Eric Mead u Penna a TelleraPenn & Teller: Fool Us

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 8
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:103
Počet zobrazení:7 619

Podaří se slavné kouzelnické duo ošálit kouzelníkovi, který již dopředu prozradí způsob provedení drtivé části svého triku?

Poznámka:

MacGuffin je označení objektu, o který se zajímají postavy, ale který není důležitý pro diváka.

Přepis titulků

Vítejte zpět v našem hokusu pokusu zvaném Fool Us. Seznamte se s dalším kouzelníkem. Jmenuji se Eric Meade, jsem kouzelník z Aspenu v Coloradu. Profesionálně se nazývám kouzelníkem, ale mé skutečné povolání je otec rodiny. Když máte děti, můžete se na svět dívat jejich očima. Vše je opět nové a úžasné. Existuje mnoho způsobů, jak ošálit Penna a Tellera. Předvedu trik, který je považován za klasický kouzelnický trik, ale jeho způsob podání a tahle konkrétní verze je hodně odlišná a vím zcela jistě, že Penn & Teller pochopí hlavní princip tohoto triku, ale během jeho provedení se vyskytnou jeden až tři momenty, které je ošálí.

Napsal jsem scénář tak, aby museli přiznat, že jsem je ošálil, i kdybych je ošálil jen trošičku. Přivítejte, prosím, Erica Meada. Velice vám děkuji, děkuji. Děkuji. Je náhoda, že muž, který mi poprvé řekl o magickém pravidle 90/10, pracuje v zákulisí tohoto pořadu.

Byl to sám velký Tomsoni, kdo mi vysvětlil, že když kouzelník někomu předvede trik a 90 % z toho triku ho ošálí, ale zbývajících 10 % ne, běžný člověk řekne, že se mu nepodařilo ho ošálit, a to i přesto, že nedokáže vysvětlit zbývajících 90 %. Naopak, pokud ten samý kouzelník předvede stejný trik jinému kouzelníkovi, stačí pouhých 10 % k tomu, aby kouzelník přiznal, že byl ošálen. Nevím, jestli to je pravda, ale rád bych to dnes otestoval tím, že udělám něco neslýchaného.

Dopředu prozradím, jak provedu velkou část tohoto triku. Ze všeho nejdřív, pánové, můžete si dělat poznámky, jestli chcete. Tento trik je založen na principu, který určitě znáte. Je starý nejméně 400 let, pravděpodobně ještě starší a vy sami jste jeho různé varianty předvedli na tomto jevišti. Takže předpokládám, že hned poznáte, o co jde. Dále uvidíte techniku rychlých prstů, tu samozřejmě taky znáte, takže se k ní rovnou přiznávám.

Trochu využiji i verbální rozptýlení, které už mohlo, ale ještě nemuselo začít. A nakonec... To je vlastně vše. Tyto techniky tvoří minimálně 90 % toho, co uvidíte. Těch 90 % mě vůbec nezajímá a nemělo by zajímat ani vás. Zajímá mě jen těch zbývajících 10 %, tedy ta část, která vám připomene, co je to magie. A k tomu je třeba, abyste byli co nejblíž.

Mohli byste přijít sem na jeviště? Vítejte. Ach jo. Rád vás vidím. Autorem kompozice je John Ramsay, toto konkrétní uspořádání, které vám dnes předvedu, pochází od drahého zesnulého Tima Conovera. Tohle je klasika zvaná cylindr a mince. Mám pár nezvyklých pomůcek, které vám přiblížím za chviličku, pro vás ale budou nejdůležitější tyto čtyři stříbrné dolary. Toto je pivní podtácek, dnes bude sloužit jako malé jeviště, jako vyvýšená plošina.

Zde se odehraje všechno důležité a pak tu máme tenhle malý kousek korku. Tento korek je jen konec vinného korku, který jsem ohobloval nožem. Je to jen malý kousek korku. Zastane roli MacGuffinu, jsem si jistý, že ten termín znáte, a bude ukryt uvnitř malého cylindru. A co se týče cylindru, ten jen plní funkci malého pásku.

Můžete ho sundat. Je to malý kousek kůže, který má konce sešité dohromady a je dutý. Vidíte přímo skrz něj. Penne, můžete to zkontrolovat, jestli chcete. - V tomhle věřím Tellerovi. - Jak vidíte, můžete vidět skrz něj. Na cylindru je důležité, že nemá vršek ani dno, takže cokoliv vhozené dovnitř propadne skrz, a jak už jsem říkal, korek patří dovnitř cylindru. Můžeme začít. Teď přichází ta část, kdy byste měli dávat velký pozor. Jedna, dvě, tři, čtyři mince.

Je to velmi jednoduché. Postupně je vezmu jednu po druhé a nechám je zmizet. Každou jiným způsobem. Začneme první mincí, hůlka prochází mou rukou, mince se v ní rozpouští a objevuje se uvnitř cylindru i přesto, že se na cylindr díváte. Zbývají tři mince. Jedna, dvě, tři, nic jiného v rukou nemám. Tady je první mince, tady druhá a tady třetí. Počkejte, tady ji máme, třetí mince najednou zcela mizí.

