Porovnání velikosti hvězd

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:2 632
Počet zobrazení:31 896

Smát se sice nebudete, ale rozhodně se vzděláte. Zajímavá prezentace porovnání velikosti těles ve vesmíru.

Přepis titulků

Promluvme si o... Promluvme si o... velikosti. Jak velké jsou objekty ve vesmírua jak velké mohou vůbec být? Užijte si následující porovnání,začínáme naším "velkým" Měsícem. Náš Měsíc Merkur Mars Venuše Země(zde se nacházíte) Neptun Saturn(bez prstence) Jupiter následují hvězdy Slunce(naše hvězda) Sirius A Pollux(oranžový obr) Arcturus(červený obr) Aldebaran(červený obr) Rigel(modrý nadobr) Pistolová Hvězda(modrý veleobr) Antares A(červený veleobr) Mu Cephei(červený veleobr) VY Canis Majoris - největší známá hvězda(červený veleobr) Tahle tečka je Země Tato hvězda má průměr kolem2.800.000.000 kmDokážete si to vůbec představit?

Pokud by ji letadlo chtěloobletět rychlostí 900 km/h Zabralo by to0 Zabralo by to275 Zabralo by to523 Zabralo by to688 Zabralo by to798 Zabralo by to990 Zabralo by to1100 Zabralo by to1100 let!

Zabralo by to1100 let!Na jedno obletění! A přesto je to jen malá tečka mezistovkami miliard hvězd tvořící naši galaxii. A ještě jsou tady dalšímiliardy jiných galaxií! NE NE, NEJSTE NE, NEJSTE STŘEDEM NE, NEJSTE STŘEDEM VESMÍRU!

překlad: Ajvngouwww.videacesky.cz

Komentáře (115)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Keď vezmeme do úvahy, že sa vesmír rozpína všetkými smermi rovnako rýchlo, tak technicky je každý stredom vesmíru. To je celkom dokázateľný fakt.

10

Odpovědět

ako by povedal Gordon.. Stunning!

190

Odpovědět

Ale i Canis Majoris je v porovnání s lidskou blbostí prťavý..

350

Odpovědět

Jsem trochu vyděšená.. Říkala jsem si, že těch mých 155 cm není ještě tak strašný, ale když to člověk takhle vidí před sebou.. help :D

311

Odpovědět

To Dablik : kdyby bylo na elektřinu a mělo to pár solárních panelů nebo nějakou tepelnou elektrárničku tak by nemuseli řešit spotřebu xD

208

Odpovědět

To CocaCOOLa : Rozhodně velká :-D A navíc s tím letadlem v 900km/h, muselo by mít mít autopilota páč přes tisíc let by se nikdo nedožil, a i tak jak by brali těch 1100 let kolem prázde,horké hvězdy štávu do letadla ;-)

186

Odpovědět

1100 let :D , by me zajimalo , jaka by byla odezva u dnesniho internetu :D

200

Odpovědět

Zrazu sa cítim tak malá :-)

200

Odpovědět

To jsou velikosti :)

180

Odpovědět

nejvetsi znama hvezda je zrnko pisku proti nejvetsi hvezde

1912

Odpovědět

Ve skutečnosti, pokud jsou naše poznatky o fyzice hvězd správné, moc větší hvězdy už existovat nemohou, u větší hvězdy nemůže již nastat rovnováha mezi tlakovou silou a gravitací. Už Canis Majoris ji nesplňuje, ale to protože je ve fázi obra, tudíž, když byla hvězdou hlavní posloupnosti, tenhle problém nenastával. Proto u ní dochází k masivnímu vyvrhování svrchních vrstev.
A hvězdy jsou při vzniku také omezeny, neboť jakmile se v protohvězdě poprvé zažehnou jaderné reakce, vytvoří se tlaková vlna, která značnou část hmoty, kterou gravitace neudrží, odvrhne pryč. Čili není tomu tak, že by vznikla hvězda ještě větší, než byla Canis majoris na začátku své existence, a poté se roztáhla ještě do větších rozměrů. Tato hvězda už na počátku své existence zamířila na horní limitu velikosti.

331

Odpovědět

Neuvěřitelně nádherné :) právem jako první mezi legendárními videi.

240

Odpovědět

ŜМЯДĐЏΡÀИ•MΛĐ™ > V souhvězdí velkého psa se hvězda Sirius nachází, ovšem její předpokládaná vzdálenost od nás odpovídá "pouze" 8,6 světelných let, nachází se tam i VY Canis Majoris (VY CMa), který je ovšem patrně vzdálený až 5000 světelných let.

180

Odpovědět

To je tedy opravdu velmi zajímavé...

180

Odpovědět

To je.. fascinující :)

190

Odpovědět

tak z toho mě mrazí v zádech :D ... du si to pustit znov!

190

Další