BYE BYE FacebookNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
97 %
155. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:121
Počet zobrazení:11 010

Arjen Lubach se sice do Facebookujednou obul kvůli selektivnímu zobrazování zpravodajských informací, ale tentokrát se zaměřil na data, která o nás Facebook má a způsoby, jakými je získává. Na řadu postupně přijde Cambridge Analytica, žádost Facebooku o poskytnutí údajů pacientů a síťový efekt.

Tímto dílem skončila aktuální řada Neděle s Lubachem. Další pravidelné díly se objeví až v září. Pokud chcete dostávat upozornění, že byl přeložen některý ze starších dílů, přidejte si tento pořad do sledovaných sérií tady na webu nebo sledujte českou facebookovou stránku Neděle s Lubachem.

Přepis titulků

A teď musíme probrat Facebook, protože Facebook je všude. Nemůžete ani otevřít noviny, protože jste na Facebooku. Ale děje se něco divného. Skoro všichni tam jsou, ale přijde jim to hloupé. Ale prima, ale hloupé, ale prima. Jé, Sjoerd ze čtvrté třídy má teď ale buclaté tváře. Ale i hloupé, protože šíří fake news, stojí nás hromadu času, narušuje naše soukromí, a navíc z něj unikají informace.

Jeroene, dobrý večer. Dobrý večer, údaje 90 000 nizozemských uživatelů Facebooku se mohly dostat do rukou společnosti Cambridge Analytica. Facebook to oznámil NOS. Ano, Facebook to oznámil NOS. "Ahoj, NOS, tady Facebook." "Uniklo nám děsně moc dat.

Ahoj. Pusa. Šťouchnutí." Facebook umožnil pochybné firmě získat údaje milionů uživatelů. Mohlo mezi nimi být i 90 000 Nizozemců. Tedy umožnil, neznemožnil to. Pro většinu lidí to byla obří a šokující novinka. Ale ne pro tohoto chlápka. Tedy tohoto chlápka – Marka Zuckerberga. Šéfa Facebooku nebo jak mu říká Jeroen... Dnešní konferenční hovor s Márkem Suckerbergem...

- Jak jsi to? - Márk Suckerberg. Přesně – Márk Suckerberg. Márk Suckerberg. Šéf Facebooku Márk o tom úniku informací věděl už od roku 2015, a až teď se za něj omluvil. Bylo to velké porušení důvěry a opravdu mě mrzí, že se to stalo. "Opravdu mě mrzí, že se to stalo." Chudáček nechutně bohatý chlapec.

A otázkou teď je: "Stačí to?" - Můžeme po této omluvě... - Márka Suckerberga ...jen tak pokračovat dál s tím zábavným hloupým Facebookem? Nejdřív musíme vědět, jak to bylo. Začalo to start-upem jednoho svěžího mladíka. V roce 2005 byl Facebooku jeden rok a Mark mohl přijít do televize. O rychle rostoucí společnosti budeme mluvit s Markem Zuckerbergem. - Díky, že jsi tady.

- Díky za pozvání. Zdá se, že tam tiše sedí, ale on se snaží, aby na jeho plavkách nebylo nic poznat. Známe to všichni. A teď jeho pohled na Facebook. Když lidé budou víc sdílet, bude svět otevřenější. A v otevřeném světě bude snazší vyřešit mnoho důležitých problémů. Taková je myšlenka. Čím víc vzájemně sdílíme, tím lepší je svět.

Ale my nesdílíme jen navzájem – my sdílíme hlavně s Facebookem. A to sdílení s Facebookem je důvod, proč už Mark nemusí do televize v plavkách, protože po chvíli propojování světa začal Facebook naše osobní údaje používat k prodeji reklamy. A jde mu to dost dobře. Toto je burzovní hodnota Facebooku – 450 miliard dolarů. A bohatství Marka Zuckerberga činí 63 miliard dolarů.

