BuddhismusNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:178
Počet zobrazení:10 284

Buddhismus je v Evropě brán jako mírumilovné východní náboženství sestávající ze sošek veselých mnichů a Tibeťanů meditujících v klášterech. Jak však tato představa obstojí při střetu s velkou náboženskou kartou na bingo?

Informační bonus
Xenos a Action jsou obchody s bytovými doplňky.
Tijs van den Brink je nizozemský moderátor, který moderoval pořad Sbohem Bože? (Adieu God?)

Přepis titulků

Buddhismus – to je dnešní téma, protože se stalo něco divného. Spousta lidí nemá buddhismus s ničím spojený. Já ano – tady. Toto mi dali známí, když jsem se přestěhoval. Takže super zábava, ale taky je to zvláštní, protože já rozhodně nejsem buddhista a mí známí také ne. Přesto mi jen tak dali náboženskou sošku. Je to přece stejně divné jako dotáhnout na kolaudaci krucifix.

"Gratuluji k novému domu." A v Nizozemsku nejsem jediný s takovou soškou. Podle velkého průzkumu tady má čtvrtina dospělých doma sošku Buddhy. To jsou tři miliony lidí. A dva miliony z nich jí přikládají duchovní hodnotu. Dva miliony lidí! To je víc než všichni muslimové a židé dohromady. Ačkoliv, raději ne.

"Ne, chlapci, ne..." "Šlo jen o srovnání." Takže v Nizozemsku má víc lidí sošku Buddhy než odšťavňovač. V žádném studiu jógy či wellness centru nechybí soška Buddhy. I když podle mě je prima, že nejsem jediný kulatohlavý ve vířivce. Ale co o buddhismu vlastně víme? Susan, co víš o buddhismu? Zen, Buddha, meditace, mniši...

kadidlo, mantry... Meditace je podle mě dobře. Stop. Susan, můžeš říct dvakrát meditace, ale body za to nedostaneš. My si myslíme, že buddhisté celé dny jen meditují, ale to je nesmysl. Poslouchejte. Na Západě předpokládáme, že se Asiaté neustále zaobírají vírou a že by všichni buddhisté v Asii měli meditovat. No, a v praxi to vůbec nedělají.

Většina buddhistů v Asii nemedituje. Z buddhistických mnichů medituje jen 1–2 %. Jedno až dvě a ne všech buddhistů, ale mnichů. Ti se tím živí. Toto je příklad z Bhútánu – buddhistické země. Máme projekty pro závislou mládež. Součástí péče je i meditace. Zveme na to speciální učitele meditace z Evropy.

Až tak moc tam tedy nemeditují, ale o čem je pak buddhismus? Když mluvíte o životní filosofii, protože to vlastně není náboženství. Buddhismus samozřejmě není náboženství, ale životní přesvědčení. A nikdy v dějinách se netvářili, jako by spolkli všechnu moudrost světa, a vzali proto někoho po palici. Je to spíš způsob života, a ne náboženství. Přesně tak. Aha, je to životní filosofie, a ne náboženství.

A vskutku – na mé oblíbené velké náboženské kartě na bingo jsou věci, jako je vágní nauka, indoktrinace, nerovnost pohlaví, násilí. Ale buddhismus je mírumilovná filosofie bez takovýchto věcí. Dobře, produkty mají. Různé ty cetky, ale nic víc. Ale otázkou je, jestli to souhlasí? Toto určitě ne, protože to není Buddha. Mohou se přihlásit ti, kteří ho měli za Buddhu?

Vážně? Jen tady ve studiu víc než dva miliony lidí. To je k neuvěření. Ale podívejte, toto je Buddha. A toto je nějaký čínský mnich. Takže následovník Buddhy. Je to jako postavit betlém s volem, oslem a do jesliček dát Van den Brinka. Teď víme víc o těch cetkách...

Chci říct o té krásné sošce, která tak ladí s mým interiérem. Děkuji, Marceli a Yvonne. Ale Buddha. Buddha neboli Siddhártha Gautama žil asi čtyři sta let před Kristem. Je na hovno být velkým duchovním vůdcem a odvozovat své narození od narození konkurence. A jednoho dne řekl Siddhártha: "Odteď jsem Buddha." To je kratší verze.

A Buddhovo učení se skládá z... Jen se podívám, tady: ze čtyř vznešených pravd, přičemž čtvrtá se skládá z osmidílné stezky, pěti překážek, pěti skupin lpění, šesti vnitřních a šesti vnějších smyslových základen a sedmi faktorů probuzení. Zní to složitě, ale když máte schéma, tak je to jen hodně komplikované.

