AirbnbNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:162
Počet zobrazení:10 380

Dovolené jsou v plném proudu a nejeden cestovatel se v touze po autentickém zážitku ubytuje přes Airbnb. Je to ale opravdu dobrý nápad anebo tak se svým kufříkem na kolečkách napácháme ve městě víc škody než užitku? 

Informační bonus:
Tony's Chocolonely
je nizozemská značka čokolád, která usiluje o minimalizaci podílu dětské a otrocké práce na výrobě čokolády. Pro tabulky je charakteristické nerovnoměrné rozdělení dílků, které symbolizuje nerovnoměrnost rozložení zisků v čokoládovém průmyslu.

huis = dům, boot = loď, kelder = sklep

 

Přepis titulků

Drahouškové, chci probrat Ajrbmp. Kdo z vás zná Ajrbmp? Kdo někdy využil Ajrbmp? Nikdo? Opravdu bizarní. Protože Ajrbmp je obří firma. Nedávno jsem se na něj ptal, ale nikdo ho neznal. Dokud jsem pár lidem neposlal esemesku: "Znáš Airbnb?" A pak najednou: "Ano, známe."

Ajrbmp očividně znají hlavně ti, co hodně esemeskují. Co je Ajrbmp? Přes Airbnb mohou lidé pronajmout svůj byt, například během dovolené. Ha ha, NOS říká Airbnb. To je vtipné, taky to budu dělat. Airbnb je stránka... stránka, kde se pronajímají domy.

Kdo z vás někdy využil Airbnb? Skoro všichni. Teď najednou ano. Prima podnik, že? Taky si myslím, a proto je čas na... Lubachova superpřímka značky od blbých po prima. Přesně tak. Lubachova superpřímka. Řadí firmy od sympatických po absolutně nesympatické. Podívejte, úplně vpravo jsou nejhloupější značky jako Shell, Monsanto a ti pacholci, co balí nůžky do plastového obalu, který jde otevřít jen pomocí těch zatracených nůžek.

Uprostřed jsou společnosti, o kterých si myslíte, hm, nevím. Praxis, Bo-rent, Hu, Huwaj, Huj... A na levé straně jsou ušlechtilé společnosti, jako Triodos Bank, Tony's Chocolonely a Lisette, která na trhu rozdává květiny se slovy: "Oplať mi to úsměvem."

Takové podniky. A naše Airbnb je samozřejmě úplně vlevo. Airbnb patří totiž ke sdílené ekonomice. To jsou iniciativy jako Thuisafgehaald pro sdílení jídla či sousedská aplikace Peerby na půjčování věcí. Takže si u souseda půjčíte formičky na pečení muffinů nebo flexu, abyste ty zatracené nůžky vyřezali z toho podělaného balení.

Jedním ze zřizovatelů Airbnb je sympaťák Joe Gebbia. Tady vypráví, jak ho to napadlo. Chtěli jsme stránku, kde lidé zveřejní fotky jejich osobního prostoru. A potom si přes internet pozvou domů na přespání úplné cizince. Bude to bomba! Bomba!

Bude to bomba! Mimochodem, Joe, hezké zelené tenisky. Vypadají skvěle. A taky to byla bomba. Díky obřímu objevu mého kamaráda Joea. Chvíle, kdy si uvědomil, že po hostech může chtít nájem. Vypráví to tak hezky. Podívejte. Když jsme hostům řekli sbohem a zaslechli bouchnutí dveří, zírali jsme s Brianem na sebe.

Vážně jsme právě zjistili, že je možné získat přátele a zároveň peníze? Vážně jsme právě zjistili, že je možné získat přátele a zároveň peníze? Opravdu jsme na to přišli teď, poté, co dveře boch, buch, bouch, bouchly? Ano, Joe, přišel jsi na to.

Joe založil Airbnb v roce 2008 a to má teď hodnotu třicet miliard. Ročně se přes Airbnb ubytuje víc než osmdesát milionů lidí. Jsou aktivní ve 191 zemích, více než 65 000 městech a v Africe je jen 5 000 nosorožců černých. Nijak to s tím nesouvisí, ale stejně mě to vyděsilo. Můj kámoš Joe očividně objevil největší díru na trhu od dob sedla na kolo.