Hodnota jeho majetku je vyšší než HDP Bulharska. Takže pro Bulhary by vlastně bylo efektivnější, aby Zuckerberga společně okradli, než aby rok pracovali. A celý ten majetek vydělal Zuckerberg pomocí našich údajů. Jeho hlavním cílem je dozvědět se o nás co nejvíc, protože čím víc o nás ví, tím víc reklamy dokáže prodat. Ale o jaké údaje tady jde? Pokud chcete vědět, co všechno Facebook ví, můžete si svá data vyžádat.

Mnoho lidí to nedávno udělalo. Od Facebooku pak dostanete velký soubor s veškerými lajky, konverzacemi, fotkami a šťouchnutími, které Facebook uložil. Rob Hadders byl také zvědavý. Můžete se také podívat, jaké informace o vás Facebook uložil. Najdete to ve svém účtu. Udělal jsem to a otevřel se mi nový svět.

- Vyděsilo mě to. - Dobře, Robe. "Dobře, Robe." "Zatím stačí, díky." Ale co Roba vyděsilo? Facebook si totiž nepamatuje jen vaše přátelé a fotky, ale i další věci. Aplikace Messenger některým lidem zřejmě ukládala historii hovorů. Takže ne volání přes Facebook, ale volání přes vašeho operátora.

A to už není veselé propojování světa, ale zasraná špionáž. Ale ani to není všechno, protože v těch datech je jen to, co Facebook přizná. Ale shromažďuje toho víc, třeba vaše surfování na webu. Když na stránce uvidíte toto tlačítko, znamená to, že o vás Facebook ví. Ale dokonce i když tu ikonku nikde nevidíte, existuje velká šance, že vás Facebook vidí. A to díky ještě menšímu tlačítku o velikosti pixelu.

Facebook nás sleduje různými způsoby, ale tyto způsoby nejsou vždy viditelné. Představte si, že na stránce seksualiteit.be hledáte určité informace. V tu chvíli však nejspíš netušíte, že díky těmto neviditelným pixelům získává Facebook informace o vaší návštěvě této stránky. Takže jsem na tu stránku hned šel, ale je to jen osvětový web plný textů o sexu. A já jsem spíš vizuální typ. A pro ty je lepší dikkefoef.be.

Ale dobrá. Doporučuji. Facebook tedy dává správcům stránek tlačítka velikosti pixelu, díky kterým oba přesně vidí, kdo přišel. A jdou pořád dál. Pracují například na technice, která podle skvrn na fotce pozná, zda dvě fotky pořídil stejný fotoaparát. Facebook tak bude vědět: "Fotku na tamtom účtu vyfotil stejný foťák jako na tomto."

"Takže ti lidé by se měli znát." Ani šmouhy na čočce tak nejsou před Facebookem v bezpečí. A v pátek stálo v novinách toto. Facebook požádal několik velkých amerických nemocnic, aby sdílely anonymizované údaje svých pacientů. Cílem bylo kombinovat tyto údaje s daty Facebooku, aby se zjistilo, kteří pacienti potřebují víc péče.

Facebook chtěl složky pacientů? Co to ksakru! "Špatná zpráva: Máte frakturu lebeční kosti." "Dobrá zpráva: Váš rentgen má 30 lajků." A ty složky jsou sice anonymní, ale Facebook má tolik údajů, že dokáže snadno spojit data a zjistit, čí ty složky jsou. Muž, který byl tehdy a tehdy v té a té nemocnici, a den předtím vyhledával ekzém.

Jeroen Overbeek, jiná možnost není. A když za nimi přijdete jako inzerent, tak vám nabídnou 29 000 kategorií, do kterých jsou lidé rozdělení. Takže nejen věk, pohlaví, oblíbená barva, příjmy, ale 29 000 škatulek. Mají škatulky typu: lidé s nemocnou štítnou žlázou, lidé, kteří kupují hodně polévek. Opravdu, tady: "People that are heavy buyers of soup."

A lidé, kteří si nejspíš v příštích 180 dnech koupí Mazdu. A tyto informace poskytujeme Facebooku, aniž bychom o tom věděli – stačí jen tak surfovat na webu. Facebook není jen obyčejná sociální síť, není to obyčejný prodejce reklamy, je to největší špionážní projekt v dějinách lidstva. A mnoho lidí to neví. Podle nich si Facebook pamatuje jen to, co na něj sami dáte. Jako uživatel podle mě musíte zvážit, co na Facebook dáváte.

