Tyto fotky pomohly ukončit dětskou práci v USAVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:119
Počet zobrazení:10 218
V tomto videu se dozvíte o Lewisi Hineovi, který svou specifickou fotografickou technikou přispěl k rozšíření vědomí o problému dětské práce v Americe a nakonec i k jejímu ukončení.

Přepis titulků

Při pořízení této fotografie bylo Sadie Pfeifer 9 let a pracovala s těžkými stroji o dvojnásobku své výšky v přádelně v Lancasteru v Jižní Karolíně roku 1908. Byla pouze jedním z mnoha dětí pracujících v přádelnách, na polích, v továrnách a dolech. A i když děti pracovaly po celých Spojených státech, v různých odvětvích, jednu věc měly společnou.

Všechny potkaly Lewise Hinea. Na začátku 20. století Spojené státy věděly, že mají problém s dětskou prací. Vládní průzkum odhalil, že 1,75 milionu dětí pod 16 let, tedy více jak pětina dětí, v té době pracovalo. Průmyslová revoluce zmechanizovala americké i evropské výrobny a ty potřebovaly levnou pracovní sílu na dělání ustavičně se opakujících úkolů. Na takové pozice se najímaly chudé děti, protože pracovaly za minimální plat a nebyl u nich takový risk stávek.

Politici i americká veřejnost věděli, že se to děje v obrovském měřítku, ale nic neudělali. Dokud neviděli, jak to skutečně vypadá. Roku 1904 nově založený Národní výbor dětské práce najal fotografa, aby prošetřil odvětví zaměstnávající děti. Tím fotografem byl Lewis Wickes Hine, pedagog, sociolog a člen pokrokového hnutí, které přivedlo do Ameriky vlnu politického aktivismu a sociálních reforem.

Roku 1909 Hein vyzdvihl nesmírný potenciál fotografie pro sociální reformy ve své řeči, kterou nazval: Sociální fotografie, jak kamera může pomoct. Řekl: "Heslem sociálního pracovníka je: Budiž světlo. A v naší snaze o dosáhnutí světla máme světlopisce, fotografii." Během svých četných cest sesbíral informace, rozhovory a fotografie pracujících dětí. Navštívil uhelné doly v Pensylvánii, kde náctiletí trávili hodiny pod zemí a oddělovali nečistoty z uhlí, řezače sardinek v Maine, loupače ústřic, z nichž někteří měli pouhé 4 roky, sběrače tabáku v Kentucky, sběrače brusinek v Massachusetts, řepné farmy v Coloradu a mladé roznašeče novin v městech po celé zemi.

Na spoustě fotografií je i dospělý, který dohlíží na práci dětí.

Když byl Hineovi odepřen vstup do továren, čekal venku a zachycoval příchody a odchody dělníků, jejichž směny často trvaly až do noci. Dělníci pózovali pro fotografie a sdělili Hineovi něco o sobě, svém platu a pracovních podmínkách. Někdy ukázali svá děsivá zranění a popsali, co se jim stalo. Třeba tento kluk z Bessemer City v Severní Karolíně, jehož ruka byla rozdrcena ve spřádacím stroji.

Víme to, protože každá fotka z více než 5 000 obsahuje podrobné informace připsané Hinem. Hine nazval toto spojení textu a obrazu fotopříběh. I díky tomu fotky zpřístupnily životy dětských dělníků lhostejné veřejnosti. Tomu také ale napomohla jeho technika fotografování. Jako příklad použijme fotky dělníků jako Sadie. Zaprvé, mnoho z těchto fotek je vyfoceno stejným způsobem, mění se akorát dělníci.

