. Milé. Tuto otázku dostávám často. Zodpovím ti ji v soukromém rozhovoru. Toto byla Neděle s Lubachem, uvidíme se příští neděli.
Líbilo se ti to? Gratuluji, máš dobrý vkus. Tak se ještě dívej. Mrkni na další videa. Odvaž se. A nezapomeň nás odebírat. Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach Překlad: Misschien www.videacesky.cz
No, tak pro ten nebudeme hlasovat. Dobře to promyslela... za jednu a půl vteřiny. Odpůrci Wivu mají několik námitek: Zákon umožňuje hackovat nevinné lidi, aby se stát dostal k podezřelým. Je možné nepozorovaně sdílet různé údaje se zahraničními službami. A pak ještě takzvaná vlečná síť – ta umožní zachytit komunikaci nevinných. A námitek je ještě mnohem víc. Poslanec za D66 Kees Verhoeven jich měl loni dokonce dvacet jedna.
Dvacet jedna námitek, ale nic z toho. Kees by měl být vzteklý jako pes, ale jeho strana je teď ve vládě a je pro Wiv. A i když mě to mrzí, Kees už není Kees. Podívejte, takovýto býval dřív. Začnu tímto: žádnou vlečnou síť. V minulých letech a týdnech jsem viděl, kolik lidí se bojí vlečné sítě. Vlečná síť.
Vlečné sítě. Lidé tomu říkají vlečná síť. Ano, a takovýto je teď. Rád bych věcnou debatu. Začnu správným názvem tohoto zákona: zákon o bezpečnostních a informačních službách – Wiv. Referendum nebude o vlečné síti nebo zákoně, ale o celém zákoně, zda jste pro nebo proti. Takže rámce a nepřesnosti si odteď nepřeji slyšet.
Chybí mi ten starý Kees. Kde jsi, chlapče? Keesi. Keesi. Neodcházej. D66 je teď ve vládě a zákon obhajuje jejich ministryně vnitra Ollongrenová. V úterý v pořadu Nieuwsuur vysvětlovala nutnost nového zákona.
Všichni teď komunikujeme pomocí smartphonů. Používáme hotspoty. A to samé dělají i nepřátelé. Znamená to, že komunikace už neputuje vzduchem, který může být odposloucháván, ale kabely pod zemí, a ty se teď nesmí odposlouchávat. Ollongrenová říká: "Kabely teď nesmíme odposlouchávat." Zní to dost nešikovně, ale...
není to pravda. Smí se to. Teď je přes kabel zakázaný jen odposlech skupin lidí, u kterých neznáte svůj cíl – tedy vlečná síť. Ale cílený odposlech jednoho podezřelého jde teď i přes kabel. Zdá se, že se Ollongrenová jen spletla, ale ne – je to vládní politika. I premiér Rutte přišel se stejnou zavádějící informací. Problém je, že nesmí ke kabelům.
Ne, problém je, že to není pravda. Že se vláda rozhodla vést lživou kampaň. A vychází jim to, protože jde o komplikovaný zákon a protože nemluví s kritickými odborníky. Mark Rutte zašel ještě o krok dál a rozhodl se oslovit lid ve společnosti armádního důstojníka. Prima jihoamerický styl, Marku. "Amigos."
Lidé mu přes Facebook mohli položit jakoukoliv otázku. Jakoukoliv. O čemkoliv. A otázkou je: "Byly ty otázky kritické?" Berend se ptá: "Proč je v tomto zákoně rovnováha soukromí a bezpečnosti?" Tuto otázku dostávám často. "Proč je v tomto zákoně rovnováha soukromí a bezpečnosti?" To přece není otázka.
"Pane premiére, jen kriticky k vašemu účesu. Díky čemu tak dobře drží?" Skoro byste si řekli, že ten Berend je člen VVD, který premiérovi trochu pomohl. Skoro byste to i ověřili. Podívali se na jeho Facebook. Berend je ve výboru propagace a náboru organizace VVD v Amsterdamu. Nekecám.
