Může být gamifikace nebezpečná?Extra Credits

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 67
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:468
Počet zobrazení:14 678

Gamifikace je uplatňování tzv. technik herních designů, herního myšlení a herních principů do neherních oblastí. Čínská vláda jde s dobou a ve spolupráci se soukromým sektorem vytvořila hru Sesame Credit, která využívá gamifikaci k nastolení občanské poslušnosti. Prozatím není tento systém povinný, v roce 2020 by se to však mělo změnit… Poznámky: Opt-in režim - v režimu opt-in je možné adresáta oslovit nabídkou pouze v případě, má-li odesílatel jeho prokazatelný souhlas. Grinding - kontrolované hromadění zisku z opakované aktivity ve hře.

Přepis titulků

Někdo z vás mě na to nedávno upozornil. Když jsme se o to začali zajímat, nemohli jsme tomu uvěřit. I teď, když se na to dívám, mám pocit, že mi něco uniká. Třeba, že si to špatně vykládám. Je to jak vystřižené z dystopické sci-fi a přitom se to děje tady a teď. A lidem se to vlastně líbí. Zdá se, že se Číně povedlo gamifikovat to, že jste poslušný občan. Pod nevinným názvem Sesame Credit stvořila Čína bodové hodnocení toho, jak dobrým občanem jste.

A to je jedna z nejděsivějších věcí, jakou jsem za poslední dobu slyšel. Hru provozuje společně firma Tencent, ano, ta firmou, která vlastní Riot Games a má významný podíl v Epic a ActiVision Blizzard, s Alibabou, což je vlastně čínský Amazon. Odtud název Sesame. Takže vlastníci největší čínské sociální sítě se spojili s vládou, aby vytvořili něco jako hodnocení bonity v USA.

Místo toho, aby hodnotili, jak pravidelně platíte účty, hodnotí, jak poslušně následujete hodnoty strany. Data získají z vaší sociální sítě, takže pokud vyvěsíte fotku náměstí Nebeského klidu nebo sdílíte odkaz o nedávném kolapsu akcií, vaše bodové hodnocení klesne. Pokud nasdílíte odkaz státní agentury o tom, jak dobře si vede ekonomika, vaše hodnocení vzroste.

Alibaba a Tencet jsou ale i největší on-line prodejci v Číně. Sesame Credit tak umí vytáhnout data z vašich nákupů. Pokud nakupujete to, co stát považuje za hodnotné, jako pracovní boty nebo lokální produkty, vaše hodnocení poroste. Pokud ale importujete anime z Japonska, hodnocení jde dolů. A toto hodnocení má následky v reálném světě. Jako mnoho jiných her má Sesame Credit vrstvy a úrovně a vyšší hodnocení vám přinese speciální výhody.

Například rychleji vyřídíte dokumenty potřebné k cestování, nebo snadněji získáte hypotéku. V současné době není nízké hodnocení nijak penalizováno, ale mluví se o tom, že až v roce 2020 bude systém povinný, zavede se i penalizace. Například pomalejší internet pro občany s nízkým hodnocením nebo těmto lidem omezit pracovní pozice, o které se mohou ucházet. Ale Sesame Credit má ještě jeden rozměr. A tady se z odpudivé hry stává opravdová zákeřnost.

Protože je součástí sociální sítě, sleduje hra také vaše přátele. Takže pokud budete mít přátele s nízkým hodnocením, přijdete o body. A hra vás o tom informuje. Kdokoliv se může podívat na hodnocení ostatních. Když si kontrolujete své hodnocení, Sesame Credit vám navíc ukáže mapu přátel, abyste věděli, kdo vám snižuje hodnocení. Hráli jste někdy hru s někým, komu to moc nešlo a snažili jste se změnit jeho chování, aby se zlepšil? Nebo jste třeba s takovými lidmi po čase přestali hrát úplně.

A to je základem celého systému. A to z něj činí jeden z nejděsivějších nástrojů diktátorského útlaku, o kterém jsem kdy četl. Protože masivní cenzura, pobyt ve vězení nebo vraždy jsou docela dost silné nástroje k udržení mas v klidu. Jejich síla a závažnost obvykle vedou ke zlosti, případně vzpouře. Jsou drahé, nepraktické a nelze si je udržet navždy. Ale sociální tlaky?

Vyloučení z kolektivu? Ty jsou zadarmo, dějí se samy od sebe. A na rozdíl od vládních praktik se obvykle nestává, že by se nebezpečně vymkly kontrole. S takovým systémem nemusí vláda ani nutit sousedy, aby na sebe navzájem donášeli. Protože to vše je součástí neškodně vyhlížející hry. Vláda nemusí nijak zasahovat, převýchovy se za ně ujmou přátelé, spolužáci a příbuzní, kteří budou chtít velké skóre.

