Zpravodajství na FacebookuNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:206
Počet zobrazení:10 897

Od dob svého vzniku urazil Facebook notný kus cesty a už dávno není jen místem pro sdílení fotek a šťouchání do lidí. Stále více je využíván jako zdroj informací a aktuálních zpráv. Pozice Facebooku jako zpravodajského média si však s ohledem na některá kontroverzní rozhodnutí ohledně cenzury obsahu a způsobu zobrazování informací žádá bližší vysvětlení.

Informační bonus:
Jesse Klaver
je předsedou nizozemské strany zelených GroenLinks, který se při výběru strategie kampaně pro letošní parlamentní volby hodně inspiroval v Americe. Část jednoho dílu Zondag met Lubach byla věnována právě srovnání Klavera s Obamou.
Hrozící digitální rozdělení společnosti (digitale verzuiling) odkazuje na situaci v Nizozemsku od počátku 20. století do přibližně 60. let. Na základě náboženství nebo politického názoru se společnost dělila do skupin (zj. katolíci, protestanti, socialisté), které provozovaly vlastní školy, měly své nemocnice a samozřejmě vydávaly i noviny, které odrážely jejich pohled na svět.

Přepis titulků

Musíme probrat Facebook. Před pěti lety tam většina lidí jen hledala fotky Biancy van Wageningen v bikinách v prázdninových albech její mámy. To je možná trošku osobní. Ale chci tím říct, že Facebook, stejně jako Biančina máma, hodně povýšil. Facebook dál roste. Sociální síť teď používá téměř miliarda lidí, vyplývá ze čtvrtletní zprávy.

Počet uživatelů vzrostl za tři měsíce na víc než 1,6 miliard. 1,6 miliard uživatelů na světě a v Nizozemsku skoro 10 milionů. To jsou tedy všichni kromě dětí, důchodců a lidí, kteří tvrdí: "Ne, nemám Facebook. Když chci s někým mluvit, zajdeme na čaj." Jinak všichni. Facebook je ohromný. A k tomu patří i velká zodpovědnost vůči všem uživatelům.

Vám, mně a Ronnie Ruysdaelovi. To je on. Král polonézy. Jediný muž v Nizozemsku, který si olízne licousy. Skvostný klip. Skvostný. Ale ne podle Facebooku. Podle nich byl Ronnieho klip pobuřující. A kupodivu ne kvůli hudbě, ale kvůli tomuto záběru. Tento záběr.

Tento výstřih... se postaral o to, že Facebook zablokoval celý klip. Co to sakra je? Ronnie Ruysdael není jen tak někdo. Je to král polonézy. Všichni jdou v jeho stopách. Ale podle mě je to hrozné. A hlavně, nechápu to. Proč to Facebook dělá? Nejraději bych se teď někoho z Facebooku zeptal: "Proč cenzurujete klip Ronnieho Ruysdaela?"

A Ronnie Ruysdael není sám. To by ostatně bylo divné u krále polonézy. Ale ne, Facebook cenzuruje častěji. Byla to jedna z nejznámějších válečných fotografií, ale Facebook teď sklízí tvrdou kritiku za její cenzuru. Norské noviny tvrdí, že je požádali, aby tuto slavnou fotku smazali ze své zdi.

Facebook cenzuruje jednu z nejproslulejších fotek všech dob, symbol války ve Vietnamu, protože ukazuje nahotu. Dokonce i tuto fotku sochy mořské víly považují za příliš sexuálně explicitní. Ó, Ariel, máš Sebastiana v kalhotkách, nebo jsi jen šťastná, že mě vidíš? A to byly jen obrázky, ale Facebook cenzuruje i myšlenky. Účet poslankyně za PvdA Keklic Yücel byl smazán, když tam kritizovala omezení svobody slova v Turecku.

Facebook smazal nejen příspěvek, ale dokonce celý účet Yücel, nizozemské poslankyně. Kvůli takto šokujícím větám: "Nesmíme nikdy dovolit omezování svobody slova." Děsná sračka. Jak jen mohla. Taková kravina. Navíc je ironie, že právě volání po svobodě slova bylo cenzurováno. Jako by někdo řekl: "Z principu odmítám bít lidi do obličeje, slyšíš?"