Co je to za taktiku? Vláda tedy neváhá použít jakékoliv prostředky. Bylo to vidět už v říjnu, když nasadili Docterse Van Leeuwena. Docters Van Leeuwen – to zní jako název seriálu, ale dřív byl šéfem tajných služeb. Je zastáncem Wivu, protože jinak všichni umřeme. Vypadá to asi takto. Pokud tedy odpůrci Wivu uspějí, sníží se naše bezpečnost?
Ano, pak budou oběti... padne několik vojáků... - A přijdou i útoky? - Ano, určitě. Ano, vzpomínáte si? Simulování terorismu. Pokud se tento nový zákon neschválí, přijde určitě řada útoků. Neslýchané, ale troufnul si to říct. Ale nejlepší simulaci této sezony jste mohli vidět ve sněmovně. Segers z Křesťanské unie debatoval o novém Wivu s Wildersem.
Co řekl ten děsivý populista? Pokud někdo spáchá útok, a teď to říkám ve vší vážností, a bezpečností služby řeknou, že bez nového Wivu tomu nešlo zabránit, tak máte co vysvětlovat. Týjo, takže Segers vlastně říká: "Kdo kritizuje Wiv, má na rukou krev." Dobře – lži, simulování, ale vláda má ještě jeden trik. Šéfa AIVD, o které to celé je, poslali k Housovi. Tedy Twanu Huysovi.
Ředitel AIVD Rob Bertholee mohl přijít do College Tour. Proč ho Huys a jeho redakce chtěli jako hosta? Inu, Huys to vysvětlí. AIVD za námi přišla s tím, zda bychom měli zájem. To se moc často nestává, ale teď to souviselo s vlečným zákonem. Samozřejmě, je před volbami, takže se Bertholee sám pozval. A dovolili mu i přijít, jak to dokázal? Předem jsme mu sdělili, že nesmí přijít jen s informacemi, které jsou ve výroční zprávě.
To by nešlo. AIVD s tím souhlasila. Mluvil otevřeně o věcech, o kterých jsme nevěděli. Cože? Pokud... Pokud u někoho v talk show nechcete, aby odhaloval exkluzivní informace, tak je to šéf AIVD. Podívejte, buď ta informace nesmí ven, a pak chci, aby to AIVD neříkala, nebo to musí ven a pak to musí říct co nejrychleji.
Ale Bertholee Huysovi hrdě vyprávěl, že zmařil čtyři útoky. Takže AIVD má očividně šuplíček speciálních tajemstvíček, kterými uplácejí tisk, když chtějí ovlivnit referendum. "AIVD má exkluzivní informaci o výbušnině a sdružení škol, ale více o tom v červenci v Zomergasten." To přece...
Jak to interview probíhalo? Nejdřív dostal Bertholee osobní otázky o tom, jak vytvořil vlastní značku olivového oleje a rajčatové omáčky – Robbie Bertolli. Ten příběh známe, ale... Bertholee tam seděl hlavně proto, aby přesvědčil odpůrce nového Wivu. A toto byla jeho zpráva pro odpůrce zákona, kterým vadí některé jeho části.
Musíte si uvědomit, že kvůli malé části odmítáte celý zákon, a že vám zůstane jen ten starý zákon. Vážně to chcete? Bertholee dělá, jako by odpůrci byli zcela proti přijetí nového zákona. Ale tak to není. Nikdo už nechce původní zákon – ten byl ještě horší. Jako byste číšníkovi řekli: "Mohu na tu pizzu jiný druh salámu?"
A ten vám odpověděl: "Takže vy už nebudete nikdy jíst. Fajn." A vy si řeknete: "To je naposled, co jím u Bertolliho." "Už toho mám dost." Příznivci si tedy vymýšlí divoké příběhy o tom, co odpůrci chtějí. Poslanec za VVD Malik Azmani nemá jen příběh, ale rytířský román. VVD je samozřejmě příznivcem tohoto zákona. Nebo snad – ptám se – posíláme vojáky do válečné zóny v brnění, na koních a s kopím, i když víme, že protivníci na ně čekají s automatickými zbraněmi, bitevními vrtulníky a drony.
- Ne. - Ne. Ale toto přece nikdo netvrdí. Dobře, jeden člověk ano. Jsem proti Wivu. Podle mě posíláme vojáky do válečné zóny v brnění, na koních a s kopím, i když víme, že protivníci na ně čekají s automatickými zbraněmi, bitevními vrtulníky a drony – drsné.
