ČínaNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:222
Počet zobrazení:10 839

Na čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se nahlíží jako na světového vůdce. Jeho moc byla nedávno posílena a Čína se pod jeho vedením stále více angažuje i v zahraničí. Jeho rozhodnutí však nejvíce ovlivňují životy samotných Číňanů. Jakým způsobem je stát kontroluje a jaké to pro ně může mít následky, se dozvíte v tomto videu.

Informační bonus
Lutjegast je vesnice v provincii Groningen, kde bydlel Arjen Lubach.
OV-chipkaart (OV-karta) je karta, která umožňuje cestování veřejnou dopravou v celém Nizozemsku. Stačí při nástupu a výstupu kartu načíst a odečte se patřičná suma nebo se uplatní speciální tarif.
 

Přepis titulků

A teď velké změny na světové scéně. Nejmocnějším mužem světa není Donald Trump, ale čínský prezident Si Ťin-pching. Zatímco se USA stahují ze světové ekonomiky, Si Ťin-pching připravuje Čínu na převzetí vůdčí pozice. Dlouhá léta jsme sledovali reakci USA na dění ve světě. Co Amerika udělá? Co si Amerika myslí? Proč je Amerika tak cool?

Ale to se změnilo, protože Ameriku vede prolhaný psychopat a čínský prezident je teď považován za nového světového vůdce. A divné je, že tohoto muže vůbec neznáme. Trump je nonstop v televizi, ale tohoto muže nikdy nevidíte. Takže kdo je to? Jmenuje se Si Ťin-pching, je mu 64 let a podobá se medvídkovi Pú. Tak rozkošný a tak mocný – s tím by se chtěl kamarádit každý.

Vycházíme spolu dobře. Podle mě nebyly vztahy Nizozemska a Číny nikdy lepší než dnes. Super, jsme kamarádi. V únoru tam byl na návštěvě král s královnou. Loni jsme od Číny dostali darem dvě pandy velké. A De Telegraaf nedávno napsal, že Amalia pojede na dva roky do Číny. Nebyla to pravda, ale i tak. Do Číny však pojede premiér Rutte.

Odjíždí za dva týdny spolu s velkou delegací – Kaagovou, Schoutenovou, Bruinsem a Van Veldhovenovou. Zní to jako program hudebního festivalu, ale ověřili jsme si to a je to opravdu naše vláda. A Rutte by chtěl víc než jen přátelství. Na jedné velké konferenci to už na Čínu opatrně zkoušel. "Jasně, Rutte, samo. Nedokázal ukecat ani liberální číču ale teď to pán zkouší na celý kontinent.

Samozřejmě." Úplně to vidím před sebou. "Hej, Číno." "Číno." "Číno." "Číno." "Číno." "Číno."

"Číno." "Číno." "Číno." "Lucembursko, dáš to Číně?" Takže budujeme vztah s novým světovým vůdcem a to je dobrá investice, protože Si Ťin-pching jím bude dlouho. Prezident Si Ťin-pching může být prezidentem do konce života. Plenární zasedání parlamentu schválilo potřebnou změnu ústavy.

Prezidentem do konce života. V Americe se to nestalo od časů Kennedyho. Jak toho Si dosáhl? Čína je komunistická země. O zemi tedy rozhoduje jen jedna politická strana – Komunistická strana Číny. Ano, v Číně je jen jedna strana – Komunistická strana Číny, kterou založil Mao Ce-tung.

Za jeho vlády zemřelo padesát milionů lidí – tehdy to mělo švunk. A ta samá politická strana má v Číně pořád veškerou moc. Daří se jim i s počtem členů. Strana má teď 89 milionů členů. Takže zhruba každý stý člověk je členem. Ne každý stý v Číně, ale na světě. Statisticky viděno máme v publiku dva členy komunistické strany.

Pánové... Jen jim něco řeknu. Uslyšíte plno známých věcí, takže nenapovídat. A když se ostatní budou smát, smějte se taky. Minulý týden proběhlo v Pekingu plenární zasedání čínského parlamentu, kde se hlasovalo o plánu udělat Sia na zbytek života prezidentem. Bylo to napínavé? Ve Velké hale lidu bylo 2 958 členů parlamentu pro.

