Thumbnail play icon

BYE BYE FacebookNeděle s Lubachem

Přidat do sledovaných sérií 43
97 %
129. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:118
Počet zobrazení:7 762

Arjen Lubach se sice do Facebookujednou obul kvůli selektivnímu zobrazování zpravodajských informací, ale tentokrát se zaměřil na data, která o nás Facebook má a způsoby, jakými je získává. Na řadu postupně přijde Cambridge Analytica, žádost Facebooku o poskytnutí údajů pacientů a síťový efekt.

Tímto dílem skončila aktuální řada Neděle s Lubachem. Další pravidelné díly se objeví až v září. Pokud chcete dostávat upozornění, že byl přeložen některý ze starších dílů, přidejte si tento pořad do sledovaných sérií tady na webu nebo sledujte českou facebookovou stránku Neděle s Lubachem.

Komentáře (49)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

to je stejně blbost.

Řešení komunikace s přáteli a jinými blízkými
jde vyřešit milionem jiných způsobů,
které i exstivovali daleko před nějakým Facebookem.

Proč by proboha někdo musel kvůli tomu facebook mít?

00

Odpovědět

S facebookom je to ako so všetkým. Nič netreba preháňať. každý ma doma TV a nie všetci do neho pozerajú 24 hodín.Niekto si pozrie iba správy, niekto iba film a niekto ráno vstane, zapne TV a pozerá do nej s prestávkami celý deň.Aj na facebook sa dá vložiť veľa vecí. a nemusí sa vkladať nič. Ale väčšina ľudí je hlúpa a naivne sa dá nachytať na všetko možné. ja používam facebook sporadicky a iba na prezeranie. neviem prečo by som tam mal dávať svoje súkromné veci. V nastaveniach som zablokoval 99% hlúpostí, ktoré mi umožňoval. proste ho iba pasívne využívam a som bez starostí.

17

Odpovědět

Tak tedy si to zopakujeme pro zaostalé: pokud tam jste pak vaši návštěvnost na jiných stránkách monitorují skrze své webové doplňky pro vývojáře kteří si usnadňují práci tak že například pod články umístí diskusní vlákno ve formě facebookového doplňku ... i pokud do něj vůbec nic nenapíšete, facebook přesně ví že jste četl konkrétní článek na určitém serveru a díky statistické analýze se umí dát dohromady nejen 1+1 ale i složitější souvislosti ... tak vás špehují, i když používáte FB jak říkáte pasivně ví o vás prakticky vše.

10

Odpovědět

Tak co, kdo maže? :D

40

Odpovědět

Rád bych, ale nemám co.

40

Odpovědět

rád bych, ale na rovinu říkám že na to nemám dost silnou motivaci. Je to blbý... asi nás vážně mají v hrsti :-) jediný způsob jak omezit vliv facebooku a donutit ho zmenit se je posílit jakoukoliv konkurenci, čili ne zrušit účet fb bez náhrady ale třeba přejít na jinou sociální síť jakou je Google+ síce i google vás na ní bude špehovat úplně stejně jako ten facebook ale google na své sociální síti nezobrazuje vůbec žádnou reklamu, a je možné že pokud by google + získal třeba 30% podíl na trhu sociálních sítí tak by i facebook musel reklamy schovat jinak by riskoval další pokles podílu na trhu ... to by mohla být cesta ... skutečně účinná cesta. Posílit konkurenci aby se konkurenti mohli začít předhánět kdo vyjde uživatelům více vstříc aby si je udržel.

01

Odpovědět

Haha, ta poslední věta v komentáři pod videem to zabila xD

101

Odpovědět

Co má společného odkaz na českém webu na českou fejsbůkovou stránku společného s tím že Lubach chce smazat fejsbůkový účet svého pořadu ve své zemi?

16

Odpovědět

+mykanecmykanec má pravdu pitomci, co to má společného, lubach se může rozhodnout smazat svou stránku na fb ale to prostě neovlivní tady ty naše provozovatele videacesky.cz aby nepropagovali tu svou, s tím prostě lubach nic nenadělá, co na tom nechápete ?

00

Odpovědět

Před čtyřmi dny jsem zde byl kamenován za mou (asi zhůvěřilou) zmínku že fejsbůk nemám.
Aspoň se nemusím od něčeho odhlašovat.

