Neuvěřitelný trik s knihouPenn & Teller: Fool Us

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 8
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:65
Počet zobrazení:6 757

Není mnoho lidí, kterým se Penna a Tellera podaří ošálit. Najde se ale jen málo kouzelníků, kterým se to podaří, a oni se i přesto pokusí svůj úspěch zopakovat. Podaří se Shawnu Farquharovi obelstít slavné kouzelnické duo podruhé? A podařilo se mu obelstít i vás?

Přepis titulků

Přichází náš první potenciální fooler. Jsem Shawn Farquhar, profesionální kouzelník. Magii mám zapsanou v DNA. Počítat jsem se naučil z karet. Na základce jsem věřil, že po desítce následuje kluk. Magii jím, piju a zdá se mi o ní. Měl jsem něco v krku. Každá moje práce mě zavedla zpět k magii. Když jsem pracoval v pizzerii, dělal jsem triky s klobásami.

Bavil jsem lidi, co se koukali oknem. Jsem tu už podruhé. Vůbec netušíme, jak se vám ta *** podařila. Byla to nejlepší zkušenost z vystoupení, kromě výhry na mistrovství světa. Napoprvé jsem si nevěřil, byl to velký risk. Ale v loterii taky riskujete. A tam taky vždy někdo zvítězí. Poprvé v historii se vrací někdo, - kdo Penna a Tellera už ošálil.

- Ale ne! Podaří se mu to i podruhé? Přivítejte Shawna Farquhara. Páni. Už jsem tu zase. Víte, jaké slovo mě napadá? Déjà vu. Když jsem tu byl posledně, byl jsem mistr světa karetní magie a dělal jsem karetní trik. Zaryl se mi do paměti. Když je řeč o paměti, tu vám dnes předvedu.

- S pomocí Alyson. Pomůžete mi? - Jistě. - Díky. Alyson, mám tu knihu. Dobrodružství Sherlocka Holmese. Zkontrolujte, že je každá stránka jiná. Že v ní nejsou jen kopie jedné a té samé stránky. Každá stránka je jiná, je to skutečná kniha. Je v ní přes 200 stránek, na každé stránce 200 až 250 slov, takže celkem 40 až 50 000 slov. Všechny jsem si je zapamatoval.

Každičké slovo. - A vy mě otestujete. - Jasně. Vyberte stránku a já vám řeknu, co je na ní napsáno. - 102. - 102, skvěle. První dvě slova na stránce 102 jsou: - Sherlock Holmes. Je to tak? - Ano. Je to tak. Ale takhle... Na první stránce nahoře je napsáno Sherlock Holmes. Hračka. Je to moc jednoduché.

Navíc na to vidím, takhle by to nešlo. Teď má ta kniha velkou radost z výhledu. Zkusíme to udělat jinak. Testovací podmínky. Otočíme se k sobě zády. Rameno na rameno, půlka na půlku. Hele, vy posilujete. No dobře. Otevřete knihu na libovolné stránce. - Jiné? - Ano, na tu předchozí jsem viděl. A až si vyberete, řekněte: "Shawne, mám vybráno." - Mám vybráno.

- Skvěle. - Jsem spokojený. A vy? - Jasně. Teď zkuste být trošku jako moje žena. Přestože jsme oba spokojení s výběrem, chci, abyste si to rozmyslela. - Rána do živého? Máte vybráno? - Jasně. - Na jaké stránce jste? - 64. 64. Mohla jste nějak vědět, že si vyberete tuhle stránku? Ne, že? Prima. Teď si tiše a jen pro sebe spočítejte, kolik je na stránce 64 odstavců.

Když jsem byl mladší, bývalo to snazší. Šedesát čtyři. - Na této stránce je jeden, dva, tři, čtyři, pět odstavců, že? - Ano. A na prvním řádku je část něčího jména. - Von Ormstein, velkovévoda z Cassel-Felstein, že? - Ano. Pokračuje to z předešlé stránky. - Poslední tři slova na té stránce byla: Wilhelm Gottsreich Sigismond. - Ano. Představte si, že jsem si schopen takhle rychle vzpomenout, co tam je.

V pořádku, zkusíme jinou stránku. Opět zády k sobě. Vyberte jinou část knihy, možná o 10 nebo 20 stránek dál, jak chcete. Vyberte si stránku a řekněte mi její číslo. - 140. - 140, skvělá volba. 140. Dobře. Spočítejte, kolik je na stránce 140 odstavců. 140. Super, je jich tu hodně. Je jich asi jedenáct?