Dva byli proti. Tý jo. Dva proti, ten Si je vážně strašně oblíbený. Co je to za parlament? Sjeli se z celé Číny, aby hlasovali a radili se. Někteří měli dokonce kroje. A krátce před zahájením hlasování se jich zahraniční novináři ptali, co si myslí o změně ústavy.

Co si myslíte o zrušení klauzule omezující výkon funkce prezidenta? Co říkáte? Nerozumím vám. V jaký výsledek doufáte? Jsem trochu nervózní. Nerozumím tomu. Jsem z Vnitřního Mongolska. Ano, vůbec tomu nerozumím, ale já jsem jen mongol z Lutjegastu. Nemám... Není ani divné, že ty lidi vyděsí obyčejná otázka, protože v Číně není svoboda tisku.

Twitter i Facebook jsou zakázané. Co ti lidé dělají v práci, fakt netuším. Sociální média tam sice mají, ale stát je kontroluje a cenzuruje. Během toho velkého hlasování byla zcela běžná slova zablokována. Například emigrovat, do konce života, 1984, nesouhlas a ano... Disney. "Cože, Disney?"

Ano, na sociálních médiích byly totiž zakázány obrázky medvídka Pú, protože se moc podobá prezidentu Si Ťin-pchingovi. To je šílené. A další fakt. Nejcenzurovanějším obrázkem roku 2015 byla fotka Sia a Púa v autíčku. Naši politici bručí, když je srovnávají s Hitlerem, ale v Číně není nic horšího než medvídek Pú. To je...

A toto je ještě cenzura obrázků a slov, ale mají i extrémní cenzuru. Když totiž BBC navštívila nezávislou kandidátku Liu Hu-Zen, byla Liu fyzicky cenzurována. Říkáte si: "Fyzicky cenzurovaná? Jak to vypadá?" Takto. Chtěli jsme navštívit nezávislou kandidátku. Zkusím zaklepat.

Promiňte, s dovolením. Dobrý den. Neznám tyto lidi. Nevím, co jsou zač. Paní Liu, proč kandidujete? Protože kandidovat je moje právo. Otevřete ty dveře. Jsou to moje dveře. - Proč nesmím otevřít dveře?

- Proč kandidujete? Protože kandidovat je mé právo a já chci svého práva využít. Otrava – chcete si popovídat, a něco vám do toho pořád leze. Ale kdo jsou ti mužíčci? Pobíhají snad po Číně straničtí zombíci s kusy polystyrénu, aby odstínili nežádoucí paničky? A budiž, tato paní chtěla do politiky, ale i normální učitelka měla potíže kvůli statusu na sociálních sítích. Status obsahoval kritiku prezidenta Si Ťin-pchinga.

Policie ji přišla vyslýchat do školy. Za pár dní byla propuštěna a musela opustit služební byt. Prezident Si chce každou myšlenku na vzpouru potlačit už v zárodku, a proto nehlídá jen internet, ale i ulici. V této chvíli visí v Číně 176 milionů bezpečnostních kamer. Sto sedmdesát šest milionů. Tady jsou čtyři a už je to na mě moc. A Si chce, aby jich za pár let bylo 626 milionů.

V tomto malém studiu, o co tomu chlapovi jde? Aha, on myslí v Číně, ale i tak – to je jedna kamera na dva Číňany. A nejsou to ledajaké kamery. Tyto kamery monitorují dopravní uzly a identifikují veškerý provoz. Přečtou poznávací značky aut a sledují chodce. Mnoho z těchto kamer vás nejen zachytí, ale také pozná, kdo jste. Rozpoznávání tváře je v Číně tak běžné jako u nás striptéři v rádiu. Turisté se musí podívat do kamery, aby dostali toaletní papír.

Povoleny jsou tři čtverečky na osobu. Přístroj pozná, pokud se pokusíte získat víc. Legrace. Ne, kamaráde, to není legrace. Zamysli se, chlape. Tři čtverečky a pak co? A Číňany nekontrolují jen kvůli papíru, Si vyvíjí systém, který by registroval všechno a všechny.