A nedávat na Facebook všechny vaše údaje. Tento muž si myslí, že přechytračí Facebook tím, že bude málo sdílet. Ale tak to není. Ten pixel už o tobě všechno ví. Dobře, to byl normální člověk z ulice, ale hned po něm přišel odborník na média. Samozřejmě jsem se dívala, jestli ještě máš Facebook. Máš.

Proč jsi ho nesmazal? Protože nejsem naivní a nevyplňuji vše. Ne, odborníku na média. Ne. Nejde o to, co sám vyplníš. Můžeš klidně zamlčet svou oblíbenou barvu. "Červená, i když je to tajně zelená." "Nejsem naivní." Ale Facebook tak nějak vidí vše, co děláte. Takže dobře, co teď?

Pokud je Facebook tak strašný podnik, tak musíme pryč. A k takovému závěru došel tak trochu každý. Definitivně a navždy smazat účet na Facebooku není jen tak. Ale jde to. To byla RTL Nieuws. A návod jak smazat Facebook byl minulý týden ve všech novinách. Tady na nu.nl: Jak špatný je Facebook a jak z něj pryč. Volkskrant: Opusťte Facebook ve 4 krocích.

AD: Takto smažete svůj profil. De Correspondent: Výhody opuštění Facebooku. A NOS: #DeleteFacebook a co pak? Ale já jsem si to zkontroloval a všichni tam pořád jsou. Tady RTL, AD, De Correspondent, NOS i nu.nl. Všichni jsou pořád na Facebooku. Co má sakra... Co to má znamenat nu.nl? Jako by někdo řekl: "Loď se potápí."

"Nedopadne to dobře. Všichni pryč." Chvíli váháte, ale pak skočíte do ledové vody. A z ní uvidíte, že loď vesele pluje pryč a nu.nl a De Correspondent si na palubě otvírají vychlazené pivo. Ale i tak to chápu. Média mají díky Facebooku velké publikum. I my sami jsme s vámi v kontaktu přes Facebook.

A i pro nás je to důležité, takže o to nechceme přijít. Facebook je tak velký, že bez něj vlastně nemůžeme být. Celosvětově má 2,1 miliard uživatelů. V Nizozemsku skoro 11 milionů. Polovina Nizozemska je denně na Facebooku. Proboha, já sám každý den jím, spím, miluju se a... snažím se dotknout jedním loktem druhého. Aha, vepředu.

Dobře. Těsné sako. Ale Facebook je často nepostradatelný, protože se tam děje vše. Večírek u přátel? Na Facebooku. Odpadne hodina? Podívejte se na třídní skupinu. Přihlášení do naší aplikace? Přes Facebook.

Má premiér proslov? Najdete ho na Facebooku. Prima, že spolu takto můžeme hovořit. Ano, děsně prima. - Vážně... - Superbezva. A i policie dává oficiální oznámení o uzavření nějaké záležitosti na Facebook. Můžete říct: "Mně je fuk, že je policie na Facebooku." "Není potom v ulicích." Ale pokud nemáte Facebook, tak uvidíte obří okno s výzvou k registraci.

Takže náš premiér a policie dělají tomu zasranému podniku reklamu. A na některých telefonech s Androidem dokonce nejde aplikace Facebook smazat. Smazat Facebook je opravdu těžké. Nejen technicky, ale i emocionálně. Všichni si říkají: "Já ho můžu smazat, ale přijdu o všechnu legraci s přáteli." Víte, že Facebook je špatný, ale nechcete opustit loď jako první.

Je to otrava, ale moc s tím nenaděláte. A odejít kvůli tomu z Facebooku, to je podle mě trochu moc. Ani důchodci už nemůžou být bez Facebooku. Důchodci, to jsou ti lidé, kteří odmítají platit kartou. Ti, kteří u pokladny dlouho hrabou, a pak vytáhnou malou peněženku, ze které velmi pomalu loví mince. Dohánělo mě to k šílenství, ale teď to prostě zaplatím. "Jděte, babi.

