Zákon o omamných látkáchNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:129
Počet zobrazení:8 005

Od 1. března 2015 platí v Nizozemsku nový zákon o omamných látkách. Lubach tehdy věnoval zákonu video, ve kterém ukázal nelogičnost tehdejšího postoje politiků k měkkým drogám.

Video bylo přeloženo na základě žádosti diváků VideaČesky.cz.

Přepis titulků

Blahopřeju lidi, máme nový zákon o omamných látkách. Ano! Politici se jím zabývali osm let a dnes konečně vstoupil v platnost. Brzy vám ho ukážu, ale nejdřív... Kdo to vlastně dal dohromady? Byl to Ivo Opstelten. Ale co si náš ministr vlastně myslí o měkkých drogách? Dámy a pánové, hulit je prostě špatné.

Dobře, dobře, u Iva to chápu. Po trávě jste trochu malátní a mluvíte pomaleji než obvykle. Ivo Opstelten si dal jointa jen jednou a to v roce 1970. Tehdy začal větu: "Chlapci, půjdu si lehnout." a dokončil ji v roce 1993. "Chlapci... půjdu si lehnout." Ivův nový zákon už byl třeba, protože starý trochu skřípal.

Do včerejška to bylo takto: Měli jste coffee shop. Lidé si tam kupovali trávu a vedli rozhovory jako: "A pak byl najednou modročerný a odpoledne najednou zlatobílý." Nákupem měkké drogy v coffee shopu nic neriskovali, protože to v Nizozemsku trpíme. Ale tak jako u Kim Kardashianové vzbuzuje zájem hlavně pozadí. Pěstování a dodávání trávy do coffe shopů je totiž zakázáno.

Otázkou tedy je: "Jak se tráva dostane do coffee shopu?" Protože tam sice je, ale nesmí se tam dostat. Dá se to vysvětlit jen někomu, kdo je hodně zhulený. "Ahoj, dva gramy hašiše. Odkud to svinstvo vlastně máte?" "Objevuje se v šuplících." "Týýjo." Skvělé, že se to dnes změnilo. Zákon, který začne platit v neděli, zakáže napomáhat pěstitelům – například poskytnutím lamp, díky kterým rostliny lépe rostou.

Aha, dobře. Takže pomáhat s pěstováním bude zakázané. Počkat, to zní trošku vágně. Možná je na čase podívat se na ten zákon. Dámy a pánové – nový zákon o omamných látkácsh. Ten, kdo látky nebo předměty připraví, zpracuje, získá nákupem, prodá, obstará, bude rozšiřovat...

Počkat, to by šlo líp. Zábavněji. Ten, kdo látky nebo předměty připraví, zpracuje, získá nákupem, prodá, obstará, bude rozšiřovat, mít na skladě, přepravovat s cílem zisku, o kterých ví nebo má vážný důvod tušit, že mají ilegální cannabisové cíle, o kterých mohl vědět, bude potrestán odnětím svobody na dobu nejvýše tří let. To byla citace ze Zákoníku trestného rapu. Fakticky to znamená toto. Coffee shopy smí prodávat trávu zákazníkům, ale pěstitelé ji nesmí prodávat coffee shopům.

A ani lampy už pěstitelům nesmí být prodány, ten zákon je opravdu přehnaný. Těch rýmů je moc, může to pryč? Ano? Dobře, Petře. Takže když se podíváme na naše schéma, tak ten systém zůstane tak jak je, ale někde tady přibude další červený křížek, který má ztížit prodej zahradnických potřeb.

Teď rychlý test. Tady jsou dva obrázky a otázka zní: "Kdo z těchto dvou by mohl skončit ve vězení?" Nápověda: není to uživatel drog. Na koho tedy doopravdy dopadne ten nový zákon? Ministerstvo chce regulovat growshopy – obchody, které umožňují pěstování konopí. Důsledky pro 56 legálních growshopů jsou vážné. Všem bylo odebráno povolení k provozu.

Growshopy jsou obchody s pomůckami pro lidi, kteří doma legálně pěstují maximálně pět rostlin konopí. Co mají teď growshopy dělat? Pro zahrádkáře a ty, kteří se zajímají o jistou zeleninu nebo ovoce... Pomáháme jim s různými věcmi. Jisté ovoce nebo zelenina. "Nemáte jistý druh banánu, který by se dal ubalit?" Ale dobře, tento se teď zaměří na zahrádkáře.

Takže obchody, které najednou začnou prodávat semínka, jsou odteď extra podezřelé. Semínka zdarma za každých 15 euro. Prostě Albert Heijn. Ale coffee shopy smí trávu prodávat dál. Díky tomuto zákonu tak nebudou doménou mafie jen drogy, ale i zahradnické potřeby. "Hej, nechceš konev?" "Konev."

"Ne, hledám hašiš." "Ten je normálně v coffee shopu, ale konve mám já." To je přece padlé na hlavu. Většinu potřeb navíc můžete normálně koupit v Intratuinu. Takže – a toto je pravda – i zahradní centra teď musí hlídat, komu co prodávají. Ale když si zítra v Intratuinu koupím hlínu, jak má pokladní vědět, že do ní nezasadím šest rostlin konopí?