Těch prvních... Těch první čtyřicet let se opravdu nedalo. Můžu slézt? Můžu zase slézt? Airbnb je tedy obrovský a nejskvělejší podnik všech dob. Myslel jsem si, dokud jsem neviděl Nieuwsuur s Twan Huysem, jedním z mála, kteří své příjmení mohou pronajmout na Airbnb. Dále také Jort Kelder, Kees Boot a jak Veldhuis tak Kemper.

A Twan řekl toto: Kritika Airbnb roste. Cože? Kritika nejsympatičtějšího podniku vůbec? Podívejme se, o co jde. Na chodbě spalo sedm mladých Angličanů, protože ztratili klíče. Počurali zeď, byli ožralí. Jsou hodně hluční, hulí.

Většinou jsou to opilí Angličani. Opilí a zhulení. Hlavně zhulení. A taky zvrací. Když každý týden nad nebo pod vámi bydlí sjetí cizinci, tak zmagoříte. Nikoho to nezajímá. Kadí ve vchodech. Naposled jsem kadil někomu ve vchodu, když byl... Co já vím? Ples knihy? Airbnb tedy ruší sousedy.

Ale neničí jen sousedy, má dopad na celé čtvrti. Jde o to, že v mnoha bytech nikdo nežije a jsou neustále vystavené na Airbnb. Pro město je to prokletí. Hlavně v centru je mnoho majitelů, kteří dům neustále pronajímají. Tamti odešli, támhle z bytu nad coffee shopem také. Všechno je na Airbnb. Když to přijde, jsou v domě pořád noví hosté, kteří si nedají říct.

Obyvatelé postupně mizí. Budova tady naproti je už roky prázdná. Tedy až na turisty. Obyvatelé dávno odešli. To je síla. Původní obyvatelé, řekněme nizozemští aboridžinci, jsou všichni pryč. Sympatické Airbnb boří celé čtvrti.

Takže by na Lubachově superpřímce mělo být víc vpravo. Můžete říct: "Ale no tak. Bydlíš ve velkém městě. Občas někdo táhne kufr ulicí, protože Marlies a Peter odjeli na Bali, aby třicátnickému dilema dali ruce a nohy." Dobrá. A navíc hlavní myšlenkou Airbnb je pohostinnost. Poslechněme si ještě Joeův příběh o prvních šťastlivcích, kteří u něj přespali.

Tři šťastní hosté spali na dřevěné podlaze na matracích za dvacet dolarů. Přišlo jim to úžasné a nám také. Omelety se šunkou a sýrem chutnaly úplně jinak, protože byly pro naše hosty. Představte si, že se vzbudíte a pár centimetrů od vás vidíte tamtu hlavu: "Dobré ráno, udělal jsem vám omeletu se sýrem."

Podle Joea je Airbnb o hostech na matracích u vás doma a ranním smažení vajec, ale ve skutečnosti je to kšeft pro majitele nemovitostí. Stále víc měst řeší problémy způsobené Airbnb. Groningen, Arnhem, Leiden, Amstelveen, Utrecht – všude bují Airbnb. A to proto, že díky Airbnb vyděláte víc než s běžnými nájemníky. Jsou i majitelé, kteří pronajímají pokoje obyčejným lidem a v tom samém bytě také turistům z Airbnb.

Tento mladík bydlí v domě se třemi pokoji, z nichž jeden je na Airbnb. Nese to s sebou různé otravné situace, protože jako turista si užíváte volno, vracíte se v noci. Jsou v koupelně, když ráno musíte do práce. V domě jsou pořád cizinci, a vy nevíte, zda se jim dá věřit.

Jednou si zapálí joint, jindy klečí u záchodu a zvrací. Počkat, opravdu jsme právě přišli na to, jaké to je, když jdete pozdě do práce a na záchodě zvrací zhulený Brazilec? A když je dům vhodný pro Airbnb, tak se jeho cena zvýší. Jak víme, realitní trh je na mrtvém bodě a ceny vylétly do oblak.

