Proč ještě používáme Facebook?Vox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:96
Počet zobrazení:10 486

Máte Facebook? Pokud ne, jste asi jedni z mála. Pokud ano, možná vás už někdy napadlo, že si ho zrušíte, ale pak jste si to rozmysleli. Je to sice hrozný zabiják času, zároveň jste ale ve spojení s ostatními. A o tom přece tahle síť je, nebo ne?

Vox v reakci na nedávné odhalení nekalého nakládání s osobními daty uživatelů Facebooku přináší kromě vysvětlení kauzy i zamyšlení nad tím, kam současná situace může vést.

Poznámka:
Autoři ve videu použili zkratku FOMO – Fear Of Missing Out (strach z toho, že vám něco unikne). Do titulků jsem musel frázi zkrátit, protojsem zvolil strach z opuštění.

Přepis titulků

Facebook se stal pro uživatele internetu natolik nezbytným, že pro spoustu z nich je synonymem internetu. Z toho s ohledem na uživatelská data a zabezpečení pramení závažné problémy. Spousta těchto problémů souvisí s jevem zvaným síťový efekt. Poprvé jsem se s tímto pojmem setkal nejspíš u faxů. Když byl vynalezen první fax, byl úplně k ničemu. Čím více lidí ale fax mělo, tím byl užitečnější, protože umožňoval komunikaci s ostatními.

Facebook je síťový efekt na druhou. Je to kalendář, telefonní seznam, fotoalbum, sociální síť pro zprávy, videohovory a převody peněz, která vydělává miliony dolarů denně. - Co je lepší než milion dolarů? - Dvě miliardy lidí. Při takové velikosti dělá síťový efekt z Facebooku, který je užitečný, Facebook, který je nedílnou součástí našich životů. Nejde jen o to, že by vám po zrušení vašeho účtu chyběl nějaký obsah.

Bylo by to skoro až neslušné... Kdybyste na Faceboku nebyli, pro vaše přátele by to byla nepříjemnost, protože by vás pak nemohli zvát na události. Zrušením účtu byste vytvořili problém pro sebe i pro ostatní. Díky tomuto strachu z opuštění Facebook ze síťového efektu profituje. Přesto že Facebooku nikdo za jeho používání neplatí, inzerenti, obchodníci a další zaplatí moc rádi. Za uživatelská data.

A protože uživatelé mají pocit, že mít Facebook se vyplatí, v podstatě souhlasí s platbou v podobě poskytnutí těchto dat. Jo. Přečtěte si ty podmínky užívání. To, co se stalo s Cambridge Analytica, ilustruje, jak jsou meze používání těchto dat v reálném světě testovány. Poradenská firma najatá pro Trumpovu prezidentskou kampaň v roce 2016, využila přístupu k datům milionů uživatelů Facebooku. Facebook umožňuje akademickým vědcům větší přístup k uživatelským datům než obchodním společnostem a vývojářům aplikací.

Výzkumný pracovník podle těchto pokynů vytvořil aplikaci s kvízem osobnosti a lidé ji používali, čímž jí dovolili sbírat data z jejich Facebookových profilů. Nikdo z nich ale nečetl podmínky užívání služby. Aplikace totiž získala i přístup k některým datům přátel účastníků kvízu. To jsou uživatelé, kteří podmínky aplikace nijak neodsouhlasili. Kvízu se zúčastnilo pouze 270 tisíc lidí, ovšem podle posledních odhadů Facebooku se aplikaci podařilo nasbírat data minimálně 87 milionů uživatelů.

A teď to nejlepší. Tohle všechno bylo legální. Sběr dat žádná pravidla neporušil. Předání těchto dat nasbíraných pro výzkumné účely společnosti Cambridge Analytica už v pořádku nebylo. Když vyšlo najevo, že společnost všechna tato data použila k lepšímu zacílení voličů v prezidentských volbách v roce 2016, lidi to rozčílilo.