Ty zákusky máte ode mě." Malý tip. Jeden můj statečný redaktor, říkejme mu Tom, protože tak se jmenuje... Ten se pokusil smazat Facebook a uviděl toto. Dinovi budeš chybět, Thijsovi budeš chybět, Paulovi, Juliovi a Jelle – všem bude chybět. Někde mezi Paulem a Juliem se Tom zlomil a je pořád na Facebooku. Dino je šťastný, ale toto je citové vydírání.

NOS po dlouhém hledání našla někoho, kdo už celý den nemá Facebook. Už den nemá Facebook a vlastně se mu to líbí. Dostal už nějaké reakce? Ještě ne, protože už nemůžu na Facebook. Takže nic nevím, ale není to tak zlé. Bude to dobré. Bude to dobré. Jak se to stalo? Tento muž zrušil svůj profil, ale zní to, jako by někdo umřel.

A já to dokonce chápu. Facebook nás má všechny v digitální hrsti. A i tak někteří lidé řeknou: "No a, je to přece prima." Toto je společnost, u které musíme zůstat, která o nás všechno ví a denně nám servíruje informace. To jim dává obrovskou moc. A tu moc mohou i zneužít. Data pár milionů uživatel u Cambridge Analytica – to byl jen zlomek toho, co Facebook ví – úplné nic.

Ale dokonce i to nejspíš mohlo mít velký vliv na americké volby. Digitální informace tedy mají skutečný vliv na skutečný svět. A chceme vložit nás osud do rukou jedné společnosti s takovým vlivem? Řekl bych, že ne. Je to nedůvěryhodná, prolhaná, pokrytecká, megalomanská, špiónská, modrá stránka, kam stejně každý den chodíte. "Jen se podívám."

Nedává to smysl. Takže je to jasné. Musíme pryč. Musíme odejít z Facebooku. A možná je to velký krok, ale když je to těžké teď, bude to podle vás za dva týdny nebo za dva roky snazší? Ne, Facebook roste a my se do něj zaplétáme čím dál víc. Přirovnal bych to k žábám v hrnci s vodou na plotně.

Ty přece nejsou na Facebooku. No tak. Takže odejdeme všichni. Já smažu svou stránku i stránku Neděle s Lubachem. Jsou to pro mě důležité platformy, ale udělám to. A doufám, že se přidáte. Uděláme z toho oslavu. Událost.

Událost na Facebooku pro opuštění Facebooku. Výborně. Nejdřív jsem to chtěl pojmenovat Fuck you Márk Suckerberg, ale to by ji zrušili. Takže se to jmenuje BYE BYE a mám to připravené. A teď to spustím. Ve středu večer přesně v osm řekneme všichni Facebooku BYE BYE. A ti, co teď říkají: "I jiné společnosti jsou děsné."

"Google je děsný a Instagram patří Facebooku." Souhlasím, ještě o tom bude řeč, ale nemají nás v hrsti tak jako Facebook. Takže proto ta BYE BYE událost. Do středy si všichni můžeme stáhnout naše data do archivu, pozvat všechny přátele na BYE BYE. A ještě rychle lajknout fotku jídla kočky sousedovy ženy. A potom se šťouchat až budeme opilí radostí, a pak BYE BYE, opravdu odejdeme.

A já půjdu ve středu jako první, abyste věděli, že to není vtip. A když se všichni přidáte, postaráme se o to, že se ten blbec lekne tak, že bude potřebovat čisté plavky. Dobře, jdeme na to. Všichni máte tři dny na to, abyste se přidali. A jdeme online za tři... dva...

jedna. Skvělý začátek. Uvidíme se ve středu v osm hodin na události BYE BYE. Také dostupné přes byebyefacebook.nl. To bylo v této řadě vše. Užijte si léto. Děkujeme, že jste se dívali, a na viděnou v září. Líbilo se ti to? Gratuluji, máš dobrý vkus. Tak se ještě dívej.