Protože kupující počítají se ziskem z pronájmu přes Airbnb porostou podle ING ceny ještě rychleji. Nabídka realit je i tak malá a Airbnb to jen zhoršuje. Nájemníci mají smůlu, protože turisté dostávají přednost. Noví kupující mají smůlu, protože domy jsou drahé. A nosorožci černí mají smůlu, protože vymírají. Chci to jen připomenout.

A nejen náš trh s realitami trpí kvůli Airbnb. V Gentu je 400 míst, pronajímaných přes Airbnb a počet rychle roste. To přiškrcuje trh. Podle této zprávy by Airbnb mohlo přispívat k problémům s bydlením v San Franciscu. Nárůst poptávky po prázdninovém bydlení ničí běžný trh s realitami. Z nabídky mizí tisíce bytů, které jsou třeba pro Pařížany.

Týjo, pokud to Airbnb způsobuje v každém velkém městě, tak by se na Lubachově superpřímce měli rychle posunout Napínavé, už se dokonce dostali za Hu, Ho... A zhoršuje se to! Nejenže ruší klid a zdražují domy, ale velká část pronájmů je navíc nelegální. Například v Amsterdamu pronajímá 40 % pronajímatelů byt častěji, než je dovoleno.

Všude kam kontrola přijde, je to špatně. Turisté místo obyvatel Amsterdamu. Toto je nově vytvořený tým kontrolorů z radnice pro potírání nelegálního pronájmu A i když jim to jde, je jich málo. Přes 20 000 adres registrovaných na Airbnb nemůže pár lidí na kole nikdy zkontrolovat. I kdyby v tom týmu byli Jack Bauer, Jason Bourne, Kapitán Planeta, Jon Sníh, Robocop, Viking Viki, Catwoman, Lassie, Zorro a Pierre Wind – musí taky jíst, ani pak...

ani pak by nevystopovali všechny nelegální adresy. Ale skvělá banda. Vypadají božsky. Zatím můžete namítat: "Airbnb je jen platforma. Nepříjemnosti způsobují uživatelé."

Ale Airbnb by většinu problémů mohlo rychle vyřešit, pokud by zpřístupnili adresy a počet dnů pronájmu. Ale oni to odmítají. Místní správy se všude potýkají s tím, že Airbnb nesdílí data nutná pro boj s nelegálními praktikami. Airbnb je vlastně největší řetězec hotelů na světě, ale nemusí mít hasicí přístroje, nouzové východy, nemusí skládat jeřáby z toaletního papíru.

A co hůř, Airbnb je vlastně řetězec hotelů, který ani nechce říct, kde jeho hotely jsou. Velká města chtějí nové zákony, sněmovna je pro, ale vláda namítá: "Volný trh. Pokud chce Joe těmi zelenými teniskami rozdupat celé město, může. Nám je to jedno." Takže je čas se zase pohnout. Padej!

A pokud říkáte: "Neměli by až úplně na konec?" Nikdy. Jsou to nůžky v obalu, na který potřebujete nůžky. Nikdy. A možná si myslíte: "Nebydlím v takové čtvrti. Proč by to měl být můj problém?" Ne, není to váš problém, vy jste ten problém! Ve chvíli, kdy se svým kufříkem znovu potáhnete světem Airbnb.

Jste dokonce v New York Times. Newyorčané a obyvatelé jiných měst mají právo žít vedle sousedů, ne nizozemských turistů s jejich kufry. "Jak se máš?" "Dobře, byl jsem v New York Times." "Tys byl v New York Times?" "O nic nešlo." "S čím jsi tam byl?" "S čím jsi tam byl?"

"S kufříkem." "Co? S?" "S kufř..." "Co říkáš?" "S mým kufříkem." "Aha." Bydlení přes Airbnb není důvod k hrdosti. Není to vol-au-vent v rozkošné místní restauraci. Ne, je to jako, když se na benzince cpete lacinou bagetou. Klidně si poslužte, ale trochu se za to styďte. Dobrá, zpět k Joeovi.

Jak to vidíš ty? Vidím budoucnost sdílených měst, která vytvoří propojenou společnost místo odloučení a rozdělení. Ne, Joe, to je pitomost. Ten tvůj bazar naopak zvýšil odloučení a rozdělení. A taky způsobí, že lidé za chvíli nepotkají nikoho místního. Omelety se šunkou a sýrem chutnaly úplně jinak, protože byly pro naše hosty.