Uživatelé chtěli vědět, jak to mohlo Facebooku projít. Když vám společnost řekne, že je něco její zodpovědností, je potřeba se zeptat, v jakém smyslu tu zodpovědnost myslí. Jste právně odpovědní, nebo byste se jen cítili špatně? Situace okolo Facebooku je ojedinělá, protože firma není nijak právně odpovědná. To je rozdíl oproti finančním institucím, lékařským záznamům a podobným věcem. I když se může rozčílení uživatelů zdát špatným obchodním krokem, Facebook z hlediska osobních dat nedělá nic nečekaného.

Vaše tety, přátelé ze střední a kolegové z práce, kteří na Facebooku jsou, jsou totiž kromě uživatelů této služby zároveň jejím produktem. Facebook tento produkt – přístup ke všem těm datům – prodává inzerentům, kteří chtějí informace o potenciálních zákaznících. A takhle Facebook vydělává miliony denně, aniž by uživatelé cokoliv platili. Z tohoto pohledu se jedná o velice schopnou společnost, přestože ho ti, kteří na něm tráví nejvíce času, nemají moc rádi. Proto si myslím, že je důležité pochopit, že alespoň podle dostupných výzkumů Facebook není pro uživatele prospěšný.

Uživatelé se kvůli němu cítí osaměle a v depresi. Matt mluví o tomto výzkumu Kodaňské univerzity. Ten porovnával subjektivní emoce účastníků před a po týdenním zrušení jejich Facebooku. Je to připomínka toho, že nám Facebook sice umožní vyhledat přátele nebo události, jedná se však pouze o vedlejší efekt služby, které jde o získávání dat. Jinými slovy jde Facebooku jen o to, že ho používáte.

Nejde mu o to, jestli ho používáte rádi. Proto je jeho hlavní předností fakt, že jsou na něm skoro všichni. Se zhruba 2 miliardami uživatelů totiž síťový efekt jen tak nezmizí. A ať už se vám tento efekt líbí, nebo ne, nezmizíte z něj nejspíš ani vy. Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (44)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Data, data, data ...
Nikdo přece lidi nenutí tam žádná data uvádět. Povinné údaje během registrace si vymyslete, na nic neklikejte a nelajkujte a používejte FB jen pro osobní komunikaci s přáteli, případně, aby vás mohli zvát na společné akce.

Zřejmě je jednodušší brečet, jak je FB zlý, než si to prostě zařídit tak, aby mi to vyhovovalo.

60

Odpovědět

Trochu mi to přijde, jako by u videa o Fukušimě či Černobylu byly komentáře "ještě, že elektřinu nemám a nikdy mít nebudu" :)

191

Odpovědět

ještě že facebook nemám :D

39

Odpovědět

Zase další antitrumvoská sračko kauza. Výzkumem se živím. Díky smlouvě si můžu s daty klientů dělat co chci a prodávat komu chci, protože smlouva. Ani GDPR nic nezmění protože smlouva. Někdo si snad myslí, že Facebook toto nemá ošetřené?

313

Odpovědět

Zrušil som facebook asi pred rokom, aby som sa mohol lepšie sústrediť.
Lenže teraz chodím na reddit.
Ďalšia odvykačka môže začať.

101

Odpovědět

FB užívám jen kvůli novinkám z věcí, které mě zajímají a pro občasnou komunikaci s přáteli. Reklamy a takové chujoviny blokuji, na aplikace jim z vysoka kašlu a osobně tam moc informací o sobě nedávám a spíše přidám občas nějaký ten komentář k něčemu anebo sdílím nějaké video, co mě zaujalo a tím to pro mě končí. Jenže lidská blbost je nekonečná a za blbost se platí a těm lidem se to pak nelíbí, tak kolem sebe začnou kopat na všechny strany. A já říkám, dobře vám tak.

16

Odpovědět

Tim na co a jak reaguješ jim dáváš daleko víc inforamací, než si myslíš... vlastně o tobě věděj prakticky všechno - kde bydlíš, kde pracuješ/studuješ, jaký jsou tvoje koníčky... je jedno, že to tam ty nenapíšeš, určej to čistě z tvýho chování a chování tvých přátel. Kouknou jaký stránky navštěvuješ, co zdílíš, porovnaj to s milionem lidí, kteří navštěvujou a zdílej stejný věci... věděj o tobě prakticky to samý, co o většině jiných lidí, kteří toho zdílej daleko víc. Já jsem si založil facebook čistě kvůli škole - připojil jsem se do jedný skupiny, kde nás bylo asi 5... nedal jsem tam svoje jméno, nedal jsem tam kde bydlim, absolutně žádný osobní info... přesto, že bydlim o 200km jinde než studuju, tak mi facebook okamžitě navrhuje přátele a události z mýho okolí (všechny jsem je odmítal a teď už na facebook vůbec nechodim - přesto mě ale dokázal naprosto přesně určit z prakticky ničeho).