Je to tak? A v druhém odstavci se píše: "Dobrou noc, pane Sherlocku Holmesi." Pozpátku: "Holmesi Sherlocku pane, noc dobrou." Je to tak? - Podvádíte? - Je to tak? - Ano. Dobře. Moment, co jste říkala? Podvádíte? Cítím, jak se vám hýbou záda. Hýbu se, protože přemýšlím. Zkusíme to znovu.

Vyberte si další stránku, třeba o něco dál. Abychom si byli jistí, že jste šťastně na jiné stránce. - Na jaké stránce jste? - Jsem na jiné stránce, ale ne šťastně. - Na jaké? - 136. 136, skvělá volba. Tady to je. 136. 136. Ta je nalevo. První slovo, nejdelší slovo na tom řádku, - je slovo okno, je to tak?

- Ano. Úžasné, že? Zamyslete se nad tím. Použil jsem jen svou mysl. A jen pomocí mé mysli jsem to... Zamyslete se nad tím! Koukněte se znovu na stránku 137. - No tak. - Cítila jsem, že se hýbete. Trošku jo, to je moje práce. 137. A vidíte. - Opravdu si nemyslím. - Počítejte se mnou. 1, 2, 3, 4. - Tady je nějaká kniha.

- Ano, já vím. - Víte, že oni mají oči otevřené? - Ano. Možná jsem to nepochopil. Mám ošálit je, ale já si užíval, když jsem šálil vás. Ale já jsem snadná oběť. Mám se podělit? Ano. Mé stránky jsou prázdné. Celá ta kniha je prázdná. Líbily se vám ty brýle?

Mně se líbí. Ani v nich nejsou sklíčka. Shawn Farquhar. - To je šílené! - Děkuji. - Úžasné. - Chcete se podívat? Teda... Opravdu... - Nic tu není. - To byl trik, aby šíleli. Já z toho šílím. Nejdřív jsem myslela, že podvádíte pomocí zrcadla.

Jo! Zrcadlo je mnohem lepší nápad. Měl jsem použít zrcadlo. Jak své triky vymýšlíte? - Spánková deprivace. - Prima. Zhruba před čtyřmi lety jsem se vzdal spánku. Hodně cestuji. V podstatě žiju v letadlech. Vše se změnilo díky mému setkání s Pennem a Tellerem. Je úžasné, jak skvělé to... - Lidi mě poznávají díky Fool Us.

- To je skvělé. - Myslíte, že to zvládnete dvakrát? - Ne. Když jsem dceři řekl, že sem jdu, řekla: "Proč? Myslíš, že je ošálíš dvakrát?" - A já na to: "Nevím, jestli to zvládnu." - To by bylo super. Raději nebudu doufat, už se spolu baví dlouho. To je možná dobré znamení. Vypadají spokojeně. Mám strach.

To je zajímavý pohled. Penne, Tellere, ošálil vás? Vy parchante zavšivený! A už je to tu zas! To je nějaký smluvený kód, nebo dobré znamení? Myslíte si, že si tu hrajete s dětmi? - Ne, pane. - Lidé doma si říkají: "Vyměnil knihy."

A vy si říkáte: "Penne a Tellere, určitě řeknete, že jsem ty knihy vyměnil." A vy si pak rozepnete oblek a ukážete, že tam žádná není. Nebo si sundáte košili. Nebo kalhoty. Nebo uděláte něco takového. A žádná kniha tam nebude. Nebo bude, ale taky prázdná. Abychom vypadali jako hlupáci. Ale vy! Vy hade jeden! Ošálíte nás jednou?

Hanba vám. Ošálíte nás dvakrát? Hanba nám. Myslíme si, že je to opravdu paměťový trik. A žádnou knihu jste nevyměnil. A navíc si to celé kontrolujete pomocí počtu odstavců a podobně. Ale spoustu z toho máte v hlavě, protože jste proradně chytrý. A my jsme vyčerpaní a už vám na to neskočíme. Bingo! Hotovo! Vypadněte z pódia. Co to znamená?

Mám pocit, že pokud jste je ošálil, možná na vás vytáhnou zákaz přibližování. Bojím se jim to říct, ale nepamatuju si ani své číslo. Já se na vaše číslo neptal! Tady jde o Sherlocka Holmese! Nepoužil jsem žádnou paměťovou techniku. - A nevyměnil jste knihy? - Ne. Je to něco úplně jiného.

Ošálení! Přineste trofej! A vy, pane... Vy se v tomto pořadu zase ukážete jen přes moji mrtvolu. Nikdy už se na tohle pódium nevrátíte! S vámi jsme skončili. Vraťte se zpátky do Kanady. Hurá!

Díky moc. - Úžasné. - Díky mnohokrát. - Díky. - To je tak úžasné! Dvojnásobný fooler! Shawn Farquhar. Penn a Teller byli ošáleni.