Přestaň už s tou omeletou, Joe! To bylo jednou. U tebe. A nejspíš sis to i ty vymyslel kvůli svému TED Talku. Každy sdílí kousek sebe. A to všechno mění. Ne, Joe, nikdo nesdílí kousek sebe. Majitelé nemovitostí sdílí celé bloky.

A to všechno mění. Prostě se toho začínám trochu bát. Vždy jsem věřil, že změnit strach v zábavu je tvůrčí dar. Změnit strach v zábavu – to zní jako výzva, abychom spali s klauny. Co to říkáš, Joe? Dobrá, to už stačilo.

Stačilo, Joe. Chci vám něco říct. Zůstala tam visačka, chviličku. Á, ne, to nefunguje! Dobrá, dobrá. Nedávno jsem poskytl přístřeší třem italským šťastlivcům. A poté, co odjel poslední host a dveře se zabouchly, pohlédl jsem na přítelkyni a řekl: "Moment, opravdu jsme právě přišli na to, že je možné vydělat miliardy a zároveň ničit města?

Zvratky, které jsem seškrabával ze sedačky, voněly tak hezky, protože byly našich hostů. Přítelkyně smažila omeletu se sýrem a řekla: "Podle mě je Airbnb stejně tak trochu osina v zadku." Odpověděl jsem: "Miláčku, samozřejmě že je to osina v zadku.

Jen si prohlédni jejich logo." Podívala se na mě a řekla: "Arjene, máš naprostou pravdu. Teď už to taky vidím." Už nikdy nebudu poslouchat chlapíka v zelených botách. Děkuji vám. Děkuji. Víte, že mě můžete odebírat? Začněte ihned a dostanete kolekci CD a dvanáctidílnou sadu hrnců.

Já bych to udělal. Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach. Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vážně mi vadí, když se komedie zneužívá k politické propagandě (podobně jako to dělá John Oliver). Navíc tato ultralevicová kampaň, kterou proti AirBnB vedou odbory a extremistické stránky typu A2larm, je už vážně otravná. AirBnB nemůže za vaše po... životy.

17

Odpovědět

Mám kamaráda, který se snažil dlouhou dobu hostovat byt na Airbnb, ale po nepřestávajících stížnostech od lidí v sousedních bytech to nakonec vzdal a skončil. A pozor - lidé si nestěžovali na hluk nebo nepořádek! Stěžovali si jen na to, že tam neustále chodí cizí lidé. Oni jsou důchodci nebo mají malé děti a mají z nich strach.

Druhý kamarád (jehož úspěchy mého prvního kamaráda k hostování inspirovaly) nabízí na Airbnb k hostování desítky bytů, má tým uklízeček, roční obrat v milionech a pravidelně vyhledává další nové byty na bezrealitkách.

Airbnb vůbec není jednoduché téma.

11

Odpovědět

Sdílená ekonomika je super v tom, že věci nemusejí ležet ladem - můžu jednou za dva měsíce využít carsharing, tudíž si nemusím kupovat auto a mít ho celé měsíce zaparkované přes domem (čímž šetřím přírodu a poděkují mi všichni, se se snaží v Praze parkovat na ulici), nebo přes týden pracovat v jednom městě a na víkend se vracet do jiného města a pronajímat vždy ten byt, ve kterém zrovna nejsem.
Airbnb navíc nevylidňuje města, to je mýtus - když turisté (zahraniční i čeští) chtějí cestovat, tak je nikdo nezastaví. Můžou být ubytovaní v hotelu nebo v Airbnb, a všimněte si, že české hotely na Airbnb nenadávají - mají stále dost hostů. Hlavní problém vidíme spíš v nedostatku míst k ubytování (zejména ve velkých městech, jako je Praha).
Navíc Airbnb nabízí prostě trochu jinou službu, než jsou hotely - víc soukromí, kuchyňku a v neposlední řadě možnost bydlet v autentickém ubytování a ne ve sterilním hotelu. Hotely a Airbnb jsme porovnávali zde http://5hvezd.cz/airbnb/vyhody-a-nevyhody-airbnb/ nebo zde http://5hvezd.cz/airbnb/kde-je-nejlepsi-ubytovani-na-airbnb-v-hotelu-nebo-v-hostelu/. Nemyslíme si, že hotely jsou horší než Airbnb. Máme prostě radost, že je možné mít na výběr:)