Slyšíš? Chápeš, co tím myslím?" Nechápu, proč to Facebook smazal. Takže mám vlastně ještě jednu otázku. Otázku dvě: Proč Facebook cenzuruje obhajobu svobody slova? Můžete namítnout, že je to komerční firma a může si zveřejňovat, co chce. Ale Facebook není normální firma. Je to největší dealer informací na světě.

A stále důležitější zdroj zpráv. Za chvíli nám vezmou práci. Jsem pěstounka, mám doma mladého kluka, je mu 21, moc rád by pracoval, ale nedostane práci. A oni ji dostanou po čtyřech měsících. O co tady jde? Ale kdo říká, že dostanou práci? Byl to na Facebooku. Dobře, to je jedna paní a tužka na oči.

Ale to je přesně to, o co tu jde. V Americe už jde o nejpoužívanější zdroj politických zpráv. A i v Nizozemsku ho používá 36 % lidí jako zdroj zpráv. A u Nizozemců do 35 let... To jsem byl dřív taky. ...je to dokonce 45 %. Náklady novin padají jako šílené. A Mark Zuckerberg, šéf Facebooku, chce jejich roli převzít.

Chce monopol na zpravodajství. Monopol zpravodajství. To je nejděsivější spojení slov od dob Knevela & Van den Brinka. A také se mu to daří, podívejte. Nikdy v dějinách nebyla jedna společnost tak dominantním zdrojem zpráv. A právě tato společnost cenzuruje obsah. Facebook určuje nejen, co nečtete, ale i co ano. Jako by to byly online noviny, kde to, které zprávy vidíte, určuje samoučící algoritmus, nějaký vzorec s tisíci proměnných.

Zní to drsně, ale co to znamená pro mě? Dobře že se ptáš. Znamená to, že když lajkuješ fotky své ex, protože už ses z toho dostal, tím častěji uvidíš příspěvky své ex. A když rychle přeletíš fotky kočky sousedů, kteří nevěří na 11. září, přestanou ti je ukazovat.

A u zpráv je to stejné. Pokud často klikáš na zprávy o Jesse Klaverovi, zobrazí se ti víc zpráv o Obamovi. Myslím Jesse Klaverovi. A tak vzniká rozdělení společnosti. Digitální segmentace. Každý vidí jen to, co potvrzuje jeho obraz světa. Protože: "To byl na Facebooku." A teď si říkáte: "Arjene, internet není jen Facebook." Ne, ale co se Facebooku týče, rychle se to změní.

Chtějí, aby se nakonec celý svět připojoval přes ně. V Americe budou zdarma nabízet internet. A tady, také opravdový plán. Chtějí nad Afriku poslat drony s bezdrátovým internetem. To konkuruje jinému opravdovému plánu: balónům Googlu a méně opravdovému plánu: wifi ponorkám Correspondentu. Je to, jako by McDonald's všude postavil dálnice, ale u každého nájezdu by se muselo projet McDrivem.

Zní to jako skvělý nápad, ale... Ne, je to skvělý nápad! Promiňte. Facebook tedy chce totální kontrolu nad tím, co čteme a nakonec i tím, co víme. Takže má poslední otázka: Není děsivé, že by jedna firma měla monopol na zpravodajství? Tak, mám moc pěkný seznam otázek, možná ještě jednu: Hej, člověče, jak se máš?

To je prostě slušnost. Podle mě je slušnost se zeptat. Mám tedy své otázky a říkám si: "Zavolám Facebook." Podívám se na Facebook, ale tam není nikde telefonní číslo ani e-mail. Jen fórum, tedy zprávy podpory, kde se člověk může zeptat komunity, ale jedna z nejčastějších otázek je: Jak kontaktuji Facebook?