Mrkni na další videa. Odvaž se. A nezapomeň nás odebírat. Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (49)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

to je stejně blbost.

Řešení komunikace s přáteli a jinými blízkými
jde vyřešit milionem jiných způsobů,
které i exstivovali daleko před nějakým Facebookem.

Proč by proboha někdo musel kvůli tomu facebook mít?

00

Odpovědět

S facebookom je to ako so všetkým. Nič netreba preháňať. každý ma doma TV a nie všetci do neho pozerajú 24 hodín.Niekto si pozrie iba správy, niekto iba film a niekto ráno vstane, zapne TV a pozerá do nej s prestávkami celý deň.Aj na facebook sa dá vložiť veľa vecí. a nemusí sa vkladať nič. Ale väčšina ľudí je hlúpa a naivne sa dá nachytať na všetko možné. ja používam facebook sporadicky a iba na prezeranie. neviem prečo by som tam mal dávať svoje súkromné veci. V nastaveniach som zablokoval 99% hlúpostí, ktoré mi umožňoval. proste ho iba pasívne využívam a som bez starostí.

17

Odpovědět

Tak tedy si to zopakujeme pro zaostalé: pokud tam jste pak vaši návštěvnost na jiných stránkách monitorují skrze své webové doplňky pro vývojáře kteří si usnadňují práci tak že například pod články umístí diskusní vlákno ve formě facebookového doplňku ... i pokud do něj vůbec nic nenapíšete, facebook přesně ví že jste četl konkrétní článek na určitém serveru a díky statistické analýze se umí dát dohromady nejen 1+1 ale i složitější souvislosti ... tak vás špehují, i když používáte FB jak říkáte pasivně ví o vás prakticky vše.

10

Odpovědět

Tak co, kdo maže? :D

40

Odpovědět

Rád bych, ale nemám co.

40

Odpovědět

rád bych, ale na rovinu říkám že na to nemám dost silnou motivaci. Je to blbý... asi nás vážně mají v hrsti :-) jediný způsob jak omezit vliv facebooku a donutit ho zmenit se je posílit jakoukoliv konkurenci, čili ne zrušit účet fb bez náhrady ale třeba přejít na jinou sociální síť jakou je Google+ síce i google vás na ní bude špehovat úplně stejně jako ten facebook ale google na své sociální síti nezobrazuje vůbec žádnou reklamu, a je možné že pokud by google + získal třeba 30% podíl na trhu sociálních sítí tak by i facebook musel reklamy schovat jinak by riskoval další pokles podílu na trhu ... to by mohla být cesta ... skutečně účinná cesta. Posílit konkurenci aby se konkurenti mohli začít předhánět kdo vyjde uživatelům více vstříc aby si je udržel.

01

Odpovědět

Haha, ta poslední věta v komentáři pod videem to zabila xD

111

Odpovědět

Co má společného odkaz na českém webu na českou fejsbůkovou stránku společného s tím že Lubach chce smazat fejsbůkový účet svého pořadu ve své zemi?

17

Odpovědět

+mykanecmykanec má pravdu pitomci, co to má společného, lubach se může rozhodnout smazat svou stránku na fb ale to prostě neovlivní tady ty naše provozovatele videacesky.cz aby nepropagovali tu svou, s tím prostě lubach nic nenadělá, co na tom nechápete ?

00

Odpovědět

Před čtyřmi dny jsem zde byl kamenován za mou (asi zhůvěřilou) zmínku že fejsbůk nemám.
Aspoň se nemusím od něčeho odhlašovat.

32

Odpovědět

To, že facebook ví, že si semtam zapnu shemale p***o, je mi uplně jedno, moje budoucí pracovní možnosti to nijak neovlivní. Obecně nechápu, proč jsou z toho všichni tak naprdění. Vždyť kdykoliv se objevil hoax, že se za fb bude platit, lidi se hrozili a děsili, zakládali skupiny a petice, a obecně se chovali, jako by facebook nebyla jen služba, ale pomalu ústavní právo. Entitled little shits.
A stejně z toho nikdo neuteče, a proč taky? Je to pohodlné, jsem raději, když mi internet ukazuje reklamy na něco, co chci, než na dětské plíny, a nakonec pokud člověk nehledá na netu něco jako "buy loli", tak je to jedno.

