Proč kočky pokaždé dopadnou na všechny čtyřiVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:77
Počet zobrazení:7 053
Krom toho, že má kočka devět životů, se také všeobecně ví, že vždy dopadne na čtyři nohy. Proč tomu tak je a co si představit pod pojmem chronofotografie, se dozvíte v tomto videu.

Přepis titulků

Tohle je první živá kočka zachycená na film. A její pád vede k vyřešení fyzikálního problému. Proč kočky pokaždé dopadnou na všechny čtyři? Z téhle otázky se mohli vědci 19. století zbláznit. Dokud ji jeden z nich nevyřešil pomocí nečekaného nástroje. Kamery. Étienne-Jules Marey byl vědec a vynálezce posedlý analýzou pohybu věcí a zvířat. S fotografií začal experimentovat, když ji většina používala ke zdokumentování nehybných předmětů.

Jeho cílem ale bylo zachycení pohybu, čehož docílil rozvinutím základního principu fotografování. Vystavil fotosenzitivní materiál světlu a pak ho zakryl do tmy. Temnotu a světlo vytvořil pomocí disku, který měl v sobě otvory. Kontrolou světla během pohybu foceného subjektu dokázal zachytit pohyb na jednu skleněnou desku.

V podstatě se tam střídavě blokuje světlo. Otvor na disku se otevře a pak temnota, zatímco se muž pohybuje. Znovu se otevře a pak temnota. Této technice se říká chronofotografie. A výsledek ukazuje něco, co lidské oko není nikdy schopné vidět. Jednotlivá fáze pohybu. Za pár let Kodak představil celuloidový film a Marey provedl klíčová vylepšení na své kameře.

Skleněnou desku vyměnil za roli filmu, která se pohybovala mezi záběry. Když je světlo, udělá se snímek, a když je tma, film se posune. Takže je to v podstatě filmová kamera. Marey pořídil spoustu filmů pro svůj výzkum a nechal spadnout spoustu zvířat, aby zjistil, jak dopadnou. Konkrétně tohoto zajíce a toto kuře. To nás přivádí zpět ke kočce. Zdá se, že otočením dokáže upravit svou polohu, aniž by se od něčeho odrazila.

Což by porušilo zákon zachování momentu hybnosti. Zní to děsivě, ale vydržte. Newtonův pohybový zákon říká, že těleso v pohybu se nemůže zastavit bez pomoci druhé síly. Takže nemůžete změnit svou pozici uprostřed pádu jako v animácích. Ale při sledování kočky to vypadá, že ona to dokáže. Většina lidí tvrdila, že kočka si pomohla odrazem od ruky, která ji pouštěla. Ale Mareyho film ukázal, co se ve skutečnosti děje.

Už na začátku vidíme, že kočka se nezačala otáčet pomocí odrazu. Místo toho prohnula záda. Ohnutím zad rozdělila své tělo na přední a zadní část. A tyto části fungují nezávisle na sobě. Aby se rychleji otáčeli, krasobruslaři si přitáhnou ruce k tělu. Tady se děje totéž. Na začátku rotace si kočka přitáhne přední nohy a zadní nechá natažené, aby se přední polovina otočila rychle a zadní zůstala v původní pozici. A pak v polovině pádu udělá přesný opak.

Přední natažené a zadní skrčené, aby otočila i zadní část. A těsně před dopadem má všechny nohy natažené, jak to jen nejvíc jde, aby se točila pomalu. Takže se kočka otočila, ale neudělala to najednou. Obě půlky pracují opačně. Využívá setrvačnost vlastního těla, aby každou stranu otočila. Protože otočky probíhají v opačném směru, navzájem se vyruší. Takže Newtonův zákon není porušen.

V roce 1894 publikoval Marey svůj výzkum v Nature, kde poprvé ukázal, proč kočka dopadá na všechny čtyři. Jeho práce je jedním z raných případů použití fotografie pro vědecké účely. Co fotografie umožňuje vědě? Něco zachycuje a činí z toho trvalý důkaz, který se dá později zkoumat nebo sdílet. Marey dokázal zachytit něco, co lidské oko nikdy nemůže vidět. Překlad: Zef www.videacesky.cz Možná jste viděli jiný raný příklad chronofotografie.

Roku 1878 použil Eadweard Muybridge 12 kamer propojených drátem, aby dokázal, že kůň při cválání zvedne všechny čtyři nohy do vzduchu.

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To mi připomíná debatu 2 typku na lamerovi, co vymysleli perpetuum mobile, díky kočce vyhozené do vzduchu s chlebem připevněným na zádech a namazanou vrchní stranou . Tím se dostane těsně nad zemí do neuvěřitelných rotací, bez možnosti dostat se na zem. Jak jednoduché 😀

120

Odpovědět

Počkat, neměla by ten namazaný chleba mít na nohách? Vždyť když ho má na zádech, tak prostě dopadne na všechny čtyři, v tom jí přece nic nebrání, ne? Jinak koncept dobrej, ale chtělo by to doladit :D

40

Odpovědět

Odpovědět

+JiříMyslela jsem spíš, že by bylo smysluplnější, kdyby tenhle "sendvič" nesměl dopadnou ani jednou stranou na zem. Takhle přece když kočka dopadne na všechny čtyři, tak zároveň nedopadne chleba nenamazanou stranou na zem, takže je vše v pořádku. Zato kdyby byl chleba přidělán kočce na nohy nenamazanou stranou směrem od kočky, zákonitě by ten sendvič nesměl dopadnout ani na jednu stranu. K tomu bohužel žádné video jako demonstraci nemám :D

10

Odpovědět

Nemohu si pomoci, ale má první asociace je tato: youtu.be/CwVop6XyXlw?t=18m28s

00

Odpovědět

Už tady bylo lepší a přehlednější video o tom, jak kočka rotuje ve vzduchu a jak využívá ocasu, kterým švihne v opačném směru, než se jí točí pánev, aby zastavila rotaci v určitém momentu.

60

Odpovědět

Už jsem to i našel, je to od "Smarter Every Day" ;)

S pozdravem,
váš bakalář

00

Odpovědět

+Ing55Bylo by fajn to dat treba i do popisku videa.
Padající kočky

00

Odpovědět

Toto je mýtus. Jednou jsem vzal kočku, mrsknul sní o zem a věřte mi, nedopadala na všechny čtyři.

80

Odpovědět

Teď jsem to zkoušel a můžu potvrdit. Kočka na přetočení potřebuje cca vteřinu. Pokud je tedy výška malá nebo počáteční rychlost příliš velká, na všechny 4 nedopadne. Kočka se tím však někdy poškodí a k opakovanému měření je potřeba dalších koček. Neměla by tu nějaká kočičí dáma kočky navíc?

80

Odpovědět

+no jomě by zajímalo, jestli by po použití kočky nějaké kočičí dám i daný praktikující "vědec" skončil na všech čtyřech, nebo už rovnou mrtvý

10

Odpovědět

Taky mohu potvrdit, bydlel jsem kdysi v 11 patře a kočka nedopadla na nohy. Rozmázla se svině

04