Jak mohu kontaktovat Facebook? Stav nouze, potřebuji kontakt na Facebook. Jak kontaktovat NĚKOHO Z FACEBOOKU? Facebook sám tedy nespolupracuje. A když hledáte telefonní číslo a Facebook, najdete dost pochybnou stránku, kde někdo píše: "Po měsících hledání jsem našel číslo helpdesku Facebooku v Nizozemsku." Utrechtské číslo. Skvěle, tak jsem na to číslo zavolal.

Děkujeme, že jste zavolal Facebook, tým marketingu. Belgičan? Pokud inzerujete poprvé a chcete zjistit, jak vám můžeme pomoct dosáhnout vašich cílů, stiskněte 1. - Ne. - Jinak stiskněte 2. Takže 2. Nyní mluvíte s týmem marketingu. Toto číslo je určeno novým inzerentům.

Odpověď na ostatní otázky naleznete na www.facebook.com/help... Tam jsem teď byl. ...kde naleznete kontaktní adresu a odpověď na mnoho otázek. Děkujeme. Haló? Haló? Oni prostě zavěsili. To nikam nevedlo. O něco delší googlení s malou armádou stážistů přineslo trochu víc.

Zbožňuju je. PR Facebooku v Beneluxu zřejmě dělá externí společnost, která se jmenuje 7A60 komunikace. Tady vidíte, že Facebook počítají mezi své klienty. Super. Konečně mohu položit své otázky. Jen se podíváme, co jsou zač. Vítejte u PR agentury 7A60 komunikace, hvězdička: Vyslovujte jako sedm-a-šedesát.

Je špatné znamení, když PR agentura musí napsat, jak vyslovovat její jméno. A patří tam další hvězdička. Hvězdička: Ty pomlčky u 7A60 nevyslovovat, takže ne sedm pomlčka a pomlčka šedesát. Hvězdička: takže tak, jak je to napsané 7 A 60. Hvězdička: Už není místo, budu pokračovat. Nádhera.

A toto je tým 7A60 z Weespu. Hans, Damaris a Charlie, kancelářský pes. Týjo, komunikaci celého Facebooku Benelux s více než 15 miliony uživatelů řeší dva lidé a zlatý retrívr. Dobře, možná je to málo, ale panuje tam pohoda. Podívejte: "Můžete vždy jen tak zaskočit na šálek kávy. Podle nás nejlepší v okolí. A v pátek přijďte na oběd: smaženou rybu nebo krevetí krokety.

Dejte vědět do 12, ať vám objednáme. Ostatně můžete každý den přijít na oběd." Toto je tip pro lidi z Weespu: Pokud nemáte navařeno, zavolejte 7A60, že přijdete na smaženou rybu. Opravdu to udělejte. Znělo to skvěle, tak jsem jim taky zavolal. MOBIL 7A60 KOMUNIKACE Dobrý den, dovolali jste se do hlasové schránky.

Prosím, zanechte vzkaz po píp... PEVNÁ LINKA 7A60 KOMUNIKACE ZNOVU PEVNÁ LINKA 7A60 KOMUNIKACE Na PR agenturu nejsou zrovna moc dostupní. ZNOVU MOBIL 7A60 KOMUNIKACE Dobrý den, dovolali jste se do hlasové... Dobrý den, dovolali jste se do hlasové... Dobrý den, dovolali jste se do hlasové...

Dobrý den, dovolali jste se do hlas... Dobrý den, dovolali jste se do hlas... Dobrý den, Dobrý den, Dobrý den, Dobrý den... ...dovolali jste se do hlasové schránky. Prosím, zanechte vzkaz po píp... Prosím, zanechte vzkaz po píp, píp... a já se vám co nejdříve ozvu. Ahoj, Damaris, tady Arjen Lubach.

Právě to vzdávám. Moc rád bych, aby někdo zavolal zpět. Možná ty. Nebo taky Hans. Přinejhorším Charlie, pes z vašich stránek. Jo a zítra přijdeme s celou redakcí na oběd. Prosím 20 smažených ryb a 16 krevetích kroket. Uvidíme se zítra. Zdá se tedy opravdu nemožné položit pár otázek největšímu mediálnímu podniku v Nizozemsku.