106

Odpovědět

Nemůžu si pomoct, ale nějak tu datovou paranoiu nesdílím.
Proč by mi mělo vadit, že o mě FB ví tolik věcí?

519

Odpovědět

Já teda vnímam jako největší problémy to, že nevím co všechno o mě vůbec FB ví, jak jsou ty informace chráněné, a co všechno taková firma dostane, když si zaplatí k těm datům přístup. Co když bude nějakej leak? Kdo všechno si ty data může koupit? (A za jakou cenu?)
To že je na člověka zacílená reklama, to zas tolik nevadí.

151

Odpovědět

+Pixelkeď bude nejaký leak, ktorý sa ťa bude priamo týkať, môžeš sa súdiť a určite vyhráš...

00

Odpovědět

+PixelDíky aspoň tobě za odpověď. Odpověď mě upřímně zajímá, není to jen vtip, ale málokdo zřejmě našel odvahu se nad tím zamyslet.

S tou cílenou reklamou je to vtipné - reklama je obecně lidmi přijímána jako zlo. Stoprocentní zlo. Ale kvalitní cílená reklama by přitom mohla lidem pomoct - algoritmus pozná, že mám zájem o pěstování bylinek, a tak mi doporučí truhlíky a hnojivo. Ale jelikož tohle je přece ten nejhlubší zásah do soukromí, tak si raději nechám zobrazovat naprosto irelevantní reklamy o vlasových kondicionérech a přípravcích na hubnutí.

00

Odpovědět

Upřímně mě je taky jedno, co o mě FB ví, jako problém spíš vnímám fakt, že masově mají ty informace obrovský potenciál pro zneužití. Řada lidí je lehce zmanipulovatelná, upřímně, i mě je jasné, že se v lecčem nechám zmanipulovat, protože je mi to jedno. A pak jsou tu ty informace např. o toku lidí díky neustálému zjišťování polohy. I když FB v podstatě v mobilu nepoužívám, dokonce ani gps a internet tam 90% času zapnuté nemám, nějak vždycky ví, jestli jsem ve svém rodném městě nebo ve městě kde zrovna bydlím (je mi to jasné, wifi, kterou používám). Jde ale pak o to, že je velice lehce zjistitelný program i pro stát důležitých lidí, celebrit atp.. (Ne, že by mi to u některých vadilo..) a co víc, je v podstatě zjistitelný tok mas, je přece super vědět, v kterou hodinu v Praze na Václaváku projde kolik lidí, kdybych tam měla odprásknout bombu, byla by to pro mě velmi relevantní informace...

30

Odpovědět

V souvoslosti s předchozími videi o Číně mě napadá otázka: Co je podle vás horší? Když vás sleduje vaše vláda nebo soukromá společnost?

Like - vláda X Palec dolů - soukromá společnost

2611

Odpovědět

Hodně lidí dá palec nahoru nebo dolů, ale škoda, že jsi se nezeptal, proč...

Já si myslím že horší je, když vás sleduje soukromá společnost. Mé zdůvodnění je toto:

Když se budete bavit o vládě, pak beru v úvahu demokracii případně státní zřízení, které má demokratické chování. Vláda má nějaké své zákony, které dodržuje. Když v takovém státě žijete, víte co můžete čekat. Tyto vlády shromažďují informace hlavně proto, aby hlídali svou bezpečnost, takže i když se dozví kdo co jí a s kým spí, je jim to jedno, pokud je to neohrožuje. Navíc "síla" sledování je většinou odstupňována podle toho, jak moc je daná osoba zájmová. Když vás stát začne sledovat, tak proto, že si myslí, že jsem nějak problémový (mimo zákon a bezpečnost) a pokud zjistí, že ne, tak sledování skončí... Není důvod sledovat hajzlbábu, protože prodala 5 čtverečků hajzlpapíru Bin-Ládinovi, pokud na jeden z čtverečků nenapsal kdy a kudy pojede kolona s prezidentem... (Jak se k té informaci dostala se mě prosím neptejte. Já to nevím, při výslechu mlčela a chtěla právníka.)

