Lidstvo (ep. 1)Pozemšťané v kostce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 12
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:667
Počet zobrazení:9 095

Animovaný seriál Earthlings 101 z YouTube kanálu Zogg from Betelgeuse se v mnohém podobá partičce Kurzgesagt. Ovšem podle názvu kanálu mohli fanoušci Stopařova průvodce po Galaxii poznat, že se přece jen bude trošičku lišit. Za tip děkujeme elikirovi.

 

Pokud se vám první díl zalíbí, ráda budu v překladu pokračovat. Kdo ví? Třeba se v poslední části dozvíme, proč je odpověď na otázku života, vesmíru a tak vůbec, číslo 42. :)

Přepis titulků

Ahoj, jsem Zogg a vítám vás u rychlokurzu pro mimozemské návštěvníky Země. DÍL PRVNÍ: LIDSTVO Během tohoto kurzu shrneme vše, co potřebuje návštěvník vědět o Pozemšťanech a jejich planetě. Ať už jste vesmírný turista, vědec nebo dobyvatel, tento kurz vám přijde vhod. V prvním díle se stručně seznámíme s lidskou rasou, nebo, jak si sami říkají, s lidstvem.

Pozemšťané žijí v nudné části galaxie a nejsou chytří, krásní ani k jídlu. Čím jsou tedy zajímaví? Planeta Pozemšťanů leží v přírodní rezervaci uvnitř bezletové zóny neutrální oblasti mezi císařstvím Andromeda a Unií galaktických komunistických republik. Díky tomu je jejich planeta mimo dosah všemocné galaktické byrokracie. Inventarizace planety by měla víc stran než poslední celogalaktická daňová reforma. Život na Zemi se tím pádem vyvíjel bez dohledu úřadů. K migracím a válkám nepotřebují povolenky.

Druhy vznikají a vymírají bez formulářů. Ponechávají si všechny ekonomické výhody a neplatí ani daň ze svého měsíce! Domov Pozemšťanů je malý kámen zvaný Země, obíhající kolem hvězdy jménem Slunce. Jako daňový ráj si mohou dovolit i poměrně velký měsíc. Povrch je z většiny pokrytý vodíkovou kyselinou, odborně nazývanou H2O. Nechutnou tekutinou, která je pro většinu obyvatel Galaxie jedovatá. Život na Zemi se dělí do čtyř skupin. První jsou rostliny. Zelená vlákna, co vyrůstají ze země a živí se slunečním světlem. Druhá jsou zvířata.

Pohyblivé vaky plněné červeným slizem, které se živí rostlinami a občas i jinými zvířaty. Třetí jsou Pozemšťané. Vaky růžového slizu živící se rostlinami a zvířaty. Po zbytek času dělají divné věci, které budou hlavní náplní našeho kurzu. Poslední jsou triliardy tvorečků, nazvaných mikrobi, kteří se živí v podstatě vším. Jsou však tak malí, že je primitivní zrak Pozemšťanů nespatří. Takže si Pozemšťané myslí, že jsou na konci potravního řetězce a tedy dominantní druh planety. Na Zemi se také doslechnete o stvořeních, která se živí lidmi, vyhledávají měsíční svit, vyhýbají se slunci a vodíkové kyselině.

Tato stvoření nejsou skutečná, Pozemšťané si je vymysleli. Vymýšlení blbostí patří mezi zmíněné divné věci, co Pozemšťané dělají. Více vysvětlím příště. Strategická rada: Jak už víme, Země je bohatá na vodíkovou kyselinu. Pokud plánujete invazi, ujistěte se, že vaše lodě, uniformy a veškeré vybavení jsou kyseliněodolné. Není nic trapnějšího, než když se vám armáda rozpustí v letní přeháňce. Život na Zemi se točí kolem tří věcí: jídla, množení a přežití.

Což se dá zkrátit následovně: jídlo = přežití. Přežití + množení = přežití genetického kódu. Genetický kód je zapsaný v malých molekulách a uložený v základních stavebních kamenech těla. Určuje vzhled, schopnosti a chování jedince. Nejúspěšnější genetický kód naučí svého nositele, aby ho chránil a šířil. Čili aby se krmil, množil a přežil. Časem se zvířata naučila spoustu triků, které jim pomáhají shánět jídlo, množit se a přežívat.