200

Odpovědět

+BullOverJá vím, že toho ví víc, ale tohle nejsou moc věci, které by pro mě byly důležité. A taky tam nepíšu všechny své názory na všechno. ;)

03

Odpovědět

+jAcJak jsem řek, nemusíš je psát... daj se snadno "odhadnout".

60

Odpovědět

+BullOverRodné číslo, číslo účtu a podobně? Nemyslím si. Zbytek není tak důležitý ;)

06

Odpovědět

+jAcTak když to bereš takhle... ale zrovna tyhle informace by k tomu, k čemu se to používá, byly celkem zbytečný :D. Big data se využívaj k ovlivnění chování velkýho množství lidí - né k okradení jednotlivců.

170

Odpovědět

+BullOverA právě to ovlivňování velkýho množství lidí je daleko víc nebezpečnější pro jedince, než ztráta rodnýho čísla nebo pár korun z účtu.
To že ti navrhujou přátele z tvého okolí je pravděpodobně tím, že google/fb zná polohu většiny accesspointů, takže jedině VPN :)
Dříve jsem se toho taky bál, teď na to kašlu. SocNet je pro mne forma prezentování a regulace zneužívání je politika a tam by měli směřovat naše výtky.

30

Odpovědět

+Alenn"A právě to ovlivňování velkýho množství lidí je daleko víc nebezpečnější pro jedince, než ztráta rodnýho čísla nebo pár korun z účtu."
Jo, proto mě ani nenapadlo nad tim přemejšlet... ano, osobně bych byl radši, kdyby o mě měli všechny ostatní informace, než aby mi zmizeli všechny peníze z účtu, ale ve velkym měřítku je to přesně obráceně.

30

Odpovědět

Já teda nějak nechápu co že udělal Facebook špatnýho. Vždycky musim počítat s tim, že všechno co o dam na net uvidí každej a každej si s tim mže dělat co chce. Tak co se teď všichni diví. Jestli někdo dokáže informace, který se o mě daji najít na netu, přeměnit na hodnoty a vydělat na tom, tak mu to přeju. Já bych to neuměl.

176

Odpovědět

Zuckerberg je momentálne vypočúvaný senátom kvôli zbieraniu a hlavne predávaniu súkromných informácií komukoľvek, kto zaplatí najviac. Informácie sa zneužijú na ovládanie más a potom niečo ako demokracia je úplne zbytočné. Takže ja mu to neprajem.

55

Odpovědět

+RezolutInformácie sa nezbierajú na predávanie informácii... Informácie sa zbierajú, pretože sú nutné k vylepšeniu platformy facebook. Analýza návštevníkov je úplny základ každej ONLINE spoločnosti, pretože len tak môžu vytvoriť najlepší produkt....Ľudia, ktorý nechápu internet, by radšej ani na net chodiť nemali. To myslím úplne vážne. Buď skočíš na pishing, hoax, alebo sa vykecávaš na internetíku a potom sa sťažuje že to na tom internetíku je a v konečnom dôsledku by si chcel zkurviť net každému, kto ho vie efektívne a riadne využiť....

66

Odpovědět

+RezolutPřát mu to nemusíš, ale pokud si na facebooku, tak si souhlasil s tim, že cokoli co tam dáš, můžou prodat... pak se dost blbě stěžuje na to, že ten zlej facebook skutečně ty data prodal nějaký ještě "zlejší" společnosti, která tě chce ovládat.

51

Odpovědět

FB nespravil nič zlého :) Lavicové hlavy prehlásili, že za víťaztvo Trumpa je z časti zodpovedná Carmbrdige Analytica. Takže to museli začať riešiť, pretože americká verejnosť rada piští ohľadom úniku dát...