Pomocí sociálního bodovacího systému sbírá čínská vláda maximum dat, aby mohla hodnotit důvěryhodnost a dobré chování občanů. Když se podle vlády chováte jako správný občan, dostanete body navíc. Jedincům, kteří se nechovají dobře, jsou body strženy. Bodový systém pro občany. Existuje tedy černá listina a... nedá se nic dělat...

bílá listina. Je to tak. Siův bodový systém zavede za dva roky celá Čína, ale už teď ho zkouší. V Šen-čenu nesmí lidé se špatným skóre jezdit hromadnou dopravou. A pro ztrátu bodů stačí relativně málo. Pokud uděláte něco špatného, třeba přejdete na červenou, zrušíte rezervaci, nepravdivě ohodnotíte nebo má váš kamarád nízké skóre, vaše skóre klesne.

V Šanghaji vám může skóre klesnout, když málo navštěvujete rodiče. Dobře. Takže v Šanghaji vám seberou OV-kartu, když málo navštěvujete rodiče. Takže pak za rodiči nemůžete vůbec. Ale dobře, jak ztratit další body? Špatné body jsou i za malé prohřešky: parkování kol na chodníku nebo neupřímnou omluvu. Takže v Číně se dostane do problémů, když se neupřímně omluvíte.

No tak, promiň. Takže Si věší všude kamery, které ví, kdo jste, zda navštěvujete rodiče, jak parkujete kolo – to je opravdu děsivé. To s těmi koly sice chápu, jinak by vznikl chaos. Kolik tak může být kol v Pekingu? Osm, deset milionů? V Pekingu je devět milionů kol.

Taková je skutečnost, nemůžeme to popřít. Jsou to čísla z roku 2005, ale i tak. A možná si říkáte: "Utlačovat 1,3 miliard lidí je hodně, ale je to všechno ve vlastní zemi. To bych zvládl taky, ale to z vás nedělá světového vůdce." Ale Čína se stále víc angažuje i v zahraničí. I oni se v měnícím se světě musí udržet nad vodou. Brexit, přesouvání do Asie, vzestup Číny...

I oni na to musí nějak reagovat a to taky dělají. Mezi lety 2010 a 2016 investovali Číňani v Africe přes 101 miliard dolarů. A poprvé otevřeli vojenskou základnu v zahraničí – v Africe, v Džibutsku. Sto jedna miliard, tý jo. To bylo míň. Čína vysává Afriku. Utlačují vlastní obyvatelstvo, a teď taky expandují.

Bez legrace, Čína je velká a děsivá. A to vše se soustředí v jednom muži – Siovi. Si totiž není jen doživotní prezident, ale stal se i součástí ústavy. Plenární zasedání také odhlasovalo, že Siovy myšlenky budou součástí ústavy. Z kritiky prezidenta se tak stal přestupek. Siova vůle je tedy doslova zákonem. Kdo je proti Siovi, je proti Číně. Kdo řekne Čína, říká Si.

Tak to sice bylo vždy. Teď je to oficiálně nejdřív Si a pak Čína. Má absolutní kontrolu nad životem více než miliardy lidí. Kdyby se to stalo tady, nestačila by nám země. Hodně by nestačila. A proto... Nikdy jsem si nemyslel, že to řeknu... Ale proto říkám: Pane Trumpe, moc prosím, nemohl byste zase vést svět?

Ten nový chlápek je fakt děsivý. Sorry, že jsem tě nazval prolhaným psychopatem. Trumpe, převezmi zase svět. Můžeš si vzít naše pandy. Tady je mísa hamburgerů. Nakrájeli jsme je a dali na chleba. Prosím, pane Trumpe.

Kdo jste? Co to má? Protože všechno je lepší než Siova děsivá Čína. To byla Neděle s Lubachem, uvidíme se v neděli. Doufám. Líbilo se ti to? Gratuluji, máš dobrý vkus. Tak se ještě dívej. Mrkni na další videa. Odvaž se. A nezapomeň nás odebírat.

Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten s jfk byl dobrej.