32

Odpovědět

To, že facebook ví, že si semtam zapnu shemale p***o, je mi uplně jedno, moje budoucí pracovní možnosti to nijak neovlivní. Obecně nechápu, proč jsou z toho všichni tak naprdění. Vždyť kdykoliv se objevil hoax, že se za fb bude platit, lidi se hrozili a děsili, zakládali skupiny a petice, a obecně se chovali, jako by facebook nebyla jen služba, ale pomalu ústavní právo. Entitled little shits.
A stejně z toho nikdo neuteče, a proč taky? Je to pohodlné, jsem raději, když mi internet ukazuje reklamy na něco, co chci, než na dětské plíny, a nakonec pokud člověk nehledá na netu něco jako "buy loli", tak je to jedno.

95

Odpovědět

Nemůžu si pomoct, ale nějak tu datovou paranoiu nesdílím.
Proč by mi mělo vadit, že o mě FB ví tolik věcí?

517

Odpovědět

Já teda vnímam jako největší problémy to, že nevím co všechno o mě vůbec FB ví, jak jsou ty informace chráněné, a co všechno taková firma dostane, když si zaplatí k těm datům přístup. Co když bude nějakej leak? Kdo všechno si ty data může koupit? (A za jakou cenu?)
To že je na člověka zacílená reklama, to zas tolik nevadí.

151

Odpovědět

+Pixelkeď bude nejaký leak, ktorý sa ťa bude priamo týkať, môžeš sa súdiť a určite vyhráš...

00

Odpovědět

+PixelDíky aspoň tobě za odpověď. Odpověď mě upřímně zajímá, není to jen vtip, ale málokdo zřejmě našel odvahu se nad tím zamyslet.

S tou cílenou reklamou je to vtipné - reklama je obecně lidmi přijímána jako zlo. Stoprocentní zlo. Ale kvalitní cílená reklama by přitom mohla lidem pomoct - algoritmus pozná, že mám zájem o pěstování bylinek, a tak mi doporučí truhlíky a hnojivo. Ale jelikož tohle je přece ten nejhlubší zásah do soukromí, tak si raději nechám zobrazovat naprosto irelevantní reklamy o vlasových kondicionérech a přípravcích na hubnutí.

00

Odpovědět

Upřímně mě je taky jedno, co o mě FB ví, jako problém spíš vnímám fakt, že masově mají ty informace obrovský potenciál pro zneužití. Řada lidí je lehce zmanipulovatelná, upřímně, i mě je jasné, že se v lecčem nechám zmanipulovat, protože je mi to jedno. A pak jsou tu ty informace např. o toku lidí díky neustálému zjišťování polohy. I když FB v podstatě v mobilu nepoužívám, dokonce ani gps a internet tam 90% času zapnuté nemám, nějak vždycky ví, jestli jsem ve svém rodném městě nebo ve městě kde zrovna bydlím (je mi to jasné, wifi, kterou používám). Jde ale pak o to, že je velice lehce zjistitelný program i pro stát důležitých lidí, celebrit atp.. (Ne, že by mi to u některých vadilo..) a co víc, je v podstatě zjistitelný tok mas, je přece super vědět, v kterou hodinu v Praze na Václaváku projde kolik lidí, kdybych tam měla odprásknout bombu, byla by to pro mě velmi relevantní informace...

30

Odpovědět

V souvoslosti s předchozími videi o Číně mě napadá otázka: Co je podle vás horší? Když vás sleduje vaše vláda nebo soukromá společnost?

Like - vláda X Palec dolů - soukromá společnost

2611

Odpovědět

Hodně lidí dá palec nahoru nebo dolů, ale škoda, že jsi se nezeptal, proč...

Já si myslím že horší je, když vás sleduje soukromá společnost. Mé zdůvodnění je toto:

Když se budete bavit o vládě, pak beru v úvahu demokracii případně státní zřízení, které má demokratické chování. Vláda má nějaké své zákony, které dodržuje. Když v takovém státě žijete, víte co můžete čekat. Tyto vlády shromažďují informace hlavně proto, aby hlídali svou bezpečnost, takže i když se dozví kdo co jí a s kým spí, je jim to jedno, pokud je to neohrožuje. Navíc "síla" sledování je většinou odstupňována podle toho, jak moc je daná osoba zájmová. Když vás stát začne sledovat, tak proto, že si myslí, že jsem nějak problémový (mimo zákon a bezpečnost) a pokud zjistí, že ne, tak sledování skončí... Není důvod sledovat hajzlbábu, protože prodala 5 čtverečků hajzlpapíru Bin-Ládinovi, pokud na jeden z čtverečků nenapsal kdy a kudy pojede kolona s prezidentem... (Jak se k té informaci dostala se mě prosím neptejte. Já to nevím, při výslechu mlčela a chtěla právníka.)