Soukromé společnosti, a hlavně ty nadnárodní, jako je Facebook nebo Google mají sice nějaká svá pravidla, ale uživatel jejich služeb si nikdy nemůže být zcela jist, zda to co tyto firmy říkají opravdu dělají. Například smazání všech vašich dat je jak víme jen na oko. Všechna data, se kterými jste prostřednictví služeb těchto firem manipulovali, jsou už v uložena kdo ví, kdy, zda vůbec někdy, budou reálně smazána. Smazáním se totiž myslí to, že data již mimo firmu nikdo neuvidí. Tyto služby vás navíc drží v informační bublině, kdy vám nabízejí pro vás "nejlepší" výsledky... jenže jsou opravdu ty výsledky, které byste měli a které chcete vidět? Já osobně se odhlašuji z Googlu a přepínám mezi jazyky, abych našel co potřebuji a ne to co je z Česka a co koresponduje s tím, co jsem vyhledával 1/2 roku dozadu... Dále pak veškerá data, která těmito firmami protečou slouží k jejich finančnímu prospěchu. Ano, to je jejich živobytí a jejich služby máte díky tomu zdarma, ale jak je z videa patrné, tyto firmy narušují vaše soukromí tak, že data dále prodávají a kdo si může být jist, zda je někdo nezneužije třeba k vydírání? Samsung, LG a další firmy s jejich televizními přístroji a kauzou sledování toho co sledujete... a bude hůř, neboť se už vyrábějí TV s kamerou a mikrofonem pro hlasové ovládání, které jsou neustále zapnuté. Možná budou mít volbu pro vypnutí případně nezasílání "anonymních" telemetrických údajů, ale kdo si ověří, že to je skutečně vypnuté a ne jen naoko? Soukromé firmy jsou v tomto případě mnohem větší zlo a i když si to málo kdo přizná, nadnárodní firmy mají větší moc než by si jednotlivé změně přály a dle mého názoru o tom ví, jen strkají hlavu do písku. Nějaké nařízení o ochraně osobních dat? K smíchu, jen to lépe skryjeme a pro případ prozrazení vytvoříme černý fond na pokrytí pokuty... Přijde doba, kdy nebudou USA, Německo, Francie,... bude Google, Facebook, Twitter, ... a tito budou doslova a do písmene řídit náš život.

62

Odpovědět

+randomofamberAha, já jsem zase hlasoval pro to, že horší je vláda. V podstatě ze stejného důvodu, ale z opačného pohledu - sledování vládou v nedemokratickém režimu je v podstatě totální, ničím neomezené. Na druhou stranu, společnosti, tedy aspoň ty, které spadají pod jeden stát, mají stále hranice toho, co všechno mohou nebo nemohou dělat, a ty hranice jsou právě dány tím státem.
Můj pohled.

32

Odpovědět

Hmmm i Videacesky tady mají svůj Facebook pixel. 7 trackerů jen na tomhle videu.

120

Odpovědět

Kto si skúsil spojiť lakte?

150

Odpovědět

Nevíte někdo, jak si vyžádat ten "velký soubor s mými daty", o kterém mluví na začátku? Nikde to v nastavení nevidím...

00

Odpovědět

Podle mě je to v Nastavení -> Obecné. Ůplně dole pod tučným textem Správa účtu je pod čarou větička s odkazem "Stáhněte si soubor se svými daty z Facebooku."

00

Odpovědět

Kámoš si to stáhnul a prý je to přes 2 GB dat. :-D

40

Odpovědět

+BugHer0A to nikto nezaručuje, že je tam všetko. Takýto akt transparentnosti v čase průseru je stará finta. ^^

51

Odpovědět

+RezolutAle houby v čase prúseru, je to tam už niekoľko rokov. Ešte než bolo v Messengeri vyhľadávnie, sťahoval som cez to konverzácie, aby sa v nich ľahšie hľadalo.