Odkud máte tu fotku? Ale i na to Opstelten myslel. Podle zákona totiž pokladní musí své podezření nahlásit, jinak by totiž mohla jít na tři roky do basy. Podezřelý je teď tedy každý, kdo dodává věci, které mohou usnadnit užívání drog. "Už jsi to slyšel? Sebrali Valentýna." "Za co?" "Prodal děrovačku někomu, kdo chtěl děrovat smlouvy s dopravcem, který kdysi obstaral catering možnému účetnímu Intratuinu."

"To mohlo usnadnit obchod s drogami." "Ano." "To je strašné." "Ano, ještě jointa?" Řekli byste, že nový zákon bude problémy řešit, ale tento je jenom zhoršuje. Buď zakážete všechno – nákup, prodej i pěstování. Bude to znamenat vyšší kriminalitu, víc policie, kvalita drogy se sníží, ceny se zvýší, kouřit se bude pořád stejně, ale v každém případě to bude jasné.

Nebo prostě řeknete: "V Nizozemsku smí lidé trávu prodávat, pěstovat a užívat, ale kontrolovaně a bezpečně. Vyděláváme tak na spotřební dani a snižuje to kriminalitu." Ať to tedy kontrolují obce – lidé se zkušenostmi z praxe. Tento plán už loni navrhla skupina starostů. Jak na to Opstelten zareagoval?

Když se starostové sešli v salonku, aby manifest podepsali, poskytl Opstelten rozhovor, ve kterém řekl, že bude manifest ignorovat. Týjo, dobře. Neurvalejší by bylo jen, kdyby pro vás lidé sepisovali manifest, a vy byste rovnou řekli, že ho budete ignorovat, a pod stolem přitom rdousili kachnu. "Budu tento...

manifest... budu... budu prostě... ignorovat." Dobře, nový zákon teď všechno trochu zpřísnil, ale Nizozemsko bylo vždy na špici. Aljaška dnes jako třetí stát legalizovala rekreační užívání marihuany. Následovala Colorado a Washington. Aljaška! Konzervativní Amerika.

Od úterka oficiálně zaostáváme za domovinou Sarah Palinové. Ta je ještě konzervativnější než konzerva. Co se to s námi stalo? Vždy jsme byli napřed. Jediný způsob, jak si zachránit tvář, získat zpět roli průkopníků a ukázat naši skutečnou liberálnost a svobodomyslnost, je tento. Semínka zdarma za každých 15 euro.

Prostě Albert Heijn. Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Našťastie boli v Holandsku volby a nový parlament schválil novelu novely zákona o tráve. Takže momentálne sa už tráva v coffee shopoch nezjavuje zázračne vo výkladoch, ale po novom je legálne pestovať a predávať trávu do týchto obchodov. Samozrejme, treba si založiť živnosť alebo firmu a riadne z toho platiť dane. Akýkoľvek iný predaj je nelegálny. Na vlastnú potrebu môžete pestovať niekoľko rastlín a sušinu alebo produkty z nej darovať rodine či kamarátom. Nesmiete z toho mať zisk. Väčšina miest zároveň upustila od nariadenia, že na nákup v coffee shope musíte byť občan Holandska alebo tam mať trvalý pobyt. Podľa štatistických údajov za minulý rok, viac ako tretina turistov v Amsterdame navštívila coffee shop. Holanďania si zjavne uvedomujú, že ide o miliardový biznis a boli by idioti, keby si to pokazili zákonmi, aké napr. v tomto videu navrhoval bývalý minister vnútra. To úplne vážne navrhoval 3 roky basy pre predavačku v OBI, Baumaxe a pod. za to, ak nenahlási podozrivého zákazníka, ktorý si kupoval záhradné potreby a mohol ich použiť na pestovanie trávy? Opät to ukazuje, aké extrémne dôležité sú voľby. Pretože aj len jeden zvolený idiot na post premiéra alebo ministra, má možnosť dojebať kľúčovú časť hospodárstva krajiny...

20

Odpovědět

Hmmm, to si pamatuju ty razie u nás deset let zpátky, kdy zabavily vše Growshopům jen proto, že to mohlo sloužit na pěstování marijánky. A každýmu bylo jedno, že si tam babky kupovaly truhlíky na rajčata...

00

Odpovědět

To mi reknete cim to je ze jsou politici po celym svete tak debilni avymejsli takovy kokotiny

71

Odpovědět

Potřebujou voliče. vsadím se že každý kdo se na tom zákonu podílel měl úplně u pr**le jak to dopadne... jen aby si udrželi/získali voliče....

10

Odpovědět

typicke pre politikov, ak nieco funguje, tak to casom dojebuju

100

Odpovědět

Konecne Lubach!

201

Odpovědět

:D Koukam, že stejná blbost, jak ten náš "protikuřáckej" zákon...

1814

Odpovědět

Jak ten mi chyběl :-D

301