Pluralita

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 598
Počet zobrazení:15 110

Tento krátký film se stopáží 14 minut odehrává v New Yorku budoucnosti, kde vládne všudypřítomná Síť. Jak to asi dopadne, když se v takové městě objeví zdvojená identita, která ovšem zřejmě není obyčejná?

 

Přepis titulků

Už jsou to dva roky, co se v New Yorku spustila Benthamova síť. Byl to technologický zázrak. Síť vzala vše, co bylo pro člověka unikátní, číslo sociálního pojištění, pas, debetní a kreditní karty, a spojila je do jediné věci. Tvé DNA. Pouhým dotykem ti Síť odebere malý vzorek genetického materiálu a okamžitě tě identifikuje.

Nákupy tak mohou být zaplaceny přímo z vašeho osobního účtu. Nebo můžete odemknout a nastartovat své auto. Cid Batista. A to vše s chybovostí 0,001 %. Nejdokonalejší sociální síť. Fyzické peníze nejsou třeba, nemusí se ukazovat žádné průkazy, není nutné nosit klíče. Dnes v New Yorku neuděláte nic, aniž by Síť věděla, kdo jste a kde jste.

Jen po 6 měsících provozu vydala státní legislatura bezprecedentní zákon, a umožnila strážcům zákona plný přístup k datům Sítě. Což mělo za následek, že se za posledních 18 měsíců neobjevila žádná krádež identity. Objasnění zločinů newyorskou policií se zvedlo nad 90 %. A uprchlíci byly nalézáni a zatýkáni v rekordních počtech. Děkujeme, že používáte Síť. Starostko Reedová, myslím, že otázka dne je jasná.

Je právo na soukromí v New Yorku mrtvé? Počet zločinů v New Yorku je nyní nižší než v Cheyenne ve Wyomingu. Myslím, že každý, včetně zákonů dbalých obyvatel, rád obětuje trochu soukromí za takovou míru bezpečnosti. Mnoho lidí oslavovalo spuštění Benthamovy sítě jako poslední hřebík do rakve amerického zločinu. Ale nastal den, kdy začalo něco nového. Zjištěna pluralita.

Zachytili jsme cíl na 8. avenue. Alana Winstonová. Vypadá to, že je reportérka. Pošlete Foucaulta. Příjemný den, pane Foucaulte. Stále vyšetřujeme, co před dvěma dny, způsobilo pád malého letadla. Jsem na příjmu a sleduji ji. Nechci z toho další honičku, Foucaulte.

Prostě se k ní přibliž, omrač ji a přiveď ji. Posílám ti zásahové auto. Slečno Winstonová. Jsem inspektor Foucault, půjdete se mnou. Kurva! A je to tu... Alano! Aktivujte každý Síťový bod v té oblasti.

Veřejný i tajný. Platby, vlaky, dveře. Vše k čemu máme přístup. Znemožníme jí útěk a chytíme jí. Síť uzamčena. Cíl identifikován. Uhněte! Sakra, je rychlá! Zůstaň jí v patách. Lidi, no tak, do toho! Máme video ze vzduchu, Foucaulte.

Vidíme vás oba. Nebezpečí. Nebezpečí. Nebezpečí. Nebezpečí. Cíl směřuje na Broadway. Představujeme nové iHolo. Novou průlomovou holografickou technologii. Ostré 3D hologramy... - Moje chyba. - Foucaulte, co se stalo? Foucaulte!

Ztratil jsem ji. Potřebuju pomoc. Pošlete všechno, co máte. - Vyhýbá se všem síťovým bodům. - Taky ji tu nemám. Vsadím tvůj oběd, že se snaží ztratit v parku. Skenuji síť. Myslím, že ji mám. Máme ji. Za 30 sekund vstoupí do parku. Hezky potichu.

Nenech ji dojít do parku. Cíl zaměřen. Mám ji. Slečno Winstonová. Síť neporazíte. Je v bezvědomí, pane. Přiveďte ji. Už jsme s těmi milými dámami přes hodinu.

Běžné otázky odhalily velký hovno. Bioscan taky nic. Žádné věkové charakteristiky nebo volné radikály? Výpočty elasticity kůže jsou neprůkazné. Jako by byly stejnou osobou. Není to ta, která utíkala? Obě utíkaly. Jmenuji se inspektor Foucault.

Zeptám se vás na pár věcí. Já už na všechno odpověděla. Je důležité, abyste odpovídala pravdivě a bez jakéhokoliv kognitivního stresu. Nad odpověďmi nepřemýšlejte. Řekněte to, co se vám vybaví. - Začněte s výslechem. - Jak jste stará? To nevíte, že ptát se ženy na věk je neslušné? Zodpovězte otázku, prosím.