55

Odpovědět

+ehmAno, facebook neudělal nic špatnýho. Sběr dat byl 100% legální a odsouhlasenej každym, kdo facebook používal... to neni ten důvod, proč se to řeší. Ten důvod je, že prodej těch dat byl nelegální (teď aby to nebylo špatně pochopený - to už šlo kompletně mimo facebook - ty data zbírala třetí osoba od facebooku na vědecký účely (100% ok), ale pak je prodala Cabridge Analitica (0% ok)) a i využití těch dat bylo určitě nemorální a možná i nelegální.

121

Odpovědět

+BullOverten výsluch sa neviedol len kôli tomuto obchodu, ale kôli zabezpečeniu celkovej platformy...Kôli zneužívaniu legálnych dát tretími stranami... atp...pozri si to, bolo to celkom zaujímavé...

21

Odpovědět

Na komunikaci s opravdovými reálnými živými skutečnými kamarády bohatě postačují tzv. zastaralé prostředky — mejl, ICQ, Skajp.

113

Odpovědět

Až si někdy budu chtít pokecat s reálným živým a skutečným ruským botem, určitě si zas stáhnu ICQ :D

51

Odpovědět

"Ti kdož se nepřizpůsobí, zemřou."

41

Odpovědět

+AlennTím chcete naznačit že přizpůsobiví nikdy nezemřou?

00

Odpovědět

+mykanecNe :)

00

Odpovědět

Tady nevím, jak video hodnotit.
Fejsbůk nemám a nikdy mít nebudu — nehodnoceno.

318

Odpovědět

Lidi co nemají facebook jsou stejní jako lidi co mají něco od applu. Prostě nevynechají příležitost, aby o tom informovali ostatní. :D

363

Odpovědět

+ZuMilá slečno Zu,
tuto informaci jsem napsal pouze proto, aby byl možný ucelenější obraz.
Pokud je někde napsáno např. že výrobek X používá Y lidí, tak to nemá naprosto žádnou vypovídací hodnotu, pokud není zároveň zveřejněno kolik lidí tento produkt odmítá.
Ale to už je asi nad schopnosti běžného člena stáda, který pouze dokáže kopnout do každého odlišného jedince.

210

Odpovědět

+mykanecMilý myKanče,
pro ucelenější obraz by jsi do svého komentáře měl též dopsat, proč tvá úvaha není správná. Pokud někde na něco napíšeš svůj názor, tak nemá naprosto žádnou vypovídací hodnotu, pokud zároveň neuvedeš, proč je tvůj názor chybný.
Ale to už je asi nad schopnosti běžného člena stáda...

31

Odpovědět

+Na hrob mi napište:Kdybych měl pocit že je má úvaha nesprávná, tak bych ji asi nezveřejňoval.
Není v tvém komentu krapet nelogičnosti?
Možná jsem jen nepochopil tvé přehluboké myšlénky.

12

Odpovědět

+mykanecCo ti na to říct, si statistická odchilka. Ale koho to zajímá?

11

Odpovědět

+mykanecOno napsat, že nehodnotíte video, protože facebook nemáte, samo o sobě nic neznamená. Dle veřejně dostupných dat ještě začátkem loňského roku tento produkt "odmítalo" 41 % českých uživatelů internetu, proto si opravdu nemyslím, že psát do komentářů to, jestli na facebooku jsem nebo ne, je nějakým způsobem obohacením informačního obsahu videa. Spíše to vypadá jako snaha dělat ze sebe sněhovou vločku.
Jestli facebook nemáte, ale video jste sledoval, můžete se například vyjádřit k problematice ochrany dat, či k čemukoli jinému, čeho se video týká. Jestli však vaše reakce je pouhá "nehodnotím, facebook nechci, ICQ forever", tak zase ta má bude si z Vás udělat legraci.
Jestliže svou odlišnost vůči "stádu" posuzujete dle toho, že nemáte facebook a ostatní ho mají, velmi mě to mrzí a zkuste se zamyslet nad svými dalšími možnými kvalitami, které vás majority odlišují, určitě něco najdete a budete se cítit lépe. Potom se snad nebudete brát tolik vážně a budete brát věci více s humorem. Do té doby prosím na facebook opravdu nechoďte, lidí bez vtipu tam máme až příliš.