Hine se tím snažil ukázat, že každé dítě je součástí mnohem většího problému, což je zdůrazněno opakováním snímků. Zjevný úmysl za tímto způsobem focení můžeme vidět, když se fotka Sadie poprvé objevila v pokrokovém časopise roku 1909. Je umístěna naproti téměř identické fotce jiné dělnice takovým způsobem, že kvůli symetrii se stroje zdají být nekonečné. Popisek pod ní zní: "Přadlena, jedna z mnohých pracujících v přádelně." Hineovy fotografie jsou také vyfoceny s velmi nízkou hloubkou ostrosti, což v podstatě znamená, že jen malý úsek fotografie je ostrý a zbytek je rozmazaný.

Fotka s vysokou hloubkou ostrosti vypadá jako tato od Jacoba Riise, který ve stejné době fotografoval newyorské slumy. Všimněte si, že hřiště v pozadí je ostré stejně jako děti v popředí. Teď se podívejte na Hineovy portréty. Na této fotce se továrna tyčí za hochem, ale je téměř zcela rozmazaná. Tato podoba byla velmi častá, Hine zahrnul prostředí i stroje, ale tím, že je rozmazal, upřednostnil dělníka.

Tento úzký bod ostrosti spolu s focením z nízkého úhlu, v úrovni očí těchto dětí, jsou důvodem, proč tyto fotografie dokáží tak dobře zlidšťovat své subjekty. Fotky jako ta z přádelny v Jižní Karolíně změnily pohled americké veřejnosti na dětskou práci, což nakonec vedlo k zavedení zákonů, které regulovaly práci mladších 18 let, a k poslání dětí zpět do škol. Lewis Hine poté fotografoval stavbu Empire State Building v New Yorku, kde použil stejné polidšťující techniky, které použil při focení dětí, a bral v potaz perspektivu svých subjektů.

S omezenou ostrostí, která upřednostňuje dělníka nad stroji. Hine byl jedním z prvních, kdo použil kameru pro sociální komentář, aby osvětlil problém. Záhy pochopil, jakou moc má fotografie ve vyprávění příběhu. Jak řekl ve své řeči v roce 1909. "Vezměte fotografii malé přadleny v karolínské přádelně.

Když vzbudí soucit, jakou to máme páku pro sociální pozvednutí. Překlad: Zef www.videacesky.cz

Komentáře (52)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

všechno se tam nevejde ale zajímavostí je, že právě ve chvíli, kdy už měl Hine zákaz do těch firem chodit, nejenom že čekal venku, ale také se často převlékal, nosil paruky a umělé vousy a fotoaparát měl shovaný například v saku.
Tomu se říká zápal pro věc.

Jinak, problematika dětských prací je v tom, zda je pro děti alternativa. USA vychází hodně z Evropy a jejích zvyklostí, navíc byla v té době v Urbanistickém vývoji, pobouření lidí kvůli dětské práci tedy padlo na úrodnou půdu...
Zatímco dětské práce v Asijských zemích jednak takové pobouření v tamních zemích nevyvolává, a dokonce tam často ani nemíří, jenže čeho přesně docílíme tím, že nás to v Evropě pobouří? A druhak tam jaksi žádný velký vývoj třeba ve školství pozorovat nelze, ne v místech kde k dětské práci dochází... Naopak zrušením dětských prací v evropských firmách, které tam zboží vyrábějí bude pro mít pro tamní děti negativní dopad, neboť kvalitního vzdělání se jim nedostane, příjem který tou prací mají bude v jejich rodinném rozpočtu chybět, nemluvě o tom, že tedy možná začnou pracovat ve firmách patících právě asijským prodejním řetězcům, které nabízejí ještě méně peněz a mnohem méě výhod. Například fabriky vlastněné evropskými výrobci nabízejí dětem právě i to vzdělání, částečné, jejich fabriky jsou mnohem lépe vybavené a doknce tam funguje i nějaké základní lékařské ošetření.... neříkám že tím to spasí, ale to že se naserou lidi někde v ČR a v Evropě doopravdy nemá jak pomoci, dokud nezačne jednat samotný stát. V USA ty fotky rozhořčly občany USA, proto to vedlo k ukončení