Jeden člověk. Příznivci Wivu o jeho odpůrcích vytváří takovýto obrázek: banda nezodpovědných idiotů, kterým je bezpečnost fuk a chtějí zpět do středověku. Ale to je odporná taktika. A my s ní musíme skoncovat – buď napořád nebo aspoň do středy.
Pojďme se ještě jednou podívat, o čem ten názorový rozdíl je. Toto je velký rozhodovací Wivstrom. A... Funguje to takto: "Chcete zabránit útokům?" Podle Van Leeuwena a podobných řeknou kritici zákona už teď ne, ale tak to není. Všichni chtějí zabránit útokům.
Kromě těch několika lidí, kteří je chtějí spáchat. Ale jinak všichni v tomto bodu Wivstromu vyberou ano. Takže další otázka: "Musí jít tajné služby s dobou?" Samozřejmě. I toto si myslí všichni s výjimkou Azmaniho fantasy nepřítele. Takže vyplníme ano. "Je třeba nový zákon?"
Ano. Prima. Samozřejmě. Bertholee si sice myslí, že odpůrci tady vyplní ne, ale tak to není. Takže zase ano. Dál: "Proč je v tomto zákoně rovnováha soukromí a bezpečnosti?" Ano, tu... Tu nám zaslal jeden divák. Berend.
Děkuji, Berende. Tuto otázku často dostávám, takže... Takže jen vyplním: "Děkuji, Berende." A teď... A teď otázka: "Je nový Wiv dost dobrý?" A podívejte, až tady se názory rozcházejí. Tady je na jedné straně Ollongrenová, Rutte, Bertholee, Azmani a Kees. Ti říkají: "Ano, nový Wiv je prima." A na druhé straně máte organizace přes ochranu soukromí, Amnesty, Státní radu, Kolegium lidských práv a starého Keese.
Neodcházej, Keesi. A ti říkají: "Ne, nový Wiv potřebuje v některých bodech upravit." A o tomto je to referendum. Ale vláda dělá, jako bychom seděli vpravo nahoře. Jako bychom byli narušení a nebezpeční. Takže říkám – běžte ve středu hlasovat. Hlasujte proti nebo ne, nijak, nebo jak chcete, ale přečtěte si o tom něco a vyberte si podle sebe.
Ještě poslední zpráva. "Ahoj Arjene, jak to, že vždy vše víš? Zdraví, Berend." To je ale milé. Milé. Tuto otázku dostávám často. Zodpovím ti ji v soukromém rozhovoru. Toto byla Neděle s Lubachem, uvidíme se příští neděli.
Líbilo se ti to? Gratuluji, máš dobrý vkus. Tak se ještě dívej. Mrkni na další videa. Odvaž se. A nezapomeň nás odebírat. Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach Překlad: Misschien www.videacesky.cz
Komentáře (7)
Tuvok (anonym)Odpovědět
30.03.2018 19:14:11
Přesně takové zákony považuju za největší nebezpečí pro Evropu. Zní to hlusně, ale několik set obětí teroristických útoků nemůže vyvolat nic jiného než strach. Naopak zákony, které ve světle ochrany proti terorismu likvidují naši svobodu, můžou mít časem nezvratné následky.
Představa totalitní vlády, která má naprostou moc nad soukromím lidí, je opravu děsivá.
vilde (anonym)Odpovědět
25.03.2018 21:40:39
Hm... jak by to asi vypadalo v CR takove referendum? :D
BullOverOdpovědět
26.03.2018 01:37:49
Jako většina jiných referend - rozhodli by to lidi, kteří nemaj čas/zájem/prostředky se vůbec zajímat, o co vlastně de...
NolmoOdpovědět
25.03.2018 20:48:19
Dneska byl výbornej
ThrayldOdpovědět
25.03.2018 22:10:11
Hezky to na konci shrnul.
mykanecOdpovědět
25.03.2018 22:20:56
Nejen dneska.
Kalamár (anonym)Odpovědět
25.03.2018 20:16:11
Lubach nezklamal