90

Odpovědět


Odpovědět

+MaroDíky za odkaz, ale pro mne neangličtináře je bez možnosti strojového překladu titulků naprosto k ničemu.
Velká škoda (moje).
Souhlasí to "tvé" video s těmi zde uváděnými? Není to celý velkej HOAX?

00

Odpovědět

+mykanecHoax to nebude, čínska vláda to má v programe už asi od roku 2014 a niečo podobné už funguje cez alipay, kde tvoj rating určuje okrem iného, to čo nakupuješ, ako sa spomína v tom videu. Väčšina nemá problém sa vzdať súkromia pre konfort.

00

Odpovědět

+MaroDíky za info.
Obávám se že to dorazí i k nám a co z toho česká politická garnitura odpudivého vyrobí.

10

Odpovědět

+mykanecČo dorazí k nám? Profilovanie našich osobností, monitorovanie našich zvyklostí a potrieb? To sa už dávno deje. Veľa ľudom je jedno že ich google celý deň odpočúva a sleduje cez mobil, aby si mohol jednym slovom získať len najbližšie kaviarne v okolí ( vrátane mňa ) . Lenže systémy spracovania databáz sú stále lepšie. Pozri si machine learning alebo deep learning... Ja len dúfam v open-source týchto systémov. Je dobré vedieť čo, akým spôsobom, a prečo bolo spracované. To ako algoritmi Fb, Google, Amazonu pracujú s dátami nie je úplne jasné. A naša vláda by na základe týchto dát mohla aj u nás vytvoriť celkom presný bodovací systém. Únia však prišla s prísnejšími pravidlami pre zaobchádzanie s osobnými údajmi, napr. GDPR. Takže u nás by som sa toho nebál.

01

Odpovědět

To že investovali do Afriky přece nutně neznamená, že jí vysává. Čína investuje do sousedních chudých zemí ze stejného důvodu jako EU investuje do východní Evropy. A v Džibutsku má vojenskou základnu každý stát co zvládne založit vojenskou základnu.

414

Odpovědět

"… ze stejného důvodu jako EU investuje do východní Evropy…"
To je právě ono — snaha vytvořit závislost a následnou silnější ekonomickou i politickou porobu.

61

Odpovědět

Vládnuť jednej tretine sveta sa bez komunizmu nedá. Okrem toho, narozdiel od nás, maju Čínsky občania možnosť cestovať mimo svojej krajiny, ale z nejakého dôvodu odtiaľ neutekajú vracajú sa domov. Asi im to vyhovuje, lebo keby nie, tak by už asi bola vzbura či? Vedia predsa ako to chodí inde vo svete, ale asi sa v Číne cítia dobre. Rozprával som sa s mnohými Číňanmi či obyvateľmi Honk Kongu, nepáči sa im cenzúra ale inak všetko ostatné berú pozitívne. Taktiež, naša demokracia sa tiež občas javí ako komunizmus. U nás je tiež cenzúra či dokonca zmanipulované média, príklad migranti a sýria. Takže kážu vodu a pijú víno.

850

Odpovědět

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

:D

185

Odpovědět

+Bokmalo smajlov, na tak silny argument, jaj, ziadny nie je

112

Odpovědět

příští díl se bude jmenovat Begrafenis met Lubach

00

Odpovědět

Žijeme ve velmi děsivé době, která ve mě vyvolává velmi rozpačité pocity. Snad to všechno špatně neskončí...

271

Odpovědět

Děsivé!

210

Odpovědět

Odpovědět

jj, v kombinaci s tebou zveřejněným odkazem to nevypadá na Světlé Zítřky
s dnešní technikou to není žádnej problém zavést kdekoliv

40

Odpovědět

Ak si chcete urobiť obraz o Číne, nič nie je lepšie ako tam ísť aspoň na 3 týždne. Toto bývajú dosť skreslené informácie. Čína sa nedá zrhnúť do 3 týždňov, nie to 14 min.