72

Odpovědět

Foxconn to dotáhl k „dokonalosti“:
https://www.forbes.com/sites/isabeltogoh/2019/08/09/foxconn-hired-school-children-to-build-amazons-alexa-devicesreports/
https://www.theguardian.com/global-development/2019/aug/08/schoolchildren-in-china-work-overnight-to-produce-amazon-alexa-devices

V Číně vymyslel „dobrovolnou“ placenou stáž pro studenty technických škol od věku 16 let. Výsledkem je povinná 10hodinová pracovní doba 6 dní v týdnu. Kdo si stěžuje, má problém dokončit vzdělání. Překvapivě je to i v rozporu s čínským zákoníkem práce.

10

Odpovědět

Jak se to obrátilo. Před sto lety děti dolovaly uhlí, dnes je nutit do učení/práce je velmi zastaralý způsob výchovy.

03

Odpovědět

Zajímalo by mě proč to už dneska nefunguje. Fotek a dokumentů o dětské práci co vyrábí zboží pro západní konzumní společnost je nespočet, ale nemám dojem, že by to majoritní společnosti vadilo.

63

Odpovědět

Majoritní společnost si uvědomuje, že zákaz dětské práce v určitých regionech není dostatečně dobré řešení. Bez alternativy jak ty děti uživit, může být takovýto zákaz naopak kontraproduktivní. Těm dětem může naopak ve výsledku hodně ublížit.

87

Odpovědět

+Zákaz není řešeníŘešení - adekvátně lidem v 'určitých regionech' zaplatit, aby mohli poslat děti do školy a ne do fabriky

33

Odpovědět

+SeraphineA kdo to zaplatí? Lidé jsou motivováni k práci vidinou lepších podmínek. Pokud ho jednou přeplatíš, tak přestane úplně pracovat. „Na hovno práce“ se přesune jinam a bude trpět někdo jiný jinde a ten kdo dělal původní „na hovno práci“ časem všechny peníze utratí a chcípne hladem.

Věř, že kdyby existovalo jednoduché řešení, tak by ho dávno někdo podnikl.

22

Odpovědět

+-HoNY-A dostavují se lepší podmínky? Znečištění, kontaminace, padající fabriky, nelidské pracovní podmínky... Rozhodně by to nemělo být tak zvrácené aby triko stálo míň jak oběd.

23

Odpovědět

+SeraphineZní to smutně a krutě, ale podmínky se neustále zlepšují. Možná ne takovým tempem jako u nás, ale to je bohužel úděl nekvalifikované (a postradatelné) pracovní síly. Kdokoliv se jim kdykoliv snažil pomoct a urychlit jejich civilizační vývoj, ten se zlou potázal.

Dám ti jeden příklad páchání dobra za všechny:
Před nějakými deseti lety jsem si koupil boty Ecco (podle fotek na netu ECCO Men's Track 5 Plain Toe Low). Údajně je to model určený pro treking a horskou turistiku. Ovšem nosil jsem je z důvodu pohodlnosti celoročně po městě a ani v zimě v přetopených přednáškových místnostech a cvikách se mi v nich nepařily nohy (a to jsem je měl na nohách mnohdy od 6h do 18h bez zutí). Byly kožené, jakože fakt kožené, ne ten sajrajt z pomletých zbytků. Vnitřek a podšívka obsahující několik vrstev goretexové membrány. Tlustá antibakteriální vložka do bot. Podrážka z několika různých druhů gumy a latexu. Cena něco okolo 4 000 Kč, vyrobeno v Indii. Prošlapal jsem je asi za tři roky. Od pátého roku, pokud nepršelo, tak se v nich dalo normálně chodit. Na pohled byly ty boty umělecké dílo a předpokládám, že velká část jich výroby probíhala ručně.