Soukromé společnosti, a hlavně ty nadnárodní, jako je Facebook nebo Google mají sice nějaká svá pravidla, ale uživatel jejich služeb si nikdy nemůže být zcela jist, zda to co tyto firmy říkají opravdu dělají. Například smazání všech vašich dat je jak víme jen na oko. Všechna data, se kterými jste prostřednictví služeb těchto firem manipulovali, jsou už v uložena kdo ví, kdy, zda vůbec někdy, budou reálně smazána. Smazáním se totiž myslí to, že data již mimo firmu nikdo neuvidí. Tyto služby vás navíc drží v informační bublině, kdy vám nabízejí pro vás "nejlepší" výsledky... jenže jsou opravdu ty výsledky, které byste měli a které chcete vidět? Já osobně se odhlašuji z Googlu a přepínám mezi jazyky, abych našel co potřebuji a ne to co je z Česka a co koresponduje s tím, co jsem vyhledával 1/2 roku dozadu... Dále pak veškerá data, která těmito firmami protečou slouží k jejich finančnímu prospěchu. Ano, to je jejich živobytí a jejich služby máte díky tomu zdarma, ale jak je z videa patrné, tyto firmy narušují vaše soukromí tak, že data dále prodávají a kdo si může být jist, zda je někdo nezneužije třeba k vydírání? Samsung, LG a další firmy s jejich televizními přístroji a kauzou sledování toho co sledujete... a bude hůř, neboť se už vyrábějí TV s kamerou a mikrofonem pro hlasové ovládání, které jsou neustále zapnuté. Možná budou mít volbu pro vypnutí případně nezasílání "anonymních" telemetrických údajů, ale kdo si ověří, že to je skutečně vypnuté a ne jen naoko? Soukromé firmy jsou v tomto případě mnohem větší zlo a i když si to málo kdo přizná, nadnárodní firmy mají větší moc než by si jednotlivé změně přály a dle mého názoru o tom ví, jen strkají hlavu do písku. Nějaké nařízení o ochraně osobních dat? K smíchu, jen to lépe skryjeme a pro případ prozrazení vytvoříme černý fond na pokrytí pokuty... Přijde doba, kdy nebudou USA, Německo, Francie,... bude Google, Facebook, Twitter, ... a tito budou doslova a do písmene řídit náš život.

62

Odpovědět

+randomofamberAha, já jsem zase hlasoval pro to, že horší je vláda. V podstatě ze stejného důvodu, ale z opačného pohledu - sledování vládou v nedemokratickém režimu je v podstatě totální, ničím neomezené. Na druhou stranu, společnosti, tedy aspoň ty, které spadají pod jeden stát, mají stále hranice toho, co všechno mohou nebo nemohou dělat, a ty hranice jsou právě dány tím státem.
Můj pohled.

32

Odpovědět

Hmmm i Videacesky tady mají svůj Facebook pixel. 7 trackerů jen na tomhle videu.

120

Odpovědět

Kto si skúsil spojiť lakte?

140

Odpovědět

Nevíte někdo, jak si vyžádat ten "velký soubor s mými daty", o kterém mluví na začátku? Nikde to v nastavení nevidím...

00

Odpovědět

Podle mě je to v Nastavení -> Obecné. Ůplně dole pod tučným textem Správa účtu je pod čarou větička s odkazem "Stáhněte si soubor se svými daty z Facebooku."

00

Odpovědět

Kámoš si to stáhnul a prý je to přes 2 GB dat. :-D

40

Odpovědět

+BugHer0A to nikto nezaručuje, že je tam všetko. Takýto akt transparentnosti v čase průseru je stará finta. ^^

51

Odpovědět

+RezolutAle houby v čase prúseru, je to tam už niekoľko rokov. Ešte než bolo v Messengeri vyhľadávnie, sťahoval som cez to konverzácie, aby sa v nich ľahšie hľadalo.