225

Odpovědět

Jaj, tak vy nesuhlasíte. Asi si myslíte, že z 14 min videa si urobíte názor. Potom gratulujem. Minuskujte dalej

119

Odpovědět

+tuzoops, a máte ode mne druhý palec dolů
zdůvodňovat vám to nemíním, neboť z vašich dvou sofistikovaných příspěvků jsem usoudil, že každý z nás asi pochází z jiné planety
na té mojí jsme zvyklí přemýšlet

72

Odpovědět

aj tak sa nájdu ľudia, čo si povedia, že je to dobrý systém. Bodovanie ľudí. Odhadzuješ odpad -1, špatne parkuješ -5, nehlasuješ ako chceme....

271

Odpovědět

Prečo asi zakázali 1984, hmm. Naozaj veľmi desivé. Kam sa hrabe Trumpova tuposť..

422

Odpovědět

a tvoja, nebetycna

019

Odpovědět

No, já si myslím, že když si někdo hraje na odpůrce v takovýhle zemi, tak mu musí být jasný co se stane. A jejich systém je sice přísnější než je mutmé, na druhou stranu ten náš je zase bezzubý.

143

Odpovědět

Potřebuješ aby ti někdo říkal co máš dělat? Tak si zaplať dominu. Vyjde to nastejno, ale nebude to omezovat ostatní a náklady na ten radící systém si poneseš sám. Potřebuješ aby někdo radil ostatním? Tak to jsi clovek co si mysli, že ví jak by se ostatní měli chovat a proto aby měl jít dělat dominanta/ dominu a podle toho jak by sis vydělal tak bys viděl jak moc o tvé rozkazy ostatní stojí. Výhoda je stejná. Náklady nese jen ten kdo o to stojí. Systém, ktery jsi tady tak hezky pochválil je totiž neskutečně dráhy a udrží se jen díky tomu, že okrádá své občany.

433

Odpovědět

+Lejno KarnevalMám pocit, že nevíš co máš psát, ale zároveň máš hroznou touhu něco napsat. Radši si zůstaň u těch uvozovek.

136

Odpovědět

+šlomoBohužel. Já nejsem clovek, ktery by stál o tvé rady.

211

Odpovědět

+Lejno KarnevalNápodobně

017

Odpovědět

+šlomoMožná by ti mohlo něco napovědět + a - které dostáváte.

120

Odpovědět

+šlomoNaopak. Ty jsi řekl, že chceš systém který ti bude ,,radit" co máš dělat.

140

Odpovědět

+Lejno KarnevalHezky mi vkládáš slova do úst, ale já jsem nic takového neřekl a ani mě nenapadá jakým způsobem sis to odvodil. Jsem člověk, který zákony neporušuje a naopak mi vadí, když to někdo dělá a prochází mu to. Tudíž by mi nevadilo kdyby byly ulice plné kamer, které by mě monitorovali neboť nic neporušuju, ba naopak a jiní lidé by se chovali správně.... Třeba by se aspoň všude na zemi neváleli vajgly.

mykanec: Popravdě moc ty mínusy nechápu. Vždyť je uplně jasný, že když bude člověk v totalitě protestovat proti totalitě, tak že si ho ta totalita podá. Já neříkám že je to správný, ale jen že je to jasný a dotyčný tím nemá být zaskočen. ...... A dál píšu, že jejich tresty a nařízení jsou zbytečně přísné, ale náš systém také není dokonalý (mám namysli ten dozor). Bohatý člověk si zaplatí právníky, kteří ho vylžou skoro ze všeho. 20x trestaný recidivista tě stihne večer zmlátit, okrást a zmizet dřív, než se zvedneš z chodníku. A kolo ti zmizí z řetězu rychlejc, než stihneš říct bezďák. ...... A snad jen ještě k tomu toaleťáku. Měl jsem spolubydlícího jenž měl spotřebu jednu ruličku trojvrstevnýho toaleťáku na dva dny. Vynásob si to miliardou číňanů a světová toaleťáková krize je za dveřmi. To co dal ten automat tomu klukovi je pokud nemáš sračku víc než dostačující.