Přirozené zbraně, velikost, zbytečné, ale slušivé parohy nebo peří, rychlost, ochranné skořápky, kamufláž, schopnost šplhat, nebo dokonce létat. Ale na nebohé Pozemšťany se příroda vyprdla a nedala jim nic. Jen mozek a radu, ať si s tím nějak sami poradí. Což také udělali. A zmákli to dost dobře. Přirozené schopnosti nahradili výrobky, kterým říkají "nástroje". Díky nim se přizpůsobují změnám lépe než ostatní druhy na planetě.

Lepší jsou už jen... mikrobi. Tip pro turisty: dovolená na Zemi může být vzrušující, ale také pěkně drahá. Pokud máte malý rozpočet, proč si neužít víkend na Měsíci? Není přecpaný, na Zemi je z něj pěkný výhled a můžete tam najít i nějaké lidské artefakty. Jeden z nejlepších způsobů přežití je paradoxně zabíjení. Na to jsou Pozemšťané experti. Lidstvo je jediná civilizace v Galaxii, která vynalezla vodíkovou bombu dřív než teleport.

Pozemšťané zabíjejí rostliny a zvířata kvůli jídlu, nepřátele kvůli jídlu a množení a mikroby, aby nezabili oni je. Našli také způsob využití nejedlých částí rostlin a zvířat, které zabili. Omotají si je kolem těla a říkají tomu "oblečení". Pěkné oblečení pomáhá získat partnery k množení a může vést k dalšímu zabíjení. Aby se nevyvraždili do posledního, vzniklo něco, čemu se říká Společnost. Pozemšťané si myslí, že Společnost je velká skupina lidí. Je to však spíše abstraktní entita.

Ve skutečnosti tedy neexistuje, ale to jí nebrání mít vlastní názor na cokoliv. Říká Pozemšťanům co dělat, co nedělat, co jíst, jaké nástroje používat, s kým se množit, co nosit. Diktuje, co by se mělo jejich skupině líbit. Čili prosazuje vlastní zájmy stejně jako genetický kód. Pozemšťané Společnost nevymysleli, ale vyvinula se po jejich boku. Je zabudována v jejich mozku.

Ve středu mozku se nachází Ego. Pozoruje okolí a rozhoduje, co dělat. Ovšem není tam samo. Dotýká se temné části, říkejme jí třeba Zvíře, které hájí zájmy genetického kódu: jídlo, množení a přežití. A nakonec je tu Otrava, který dělá právníka Společnosti. Zatímco Zvíře říká Egu, co CHCE dělat, Otrava mu říká, co by MĚLO dělat. Chudák Ego je tím pádem sluha dvou pánů. Zvíře ho ovládá pomocí rozkoše, strachu, chtíče a bolesti. Otrava s ním manipuluje díky výčitkám a touze po úspěchu.

Jeden hájí zájmy kódu, druhý zájmy skupiny, a proto se často hádají. Ego se snaží mezi jejich požadavky a zákazy nějak prokličkovat. Tento proces se, zcela nesprávně, nazývá "svobodná vůle". Rada pro vědce: Při experimentech s Pozemšťany se nesnažte tyto tři části mozku oddělit. Není to možné, protože jsou vzájemně propletené. Zkuste raději různé části mozku stimulovat elektrošoky. Je to zajímavý a zábavný způsob, jak se dozvědět o funkci mozku víc.

Také je to dobrý projekt na Bambiriádu. Legrační je, že Zvíře ani Otrava nežijí v přítomnosti. Zvíře žije v minulosti, kdy byl život těžký, pravidla jednoduchá, zabíjení nutnost, množení nepodléhalo žádným zákonům, kvůli jídlu se běhalo za zvířaty a pro přežití se utíkalo před predátory. Naopak Otrava žije v ideální budoucnosti, kde je život snadný, nikdo nikoho nezabíjí, všichni jsou laskaví, bez chyby, a tak vůbec. Jindy žije v podobně dokonalé a ne příliš vzdálené minulosti, kde jsou pravidla a mravy přísné, oblečení zakrývá víc kůže, množení je téměř zakázané, ale všechno je lepší.