Jste velmi zdvořilí, často se mi totiž při kouzlení pro běžné lidi stává, že v tuhle chvíli chytnou mé zápěstí a zkoumají mou kůži, aby se podívali, jestli tam nemám kapsu nebo něco podobného. Nic takového tam nemám, ale můžu předstírat že ano. Pokud udělám falešný řez tady vzadu a zatlačím, projde mince skrz dovnitř, nebo ji mohu zatlačit dovnitř a pak se jí dotknout kouzelnou hůlkou a ona okamžitě zmizí dovnitř, takže nám zbývá už jen poslední mince. A uděláme to takhle, z mé levé ruky...

Jelikož jde o poslední minci, udělejme to raději na dálku z pravé ruky. Ze špičky hůlky jde takto přes stůl a mizí uvnitř cylindru, a abyste měli něco zajímavého, o čem si povídat, až se vrátíte na místa. Nemohl jsem je tam upustit, protože odpočívají pod tím malým kouskem korku. Děkuji. Zdá se mi, že mi dochází čas. Děkuji.

Takže tuto poslední část chci provést rychleji. Uděláme to celé obráceně. Kousek korku dám do své ruky, mince dovnitř cylindru, Říkal jsem mince? Mince nechám trčet venku. Malý kousek korku se nachází v mé ruce, mince až do poslední chvíle vidíte uvnitř cylindru a pak se vrátíme v čase do chvíle, kdy jedna z mincí byla přímo v mých prstech. To je první mince, další mince je tady ve vzduchu, to je druhá mince.

Nemrkejte, tady je třetí mince. Tři mince odnikud a samozřejmě jsme nezačali se třemi, začali jsme se čtyřmi. Tady je čtvrtá mince, kousek korku, který náhle zmizí a ani se nesnažte předstírat, že vás tohle neošálilo. Přímo tady, uvnitř, kousek korku, který nemá žádný vršek ani dno. A tak by magie měla vypadat. Děkuji. Děkuji.

Eric Mead! - Páni. - Děkuji. - To bylo neuvěřitelné. - Děkuji. Byla to zábava. - Úplně jste mě ohromil. - Dobře. - A abyste to udělal... - Teď usilovně přemýšlí nad tím, co se tu stalo. Máte prostě velké... koule. Kouzlit tak blízko nich.

To je od vás milé, aspoň myslím. Protože předvést něco takové přímo před nimi... Mikromagie by měla být předváděna zblízka. Myslíte, že je šance, že se vám povedlo je ošálit? Myslím, že je nepravděpodobné, že řeknou, že jsem je ošálil, a hned vám řeknu proč. - Vše, co jsem řekl na začátku, je pravda. - Podívejte, jak se tváří. Znají základ triku, vědí, že se jedná o techniku rychlých prstů, a mohou říct jen tohle a já bych musel přiznat, že mají pravdu, takže otázka zní, zda to udělají...

Otázka zní, kde nastavili laťku. Jsem si jistý, že se našlo pár okamžiků, které pro ně byly záhadou nebo alespoň matoucí, ale stačí to k tomu, aby řekli, že jsem je ošálil? Pochybuji o tom, ale už brzy se to dozvíme. Uvidíme. Mně se líbí, jak se kroutí. Víte, Ericu, měl jste před sebou těžký úkol, když jste se rozhodl předvést nám magii s mincemi.

Magie s mincemi má určité principy, které samozřejmě známe, a jsou určité věci, které jsme řekli dříve. Zřejmě nejchytřejší věc, kterou jste předvedl, byl úvod, ve kterém jste změnil pravidla hry. Změnil jste je z docela jasné přestavy o tom, jak byl trik proveden, na těch 10 %, což nemá s Fool Us nic společného. Prostě jste nás do toho natlačil.

Ale součástí magie je teorie hry a vy jste teorii hry zvládl bravurně a hodil jste to na nás, když jste řekl, že my rozhodneme, zda jste nás ošálil, nebo ne. Takže ano, známe magii s mincemi. A známe vás, Ericu, ale je to na nás a... Máme tady foolera! Ano! Děkuji. Eric Mead, dámy a pánové.

Penn a Teller byli právě ošáleni. Za chvilku jsme zpět. Překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

On to není úplně tak cylindr jako spíš válec, že ? :)
jinak super video a vystoupení, díky za překlad :)

101

Odpovědět

Cylindr v češtině znamená nejen pánský vysoký klobouk, ale právě i válec či jakékoliv těleso válcovitého tvaru. Při korektuře jsem se nad tím zamýšlel, ale protože to není špatný překlad, nechal jsem to tam :-)

106

Odpovědět

Dostal sem chuť podívat se na HIMYM... :D

201

Odpovědět

Myslíš hymen? To je docela úchylný.

514

Odpovědět

Ten Teller je na lepanec.

119

Odpovědět

Jo zasloužil by si jednu výchovnou, jak od Macka.
Který z nich to vlastně je?

01