Proč nos na selfie vypadá větší než ve skutečnostiVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:68
Počet zobrazení:5 261

Taky se vám někdy zdálo, že vaše selfie nevypadá úplně stejně, jako se vidíte v zrcadle? Vysvětlení najdete v krátkém videu z dílny Voxu. A kdo si rád hraje, může vyzkoušet i nástroj zmiňovaný ve videu (Princeton Selfie): http://faces.cs.princeton.edu/.

Přepis titulků

Existuje mnoho způsobů, jak se můžete sami vyfotit. Při bližším pohledu je ale zřejmé, že na detailních záběrech něco nesedí. Obličej může na selfie vypadat divně. Mění totiž to, jak se vnímáme a rozhodujeme o svém obličeji. Mnoho lidí si myslí, že na selfie mají velký nos, což je přijměje k úpravě nosu. Průzkum z roku 2017 odhalil, že 55 % obličejových chirurgů mělo pacienty, kteří chtěli operaci, aby vypadali lépe na selfie. 13% nárůst oproti roku 2016.

Nespokojenost často pramení ze zkreslení, za které může vzdálenost objektu od kamery. Takhle vypadá portrét ze vzdálenosti 1,5 m. A takhle z 30 cm, vzdálenosti, ze které většina lidí pořizuje své selfie. Rozdíly ve struktuře obličeje jsou poměrně veliké, zejména u nosu. Tým výzkumníků zjistil, že při focení z 30 cm vypadá základna nosu o 30 % větší. A špička nosu o 7 % větší než při záběru z větší dálky. Ze vzdálenosti 1,5 m jsou vaše rysy vyrovnané.

Z 30 cm jsou však zveličené. Části obličeje, které jsou blíže kameře, prostě vypadají větší než ve skutečnosti. Jako kdyby byl nos v popředí ale uši na pozadí, a ne ve stejné rovině. V tuto chvíli je nejjistější použít dlouhé paže nebo selfie tyč. Software mobilních telefonů bude časem schopen upravit snímky díky simulaci efektu větší vzdálenosti kamery. Výzkumníci v Princetonu vytvořili nástroj, který po pořízení snímku upraví vzdálenost a pozici mezi kamerou a objektem. Takováto selfie tak může vypadat jako fotka pořízená z lichotivější vzdálenosti.

Technologie není dokonalá, ale může vést ke vzniku nástroje pro kamery snímající zepředu. Nástroje, díky kterému budou naše selfie vypadat víc jako my. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tohle je zivotne dulezite tema a bylo opravdu nutne tohle video prekladat. Diky....

38

Odpovědět

Taky se vám někdy zdálo, že vaše selfie nevypadá úplně stejně...

Ne, nestalo. Nejsem pacient, jako zbytek populace, a v životě jsem si selfie nefotil.

104

Odpovědět

nejsi nahodou aj vegan praktizujuci crossfit? mr. obvious

48

Odpovědět

Všimli jste si, že na těch selfičkách kulaté obličeje vypadaj štíhlejší? Takže pro tlouštíka s malým nosem je selfie ideální

51

Odpovědět

T
a
k

t
o

j
e

j
a
s
n
e
,

t
o

j
s
e
m

z
j
i
s
t
i
l
,

k
d
y
z

j
s
e
m

s
e

f
o
t
i
l

n
a

t
i
n
d
e
r
.

013

Odpovědět

Hlavní důvod je, že mobily mají děsně malou ohniskovou vzdálenost. To že se lidi fotí zblízka to ještě umocňuje.

014

Odpovědět

Vážně o tomhle musel někdo natočit video?....tolik ztraceného času, přitom na to stačí selskej rozum

414

Odpovědět

Dyť jo! celá věda je zbytečná, stačí na všechno selskej rozum :D :D to by mě zajímalo kolika sedlákům a selkám to dojde...

41

Odpovědět

Wau, to mi je novinka, nobelova cena ista

415

Odpovědět

Nejdřív jsem si říkal, že tohle bude k******a o problémech vyspělého světa. Ale nakonec se z toho stalo zajímavé video, podložené i zajímavými čísly, fakty a padla i nějaká zajímavost. Dobrý výběr redakce.

Mimochodem, 55 % nechá říznout do zdravého těla kvůli selfie? To mi už přijde spíš úchylné.

294

Odpovědět

Ne, ale 55 procent doktorů se s někým takovým setkalo.

31