Takže Ego, žijící v přítomnosti, má potíž vyhovět svým dvěma pánům. Toto byl první díl Pozemšťanů v kostce. V dalších částech vám povím víc o evoluci a Společnosti. Ale i o divných věcech, jako jsou národy, mýty, sny, sex, magie, rituály, krása, peníze, hry a další. Příště nás čeká evoluce, genetika a důvod, proč genetický kód Pozemšťanů obsahuje větu "Sépie jsou pitomé" ve starodávném sagitarijském nářečí.

Díky za pozornost. Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Země: Převážně neškodná.

171

Odpovědět

Chtělo by to víc vtipu, protože obsah je sám o sobě dost o ničem. Ale osobně dávám 7/10 a nebráním se dalším dílům...

103

Odpovědět

Nebyl by kyslík větší problém?
Jinak mi to připomnělo tohle: http://img2.kompost.cz/images/images32/obr_64882.jpg

75

Odpovědět

Zajímavá představa, že existuje něco jako vesmírná EU...

132

Odpovědět

Spíš děsivá, je-li EU odtržená od reality už při správě necelého kontinentu, jak by musely být mimo normy vydývané pro celou galaxii.

153

Odpovědět

Rada: Nikdy nezapomínejte na ručník

261

Odpovědět

Hehe, tohle přesně můžu. Už kolikrát jsem přemýšlel, jak by nás asi popsali mimozemšťané a co by si pomysleli o tom všem, co provádíme. Člověku to dává zajímavý nadhled a zároveň si uvědomí, jaké absurdní malichernosti většinu času řeší. :)

230

Odpovědět

Vyzkoušej tento film
http://www.csfd.cz/film/28204-sexualni-praktiky-pozemstanu/

70

Odpovědět

Pěkné, vtipné, prosím další díl :-)

290

Odpovědět

Mě se díl líbil. Jsem pro další ;)

340

Odpovědět

Libí se mi jak je to vyprávěné s nadhledem, jsem pro pokračovaní

290

Odpovědět

Moc se mi to líbilo a jsem pro pokračování seriálu.

531

Odpovědět

Asi na to nemaj prachy, čas a podobně, ale vizuální stránka je příšerná a v porovnání s obsahem vlasně naprosto zbytečná. Jinak obsahově je to paráda. Zvláštní mix

545

Odpovědět

možná by stálo zamyslete se nad tím jestli vizuální stránka není taková naschvál

440

Odpovědět

+DaralynTa stylizace je určitě záměr, ale provedení už je horší.

017

Odpovědět

Tohle obyčejný člověk, co neplatí daň za měsíc nemůže pochopit.

801

Odpovědět

Ta znělka je příšerná!

445

Odpovědět

já se pobavil a rozhodně jsem pro pokračování

895

Odpovědět

Zajímavé, ale mluví dost rychle že jsem někdy nestíhal číst a pak sledovat obraz...

273

Odpovědět

angličtina mi problém nedělá, faktem ale je že pokud jsou někde titulky nutí mě je to číst a neposlouchat zvuk
rychlost byla opravdu větší takže chápu že to někomu může dělat problémy
osobně budu další díly kokat bez titulků nebo si to najdu na netu ale díky za tip

tenhle typ humoru založený na sarkasmu a misinterpretaci mám rád

210

Odpovědět

Za rychlost se omlouvám, ale líp už to nešlo. Překlad i časování jsem několikrát měnila, ale nechtěla jsem to zase moc zkracovat, abych zachovala jak obsah, tak formu "výuky".

310

Odpovědět

+hAnkopromin, tohle nebylo myšleno jako výtka jen komentář
autor skutečně mluví rychle a je problém udržet titulky dost dlouho aby fungovaly s obrazem

pokud to ale někomu příjde pořád pomalé, zkuste ZeroPunctuation

60

Odpovědět

What the f...

1010

Další