25

Odpovědět

+šlomoOooooch (dělám rozněžnělý výraz), tohle je přesně to čemu já říkám ,,zpověď slušného člověka" to seš ty, slušný člověk, který by chtěl aby ho někdo ochránil... i před neexistujícím nebezpečím, člověk, který by chtěl, aby mu stát ukradnul peníze a pak za ně koupil kamery za miliardy, těma ho šmíroval a on pak pocítí ten benefit... na ulici se neválí vajgly, prostě slušný, indoktrinovaný člověk...

jen tak pro mou informaci... jak si představuješ, že pomocí kamerového systému zamezíš házení vajglů na zem... a pokud bys k tomu dal i přibližné vyčíslení nákladů každého kroku, tak by to bylo super

82

Odpovědět

+šlomoA v čem byl problém s tím toaleťákem?

Spotřebovával snad "tvé zdroje", tedy tvůj toaleťák? Pak sis mohl koupit skříň na klíček.
Spotřebovával snad "obecní zdroje", tedy toaleťák koleje/bytu? Pak ti jen ukázal tragédii obecní pastviny a řešením je vlastní toaleťák ve skříni na klíček.

A podobně je to s těmi vajgly? Je to snad tvoje ulice? Není, tak musíš snést nepohodlí (vajgly), abys získal právo cesty mezi A a B. A pokud nechceš snášet vajgly na ulici, tak si tu ulici kup, nebo si kup helikoptéru, která se ulicím vyhne.

01

Odpovědět

+HeliumAhoj, v jedné věci s tebou nesouhlasím... pokud by toaleťák byl jen jeho, tak není jeho povinost si ho zamykat - nikdy jsem se nedokázal smířit s logikou, že člověk, kterému vykradli auto si za to může sám protože si ho nezamknul. Ale o tom pochybuji, obyčejně je to tak, že mezi spolubydlícími je jeden hajzlák a lidi se střídají v jejich nákupu nehledě na to jak často si kdo vytírá p***l... v tom s tebou souhlasím, že se jedná o tragédii obecní pastviny.

Stran vajglů na ulici... mě to také vadí, ale čisté ulice prostě nejsou užitečné... tedy užitek z čistých ulic je menší než užitek ze zdrojů na to spotřebovaných. Proto se ulici čistí jen na (řekněme) na 70% protože vyčistit je o zbývajících 30% ze 70% na 100% by stálo mnohem víc zdrojů než vyčištění z 0 na 70%. A tyto zdroje se tak mohou použít na něco z čeho je užitek větší než užitek plynoucí ze samotných zdrojů. To je můj svět a doufám, že mi to ještě chvíli vydrží :)

10

Odpovědět

+Lejno KarnevalMyslel jsem to tak, že byt v koleji je obecní, tedy dát jednoznačně na srozuměnou (skříňkou se zámkem), kde je to rozhraní mezi obecním a soukromým.

U toho auta je jednoznačně rozlišeno, co je obecní a co soukromé právě zámkem na dveřích. (Na kolejích bývá většinou více postelí na jeden pokoj, proto je zvolena skříň jako to rozhraní.)

00

Odpovědět

A v čem je "náš systém" bezzubý?

Že recidivisti neumírají ve škarpě, protože nesehnali přes zimu ubytování, protože by měl být zákon "ochraňující" ctihodné majitele bytů, aby mohli zjistit trestní minulost svých nájemníků?

Pak vznikne vrstva nespokojených, kteří prostě už nemají, co ztratit. Ukradnou náklaďák a rozjedou se po nějakém dlouhém chodníku, či bulváru.

Prostě Leviathan v praxi.

31

Odpovědět

Kdysi jsem se ptal mého otce jak se píší uvozovky. Tehdy mi dal jednu z nejlepších rad jakou jsem kdy od něho dostal ,,je to jako ruce při hajlování'' řekl.

215

Odpovědět

A stejně ses nenaučil nic, protože používáš dvojici čárek a pak symbol pro palce, což je jednotka délky v zemi, kterou si najednou člověk moc podezřele přeje mít ve vedení. Ne kvůli její skvělosti, ale kvůli alternativě.
Třeba by tě v Číně za tohle zavřeli.

91

Odpovědět

+OsmiumChycen při činu! Na mou omluvu bych rád uvedl, že píši na mobilu kde je jednodušší zmáčknout dvakrát palec.

40