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Podle mě má v té knížce slabě napsané poznámky ke každé stránce. Ani to nemusí být kouzelný inkoust, nebo super brýle... prostě slabě tužkou základní informace. Když se do toho kouká asistentka, tak ty místa šikovně zakryje prsty a když to ukazuje před kamerou tak to je tak rychlé, že to nikdo nepozná... kouzelné na tom je, jak si vyměnil ty brýle :D to teda

00

Odpovědět

Nejstarší trik ze všech - domluvení se s asistentkou.

12

Odpovědět

Podle mě může být trik ne ve sklíčkách, ale v samotných brýlích. Představte si kameru, umístěnou na konci nožičky brýlí, kterou pořád udržuje v takovém úhlu, aby nahlížel menší moderátorce přes rameno (což dělá) a obraz si promítal do těch brýlí.

00

Odpovědět

Moc se díváš na filmy s agenty.

50

Odpovědět

Tak jo, asi deset minut už trávim nad 05:07 až 05:10. Neni možný, že si s ní ty knížky vymění? Čim dýl na to koukám, tim víc to tam vidim a ten pohyb je tam fakt divnej, ale už jsem asi spíš unavenej. :-D

24

Odpovědět

Jako že ona měla celou dobu tu prázdnou? :D

60

Odpovědět

Koukněte se na to video znovu např. v 3:52 jdou vidět skla brýli. Tedy ať už je ve videu napsáno cokoliv nebo sám kouzelník tvrdí cokoliv... Má speciálně upravené čočky, díky kterým vidí "neviditelný" inkoust. Jediný problém je, že si nevšimnu kdy si ty čočky vyloupne... v čase 4:33 je stále má (jde vidět odraz od vnitřní strany skel)...

38

Odpovědět

Takhle to být nemůže. Neviditelný inkoust vyloučil. A v pořadu je kontrolor, který zná princip triku (aby kouzelník nemohl podvádět). Sklíčka v brýlích byla pravděpodobně jen další trik na zmatení nepřítele. To dokazuje i fakt, že tento trik dělá na jiných videích i bez brýlí.

61

Odpovědět

Já být na jejím místě, tak bych pro ověření jeho paměti začal z nějaké náhodné stránky číst a chtěl po něm aby mi řekl, která to je - napadlo mě to už v první chvíly. Já vím, že trik si řídí hlavně vystupující, ale kdyby ho tímhle způsobem zvládla podělat, tak by pak bylo jasný v čem to je...

11

Odpovědět

Jako co mne napadlo jako první je víc knih a nebo to prosté zapamatování, ale spíš bych to viděl na ta polarizovaná skla a neviditelný inkoust, protože tam v průběhu jednoznačně skla má.

52

Odpovědět

text v knize je natištěný "neviditelným" inkoustem, který vidí pouze pomocí brýlí. Čočky z brýlí skončily v jeho kapse, toť vše. Jednoduchý jak facka.

37

Odpovědět

Ne. Viz thumbnail videa. Tuhle teorii speciálně vyvrátil (pokud teda samozřejmě nelhal).

31

Odpovědět

+ThooAha, tak budeme slepě věřit thumbnail videa :D

09

Odpovědět

+haterMůžeš mi říct, proč by to psal, kdyby to nebyla pravda? Nemusel tam napsat vůbec nic - všichni by si mysleli jak jsou strašně chytří... on nemá absolutně žádnej důvod si vymýšlet.

51

Odpovědět

+BullOverJsi naivní, když věříš hned všemu, co se píše

06

Odpovědět

+haterJá mu nevěřim, ale zároveň nevidim žádný důvod, proč by lhal. Existuje spousta dalších vysvětlení, jak to moh udělat. Ty brejle/čočky a inkoust jsou nejjednoduší vysvětlení, napadne to většinu lidí - už jen proto si myslim, že to bude něco jinýho - s takhle jednoduchym trikem by tam prostě nešel (ano, někteří tam jsou s hodně špatnýma trikama, ale to jsou nějací noname lidi, co to maj jen jako koníček... on dělá triky na úplně jinej úrovni a timhle by se akorát ztrapnil).

31

Odpovědět

+BullOverje očividné, že čočky v brýlích má. Hádám, že slovem 'upravené' se myslí že tedy nejsou nijak upravené alá UV filtr nebo tak aby viděl neviditelný inkoust, ale možná že zbroušením skel možňuje pohled skrze sklíčka vidět něco na sránkách dané knihy

11

Odpovědět

Odpovědět

Je to v brýlích. Na konci ukáže, že v nich nemá sklíčka, ale během triku tam jsou viditelné odlesky.