Dobře. Je mi 28. Je mi 28. Brzy vám bude 29. To bohužel po 28 následuje. Jste vdaná. Ne. Zasnoubená.

Záznamy říkají, že jste vdaná. Tak vaše záznamy musí být špatné, protože nejsem. Alespoň zatím. Kdy bude svatba? Za tři týdny. Za pár týdnů. Úroveň kognitivního stresu se lehce zvýšila. Simmele.

Synchronizuj ty profily. Soustřeďte se na způsob, jakým odpovídají. Jedna nám řekla přesné datum. Druhá jen neurčitý časový údaj v dohledné době. Budeme se ptát na otázky ohledně času. Úroveň kognitivního stresu se zvýší, pokud nad tím bude muset přemýšlet. A pak to ta, která sem nepatří, pozkazí, protože nebude moct odpovědět přesně.

Kdy se spustila Benthamova síť? - Téměř před dvěma lety. - V lednu 2021. Jsem tu kvůli článku o občanských právech? To se ptáte vážně? Kdy se OSN přemístilo do Ženevy? - V prosinci. - Asi před rokem. - 2022. Jaký je smysl tohohle kvízu? V Ossiningu spadlo malé letadlo.

Víte, kdy to bylo? Před dvěma dny. Vím, že se to stalo. Bylo to na každém kanálu. Bylo to teď někdy, ale přesné datum nevím. Varování! Vysoká úroveň kognitivního stresu. Letadlo spadlo před dvěma dny. Je zvláštní, že si na to nevzpomínáte.

Nevzpomíná si? Pamatovala by si to, kdyby tu měla být. Máš ji, Foucaulte. Omega je pluralita. Vy sem nepatříte, Alano, že? Chci právníka. Alana, která patří do roku 2023 sedí ve vedlejší místnosti. Propustíme ji s omluvou za nedorozumění, ke kterému tady dnes došlo. Alana Winstonová, na kterou se dívám, neexistuje.

Alespoň zatím. Řekněte mi... K čemu osoba, která neexistuje, potřebuje právníka? Jdi do prdele! Proč jste se vrátila? Neviděl jste to, co já. Musíme zastavit Síť. Od kdy je možné cestování časem? Vyměnili jste svobodu za iluzi bezpečnosti.

Nejsme v bezpečí, Foucaulte. Ani vy. Budeme přicházet zpět. Nemůžete nás všechny zastavit. Snad budou lepší než vy. Odpoledne vás odvezou do vězení na ostrově Ellis. Užijte si pobyt, Alano. Pluralita potvrzena.

Alana Winstonová byla 19. pluralitou, která byla identifikována a zadržena speciální imigrační vyšetřovací jednotkou. Tyto plurality nám přinášejí otázky místo odpovědí. Nikdo z nich neměl kriminální záznamy, dokud jsme je nezadrželi. Byly vzdělaní, zaměstnaní. Zatím se měj, Simmele. Ptáme se, ale nic se od nich nedozvídáme. Ale příští pluralita...

...změní všechno. Varování! Zjištěna pluralita. Jacob Foucault. Cíl zaměřen. Posílám všechny volné agenty. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (62)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

that didnt age well

00

Odpovědět

Bentham - politik, Winston postava z 1984 tyhle narážky už někdo okomentoval...ale co Foucalt? Četl někdo celé Foucaltovo kyvadlo a vysv+tlí mi v čem je ta narážka zde?

251

Odpovědět

U Foucaulta bych řekl, že jde o narážku na Panoptikon z knihy Dohlížet a trestat... takové ideální vězení s dokonalým dohledem. Myslím, že dost výstižné k tomu filmu :)

20

Odpovědět

+DannyAle uznávám, že ta odpověď mi chvíli trvala :D

10

Odpovědět

tak tohle je vážně hodně povedená věc. tolik filmových paralel mně napadlo, všechny za Holywoodský prašulky, ale nevyrovná se tomu ani jeden.. jo když se to umí :) u mně za devět z deseti a do zítřka ještě počkám, jestli se mi to nerozleží v hlavě na desítku.. ráno moudřejší večera (tedy v tomhle případě pozdního odpoledne)

212

Odpovědět

a přitom stačilo podle letokruhů poznat která je starší...

281

Odpovědět

Ale to by ji nejdřív musel přeříznout :D

422

Odpovědět

Filmek mě tolik nezaujal, ale ona je prostě nádherná!!