Jiná média na takové otázky přece odpovídají. Každopádně jsem to ověřil. - Pieter Klein. - Ahoj, Pietere, tedy pane Kleine. Tady Arjen Lubach ze Zondag met Lubach. - Dobrý den. - Dobrý. Mám trochu zvláštní otázku, ale co kdybyste přišel v příští řadě k nám do studia a zodpověděl pár otázek o vašich rozhodnutích, postupech a vizi RTL nieuws?

- Ano, rád. - Dobře. ...o tom, jak vnímáte svou roli v nizozemských mediích? To by se mi líbilo. Rád to objasním. Bohužel mám špatnou zprávu. Bylo to hypotetické. Škoda. Samozřejmě, rád to udělám.

Kodex? Ano, samozřejmě. Samozřejmě. Patří k naší práci říct, co a proč děláme. To nevím. Je to trochu komplikované. Mám toho hodně a toto by samozřejmě zabralo nějaký čas. - Kde sídlíte? V Hilversumu? - Ne, v Amsterdamu. V Amsterdamu. No, ne, to by zabralo příliš času. Všechna důležitá nizozemská média neví, jak rychle se hlásit u mého stolku.

Kromě Barneveld Vandaag, ti mají lepší věci na práci. To chápu. Ale Facebook by to měl také zvládnout. A já se jim ani nedovolal. Ale dobře, já a má armáda Google stážistů jsme nakonec po pár dnech hledání našli na stránkách 7A60 PDF o inzerování na Instagramu a pod tím telefon na někoho, kdo by se měl starat o komunikaci Facebooku v Beneluxu.

Takže co myslíte? Do hospody, opít se... Ne, samozřejmě ne. Prostě jsem jim zavolal. Tady ***. - Haló, je to ***? - Ano. Dobrý den, tady Arjen Lubach ze Zondag met Lubach. - Ahoj. - Ahoj. Vy jste ta, která by měla šéfovat PR Facebooku v Beneluxu? - Ano.

- Rádi bychom pozvali šéfa Facebooku, aby přišel do našeho pořadu. Aha, dobrá. Kdo je šéfem Facebooku v Nizozemsku? To záleží na tom, o co jde. Protože máte šéfa inzerce, tím je Arno Lubrun ... A kdo nese veškerou zodpovědnost za firemní politiku a... Mark Zuckerberg. - Aha, Mark Zuckerberg.

- Ano. Mlžete mi na něj dát číslo? Ale kdo by mi mohl něco říct o mé zdi a o tom, co vidím na Facebooku, zprávy, které se mi ukazují. Nemáme tady nikoho, kdo by mluvil nizozemsky a mohl vám povědět něco o vaší zdi. Vlastně nás překvapilo, že jiná zavedená a poněkud běžnější starší média mají někoho, kdo nese zodpovědnost.

- Ano. - A kdo by k nám mohl přijít. Ale že u Facebooku nemáme pocit, že je někdo, kdo by mohl něco říct o vaší politice. Jako by existoval někdo, nějaký velký Umpa-lumpa, který určuje co vidíte a co nevidíte... Je to prostě algoritmus, co to dělá. Setkala jste se sama s tím, kdo ho nastavuje, nebo oddělením, které to určuje?

Aha, vy myslíte na Umpa-lumpy ... Znáte agenturu 7A60? Ano, to je naše bývalá agentura. - Aha, takže už nefunguje. - Ne. Všude na internetu je, že pro vás pořád dělají PR. To jim musím zavolat. Díky. To bych udělal, ale já to zkoušel celé ráno.

Podle vás tedy není nikdo, kdo by mluvil nizozemsky, nebo přinejhorším někdo z Ameriky, kdo by k nám do pořadu mohl přijít vysvětlit, jak algoritmus pracuje a podle čeho rozhoduje? Ne. Ne. Dobrá. To je jasné. Nepošlou mi žádné Umpa-lumpy. To je evidentní. Ostatní jim říkají zaměstnanci, ale dobrá.