33

Odpovědět

No, ten kouzelník píše, že žádné speciální brýle nemá, i když samozřejmě na YT už mohl lhát a je divné, že ukazuje, že jsou brýle prázdné, když ve skutečnosti nejsou.
Možná chtěl jen Pennovi a Tellerovi podsunout co nejvíc (mylných) vodítek.

Je zajímavé, že si dává záležet, aby knihu vždycky držel jen tak, aby do ní viděl jen on sám. Buď proto, že je prázdná a nechtěl to odhalit moc brzo, nebo aby zakryl cokoliv, co volnou rukou uvnitř dělá.

41

Odpovědět

+ThooSakra, tohle miluju. "Kouzelník píše, že žádné speciální brýle nemá, bla bla bla.." Stačí se d******e podívat kamkoliv ve videu a jde snadno vidět, že čočky v brýlích má. Ale chápu, je snazší věřit "kouzelníkovi" než obětovat 5 vteřin a mrknout se do videa, že kecá.

44

Odpovědět

+haterOn nemá žádnej důvod lhát. Nemusí říkat vůbec nic.
To, že dělá něco s těma brejlema, neznamená, že ten trik udělal jejich pomocí. Navíc je to nějaký divný - naposled si je nandavá ve 4:30 a tam je jasně vidět, že jsou se sklem... ale pak už nemá žádnou možnost je vyměnit. Ruce u nich má ve 4:55, ale to na něj kouká z deseti centimetrů, takže to moc pravděpodobný neni - jedinej v tej vteřině kolem 4:53, že by je nějak rychle "vyštouchnul".
Ale celkově k těm brejlíp celou dobu přitahuje pozornost, takže to spíš vypadá, že se jí snaží odlákat od skutečnýho triku. Sám jsem myslel, že je to speciální inkoust a nějaký kontaktní čočky - ale tvrdí, že ani žádnej speciální inkoust nepoužil.

71

Odpovědět

ikdyby rekl ze bryle nejsou upraveny tak mohl mluvit o tech na konci videa a v průběhu toho videa ty bryle prohodit za ty upravene a to by tvrzeni nevyvracelo. Jen tip

11

Odpovědět

Škoda, že se nedozvíme tajemství triku i diváci. Zrovna tenhle trik moc impresivní není, spíš zábavný, protože existuje spousta poměrně jednoduchých možností, jak to udělat (včetně toho zapamatovat si pro každou stránku jednu konkrétní informaci nebo knihy vyměnit, jak už v pořadu padlo).

Jedna z přímočarých možností by byla třeba, kdyby kniha ve skutečnosti nebyla prázdná, ale napsaná tak, aby to bylo vidět jen v UV světle, a on měl UV lampičku v těch brýlích...

12

Odpovědět

ani jedno z toho co jsi řekl to není, podívej se na thumbnail videa, kde to vyloučil sám kouzelník

21

Odpovědět

+anonymní anonymAha, vidím... Dobře, ale nevyloučil třeba jednoduchou věc, že by v té prázdné knize měl na jednom vloženém papíře napsány kratičké zakódované informace ke každé stránce, a toho papíru se v průběhu prostě zbavil. Nebo desítky jiných možností. Nebo že mu napovídal někdo v publiku. Zkrátka chci říct, že trik, který můžeš provést desítkami způsobů, není moc impresivní, ani když většinu z nich vyloučíš tím, že řekneš, že "tak jsem to neudělal". Mám radši triky, kde divák žasne "jak je sakra tohle možný".

30

Odpovědět

A co nějaké sluchátko, které je dobře namaskované aby nebylo vidět?

21

Odpovědět

Na úvodním snímku má, že nepoužil:
– Upravené brýle
– Metodu omalovánek (t.j. seřízlé stránky tak, aby se dalo snadno listovat jen např. každou druhou)
– Jakoukoliv technologii (t.j. i sluchátko – které upřímně nevím, k čemu by mu bylo)
– Další knihy
– Upravený inkoust

71

Odpovědět

Chápu, že Shawnův první trik ve Fool Us je asi složitější přeložit (hodně "pun" vtipů) ale určitě je lepší a uvěřitelnější než tenhle. Tak snad příště :)

13

Odpovědět

Co když jim prostě lhal :D a ve skutečnosti měl druhou knihu nebo si to fakt zapamatoval :D

13

Odpovědět

To by pak musel žít s vědomím, že za svůj úspěch vděčí lži a podvodu. Ale jelikož nedělá do politiky... :D

00

Odpovědět

Lhat nemohl, tajemstvi triku vzdy zna kontrolor poradu (ktery se take podili na vyhodnoceni spornych pripadu)

281