40

Odpovědět

+BugHer0Záleží hodně na tom, jak je člověk na FB aktivní :) Můj má jen 157 MB

30

Odpovědět

+BugHer0Můj kámoš též - je tam fakt všechno - i na kterou reklamu jste klikli a kterou vykřížkovali. Stáhlo to jeho kontakty z mobilu i čísla, časy a dobu hovorů... Maj fakt všechno.

00

Odpovědět

Moc to nechápu. Jak FB ví, že jsem na stránce s tím tlačítkem "to se mi líbí" když na něj nekliknu? A jak FB pozná, který člověk je na tý stránce s tím FB pixelem? Podle IP adresy?

13

Odpovědět


Odpovědět

FB ví nejen to, na které stránce jsi, ale dokonce ví i to, co máš otevřeno v dalších záložkách, které aplikace máš spuštěné v PC a mnohem více.

Více info zde: http://czechfreepress.cz/tema-tydne/odejdete-z-facebooku-dokud-neni-pozde.html
Zde: https://echo24.cz/a/i3UeU/facebook-muze-obchodovat-s-jmeny-i-fotkami-uzivatelu
A zde smluvní podmínky: https://www.facebook.com/legal/terms/update

A to vše od roku 2014. :)

21

Odpovědět

Do stránky je vložený script od facebooku, a ten se koukne do cookies třetích stran, pokud jsi je smazal cookies, tak má v záloze fingerprinting, což je kompinace IP, OS, prohlížeče, časové pásmo, výchozí jazyk, atd.
Proto doporučuju používat firefox s uBlockem a zapnut funkci priva­cy.resistFingerprinting, na TOR bych se asi vykašlal, NSA vlastní skoro všechny servery.

21

Odpovědět

+Frantaprivacy.resistFingerprinting jsem tam nenašel... Mám uBlock origin 1.15.24

00

Odpovědět

+FrantaPřed časem se dokonce objevily informace o figerprintingu který by dokázal spojit i to, že se člověk přihlásil z jiného prohlížeče na virtuálním stroji téhož počítače.
A tyto informace udržuje i o lidech, kteří u něj nemají účet, případně se na FB nikdy nepřihlásili.
Podobná videa (a diskuze) by měly být užitečný studijní materiál pro ty, kteří si pod videem o čínském skóringu mysleli, že je nějaké soukromí a jak se s podobným systémem dá snadno vydrbat...

10

Odpovědět

Do září nevydržím :-((

30

Odpovědět

ano FB má obrovský dosah, pretože funguje. Podobne, ako kedysi tradičné média. Že je cez platformu (facebook, klasické média) možno ovládať masy, predsa nieje žiadna novinka.Avšak až teraz je to problém, pretože vďaka hromade dát existuje aj ohromné množstvo nových služieb, ktoré evidentne staré dinosaury nemôžu predýchať...
Ak chce spoločnosť využívať zdroje efektívne, musí poznať informácie.
Preto sedláci volia komančov, preto komanči ovládli polovicu zemegule. Aby mohli riadiť zdroje. To teraz je možné úplne v pohodičke, so ziskom, bez nátlaku, zadarmo, ale problém má byť, že nejaká služba môže využívať informácie o tom, či mám rád blond, alebo bruneta, ženy, alebo chlapov?... IDGAF

114

Odpovědět

FB jde z mobilu dostat. Stačí rootnout. Což by měl udělat každý, protože na kompu mohu udělat libovolné změny (i ty co vedou k nefunkčnosti systému), ale na mobilu mám být neskutečně omezený? Ne.
Existuje doplněk do prohlížeče, Ghostery. Vidí FB pixel, blokuje ho.
Nebo pak je možné mít tenhle přístup: „Alespoň někoho zajímám.“ :-D
FB a podobné nejsou ve skutečnosti zadarmo. Ale místo toho, abychom platili, jsme se stali produktem.
Zajímalo by mě jedno. 11. byla ta akce opuštění FB, super. Kolik lidí se tam ale pak zase vrátilo? :-D

51

Odpovědět

tu reklamu plati ten kdo si kupuje ty produkty

10
Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK