Poloprázdná nebo poloplná?AsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:111
Počet zobrazení:6 566

Klasická filosofická otázka: Je sklenice poloplná nebo poloprázdná? Jak to vidíte Vy? A mají na toto vnímání vliv naše geny? Na to nám odpoví kluci z AsapSCIENCE. Vide AsapTHOUGHT, kde kluci zkoumají, zda je lepší dávat nebo dostávat, je zde.

Přepis titulků

Optimisté řeknou, že je sklenice poloplná, zatímco pesimisté řeknou, že je poloprázdná. Jiní lidé mohou říci, že je zcela naplněna atomy, které tvoří vodu a vzduch. A další lidé mohou říci, že atomy jsou z 99,99 % tvořeny prázným prostorem, a tedy že tu místo sklenice máme jedno velké nic. Ale teď vážně, dokáže věda vysvětlit emocionální perspektivu a náhled na život? Ukazuje se, že je to něco, co není pod naší kontrolou.

Výzkum ukazuje, že lidé se dvěma dlouhými alelami na konkrétních genech které kontrolují serotonin, se spíše soustředí na pozitivní představy, jako třeba chuť na zmrzlinu. Naproti tomu lidé s krátkými alelami na těchto genech se spíše soustředí na negativní představy, jako že je někdo okrade. Variace na receptorech oxytocinu mohou také ovlivnit váš pohled na svět. Jedinci se dvěma guaniny bývají optimističtější a mají vyšší sebevědomí, zatímto jedinci se dvěma adeniny jsou méně pozitivní.

Může se tedy zdát, že lidé jsou geneticky náchylnější k pesimismu. Je zajímavé, že optimisté mají nižší pravděpodobnost opětovné hospitalizace po bypassu, mají lepší akademické výsledky a lepší socioekonomický status. Ale nemá to jen své výhody. Mohou přecenit své schopnosti a podcenit rizika. Pesimisté mají naproti tomu realističtější náhled na svět, jsou opatrnější při plánování budoucnosti a mohou žít déle.

Dvacetiletá studie ukázala, že pesimisté jsou opatrnější v přístupu k financím a zdraví, vyhýbají se rizikovému chování jako je přílišné pití alkoholu a kouření. Díky tomu se doslova smějí naposled. Statisticky je ovšem většina z nás nastavena tak, aby tíhla k optimismu. Příklon k optimismu se dá najít zhruba u 80 % populace.

Díky němu přeceňujeme pravděpodobnost budoucích pozitivních událostí a silně podceňujeme pravděpodobnost negativních událostí. Přestože je tedy rozvodovost až 40 %, většina novomanželů uvádí pravděpodobnost toho, že se rozvedou, jako nulovou. Svou budoucnost si asi představujete v lepším světle než současnou situaci. Navíc sami sebe často vnímáme jako více inteligentní, společenské a upřímné, než jsou ostatní. Koukneme-li se na mozek, můžeme vidět, že levá hemisféra je aktivnější když prožíváme pozitivní události, naproti tomu aktivita pravé hemisféry se při negativních událostech zvyšuje, ale ne tak moc.

To naznačuje, že mozek ignoruje a filtruje negativní informace a soustředí se na pozitivitu. Náš pohled na věc je, že bez ohledu na to, zda vidíte sklenici poloplnou nebo poloprázdnou, neplýtvejte vodou a koukejte ji vypít.

To nám připomíná další úsloví, že je lepší dávat než dostávat. Je to ovšem vědecky přesné? Na to odpovídáme v našem AsapTHOUGHT videu, kde pro vás také máme dárky. Odkaz je v popisku. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To mi připomnělo vtip:
Rodiče chlapečků-dvojčátek trápí, že jeden je nezřízený optimista, druhý beznadějný pesimista. Rozhodnou se to tedy o vánocích kompenzovat výběrem dárků - pesimista dostane poníka a optimista jen poníkův trus. Chlapci jdou každý do svého pokoje za svým dárkem... Pesimista se rozpláče a vzlyká: vždyť na něm neumím jezdit, ještě se zraním, a vlastně si takový dárek ani nezasloužím :-( --- Zato optimista si vesele zavýskne: koukejte, takové hovno... tady někde určitě musí být PONÍK! :-)

180

Odpovědět

Nejspíš jsem statistická výjimka. Trpím depresí a přesto tíhnu k tabáku a alkoholu.

60

Odpovědět


Odpovědět

Já vidím, že je tam dost místo pro alkohol :D :D

131

Odpovědět

asi ne moc duchaplný příspěvek, ale toto mě nikdy nenapadne, vždycky jen, že je upitá

70

Odpovědět

Je plná. Spolovice naplnená vodou a z druhej polovice vzduchom.

115

Odpovědět

Okej, nabudúce si najprv pozriem video až potom budem komentovať :-D

171

Odpovědět

Asi to vidím moc realisticky. Poloprázdnou sklenici vidím, když z ní piji a poloplnou, když ji dolívám :)

260

Odpovědět

sláva rusku ISIS dostává na p***l

https://www.youtube.com/watch?t=1&v=H7fqew26a1A

519

Odpovědět

Za Stalinaaaaaa!!! Za politické vraždy, oligarchii a Karla Marxe! Ó jablko, sjednoť nás pod svým praporem!

87

Odpovědět

+GandalfKarl Marx toho moc s Ruskem společné neměl, ale dobrý. Vrať se do školy, ať z tebe ty dogmata vytlučou. :)

151

Odpovědět

to víš, přeje jim počasí

20

Odpovědět

A co obojí?

22

Odpovědět

způlkyplná

08

Odpovědět

z té zadní patrně

20

Odpovědět

jednou takhle s opilým filozofem jsme nad skleničkou řešili další dilema... Je ze sklenice pouze upito, či nedopito?
:D

260