40

Odpovědět

+BugHer0Záleží hodně na tom, jak je člověk na FB aktivní :) Můj má jen 157 MB

30

Odpovědět

+BugHer0Můj kámoš též - je tam fakt všechno - i na kterou reklamu jste klikli a kterou vykřížkovali. Stáhlo to jeho kontakty z mobilu i čísla, časy a dobu hovorů... Maj fakt všechno.

00

Odpovědět

Moc to nechápu. Jak FB ví, že jsem na stránce s tím tlačítkem "to se mi líbí" když na něj nekliknu? A jak FB pozná, který člověk je na tý stránce s tím FB pixelem? Podle IP adresy?

13

Odpovědět


Odpovědět

FB ví nejen to, na které stránce jsi, ale dokonce ví i to, co máš otevřeno v dalších záložkách, které aplikace máš spuštěné v PC a mnohem více.

Více info zde: http://czechfreepress.cz/tema-tydne/odejdete-z-facebooku-dokud-neni-pozde.html
Zde: https://echo24.cz/a/i3UeU/facebook-muze-obchodovat-s-jmeny-i-fotkami-uzivatelu
A zde smluvní podmínky: https://www.facebook.com/legal/terms/update

A to vše od roku 2014. :)

21

Odpovědět

Do stránky je vložený script od facebooku, a ten se koukne do cookies třetích stran, pokud jsi je smazal cookies, tak má v záloze fingerprinting, což je kompinace IP, OS, prohlížeče, časové pásmo, výchozí jazyk, atd.
Proto doporučuju používat firefox s uBlockem a zapnut funkci priva­cy.resistFingerprinting, na TOR bych se asi vykašlal, NSA vlastní skoro všechny servery.

21

Odpovědět

+Frantaprivacy.resistFingerprinting jsem tam nenašel... Mám uBlock origin 1.15.24

00

Odpovědět

+FrantaPřed časem se dokonce objevily informace o figerprintingu který by dokázal spojit i to, že se člověk přihlásil z jiného prohlížeče na virtuálním stroji téhož počítače.
A tyto informace udržuje i o lidech, kteří u něj nemají účet, případně se na FB nikdy nepřihlásili.
Podobná videa (a diskuze) by měly být užitečný studijní materiál pro ty, kteří si pod videem o čínském skóringu mysleli, že je nějaké soukromí a jak se s podobným systémem dá snadno vydrbat...

10

Odpovědět

Do září nevydržím :-((

30

Odpovědět

ano FB má obrovský dosah, pretože funguje. Podobne, ako kedysi tradičné média. Že je cez platformu (facebook, klasické média) možno ovládať masy, predsa nieje žiadna novinka.Avšak až teraz je to problém, pretože vďaka hromade dát existuje aj ohromné množstvo nových služieb, ktoré evidentne staré dinosaury nemôžu predýchať...
Ak chce spoločnosť využívať zdroje efektívne, musí poznať informácie.
Preto sedláci volia komančov, preto komanči ovládli polovicu zemegule. Aby mohli riadiť zdroje. To teraz je možné úplne v pohodičke, so ziskom, bez nátlaku, zadarmo, ale problém má byť, že nejaká služba môže využívať informácie o tom, či mám rád blond, alebo bruneta, ženy, alebo chlapov?... IDGAF

114

Odpovědět

FB jde z mobilu dostat. Stačí rootnout. Což by měl udělat každý, protože na kompu mohu udělat libovolné změny (i ty co vedou k nefunkčnosti systému), ale na mobilu mám být neskutečně omezený? Ne.
Existuje doplněk do prohlížeče, Ghostery. Vidí FB pixel, blokuje ho.
Nebo pak je možné mít tenhle přístup: „Alespoň někoho zajímám.“ :-D
FB a podobné nejsou ve skutečnosti zadarmo. Ale místo toho, abychom platili, jsme se stali produktem.
Zajímalo by mě jedno. 11. byla ta akce opuštění FB, super. Kolik lidí se tam ale pak zase vrátilo? :-D

51

Odpovědět

tu reklamu plati ten kdo si kupuje ty produkty

10
Další