70

Odpovědět

+ZuA co teřba lidi, kteří přišli vyjádřit svůj názor? Ty přirovnáš ke komu?

11

Odpovědět

+Nic... k lidem v demokratické společnosti? :D

11

Odpovědět

Som dosť zvedavý, ako Facebook implementuje GDPR.

71

Odpovědět

Nehci předjmat, ale mám podezření, že to bude tak, aby se vlk nažral a koza zustala celá :)

80

Odpovědět

+KubíkSadisto, snad obě kozy zůstanou celé!

10

Odpovědět

Co GDPR, ale takové "cookies nařízení" (nabídnutí verzi stránek bez ukládání cookies). Cookies nařízení tu už nějakou dobu platí, ale ještě jsem nenarazil na stránky, které by ho doopravdy dodržovaly. Dokonce ho nedodržují ani stránky Úřadu pro ochranu osobních údajů. :D

40

Odpovědět

+Na hrob mi napište:No ale aj to upravuje GDPR. Doteraz stačilo, že ti to oznámili, ale spracovávali to aj bez tvojho "Rozumiem". Teraz to bude musieť byť opt-in, kým nezaškrtneš súhlas, nemôžu to spracovávať. Existuje niečo ako oprávnený dôvod, kedy môžu, to je napríklad prípad, že by bez konkrétnych cookies ten web vôbec nefungoval, vtedy môžu. Ale inak nie, ak im to nedovolíš. Rovnako tak ti nemôžu tou lištou zakryť stránku tak, že by sa nedala použiť. Pár webov to už implementovalo, som na to zvedavý.

00

Odpovědět

+dugy"Doteraz stačilo..." protože to nikdo nevymáhal. Už teď ale platí, že to bez souhlasu nesmí ukládat.

Které konkrétní weby to implementovaly? Abych byl v obraze...

10

Odpovědět

+Na hrob mi napište:Áno, kopa vecí sa nezmení a platili aj doteraz, ale každý na to sral. Teraz je z toho mediálny boom, tak to zrazu začínajú všetci riešiť. Začne to platiť až 25. 5. Čo sa cookies týkalo, stačí to oznámiť, nepotrebujú súhlas, zatiaľ. Neviem presne ktoré weby majú to zaškrtávatko, ale už som to videl a viem, že jobs.cz a ich partnerské weby riešia osobné údaje hlavne pri spracovaní životopisov. Ak im nedáš súhlas so spracovaním, čo už nebudeš musieť a oni ti nemôžu zablokovať ich služby, tak po pol roku budú musieť všetko o tebe vymazať, aj ich poznámky, aj komunikáciu s tebou.

00

Odpovědět

+dugyNemáš úplně pravdu. Nepotřebuješ souhlas pro cookies, které jsou nezbytné pro fungování webu. Pro ostatní cookies musíš před samotným ukládáním uživateli nabídnout verzi stránek bez cookies.
Tohle ani jobs.cz nesplňuje...
Viděl jsi zaškrtávadlo? To je argument? Koukal jsi se na ukládané cookies, které evidentně nejsou nutné k fungování stránky? Nebo mi chceš snad tvrdit, že různé měřicí značky jako třeba od Google Analytics nebo Facebooku jsou nutné k fungování webu? ( Když i Facebook uvádí opak? )

00

Odpovědět

+Na hrob mi napište:Ak si všimneš vyššie, písal som, že existuje niečo ako oprávnený dôvod, kedy môžu ukladať bez súhlasu, to je napríklad prípad, že by bez konkrétnych cookies ten web vôbec nefungoval. Ale existujú aj iné cookies, napr. spojenie toho, na čo klikáš s tvojou polohou, ip adresou a ďalšími údajmi, ktoré pre fungovanie webu nepotrebujú, ale zarábajú na tom tým, že tieto analytiky predávajú tretím stranám. Aby ti potom mohli podsunúť reklamy "na mieru". A na to budú potrebovať súhlas. Ešte nemusia.

00