Svaté knihyNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:226
Počet zobrazení:9 492

Zondag met Lubach (Neděle s Lubachem) je nizozemský televizní pořad, ve kterém Arjen Lubach vtipně komentuje aktuální dění. V tomto videu se zabýval teroristickým útokem v Londýně a přišel s neobvyklým řešením podobných událostí.

Přepis titulků

Vítejte u Zondag met Lubach! Úspěch týdne! V rozpočtu nám přebývají peníze! Co si s nimi počít? Já radím: Vesele utratit. A když se vám to nelíbí, šup s nimi do slamníku. Dále: Útok v Londýně minulý týden.

52letý hajzl považoval své myšlenky za důležitější než životy ostatních, srazil u britského parlamentu několik lidí a pobodal policistu. Čtyři lidé přišli o život, mezi nimi policista a pachatel. Čtyři mrtví, mezi nimi policista a pachatel. Zatím přišlo o život pět lidí včetně pachatele. Útok v srdci Londýna stál dnes život pět lidí, mezi nimi i pachatele. Lidi, nemohli bychom už jednou přestat jmenovat jedním dechem útočníka spolu s obětmi?

Ten útočník není obětí. Je to ten chlápek, který ostatní připravil o život. Neříkejme tedy: Pět mrtvých, mezi nimi i pachatel. Ale: Čtyři nevinní lidé jsou mrtví. No a ten idiot to taky nepřežil. "Mezi nimi i pachatel," dává smysl jedině tehdy, když někdo odpálí na diskotéce bombu, všichni se v panice hrnou ven, čtyři lidé v tlačenici zemřou, pachatel také, potom můžeme říct: "Zemřeli čtyři lidé, mezi nimi i pachatel."

K útoku v Londýně se přihlásil IS a i premiérka Mayová věří, že útočníka inspirovala islámská ideologie. A mohu se mýlit, ale vypadá to, že se z toho pomalu stává vzorec.

Lidé ovlivnění starými knihami dělají úplné hlouposti. Já taky jednou četl knihu a říkal jsem si: "Tý jo, dobrý, taky chci továrnu na čokoládu!" Ale nakonec jsem pochopil, že to nejde. A proto jsem něco vymyslel pro ty, kteří rádi čtou svaté knihy. Záložku, která je zároveň i příbalovým letákem.

Tady. To je ona. Moc pěkná. Takže si čtete a napadne vás: "Téda, to je něco, to mě fakt dostalo." Chci se nějak zapojit. Pak se nejdřív poraďte se svatou záložkou. Funguje takto: Kniha vás inspirovala a chcete spáchat útok.

Tady stojí: Chci něco udělat ve jménu své víry. Ano, to chcete. Pod tím: Změním tím ostatním život. Asi změníte, takže ano. Oni s tím souhlasí. Ne, nemyslím si. Nedělej to, cvoku!

A funguje to vždy! Zaručeně. Dobře, zkusím další. Chcete v kostele nebo mešitě vybrat peníze na jídlo do Afriky. Zase: Chci něco udělat ve jménu své víry. Ano. Změním tím ostatním život. Ano. Oni s tím souhlasí. Asi ano, dostanou jídlo. Prima!

Prima. Ještě jeden. Čtu tedy svatou knihu a říkám si: Chci dát obřezat svou dceru. Chci něco udělat ve jménu své víry. Ano. Změním tím ostatním život. Ano, dceři. Oni s tím souhlasí. Ne, je dítě. Nedělej to, cvoku! Funguje to vždycky!

Svatou záložku naleznete nyní na našich stránkách. Pokud si ji teď všichni stáhnou a strčí do všech svatých knih světa, tak předpokládám, že mezinárodní terorismus za pár týdnů zmizí z povrchu země. Určitě. A to je koneckonců lepší pro všechny, mezi nimi i pachatele.

Zdar. Chceš si omylem zavřít prohlížeč a pominout se zlostí, protože musíš znovu otvírat 80 záložek? Klikni sem. Ale můžeš kliknout i sem a odebírat náš kanál. Jak chceš. Chceš vidět víc? Jdi na npo3.nl/zondagmetlubach Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Česká verze záložky do každého Koránu, do každé Bible je zde http://imgur.com/a/mSIcG

30

Odpovědět

Nejhorší na tý nizozemštině je, že to chvílema zní jako angličtina (aspoň v případě jeho výslovnosti) a člověk má nutkání se tomu snažit rozumět. :D Jinak díky za překlad, vtipnej týpek. Doufám, že od něj přeložíte ještě něco.

290

Odpovědět

Nutkání je oprávněné a bude sílit. Nizozemština totiž spolu s angličtinou a němčinou (+3) tvoří skupinu západogermánských jazyků a je v některých ohledech považována za jakýsi mezistupeň mezi oběma jazyky (is - is - ist). Stejně jako ostatní jazyky navíc velmi ochotně přebírá anglické výrazy a to i v případě, že má vlastní (tady např. checken). Přidejme k tomu, že Nizozemci angličtinu rádi používají a dojdeme k tomu, že něco z toho, co v dalším videu bude znít jako angličtina, bude angličtina.

131

Odpovědět

+Misschienpřebírání anglických slov je vůbec skvělá věc, jsem toho velkým příznivcem. Totiž když si představím že jednoho dne bude čeština jen sice rozpoznatelný ale jen dialekt angličtiny a děti nebudou mít problém se po celém světě dorozumět aniž by se angličtinu zvlášť museli biflovat (to jest mohou se místo toho biflovat věci které skutečně mají smysl, třeba matematiku, fyziku, biologii, že ano ...). Přebírání slov z angličtiny je prostě věc která potřebuje velkou podporu a pokud se v historie země objeví zas nějaký vymaštěný obrozenec který začne vytahovat výrazy jako "čistonosoplena" tak toho trolla rovnou šoupnout do rezervace pro ortodozní zastánce nesrozumitelných jazyků odlišných pro každý kmen, každou vesnici :-).

01

Odpovědět

+mark156Stojíme očividně na opačných stranách spektra. Rozumím přebírání anglických výrazů v případě nových věcí, pro které v češtině zatím není pojmenování, ale jinak jsem pro zachování jazykové rozmanitosti.
Chápu, že proti tvrdým argumentům časové úspory a zjednodušení života je naivní stavět důležitost zachování jazyka pro udržení vlastní kultury. Právě spjatost jazyka a kultury už způsobila vrásky nejednomu překladateli. To, jaký jazyk používáme, ovlivňuje naše vidění světa. Naše slovo "otec" vyjadřuje to, co je pro nás podstatné - muž, který má dítě. Pro jinou kulturu je to však nedostatečné a tak vždy rozlišují otce holčičky a otce chlapečka. Nemají neutrální výraz. Jazyk tedy odráží naše vidění světa, to, co je pro nás důležité.
Dalším z problémů používání jednoho jazyka je, že by se mnoho informací (a krásné literatury) stalo více či méně nepřístupnými.
A poslední argument, který přeci jenom obsahuje trochu tvrdé vědy je, že lingvisté potřebují každý jazyk, aby mohli co nejlépe testovat své teorie o tom, jak jazyky fungují.

40

Odpovědět

Tady máte něco inteligentního na překlad
https://www.youtube.com/watch?v=Qf-D1Upn-KU

140

Odpovědět

Nejvtipnější na tom byl ten jazyk :-)

283

Odpovědět

Tady máte odkaz na anglickou verzi té jeho svaté záložky: https://twitter.com/arjenlubach/status/846094720837275648

101