Mně to dělá potíže, ale milionům Nizozemců je to asi jasné, protože mají na parapetu ty sošky. Ne, to jsou Xenos buddhisté. Ale v Nizozemsku máte i padesát tisíc skalních buddhistů. Například Luciu Rijkerovou, která v televizi předříkávala mantry. Ale hlavně uvidíte, že Loretta je profesionálka. - Přidáte se? - Ano. Opakujte pomalu.

Tak rychle to nezvládnu. A co pak cítíte? To je dost různé. Po Lucii Rijkerové je nejznámějším buddhistou dalajláma. A ten je dalajlámou už dost dlouho. Ještě než mu byly tři, poznali v něm reinkarnaci třináctého dalajlámy. Každý dalajláma je reinkarnací předchozího dalajlámy.

Šikovné, kdyby zemřel uprostřed věty. Pak jen počkáte na reinkarnaci. "A proto si myslím..." "Tak, kde jsem to byl?" "Já..." Ne, ne... Dalajlámu objevili už jako škvrně, neboť si někdo sedl k věšteckému jezeru a tam měl vizi domu, kde se narodil nový dalajláma. Stejně klika, že se dalajláma vždy narodí v Tibetu.

Za stejné peníze by se narodil na Kamperfoelingsingelu v Delfzijlu. "Mám vizi, no, poměrně ošklivého domu." "V porovnání s Randstadem neskutečně dostupným." "Vidím Škodu Fabia." "A do okna nejspíš nabořil nafukovací čáp." "Dobrý den, přicházíme z Tibetu vyzvednout patnáctého dalajlámu." "Jaape, přišli pro Dalaje!" Už se jmenoval Dalaj, no dobrá.

Když ve vás poznají dalajlámu, tak vám svět leží u nohou. Před pár lety dokonce mluvil ve sněmovně. Nizozemsko patří Nizozemcům. Ne nutně těmto politickým stranám. Pak vás možná zvolí znovu. Ale dobře... Dalajláma se prostě chechtá vlastním vtipům Samozřejmě je to podstatou Lam, ale i tak.

Dalajlámu teď v Nizozemsku považujeme za svatého. Vaše Svatosti, Paul Rosenmöller z NPO. Děkuji, že nám poskytnete rozhovor. Je to pro nás čest. Vaše Svatosti. Vaše Svatosti. - Příteli... - Jak se vám daří? A Terpstrová mu neříká jen Svatosti, ale jde o krůček dál. Miluji vás.

"Miluji vás." Hezká novinářská technika. Sven Kockelmann by ji měl taky zkusit. "Ano, pane Pechtolde, poslouchám vás." "Ale nasrat, miluju vás." Takže jsme všichni blázni do dalajlamy, sošky v domech jsou skvělé a buddhismus je pro mnoho Nizozemců vznešený spirituální zážitek. Ale toto není celý příběh.

Zjistila to i Erica při vydávání jídla v buddhistickém chrámu. Po mužích oblečených v tmavočervené přijdou mnišky. A ty jsou oblečené v růžové. No, ale musejí počkat, až chlapci dojí, protože i v buddhistickém chrámu ještě pořád platí hierarchie – muži jsou důležitější než ženy. A jdeme na to. Přesně, i toto je buddhismus. Stejně jako v normálních náboženstvích a u nás v redakci...

jsou muži principiálně nadřazeni ženám. Počkat, kde je ta karta na bingo? Takže produkty, ale i nerovnost mužů a žen. A vlastně i dost nepochopitelné učení. Samozřejmě. A já ten pořad sledoval dál a Erica, která mluvila o nerovném zacházení, zašla ještě o kus dál a chovala se k mnichům jako ke kozám. Stojí tady v řadě, podle mě jim kručí v břiše.

Prosím, chlapče. Dobře, tak pojď. A dívají se, jestli je v misce dost. Prosím. Dobrota, že? Toto se jim líbí. Stáli tam s nakloněnou hlavičkou, kopýtky se opírali o plot... Nebo... rukama, mniši mají ruce. A jako ostatně se vším, když odstraníte Ericu Terpstrovou, vypadá to mnohem míň přátelsky.

Ceremoniální loučení. Matky v tradičních krojích svěřují své syny do rukou mnichů. Deset chlapců bylo vybráno, aby zde zůstali. Nejmladšímu je pět, nejstaršímu sedm. A pak přijde první rituál: holení hlavy. Takto se chlapci distancují od vnějšího světa – rodiny, ale i urozeného původu a hamižnosti.

No, to mi připomíná indoktrinaci. A ty děti jsou jen tak svěřeny starším duchovním, kteří celé dny nemají co na práci. Co by se asi mohlo pokazit? Hlásí se čím dál víc obětí zneužívání buddhistickými učiteli a mnichy. Mezi nimi i oběti, které v té době nebyly zletilé. Ano, zneužívání. A teď samozřejmě netvrdím, že buddhisté celé dny znásilňují děti.

Znásilňují i dospělé ženy. Tady jsou zprávy z celého světa, dokonce i z Middelburgu. A podle Xenosu je toto všechno prima. Ne, to ne, ale vydělávají na tom. A bude hůř. Tak jako u všech náboženství plných respektu k sobě samým, kdo se odchýlí od oficiálního učení, má problémy. Tento mnicha vyznává nejen buddhismus, ale i buddhistického ducha Shugdena.

Tady je: sem nesmí uctívači Shugdena. Dobrý den, vyznávám Shugdena, mohu vstoupit? Ne, ve svém obchodě nechci žádné vyznavače Shugdena To je přece strašné – žádní vyznavači Shugdena v mém obchodě. Když židy dosadíte za obchod a Křišťálovou noc za odšťavňovač, tak se půl Nizozemska postaví na zadní: "Odkud se vzal ten odšťavňovač?" Buddhistické menšiny jsou utlačovány jinými buddhisty. Ale komu čest, tomu čest, dalajláma k tomu řekl svoje.

Shugdenovi mniši byli nedávno vyhnáni z mnoha klášterů. Podporuji ty akce. Cením si jich. Miluji vás. Dalaji, vysloužil sis razítko: hloupí vůdci. Buddhismus se pomalu stává dospěláckým náboženstvím – hloupí vůdci, utlačování žen, indoktrinace dětí, zneužívání, vnitřní boje, to bychom taky měli... Ale i když to možná zní divně, začínám doufat v sektářské násilí.

Mají ho? Buddhisté tlučou Rohinga bambusovými holemi dokud nezemře. Bingo! Ne, ne. Ne. To se nedělá. Odporné. Rohingové jsou islámskou menšinou v Myanmaru a buddhistická vláda je ve velkém znásilňuje, vraždí a vyhání.

Podle těch Rohingů tedy buddhisté nejsou z Xenosu, ale spíš z Actionu. A nejen v Myanmaru mají menšiny potíže s agresivním buddhismem. Srí Lanka, Bhútán, Laos a Thajsko – i ti utlačují lidi s jiným přesvědčením. Podle mě je to šokující. A že jsem to o buddhismu doteď nevěděl já – allá. Chci říct... Ježiši, ne, šmarja, ne...

Ale půlka Nizozemska má sošku Buddhy. A nikdo Buddhu nezná. Nastal tedy čas na nové mantry. Ještě chytit ten rytmus, pustíte to? Ještě kadidlo. Asi to k tomu nepatří, ale dobře to voní. Trvá to dlouho? Ano. Tlus–tý ne–ní Bud–dha, tak–že zpět do Xe–no–su.

Da–laj–lá–ma se smě–je sám so–bě. Dě–tič–ky o–ho–lit, že–ny jsou mé–ně–cen–né. E–ri–ko buď nor–mál–ní, Shug–den pryč z ob–cho–du. Ro–hin–gy vy–vraž–dit, Bin–go si vy–pl–nit. Zač–ně–te už tles–kat, já to dál ne–dá–vám. A jéje, už jsme zase na konci, ale nesmutněte, můžete mě odebírat. Stačí mi napsat 18stránkový dopis, kde mě požádáte o dovolení.

Anebo klikněte sem. To jde taky. Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach. Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mimochodem, ve výsledku si svoje religi-bingo splní i sám Lubach se svým antiteismem. ;)

45

Odpovědět

Co mě nejvíc zahřálo u srdce v tomhle videu je zmínění Škody Fabia. :D

50

Odpovědět

Tohle moc nedává smysl. "Všichni mají doma budhu a přitom tohle". Stejně jako Buddha, asi i Ježíš by se střelil do hlavy, kdyby viděl co v jeho jménu jsou dneska lidi schopní dělat. A nejen dnes. Možná jen ten Mohamed by mírně pokrčil rameny. Navíc dalajlama je hlava pouze menší odnože buddhismu, kterých je několik. Takže tentokár si to Lubachu moc nenaštudoval, ale hejtit se musí no... Tka snad příště

910

Odpovědět

Ježíš by se nestřelil do hlavy, sebevražda je smrtelný hřích. Leda by to udělal demonstrativně, prostřelil si hlavu, chvilku poležel v jeskyni, pak by vstal a vysvětlil prvnímu novináři co tím happeningem chtěl vlastně vyjádřit. :-D

271

Odpovědět

Kde se ve videu uvádí že je Dalajlama hlavou celého Buddhismu? Buddhismus dnes označuje širokou rodinu náboženských škol, původem z indického subkontinentu, založených na učení Siddhártha Gautamy. A jako každé náboženství i buddhismus má své nešvary i krvavou historii, jak je zmíněno ve videu.

52

Odpovědět

Například v Jižní Koreji jsou buddhisté proslulí svou kolaborací s Japončíky během druhé světové. Tedy další "odnož buddhismu", která podporovala zvěrstva.

A jak se k tomu tehdy postavil (mladý) dalajláma? Přijal jistého Harrera (příslušníka SA, tedy bojovných hnědých košil) jako velvyslance Třetí říše. Navíc v té době proběhla i další nacistická výprava do Tibetu, kde členové potkali právě Harrera. (Ale v romantických představách existuje malý klučina, který hladí vlasy Pittovy, který je druhým Němcem v Tibetu. Právě tuto představu se snažil svým bingem rozptýlit. Někdo to pochopil, jiný ne. )

30

Odpovědět

Ohledně toho křesťanství souhlasím. Chudák Ježíš tím myslel zcela něco jiného.
Ale to i Mohammed. Pokud si přečteme celý Korán a jeho výklady, tak pochopíme, že to vlastně byl mírotvůrce, což vlastně dnešní Evropa odmítá vidět a vytrhává z kontextu... Ostatně, oni to odmítají vidět i ti skálopevní muslimové, kteří jsou nejvíc slyšet a proto my v Evropě tomu tak věříme. Jenže vpravdě je tomu tak, že miliarda muslimů věří tomu, jak to Mohammed myslel a jsou to víc ctnostní lidé než průměrný "láskyplný" Evropan....

Proto si myslím, že studium náboženstv by nemělo být dominantou filozofických a teologických škol, ale mělo by se vyučovat už na základní škole P5edešlo by se tak zbytečné xenofobii a rasismu...

52

Odpovědět

Toliko k pozérskému "Dalajláma tu otevřel průduchy ducha a duch zavanul" Daniela Hermana.

132

Odpovědět

Taky by stálo zmínit, že ti "mírumilovní" muslimové, kteří tam utíkají (a neziskovky přesouvají) do hinduistických krajin, tak terorizují místní obyvatelstvo, znásilňují, zabírají pozemky. A protože to je svět, kde je všeho nedostatek, tak pro takové invazivní druhy není místo a není se čemu divit, že si brání to své i násilnou cestou.

166

Odpovědět

A zdroj máš? :)

71

Odpovědět

Každé náboženství má něco nehezkého Křesťanství, Buddhismus, Hinduismus. Stejně tak má i každé náboženství mnoho nebo pár hezkých myšlenek. Ať je to Buddhismus, Křesťanství nebo Islám... Je jedno kdo je jakého náboženství, odsuzovat a nadávat na to nebudu proč ? protože to není hezké někomu hanit víru v něco nebo kazit jeho náboženství. Já si beru s každého náboženství něco, nejsem upoután na jedno náboženství protože jak jsem řekl jsou věci co se mi tam třeba nelibí. Ale jestli to někomu vyhovuje tak ať je třeba Buddhista, můj názor na něj to nezmění. Takže neurážejte náboženství. Můžete mít vlastní názor, ale slušně to jde říct taky.H

98

Odpovědět

Presne tak ako pises. Preco ludom zakazovat vieru v nadradenost bielej rasy alebo nemeckeho naroda. Nacismus mal par peknych mislienok. a ze nema institut boha? ved to ani budhizmus.

214

Odpovědět

+mustafaNevím, jestli si prospal výuku historie 20. století. Ale jestli něco 20. století dokázalo, tak "přistihnout" vyvolený germánský národ, jak se vzdává.

No a chování Angely Merkel už dotváří "třetí kapitulaci" v řadě.

23

Odpovědět

Jak jinak než do "plnejch".
Každé náboženství je svinstvo.

174

Odpovědět

... a státní atheismus taky. Zeptej se pánů Lenina, Stalina, Pol Pota a zjistíš, že když byl oficiálním stanoviskem nějakého státu atheismus, čirou náhodou se tam nejenom vypalovaly kostely a jiné svatostánky, ale popravoval i úplně normální nevěřící lidi. Takže z toho vychází, že fakt nemůžeš soudit nikoho na základě náboženský skupny, an když žádnou nemá ...

35

Odpovědět

+Saag'Možná by bylo dobré tu tvou objevnou myšlenku domyslet do důsledků.
Pokud by lidi nebyli Los stupidos (věřící), nebyl by ani "státní atheismus".
To, že by si každá vrchnost našla jakýkoliv jiný důvod k buzeraci, je už jiná věc.

60

Odpovědět

lidi jsou svině, náboženství je jen prostředek

12

Odpovědět

Náboženství ano, víra nikoliv. Jenže to ateista nepochopí :)

21

Odpovědět

Drobná chybka v čase 13:12 – čtvrtým jmenovaným státem je Thajsko (Thailand), ne Tchaj-wan. Je to vidět i na titulku zobrazeném vlevo.

50

Odpovědět

Díky za připomínku. Opraveno.

70

Odpovědět

Dobrý vlasy

22

Odpovědět

To Shugden, čo Dalai Lama spomína, je istá vetva budhizmu, ktorá je medzi vyznávačmi známa podobne ako satanizmus u kresťanov. Údajne mali vykonávať rituály, ktoré končili vraždou klasického budhistu. Čo však je na tom naozaj pravdy je už otázne + ako vždy, je v tom aj politika.

172

Odpovědět

Jenom bych rád poplnil pokud nebude vadit:
Ano Shugden, je odvětví buddhismu, které vychází z školy Gelug.
V dnešní době se nazývá taky jako: shugden cult. A to kvůli tomu že jde proti zásadám buddhismu apod.
Například je tam hierarchie (ovšem ta je i v tradičním buddhismu), ale s tím že tam panuje i nějaká politická nadvláda a spory mezi reformátory, konzervativci a tradicionalisty vedle oddanosti, loajality a propojejí.
A však největším důvodem proč se dalajláma jakkoliv vyjádřil otevřeně k tomuhle je ten, že vyškrtávají, ruší nebo jdou proti některým částem Čtyřem vznešeným pravdám, které tvojí základ Buddhova učení, tudíž i celého buddhimu jako takového když to řeknu zkráceně. (Ostatně, kdo nějak zná přístup dalajlámy, tak ví že si často nedovolí říct svůj názor otevřeně, protože chápe, jak velký vliv má na buddhisty a lidi s tím spjaté.)

Snad jsem to nějak moc nepopletl a osvětlí to tuto problematiku. Omlouvám se za případné chybky a přeji všem co se dočetli až sem krásný zbytek dne.

90

Odpovědět

Prostě náboženství (jakékoliv) je největší zlo a nebezpečí, jaké lidstvo kdy potkalo. V těsném závěsu je pak národní hrdost...

4614

Odpovědět

cim to bude ze si zabudol na tvojich kamosov komunistov a ich 100 milionov obeti?

810

Odpovědět

Chtěl jsem napsat něco podobného

44

Odpovědět

Dovolil bych si poopravit. Jakákoliv organizovaná víra je zlo. Bez ohledu zda věříš v Ježíše, Buddhu , Komunizmus , nebo Nadvládu ...... rasy (barvu či naboženství doplňte dle potřeby)

00

Odpovědět

Skoda Fabia :D

222

Odpovědět

Nojo, správný čech musí mít orgasmus pokaždé, když někde v zahraničí v jakékoliv formě zmíní Česko.

278

Odpovědět

+hahaI kdyz se jedna o automobil z Nemecke firmy, vyrobeny ruzne po svete a smontovan ovcomrdem slovenskym. Tak ceska picka se furt bude dmit pychou, ze zminili jejich "narodni" automobil.

627

Odpovědět

+MobiusHele Mobius neupírej hned práci i českých montoven a hlavně inženýrům, kteří ve škodovce skutečně odvádí kus dobré práce. Sice už dávno nenavrhují celé auto se vším všudy, spousta dílů jde s koncernových závodů ale i tak :-) --- přesto máš naprostou pravdu v tom, že typický čech co se dme pýchou je obvykle nemá zásluhu ABSOLUTNE ZDANOU a ve škodovce nikdy nesmontoval ani šroubek, to je typická vlasntost českého fanouška, sám zvládl prd, ale pýchou a hrdostí přetéká.

11

Odpovědět

+mark16516marku a není to tak se vším? Národní hrdost se v drtivé většině neodvíjí z individuálních činů. Proto se tomu říká "národní" hrdost. ;)

10