Pohyblivá kostka Cubli

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:481
Počet zobrazení:8 595

tynka bohužel nestihla kvůli studijním povinnostem na dnešek přeložit další epizodu Vsauce. Děkujeme za pochopení. Cubli je zajímavý vynález, který jako by vypadl ze sci-fi filmů. Ačkoliv se o jeho užitečnosti zatím můžeme přít, nápad je to zajímavý.

Přepis titulků

Jméno Cubli vzniklo složením anglického slova Cube a švýcarsko-německé přípony -li, která označuje něco malého. Strany kostky měří 15 centimetrů a uvnitř se nachází 3 gyroskopy, z nichž je každý připojen ke stejnoměrnému motoru, ovladače motorů, inerciální senzory, zabudovaný procesor a baterie. Inerciální senzory zjišťují přibližné naklonění a úhlovou rychlost Cubli.

Tyto senzory dodávají podněty gyroskopům. Na základě těchto odhadů nelineární ovladač vybalancovává Cubli na jednom z vrcholů. Úhlová rychlost gyroskopů se blíží nule. Ačkoliv je tato metoda využití gyroskopů podobná metodě, kterou se vyrovnávají satelity ve vesmíru, použité algoritmy jsou velmi odlišené.

Díky tomu může Cubli balancovat na jednom z vrcholů a odolávat otřesům. Umí rotovat a balancovat na hraně. Gyroskopy dokáží rotovat s velmi vysokou úhlovou rychlostí, a vytvoří tak velký moment hybnosti. Rychlým zastavením gyroskopů se moment hybnosti převede do kostry Cubli.

Toto Cubli dovolí přesunout se z klidové pozice do balancující pozice i bez vnějšího zásahu. Balancování na vrcholu je dosaženo dvěma následujícími manévry. První manévr zvedne Cubli z jedné její strany a tím se dosáhne balancování na hraně. Druhý manévr zvedne Cubli z hrany na jeden vrchol. Kromě balancování lze gyroskopy použít ke kontrolovanému pádu.

Díky tomu může Cubli padat určeným směrem. Díky těmto třem schopnostem, zvedání, balancování a kontrolovanému pádu, se Cubli dokáže přesouvat po povrchu. Někteří výzkumníci doufají, že se tento druh pohybu bude dát využít při průzkumu planet. Jiní doufají v samostatně skládající se roboty. Ale pro nás je to jen malá zajímavá kostka, která se dokáže zvedat, balancovat a přesouvat se.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Prakticky si tohle každý může udělat doma. :) Nejtěžší bude asi ten procesor co řídí ty gyroskopy. Jinak je to normální fyzikální jev. :)

26

Odpovědět

Aperture Science

130

Odpovědět

Mechanika (dynamika a úloha stability), přístrojová technika a automatické řízení v praxi. Nádherná kombinace elementárních poznatků v něco, co zdánlivě nabourává přírodní zákony.

31

Odpovědět

A jsme zas o krok blíž k ovládnutí Země terminátory. :D

270

Odpovědět

Video o kostce přesně v den, kdy má Rubikova kostka výročí 40 let. :D

922

Odpovědět

Teseract

3211

Odpovědět

A je to jasný!!! Přesně tímhle způsobem byly postaveny pyramidy. Prostě za pomocí gyroskopu převalovaly kostku z hrany na hranu. Jen zatím nikdo neobjevil ty gyroskopy uvnitř;-) Kdo by se s tím tahal?!!

413

Odpovědět

Měli masivní biče, Rimmere. Masivní biče.. :D

320

Odpovědět

Na balení nerd holek dobrý :D

302

Odpovědět

Dát do bílého pláště, namalovat srdíčko a máme Companion Cube.

380

Odpovědět

Existujou lepsi finty jak vyhrat v kostkach...

390

Odpovědět

Nope.

131

Odpovědět

ta ženská ma taky prijemny ukludnujuci hlas :P

293

Odpovědět

Přihlašte se, kdo si okažitě vybavil Companion cube ? :-)

296

Odpovědět

Pod pojmom život na hrane som si predstavoval niečo iné.

122

Odpovědět

Zajímalo by mě, jestli by se ten balanční systém nedal ve větším měřítku použít proti zemětřesení u vyrovnávání těžiště budov.

172

Odpovědět

No ono to v zjednodušený formě už existuje, tušim že nějaký ty malajsijský mrakodrapy maj ze špičky zavěšený závaží, klimbající se v přízemí

93

Odpovědět

+eXeNo nevím jestli zrovna klimbající závaží, ale třeba v Hongkongu používají "plovoucí závaží" na samém vrcholu mrakodrapu..funguje to jako zpožďovací kompenzátor pohybu. Kompenzuje to výkyvy mrakodrapu způsobené větrem, ale i zemětřesné pohyby. Zabraňuje to výškovým budovám přejít v nekontrolovatelný kmit, jenž by vážně narušil konstrukci budov a způsobil jejich zřícení.

120

Odpovědět

+eXeNo vidíš to, těch způsobů je zjevně víc, někdo má bazének, někdo kyvadlo, tak za to buďme rádi, že se snaží neházet nám mrakodrapy na hlavu ;)

30

Odpovědět

Co si zahrát obří kostky? :D

101

Další