24

Odpovědět

Možná, ale jen možná se právě díky tomuto videu dostane Airbnb i k nám. Jen si to představte, skoro každý bude nyní moci, pronajmout byt, vydřít z turistů prachy a zničit svoje vlastní město. No není to úžasné? Proto neváhejme přátelé a začněme ještě dnes s postupným vyháněním našich sousedů, a naše snídaně, budou hned chutnat úplně jinak. XD

34

Odpovědět

možná se dostane Airbnb k nám? Už je tady dlouho a ten problém začíná v Praze taky

60

Odpovědět

Preto je Couchsurfing oveľa lepšia služba.Tá myšlienka spoznávať ľudí tam ostáva zachovaná a nič sa neničí, nikto na tom nezarába ani nestráca.

91

Odpovědět

Moje řeč, mám s couchsurfingem pasivní i aktivní zkušenost, mnoho z nich i dost negativních, přesto v něm vidím racionálnější variantu, než kterou se tváří být Airbnb. V případě Airbnb jsou řeči o autentickém ubytování, zážitku, přínosu z hlediska sdílené ekonomiky atd. pouhé pozlátko, které navenek zakrývá, že služba takto ve skutečnosti bohužel vůbec nefunguje. U nás je problém, který je ve videu, naprosto aktuální i v Praze. Praha má sama o sobě problémů s výstavbou spoustu, trh s realitami a cenu vlastního bydlení tak ovlivňuje bezesporu všem, ať už o Airbnb něco vědí nebo ne.

00

Odpovědět

Hostím v Praze a zatím se ze 70 hostů objevily jen menší problémy, které jsme při nejhorším rychle vyřešili. Nikdo ze sousedů si nestěžuje a všichni jsou spokojeni, protože s hosty bydlíme a snažíme se o 'local experience'. Je to hlavně o lidech, kteří dorazí a kteří hostí a chtějí mít přehled o tom, kdo je ubytován.

92

Odpovědět

Výborně, ale to děláte přesně to, k čemu slouží couchsurfing (ten však jako platforma samotná mnohem přínosněji).

21

Odpovědět

Služeb airbnb jsem využil už 3*, příští týden to udělám znovu. Obzvláště když jsou skvělí hostitelé, tak je to výborné.

70

Odpovědět

Smutný je, že je to pořád klasika - dávka dělá jed.

Kdyby se to používalo, jak to původně bylo vymyšlený, tak je to super. Takhle se z toho ždímou prachy a ničí ta myšlenka. Tvůrci by mohli vytáhnout hlavu "z loga" a postavit se k problemu a udelat airbnb great again. :)

Jinak by me celkem zajmala nejaka anketa Lubach vs Oliver.
Koncept mají prakticky stejny. Osobne me Oliver vic bavi, ale Lubach ma blizsi temata.

151

Odpovědět

Napadlo me skoro to samy. Pronajmout nekomu byt kdyz treba jedes na dovolenou oka, ale samozrejme promluvily penize a slo to do kopru.

11

Odpovědět

Určitě mnohem povedenější než John Oliver, který je napřesdržku. U Lubacha se člověk aspoň zasměje. I když tedy obsahem je to bullshit. Airbnb ničí města, tak určitě...

322

Odpovědět

Je vidět že jsi tak nějak "duševně skromný" když ti stačí nemyslet a "se člověk aspoň zasměje".

22

Odpovědět

Velký respekt Misschien za překlad a znalost totohle jazyka obecně. Čtením mi to připomíná rozbitou němčinu, poslechem člověka, který se neustále dáví a chroptí z posledních sil.

221

Odpovědět

Děkuji. Na nizozemštině je krásné, že mezi tou "rozbitou němčinou" a tím "chroptěním z posledních sil" je naprosto jasná spojitost, takže je ten jazyk vlastně snazší než angličtina, kde je to se vztahem písma a zvuku mnohem složitější.

40