A pokud to nebude fungovat, pak ti s nebezpečnými nápady skončí díky této hře v sociální izolaci. Budete-li hlásat nebo podporovat příliš radikální názory, lidé se s vámi přestanou stýkat. A ne proto, že se u vás objevil nějaký gauner a vyhrožuje vám, ale prostě proto, že kontakt s někým takovým povede ke ztrátě všech výhod, které bylo tak těžké získat. A to nastoluje poslušnost vůči autoritativnímu režimu.

V minulosti jste byli poslušní, protože jste se báli. Motivoval vás strach. Ale strach je negativní a podporuje odpor. Tento svět namísto toho využívá k podpoře poslušnosti vůči režimu pozitivní stimuly. Je to hodnější a vlídnější pomocník Velkého bratra. A co to činí tak děsivým je fakt, že jsme účinnost tohoto systému už moc dobře poznali. Možná vám to uniklo, ale když se vyvíjela hra World of Warcraft, obsahovala mechanismus, který omezoval zisk zkušeností u hráčů, kteří hráli příliš často.

A hráči jej nenáviděli. Nesnášeli ho a každý den si na něj stěžovali. Takže když o tom trochu přemýšleli, změnila společnost Blizzard způsob prezentace mechanismu. Aniž by změnili jakákoliv čísla nebo systém, začali tento trestající mechanismus prezentovat jako normální stav a udělali z něj standard.

A původní normální stav označili za výhodu. To je vše, co změnili. A všem se to líbilo. Lidé se přihlašovali každý den, jen aby získali ten bonus. Pozitivní stimulace umí zázraky. Na rozdíl od této hry, která vymyslela systém, aby přiměla hráče k nesmyslnému grindingu, Sesame Credit vybudovala systém, aby se lidem líbilo nevybočovat z řady. Systém ještě není povinný, je v režimu opt-in, ale bude povinný v roce 2020.

Právě v postupném zavádění spočívá jeho odporná genialita. Ti, kdo si jako první systém pořídí, z něj budou nadšení. Lidé, kteří už jsou vlastenci a hledají způsob, jak to dát najevo ostatním. A jako první uživatelé to budou vychvalovat. Dají tomu nálepku něčeho dobrého a zábavného. Pak to bude vnuceno celé společnosti. První uživatelé spolu navíc budou soutěžit.

Už teď se můžete podívat na stovky tisíc tweetů, které ukazují hodnocení uživatelů nebo jakého milníku dosáhli. Číselné hodnocení jejich vlastenectví a právo chlubit se, že jsou největší vlastenci a nejlépe smýšlející osoby určí to, jak má být Sesame Credit používán: jako soutěž o to, kdo nejvíce souhlasí s vládou. Na tomto kanále jsme již o propagandistických hrách mluvili, a ze všech těch her šířících nenávist, které jsme zkoumali a kriticky rozebírali, a ze všech studií těchto her, které James provedl, mě tohle využití her děsí nejvíc.

Protože většině lidí bude Sesame Credit připadat neškodná, snad i zábavná. Je to téma k hovoru, něco, o co se můžete podělit s přáteli. Ale velice dobře využívá všechny psychologické motivátory, které jako herní tvůrci nasazujeme do bodování, vrstev a úrovní. Systém, který budujeme pro vytvoření herních návyků, aby se lidé vraceli zpět. Jak jsem řekl, ještě pořád tomu nějak nemůžu uvěřit.

Pokud je mezi diváky někdo z Číny, dejte mi prosím vědět, jestli se pletu. Protože já bych se opravdu moc rád mýlil. Pokud ne, pak doufám, že tohle video alespoň trochu pomůže v boji o to, aby se takový systém nestal povinným. Vám ostatním jsme snad připomněli, že je třeba zůstat všímavý a bdělý. Všechny gamifikační techniky, které jsme se naučili při vytváření her, jsou skvělá příležitost, jak tento svět udělat lepším místem pro život. Ale každý skvělý nástroj je možné zneužít.

A je to na nás, komunitě, která tomuto novému nástroji rozumí, udělat vše proto, abychom to zastavili. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (69)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak jak to teda dopadlo? Chtěl bych si stáhnout takovou krásnou hru, když nemám fb a nekupuju přes (až na drobné výjimky) :D

00

Odpovědět

Jestli jsem správně pochopila tohle video tak by to v podstatě mělo vypadat jako v Black Mirror, ale nechápu proč by někomu mělo vadit, že je vyloučenej ze společenský vrstvy kvůli tomu, že se jim nelíbí jeho názory. Když ho vyloučí z jedný skupiny, kde nesouhlasí s jeho chováním nebo názorama, najde si přátele mezi ostatníma vyloučenejma protože s nima bude mít společný zájmy, názory atd. tím pádem přejde ze skupiny "nerozumím si s nima " do skupiny " rozumím si s nima. A pokud má postoje a názory proti většině, pochybuju , že ho bude zajímat, že mu nevyřídí dostatečně rychle půjčku nebo hypotéku.