Předloni jsem si koupil nástupnický model Ecco Track II GTX Schuhe. V českém obchodě vlezlá obsluha, cena úplně mimo – skoro 6000 Kč. Tak jsem objednal z Německa z Tauro.de. Věctně pošty 147,9 Euro. Chvíli trvalo, než se sešláply a sedly, ale jinak je na těch botách snad všechno špatně. Méně kvalitní kůže, vložka s poloviční tloušťkou (ale stále antibakteriální), při delší chůzi už nejsou tak pohodlné, podrážka je o něco tvrdší, protože je z odolnějšího TPU (očekávám prošlapání o rok dva později). Při bližším pohledu jsou vidět bublinky v odlitých podrážkách a zbytky gumy na přechodu mezi kůží podeševem a podrážkou. Vyrobeno na Slovensku a rozhodně bych neřekl, že každému kusu byla věnována taková péče jako v Indii. Holt někdo chtěl páchat dobro a zkurvil spoustě obuvníků v Indii životy.

43

Odpovědět

+-HoNY-Řešení prací na hovno osobně vidím v založení církve, která by v podstatě byla odbory, protože církve mají extrabuřty - Právo praktikovat vyznání je silné. O moc silnější, než práva zaměstnance.

Příklad: Chci zrušit nošení obleku jako dress code.
Coby odborář bych se asi musel hodně snažit abych toho docílil a to možná jen ve firmě, kde jsem zaměstnaný.
Coby autor posvátné knihy církve svatého Antonína topiče elektrárenského mi stačí vymyslet nějakou nedopečenou ezokravinu o tom jak pouze oblek do sebe nasává stres a pak ho začne sám vyzařovat a docílím toho, že člen církve nebude muset nosit oblek do jakékoli práce, na pohovor, na zkoušku, na soudní líčení, ...

22

Odpovědět

+kotjaNuže dobrá, jako hédonista navrhuji založit „Církev zlatého sele“. Našimi chrámy budiž nákupní centra, nejvyšším božstvem Dionýsos, nejvýznamnější svátkem Black Friday a kdo mi na Štedrý den nebo jiný státní svátek odmítne prodat zboží, toho navrhuji za odpadlictví od víry upálit na hranici. Našimi třídními nepřáteli budiž všichni, kdo nám budou bránit v nezřízeném konzumu a orgiích. I lékaři, obávající se o naše zdraví. :-P

04

Odpovědět

+SeraphineOk, proč ne. Tak to zrealizuj.

03

Odpovědět

+Zákaz není řešeníJá to realizuju, tím že nenakupuju tyhle výrobky.

14

Odpovědět

+SeraphineKdyž ty výrobky nebudeš kupovat, tak tu továrnu zavřou a lidi se tam budou mít ještě hůř nebo budou dělat ještě horší věci. Tady to máš vysvětlené: Anarchokapitalismus, díl třináctý: Trh práce

51

Odpovědět

+SeraphineS prominutím, to není řešení ale chlácholení svědomí.
Jinak to tady vysvětlit HoNY (rasismus) a také jjk (národnost, zajímá nás náš kmen, nikoliv kmen cizí)

51

Odpovědět

+SeraphineBulshit!!! Tím akorát neumožňuješ, aby si na své přežití vydělali. Tímhle své řešení rozhodně nerealizuješ. Jen si nalháváš opak, aby si z toho neměla špatný pocit. Kdyby byla celá západní společnost jako ty, tak byste ty děti vyhubili.

11

Odpovědět

Rasismus a netečnost. Když docházelo k etnickým čistkám na Balkáně nebo ve Rwandě, lidé na to koukali skoro v přímém přenosu v televizi. Když je to omrzelo, tak přepnuli kanál. Co fungovalo na člověka začátkem 20. století už dnes nefunguje.

40

Odpovědět

Protože to, co se děje v Bangladéši, mě zajímá míň než to, co se děje tady u nás na Vysočině.