2628

Odpovědět

Hm.. to je otázka.. jak by teoreticky fungovalo cestování v čase...
A) "Terminátor/12 opic" - časová kontinua jsou propojena (chtěli zabít JC, protože byl vůdce lidí, poslali zpět zabijáka, ale to mělo za výsledek právě zplození JC/vrátil se do minulosti, aby upozornil na to, že chce někdo rozšířit vir a vybít většinu lidstva, což vnuklo myšlenku a dalo mu možnost (změna přístupových kódů pro něj) virus rozšířit a vybít tak lidstvo)

B) Vytvoření nového kontinua - prostě jen nastane nová událost, takže se bude realita ubírat jinam a i kdyby se zabil, nic se nestane

C) Několik na sobě závislých kontinuí - vrátím se v čase, zabiju se a zmizím, protože se nedostanu do budoucnosti a nebudu se moci vrátit v čase, pokud se ale nevrátím v čase, nezabiju se a dostanu se do budoucnosti a opět budu moci cestovat v čase...

202

Odpovědět

Paradox starého otca:
Dajme tomu, že ty objavíš stroj času. Vrátiš sa v čase o 80 rokov dozadu a zabiješ svojho starého otca. Tým pádom sa tvoj starý otec nestretol s tvojou starou mamou -> jeden z tvojich rodičov sa nenarodil -> ty si sa nenarodil -> nemohol si vytvoriť stroj času -> nemohol si sa vrátiť v čase -> nemohol si zabiť svojho starého otca -> tým pádom sa stretol s tvojou starou mamou -> jeden tvoj rodič sa narodil -> narodil si sa ty -> vytvoril si stroj času -> vrátil si sa v čase -> zabil si svojho starého otca -> ale tým pádom si sa nenarodil..... Paradox. Zmena v čase nie je možná.

243

Odpovědět

A na druhú stranu, cestovanie do budúcnosti... Tým pádom by si zrejme zmizol v prítomnosti -> zmenil by si budúcnosť. A ak by si sa chcel len pozrieť do budúcnosti, ale fyzicky ostať v prítomnosti, tak na to sa dá aplikovať postulát, vychádzajúci z "Scrodingerovej mačky": Pozorovaním javu sa jav mení. Takže ak by si videl budúcnosť, zmenil by si ju ;)

191

Odpovědět

spousta nesmyslu, podivnosti (viz komentare pode mnou), originalita taky nijak extra...
ale natoceny je to celkem pekne, kdyby byli min konkretni, aby to tak nebilo do oci a ten pribeh za neco stal tak bych se na film rad podival

1817

Odpovědět

Já teda celovečerní film nechci. Je to sice super, ale jakmile by z toho chtěli udělat film, tak z toho nejspíš vznikne zase nějaká sci-fi blbost, kterých je strašně moc. Takhle to má originalitu. Neukončení děje má taky své kouzlo :)

188

Odpovědět

Tentokrát jde hodnocení tohoto kraťasu mimo mě. Film mi přišel příliš kýčovitý. Jako bych všechno už někde viděl. Síť, jako kontrola nad lidmi, mi připomněla třeba příběh Sonmi z Cloud Atlas, nebo Watch Dogs, které je tu také přeloženo.. Honička zase Bourna, vracení v minulosti, o tom se ani nemá smysl zmiňovat.. No a vize budoucnosti jak lidi mávají svýma pažema jak na jarmarku, aby ovládali nějaký počítač, mě bohužel taky neohromí.. A scénář taky nijak neuchvacuje. Hold jiný pohled, ale toto má ode mě (asi jako od jednoho z mála) body dolů.

188

Odpovědět

Ono jen těžko jde natočit něco 100 % originálního. V dnešní době je toho natočeno tolik, že se to vždy bude něčemu podobat.

191

Odpovědět

+MithrilA co film o hovniválovi, který chce zachránit dimenzi našeho vesmíru před zhroucením tím, že bude pojídat sušenky? :D

192

Odpovědět

A ja mel za to, ze do minulosti cestovat nejde...ze to snad bylo i matematicky dokazano. Ale jinak dobre

1818

Odpovědět

Jak se může taková věc MATEMATICKY dokázat? :D

187

Odpovědět

+Zlopáns číslami predsa

193

Odpovědět

Tož dobrý mix Continuum (tv seriál), Black Mirror a H+... aj bych se podíval na další pluralitu.

181

Odpovědět

skvelý short, dobre spracované a za nápad autorov neskutočne chválim...len škoda, že je to len 15-minutové, no i tak je to omnoho lepšie ako 9/10 terajších filmov :)

190

Odpovědět

Mimochodem u sledování tohohle videa mě napadla zajímává věc. Na otázku cestování v čase nejspíš nenašla odpověd žádná z dalších generací, protože by jsme to věděli, né ? :D

182

Odpovědět

Hezký ... a ten modrej obrazovej filtr tomu přidává na high-tech výrazu. Ale nemusel by tam být ...

181

Odpovědět

Sebevedomi mu teda rozhodne nechybi

185

Další