07

Odpovědět

Dochazis k divnym zaverum, ze je vylouceny ze spolecnosti mu vadit bude urcite proto, ze se nebude moct bavit s lidmi tak jak je pro cloveka prirozene, ze mu budou odepreny vyhody ktere by meli ostatni lide ve spolecnosti, diky tomu ze rikaji veci ktere lide ve vlade chteji aby rikali, mu bude urcite take vadit, i kdyby to zustalo jen u hypoteky a pujcek by to mohlo negativne ovlivnit jeho zivot kvuli omezenemu rozhodovani. Nejvetsi riziko ktere to cele asi ma je slechteni nazoru cele spolecnosti k tomu premyslet tak jak premysli strana. Coz muze vest napriklad ke ztrate novych pohledu na svet a tim padem i k omezovani ducha jednotlivych lidi. Neprijemna to vec.

40

Odpovědět

+Cardeliusmusím s tebou nesouhlasit, mě třeba dost vadí, když se se mnou snaží bavit lidi, se kterýma se bavit nechci, na sociální sítě nechodím hypotéku ani půjčku nemám a pohled na svět si utvářím sama, chci říct že, nemám televizi, facebook, radio atd, tudíž si vybírám na co budu koukat, co budu číst, poslouchat atd. tím pádem jediná osoba která je zodpovědná za jak tomu říkáš " ztrátě nového pohledu na svět a omezování ducha" jsem já sama a nevidím důvod proč by tomu tak nemohlo být i ostatních

17

Odpovědět

+LarionAle ono nejde jen o pomalý internet - nízkým skóre na sebe Komunistické straně Číny hráč prozradí, že s ní nesouhlasí, že ji nepodporuje. A nepodporovat v komunistické zemi Komunistickou stranu znamená být "nepřítelem lidu". To znamená nejen, že si nezaslouží "výhody" (tj. přejmenovaný běžný stav), ale bude i trestán. Ztratí práci a "prestižní" pozice mu budou zapovězěny, přijde o "výhody" jako svoboda pohybu, veřejná zdravotní péče, vstup do veřejné dopravy, "tuzexové" zboží, potraviny, přidá se nedůvěra policie a lidových orgánů, domovní prohlídky,... Pokud se začne stýkat s podobně smýšlejícími lidmi, skóre všech se ještě zhorší. Herní status je v podstatě lidový soud a ti, kdo s politikou nedemokratické země nesouhlasí, putují na "převýchovu" neboli do lágru za účelem být ponížen a zlomen, či "vaporizován"...

10

Odpovědět

Už je to tady =) Navíc se koukněte na Black Mirror, taky o tom natočili díl.

00

Odpovědět

Děrné štítky (29.12.2015 16:20) Chystá Čína orwellovské hodnocení všech svých občanů? > http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3539839

20

Odpovědět

Komunismus taky začínal jako vcelku nevinný systém a ze začátku ho všichni milovali.

162

Odpovědět

Otázka je spíše čemu říkáš "komunismus".

V evropském kontextu je to buď naplňování komunistického manifestu proti feudalismu.
Nebo vítězství komunistických stran ve Francii (1946-1958), Itálii (1946-1948) po druhé světové.
Nebo budování komunistického feudalismu pod taktovkou Moskvy.

94

Odpovědět

To by mě zajímalo kolik jsem dostal za zhlédnutí tohoto videa mínus bodů :D

423

Odpovědět

Myslim, ze je to trosku prehnane video. Cielom toho systemu je tusim hlavne oddelit neplaticov od platicov. Tym padom, ak mate dobre skore, tak vam banky nemaju problem dat pozicku, ludia nemaju problem nieco poziciat a pri prenajme nemusite platit tak vysoku kauciu. Aspon to je to, co som sa online docital, ako to bude naozaj vyuzivane netusim. Pochybujem vsak, ze by ludia boli v pohode s tym, ak by im niekto tak prisne sliapal na paty pri sposobe, akym sa vyjadruju.

331

Odpovědět

to je tak mozna v USA... ale v te Cine?

123

Odpovědět

nezabúdaj že v Číne panuje komunizmus. Vláde je u riti, či sa to ľuďom páči, pokiaľ je pri moci. Aj u nás sme dlho trpeli napr. to že si poriadne nemohol cestovať po svojej krajine, nie to do ešte do zahraničia. Dnes samozrejmosť, otočiť 2x týždenne cestu do zahraničia kvôli lacnejšiemu benzínu/potravinám.

92

Odpovědět

Zase antičínská propaganda.