50

Odpovědět

+jjkDovoluji si modifikovat citát Rudyarda Kiplinga (aspoň myslím, že on je autorem, původní znění je rasistické): Můžeš vyhnat Zemana z Vysočiny, ale nemůžeš vyhnat Vysočinu ze Zemana.

01

Odpovědět

Mentální cvičení o chmurné alternativní realitě, kdy došlo k globálnímu ochlazování: Frostpunk - Child Labour is a Good Choice Aby lidstvo vůbec přežilo, musely děti začít pracovat.

32

Odpovědět

Většina lidí si to video ani nepustí, ani vlastně nezná tu hru.
Takže bych rád doplnil, že druhá možnost je dětem postavit domov kde o ně bude postaráno, a později se mohou stát učni lékařů nebo techniků (v reálně světě, kde to není o výzvě a volbě, proč ne oboje, že?) a v dospělosti sami techniky a lékaři, což je v dané hře nedostatková pracovní síla. Zároveň mohou sloužit jako pomocná síla v nemocnicích a dílnách, vlastně jako praktikanti.
No není to přeci jen morálně lepší možnost a zároveň to pomůže přežití lidstva?

30

Odpovědět

+CathanAno, a potom se to dá použít jako argument na vyvrácení myšlenek pachatelů dobra „je potřeba to udělat, i kdyby to zachránilo jediný lidský život“. ;-) Začínající hráč se bez dětské práce a přisypávání pilin do jídla neobejde. Díky těmto zvrhlým krokům přibývají na začátku zachránění lidé a rychleji tak roste populace. Potom obvykle nastává technologická stagnace a člověk toho často lituje a zkouší to pořád dokola znovu a znovu jinak. Smutné je, že tyto kroky nejdou, na rozdíl od skutečného života, vzít zpět.

Osobně si stojím za tím, že v určitých fázích civilizačního vývoje byla dětská práce nepostradatelná a morálně obhajitelná. Viz třeba původně velmi cynický Oskar Schindler, který díky dětské práci zachránil spoustu židovských dětí před plynem.

20

Odpovědět

+-HoNY-Hele, nesnaž se udělat z toho svého tvrzení ultimátní pravdu, když to tak prostě není :) Já tu hrál a dohrál a rozhodně jsem se na začátku bez dětské práce obešel. Samozřejmě bych se morálně smířil s dětskou prací na nižších pozicích, ale ono to do budoucna nemá žádný smysl a současný stav lze lehce překonat.

10

Odpovědět

+CathanJá to neobhajuji. Jenom konstatuji, že někomu lehká řešení k životu stačí a nehledá jiná. Považuj to pouze za mentální cvičení – někdy máš určité vidění světa, které nejsi v konfrontaci s určitými situacemi obhájit a buď se se schizofrenní situací smíříš, nebo se snažíš najít řešení. A přesně o tom je mentální cvičení – trénuješ mozek, aby nezakrněl.

10

Odpovědět

+-HoNY-Tvrdíš, že podle tebe existují v civilizace fáze, v kterých je dětská práce nepostradatelná a jako příklad dáváš Frostpunk, který se podle tebe jinak dohrát nedá. Přitom je to celé nesmysl. Prakticky vždy existuje jiné řešení, zvlášť už dětí pak dlouhodobější.

01

Odpovědět

+CathanHony mluví o morálce, ne o nenahraditelnosti detske prace, pokud se nepletu.

00

Odpovědět

+aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaPokud je dětská práce nahraditelná, tak je nemorální aby existovala. A stav kdy je nenahraditelná nikdy v historii lidstva nebyl a v příkladu z Frostpanku to taky nefunguje.

00

Odpovědět

+CathanAle o tom se přece nikdo nehádá:) Dětská práce je nahraditelná a je imorální. A bude i nadále existovat v místech, kde je to tolerováno. Stejně jako cokoliv jiného.

00

Odpovědět

+aaaaaaaaaaaaaaaaaaaAni u tebe a nakonec ani o Honyho skutečně nechápu vaše myšlenkové pochody ode zdi ke zdi :) Raději se přestanu snažit.

00

Odpovědět

+CathanV naší společnosti je určitá dětská práce nemorální. Jiná dětská práce je však u nás velice morální a skrze celou společnost většinově podporována. Většinově je přijímána s tvrzením, že tato práce ty děti připraví na život. Větina této "morální" práce probíhá skrze školu, kde se všem naservíruje spousta práce bez ohledu na individialitu dětí.
Kde je tedy ta morální hranice? Co vše je, a co už morální. Z pohledu měřítek v naší společnosti chcete hodnotit moralitu v naprosto rozdílné kultuře?

PS: Vezmu-li v úvahu to, co již víme o fungování mozku, podvědomí a toho, jakým způsobem se člověk co nejefektivněji učí, pak musím podotknout, že české školství je velice nemorální způsob dětské práce.

10

Odpovědět

+RozporZ části souhlasím. Ale škola ze své podstaty práce není. Mnoho zemí je takto nastaveno, včetně české republiky, domácí úkoly a spoustu dalších věcí je zhůvěřilost. Ale škola ze své podstaty není práce - jedná se, nebo spíše má se ze své definice jednat, o institut k získání vědomostí a znalostí.

Jinak se nehodlám se pouštět do diskuze co je a co není morální. Morální diverzita je fascinující téma, bohužel jsem na něj poslední dobou alergický. To, co je správné a co špatné lze určit poměrně snadno. Dokonce i v zemích, kde je dětská práce legální, jsi lidé uvědomují, že je to špatně, jen dělají co musí. Je třeba si uvědomit, že se tu nebavíme o kmenové společnosti, kde jsou mladí chlapci připravováni k lovu, ale o kulturách které žijí v podobných podmínkách jako my. Dětská práce není věc kulturního rozdílu, ale třídní problém.

00

Odpovědět

+CathanŠkola není práce, ale příprava na práci. Například z hlediska anarchokapitlaismu je české školství nemorální, protože je nuceno násilím – povinná školní docházka je v rozporu s principem neagrese.

Samozřejmě můžeš skutečnou dětskou práci zakázat v zemích, kde je legální/tolerovaná, ale velmi pravděpodobně to skončí tak, že za týden jim nezbude nic jiného než horší řešení. Učebnice asi hladem nesnědí, ale začnou žebrat, krást (dětské gangy), provádět dětskou prostituci... z historie takové případy známe. Sice to nebyly země, kde by byla někdy legální dětská práce, ale byla tam bída – obvykle místa po nějaké revoluci, válce, hladomoru apod. Než se toto období přežene, tak se všichni s pudem sebezáchovy chovají jako zvířata. Asi ti bude prd platný, když budeš mít na náhrobku: „nežebral, nekradl, nenabízel své tělo a choval se vždy čistě a morálně,... a proto umřel hladem“.

00

Odpovědět

+-HoNY-Okolností dětské práce neznamenají, že je dětská práce morální. Snažíš se mě postavit do pozice a názorového spektra které nepředstavuji, ale snadno se proti němu argumentuje.

00

Odpovědět

+CathanJá se ti jen snažím dokázat, že neexistuje jednoduché řešení. Samozřejmě s tvým postojem souhlasím a chválím ho.

00

Odpovědět

+-HoNY-Mám spíše pocit, že tak nějak soustavně manipuluješ s diskuzí ze svůj prospěch. Ale jak myslíš.

00

Odpovědět

+CathanTak to se omlouvám, pokud diskuzi z mé strany vnímáš jako úmyslnou manipulaci. Uznávám, několika argumentačních faulů jsem se dopustil. :-[

00

Odpovědět

Takový lidi jako Lewis Hinea udělali ze svobodný země kde mohl každej imigrant zkusit si splnit svůj Americký sen, Sociální stát, který nechce přijímat imigranty (zvolení Trumpa).

