Pravda o kampani Kony 2012

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:642
Počet zobrazení:9 320
Každá mince má nepochybně dvě strany a to samé platí i o masivní mediální kampani organizace Invisible Children nazvané Kony 2012, na jejíž přeložené video se můžete podívat zde. Teď ale nahlédneme na věc z té druhé strany. Uživatel DanTheGreat se zběžně podíval na tuto neziskovou organizaci a zjistil několik zajímavostí. Dozvíte se tedy, kolik peněz skutečně dorazí k africkým dětem, jak je to s paradoxním podporováním stejně zvrácených armád nebo manipulací s fakty. Jaký je váš poměr sdílených videí ku skutečnému přispění? Jakým charitám přispíváte a na které bychom si měli dávat pozor? Pište do komentářů.

Přepis titulků

Překlad: Brousitch www.videacesky.cz Dneska to nebude jako obvykle o hrách, ale o velikém trendu, který zasáhl Facebook, Twitter a další sociální sítě. Nedělám si legraci. Jestli nemáte Facebook, založte si ho, přidejte si pár lidí a uvidíte. Je to vážně něco. Kony 2012 je kampaň, kterou odstartovala kontroverzní nezisková organizace nazvaná Invisible Children. Říkám "kontroverzní", a to z několika důvodů, které uslyšíte.

Ředitel Neviditelných dětí a jeho kamarádi filmaři, jež jsou také součástí této skupiny, se dali dohromady a natočili krátký film nazvaný Kony 2012. Má asi 30 minut, odkaz jsem dal do popisku. Je o chlápkovi jménem Joseph Kony, který má podle nich v Ugandě a dalších oblastech 30 000 dětských vojáků. Je vůdcem rebelské skupiny Boží armáda odporu, kde tyto děti bojují. Údajně k tomu nemá žádný důvod.

To video od Invisible Children tvrdí, že Boží armáda odporu zabijí, znásilňuje a okrádá lidi bezdůvodně. Jen pro zábavu. Tohle je jejich jedenácté video o Josephu Konym. Udělali dalších 10 asi proto, že na ty ostatní nikdo neměl čas. Tentokrát ale měli štěstí a skrz Facebook se to začalo šířit, takže teď statisíce lidí ví, jak hrozný Joseph Kony je. Cílem kampaňe Kony 2012 je zastavit Josepha Konyho, který je moderním Hitlerem a zdrojem všeho zla. Dělám si legraci, ale takhle ho zobrazují.

Chtějí ho zastavit do konce tohoto roku, nebo do 28. dubna. Tak nějak to bylo. Vylepují plakáty a na jejich stránkách si můžete zakoupit balíček, kde je plakát, narámky a další reklamní materiály. Minulý rok utratily Invisible Children 8 676 614 dolarů. To byly jejich výdaje. Pouze 32 % šlo na charitativní účely. Pouze 32 % putovalo dětem do Afriky. Myslím, že tam nešlo celých 32 %, ale nějakých 10 nebo 15. Možná ještě míň. Brzo vám řeknu proč, tak sledujte.

Další součást těch osmi milionů se rozdělila mezi platy zaměstnanců, dopravu a filmovou produkci. Invisible Children rádi natáčí filmy a rozšiřují všeobecné povědomí. Teď mi ale přijde, že už je toho povědomí dost. Všichni vědí, že existuje chlápek jménem Joseph Kony, který je šílenec, má dětské vojáky a tak dále. Nikdo se však nevydá do Ugandy, aby toho chlápka zabil nebo přivedl k soudu. Tenhle problém vyžaduje jednání a ne povědomí. Stránka Charity Navigator, kde si můžete zjistit něco o charitách a jejich legitimitě, dala Invisible Children hodnocení 2 ze 4, což je rozdíl oproti ostatním, které mají 3 nebo 4.

Důvodem jsou nedostatky v externím finančním auditu, čímž si vysloužili tak slabé hodnocení. Znamená to, že Invisible Children odmítají prověrky jejich účetnictví, které by analyzovaly jejich výdaje a příjmy. Měli pouze jednoho spolupracujícího účetního, který dělal všechnu práci za ně. Teď tedy vidíte, kolik peněz skutečně putuje dětem do Afriky. Pouze 32 % a možná ještě míň. Teď si pojďme říct něco o tom konfliktu a vojenském zásahu.