Facebook se tedy schovává za nějaký algoritmus v Americe. Facebook Benelux má tedy ředitele, Arna Lubruna, ale ten není pro uživatele, jen pro inzerenty. Ostatně, počkat... Arno Lubrun... Arjen Lubach... Podle mě jsem ho vymyslel v roce 2005, když jsem dělal falešný profil, abych mohl šťouchat do lidí. A on se vypracoval až na ředitele Facebooku.

Ten algoritmus je šílený! Facebook tedy nechce vysvětlit, čím se zabývá. Je to největší mediální společností všech dob, určuje náš pohled na svět a chce toho ještě víc. Už to, že má jeden podnik takovou moc, je děsivé, ale on je navíc zcela nedosažitelný. Je to jednosměrka. Takže bych moc rád tady v Zondag met Lubach dostal od někoho z Facebooku odpověď na tyto otázky.

To přece musí jít. A vy mi můžete pomoct. V tuto chvíli je na zondagmetlubach.nl a na našem Facebooku tato fotka: "Hej, Facebooku! Arjen pro vás má pár důležitých otázek. A rád by proto mluvil s vaším Umpa-lumpou. Prostě face to Facebook.

Číslo máte, předpokládám, jinak je na WhatsApp. Převezměte zodpovědnost a zastavte se." Pomozte mi prosím v pátrání tím, že budete všichni sdílet tuto fotku na Facebooku. A snad potom do studia někdo přijde a já zajistím smažené ryby a krevetí krokety. Ahoj, já jsem Arjen. Prima že se díváš. Nezapomeň odebírat náš kanál.

Stačí kliknout. Normálně kliky nemám rád, ale protentokrát... klikni. Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ještě že v Čechách lidi používají i alternativní zdroje informací, jako idnes, novinky, nebo extra. Hned se cítím o mnoho líp.

120

Odpovědět

A to teda jsou zrovna kvalitní zdroje informací...:(((

53

Odpovědět

Sakra ten Johník dnes vypadá nějak jinak. Že by nová kravata?

40

Odpovědět

libiiii!!!

10

Odpovědět

Vynikající, mnohem příjemnější než ty vynucené vtipy od Johna Olivera.

2528

Odpovědět

Super pořad! Více Lubacha prosím :-D
A děkuju za překlad - konečně vidím, že v praxi je holandština vlastně jen kombinace angličtiny, němčiny a chrochtání. Někdy to vyzkouším, zda mi budou v telefonu rozumět

780

Odpovědět

O cenzure na FB se mluvi uz nijakou dobu. Spis je pro me osobne zvlastni ze to nekdo pouziva jako hlavni zdroj informaci. Je to jak agentura JPP( jedna pani povidala).

230

Odpovědět

Co je na tom divnýho? Já to tak mám taky. Nejde o to, že by člověk sledoval pochybný FB stránky, ale prostě scrolluje a zprávy čerpá z ČT 24, DVTV apod. Na Facebooku každý den něco najdu a vím, co se děje, aniž bych musel večer hodinu sedět u bedny a koukat na Události. Myslím, že to tak má spousta lidí a pak jde jen o to, jaký zpravodajský kanály si na FB přidají...

2213

Odpovědět

+BugHer0Zkus RSS čtečku

52

Odpovědět

+FrantaNepotřebuju. Jsem takhle naprosto spokojen. ;-)

47

Odpovědět

+BugHer0v tom prípade ti uniká ten najkvalitnejší obsah... WSJ, Financial Times, Bloomberg...všetky tieto spoločnosti púšťajú do FB feedu ten najjednoduchší obsah pre tých najjednoduchších ľudí.
skutočne hodnotné správy vydávajú len na svojich stránkach

90

Odpovědět

+ehmBughero asi rád ty jednoduší. :)
Asi si neuvědomuješ Bughero, že právě o tom co tu píšeš mluvil právě v tom videu. Ty na něco klikneš a příště se ti zobrazí už jen to, co souvisí s tím, na co jsi klikal předtím. Takže vlastně uvidíš jen jeden náhled na svět a ten tě bude utvrzovat v tom, co tě vlastně zajímalo. Takže vlastně přijdeš o to, aby ti vynucené zprávy (které bys viděl v TV nbo odkaz na jejich webových stránkách) trochu nabourali tvůj jednoduchý náhled na svět a viděl jsi ho barevněji a třeba i z druhé strany.
Pak je ještě problém v tom, že každá redakce stejně píše jen o svém náhledu na svět a málokdy objektivně, ale FB algoritmus tohle okleští natolik, že člověk pak vážně vidí jenom to, jak vlastně původně chtěl, aby svět vypadal.