335

Odpovědět

a kde je slibovaný príma web?

64

Odpovědět

Kdy na to bude mít Conan recenzi? :D

462

Odpovědět

Podobne funguje politická korektnosť na západe. Strach zo sociálneho odsúdenia nás núti k sebacenzúre :)

7012

Odpovědět

Vážně?

1116

Odpovědět

+luftmausmannano...

185

Odpovědět

+luftmausmannKdy si se naposled sebecenzuroval a ze strachu ze sociálního odsouzení?

610

Odpovědět

+luftmausmannZkus třeba říct že Palach byl blb a to co udělal nemělo žádný smysl.

103

Odpovědět

+luftmausmannAno, obecně to není jen případ politické korektnosti ale obecně sociálního tlaku. Najdi si na Wikipedii Aschův experiment.

81

Odpovědět

+luftmausmannA co to má společného s politickou korektností?

18

Odpovědět

Nějak necháppu ten Warcraft bonus :)
Pokud dostávali nižší skora pokud hráli příliš často, jak jim k vyššímu skore pomohlo to, že se logovaliu každý den pravidelně, jak řekl ve videu? Pokud jsem to dobře pochopil, tak vyšší odměny měli ti, co to hráli jen málo a čim více hráli, tím odměny byly nižší...

91

Odpovědět

Ne, je to takhle:
behem neaktivity (tj. kdyz jsi offline) se nacital bonus, myslim ze max byl (je) 2 dny offline a nasledne po prihlaseni jsi dostaval po urcitou dobu dvojnasobne zkusenosti, jako kompenzaci za cas ktery jsi byl offline, aby jsi vse dohonil behem kratsiho casu. Problem byl, ze to bylo oznacovany jako normalni xp, ten bonus, a po ziskani urciteho mnozstvi xp (treba 5 hodin nepretrziteho chozeni dungeonu) jsi o nej prisel a dostaval oproti nemu polovicni xp. A to se lidem nelibilo, pripadali si trestani za to, ze hraji. Tak se ten xp bonus prejmenoval na "rested" (protoze lidi zpravidla nechavali postavu v hospode, kde odpociva kdyz jsi offline) a po vycerpani rested bonusu nastupuju normalni xp. Dava to tak vetsi smysl a lidi nenadavaji, i kdyz je to stejne.

250

Odpovědět

+rencolFull rest bonus byl za TBC,WotLK po tydnu(mozna to byla i delsi doba) offline.
Rest bonus si dostaval pouze pokud jsi byl v hlavnim meste nektere z frakci nebo v hospode. Rest bonus se uplatnoval pouze na exp z mobu.

02

Odpovědět

Po přihlášení jsi dostával 100% expů a po vyčerpání nějakém limitu (myslím, že počtu XP, ne času) už pouze 50%, což se lidem nelíbilo, tak blizzard prostě místo 100% napsal 200% (Rested) a místo 50% napsal 100% (normal), což lidem stačilo, protože najednou vlastně o nic nepřicházeli, ale dostávali bonus.

90

Odpovědět

1:06 zřetelně říká Tiananmen Square = náměstí Nebeského klidu/míru, tak proč - proboha - je přeložené jako Rudé náměstí? Čínské vládě by fotka z Moskvy nevadila, fotka z místa masakru, který spáchali na vlastních občanech a který usilovně popírají, ano...
P.S. Minimálně fotku Tank Mana jste viděli, ne?

130

Odpovědět

Díky za upozornění, opraveno.

100

Odpovědět

Když tak nad tím uvažuju, tak je to opravdu geniálně jednoduché. Je to stejné jako u wow, wot, cs, Lol a pod. akorát přenesené do reálného života.
Vemte si třeba wow - můžete být samotáři nebo být v nějaké guildě. Chci se zlepšovat, chci zabít tohodle bosse, musím si sehnat guildu, kde jsou lidi schopný to zabít a to znamená bejt stejně dobrej jako oni. Mám větší cíle.... no problem najdu si lepší guildu a takhle postupuju dokud nenajdu svůj strop a tam přetrvávám a takhle to platí ve všech hrách... Lol divize a LCS teamy, wot klany.....
Jedinej problém je donutit lidi aby se snažili, ale pokud opravdu dají třeba při dosažení 1000 bodů možnost získání víza do té a té země, nebo při dosažení extrémního počtu bodů dobrá práce ve státním sektoru tak ani tohle by neměl bejt až takovej problem. Úplně mě zamrazilo, když jsem si to video pouštěl a začal to chápat.
Ještě mě napadl jeden problém a to ten, že lidi s nízkým hodnocením se budou hledat a budou taky tvořit skupiny, který budou protivládní, ale zase tam si na ně vláda může dát pozor, protože bude přesně vědět kdo bude problémovej podle hodnocení.

413

Další