016

Odpovědět

Trump je symbolom socialistu

05

Odpovědět

+B.LahaTrump je vůl. Nevím, jak moc velkej (kdybych ho měl hodnotit jako ve škole, tak za 4), ale většina jeho odpůrců se chová jako naprostí idioti.

51

Odpovědět

+-HoNY-Vůl určitě. Primitiv? Asi jo. Ale hlupák nebude, alespoň ne takový, jaký myslíš. Ono ty kroky a výroky politiků jsou často hra a když někdo něco říká/činí, nemusí to být shoné s jeho morálkou/úsudkem/přesvědčením. Trump má okolo lidi, které ze hry vynechat nemůže (ministr obrany, zahranici, viceprezident - vnímám, že mají hodně agresivní narativ a strategii, až do očí bijící), ale hraje s nimi. A někdy mu, a jemu podobným, může přijít vhod, když si nich budou jejich "spojenci" a nepřátelé myslet, že jsou hloupí. každopádně pro běžného člověka není snadné odhadnout, kdo je opravdu "chytrý" a "hodný", ale zato je snadné držet si nějaký předsudečný názor. Tím, co jsem napsal, nechci obhajovat tvrzení, že je trump vůl, jen jsem se chtěl obecně vyjádřit. Jak to vnímáte vy?

10

Odpovědět

+aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaUrčitě se shodneme, že není žádný myslitel. Blbej úplně nebude, jinak by nedokázal vybudovat obchodní impérium a sehnat peníze na kampaň.

10

Odpovědět

Chudaci deti a vite ci je to vina? Lincolna, kdyby nezrusil otroctvi tohle by se nestalo. Demokrate=rakovina USA

615

Odpovědět

Lincoln byl Republikán. :-P Ono to bylo původně trochu jinak https://historje.tumblr.com/image/186000571958

10

Odpovědět

Otázkou je, co se s těmi dětmi stalo, když si už dál nemohly vydělávat.

214

Odpovědět

Stejně vydělávaly prdlajz, proto je zaměstnávali místo dospělých.

59

Odpovědět

+kotjaTen prdlajz mohl být rozdílem mezi chlebem a hladem.

135

Odpovědět

+šlomoTakovej prdlajz je důvod, proč lidi dali na toho maníka s bradkou a placatou čepicí.

31

Odpovědět

Tyhle děti nebyly svými pány. Představte si velkou přistěhovaleckou rodinu, žijící v jedné místnosti ve špinavé čtvrti prolezlou tuberkulózou. Prostě, aby mohli uživit rodinu museli je poslat do práce. Pěkně to ukazuje první díl seriálu The Knick, kde matka upozorňuje svojí malou dceru, aby nezapoměla, že jí brzy začíná směna.

10

Odpovědět

Přesně, dítě si vydělá málo, proto je pro rodiče výhodné je dát dnes do školy aby v budoucnu vydělávali více. V minulosti a v rozvojových zemích jsou příjmy rodiny tak malé, že prostě děti musí pomáhat aby měli alespoň na jídlo. Zakazovat to je hloupost, důležité je dostat tyto země do pokroku tak, aby se to přestalo vyplácet a ne jim brát rovnou život.

50

Odpovědět

+AlennMáš pět dětí, první čtyři se postupně zapojují do pracovního procesu, aby páté mohlo jít studovat. A pokud mělo páté dítě morální vzory, tak sourozencům a rodičům z těch sraček potom pomůže.

42

Odpovědět

+-HoNY-Nebo ho taky ti zbylí sourozenci ze závisti ubijí lopatou...

20

Odpovědět

+pav1:-D Což je ale z jejich špatný ekonomický kalkul, protože se budou mít do konce svého krátkého života špatně.

30