131

Odpovědět

+MikeMyslím, že jde hodně o kvalitu těch zdrojů jako takových. A FB posuzuje podle mě hlavně lajky. Já si spoustu věcí přečtu i bez prokliknutí. Navíc když třeba na DVTV zkouknu nějakej rozhovor s někým a třeba ho i lajknu (třeba Pitomia), rozhodně není Facebook na takovým levelu, aby mi příště už z DVTV postoval jen rozhovory s podobnými politiky, jen mi bude zobrazovat (obecně) víc obsahu z DVTV.

Neříkám, že je moje strategie optimální, ale fakt nemám čas číst každej den 20 zdrojů zpráv a nechci tím mít zahlcenej ani FB, takže ano, vybírám si zdroje, které mi přijdou kvalitní, ale nemyslím si, že se tím omezuju o nějaký zásadní zprávy. Třeba ČT 24 informuje o čemkoliv, co se stane ve světě... to jak je to napsaný a jestli je to příliš zaujatý nebo jednostranný už je na posouzení každého z nás, ale věřím, že inteligentní lidi se v tom dokážou zorientovat a udělat si vlastní názor.

37

Odpovědět

+BugHer0"FB posuzuje podle mě hlavně lajky"
Ty jsi admin a myslíš si tohle? FB analyzuje vše, co děláš. Kam hýbeš myší, kde jen scrolluješ a kde se zastavíš. To vše vypovídá o tom, co tě zajímá. Už chybí jen sledování pohybu očí.

71

Odpovědět

+humusFacebook také dělá experimenty. Např. schválně lidem zobrazoval jen depresivní příspěvky a sledoval jestli lidé začnou také přidávat depresivní statusy. Zajímalo by mě, jestli se jim povedlo někoho dohnat k sebevraždě.

30

Odpovědět

+BugHer0Zrovna ČT24 cenzuruje své zprávy podle rozhodnutí Rady pro televizní a rozhlasové vysílání, která se řídí podle EU a jejich názorů.

66

Odpovědět

Netusil jsem ze to tu rozjede celkem slusnou debatu, ale uz pred nijakou dobou jsem cetl ze existuje algoritmus ktery umi jen podle lajku poznat co jsi za cloveka ( muz , zena hetero, homo atd.) proste skoro vse s presnosti 80%. Takze ten zbytek uz asi nebude takovej problem..

30

Odpovědět

Hmm, fejsbůk jsem neměl, nemám a na holej pupek slibuji že nikdy mít nebudu!
Bohužel jsou někteří lidé pouze hloupé stádo.   :-(

1029

Odpovědět

Je zajímavé, jak u každého článku nebo videa o facebooku má hromada lidí takovou potřebu hlásat, že FB neznají/nemají/neměli a nebo nikdy mít nebudou :P

472

Odpovědět

+WattDaFAQJsou to takoví vegani sociálních sítí.

775

Odpovědět

+Meg.A. ByteOno k těm veganům už jsem taky viděl tak 10x tolik vtípků na to než že by to kdy nějaký vegan někomu cpal :-D

37

Odpovědět

Tak to asi chodíš si povídat s kamarády na čajíčkem

21

Odpovědět

+FeykroVědci z USA zjistili, že konverzace s kamarády nad čajíčkem dosahuje mnohem vyšší kvality než její internetová obdoba bez čajíčku.

70

Odpovědět

Facebook je dobrý, třeba jako messenger. Stačí nebýt debil a využívat jen užitečné funkce.

21