Cílem té skupiny je dostat do oblasti americké vojsko, které by zničilo nebo dopadlo Josepha Konyho. Z tohoto důvodu také podporují místní vojska, jakými jsou ugandská a Súdánská osvobozenecká armáda. Pokud přispějete Invisible Children, vaše peníze půjdou přes tyto armády, než se dostanou k dětem. Nevíte, co se můžete během toho procesu stát a kolik peněz se skutečně dostane k dětem. Může to být 5 %, 10 %, 3 %, 1 %. Ironií je, že byla ugandská armáda obviněna z drancování nebo znásilňování, a to mnoha neziskovkami.

Představitel UN řekl, že bylo několik dívek mladších 12 let zapleteno do prostituce s těmito vojáky. Další hlášení tvrdí, že je možné vídat dívky a ženy plížící se do ugandských základen nebo ugandské vojáky soupeřící o dívky. Jeden případ popisuje znásilnění 15leté dívky Mary. Ugandský voják ji zachránil a téměř mrtvou donesl do kliniky v Súdánu. Skutečností ale bylo, že ji ugandští vojáci napadli, znásilnili a poté dopravili na kliniku. Existuje nespočet dalších případů vedoucích k ugandské armádě. Teď něco k Súdánské osvobozenecké armádě.

Tady je fotografie ředitele a zakladatelů Invisible Children stojících u těchto vojáků. Súdánská armáda byla zapojena do velké občanské války, která měla za následek miliony obětí. Když byly tyto jednotky rozpuštěny v roce 2005 po vyhlášení míru, kancelář UN Children odhadla, že Súdánská osvobozenecká armáda, kterou Invisible Children podporují, propustila 20 000 dětských vojáků a 900 si jich v roce 2005 ponechala. Organizace, kterou Invisible Children podporují, a kterou jste viděli stát vedle jejich zakladatelů, měla ve svých řadách dětské vojáky, proti čemu Invisible Children bojují.

Jaká ironie. UN navíc nemohou potvrdit, zda tam ty děti stále nejsou. Pořád tedy mohou mít ve svých řadách dětské vojáky, i když je Invisible Children podporují. Invisible Children stojící za Kony 2012 se snaží podpořit vojenský zásah. Kony už je u moci nějaký ten pátek a mezitím se ho snažili Američané z AFRICONu několikrát zastavit. Avšak pokaždé selhali a pouze tím vyprovokovali zuřivé masakry. Není jednoduché bojovat s mužem, jež vlastní armádu plnou dětí a dětskou ochranku. Snaha ho polapit nebo zabít by nevyhnutelně skončila smrtí těchto dětí. Jaký to dává smysl, když se snaží Invisible Children zabránit zabíjení dětí a ve stejnou dobu propagují zásah proti armádě dětských vojáků?

Lidé z Invisible Children, přemýšlíte, než začnete mluvit? Lidé, kteří podporují Invisible Children, podporují to, proti čemu bojují. Vůbec to nechápu. Súdánská a ugandská armáda jsou podporovány Konym 2012, přestože Súdánská armáda využívala a možná stále využívá dětí a ugandská armáda je okrádá a znásilňuje. Znamená to, že lidé podporující Kony 2012 taktéž podporují drancování, znásilňování, dětské vojáky, jak ironické, a vojenský zásah proti dětem.

Povědomí je skvělá věc, pokud skrze něj vyvoláte akci, avšak manipulace ne. Council on Foreign Relations napsal o Kony 2012 článek. Tady je citace z toho článku: "Za poslední dekádu vyvolali američtí aktivisté zabývající se Boží armádou odporu úspěšný, i když nenápadný tlak na Bushovu a Obamovu administrativu, jež se přidaly k boji mezi Boží armádou odporu a ugandskou vládou.

Mezi nejvlivnější skupiny soustředící se přímo na Boží armádu odporu jsou: Enough Project, Resolve campaign, kanadská skupina GuluWalk a mediálně orientovaná skupina Invisible Children. Povědomé, co? Zapojily se i starší agentury jako Human Rights Watch a World Vision. Ve svých kampaních tyto organizace manipulovaly s fakty za strategickými účely, zveličovaly rozsah únosů a vražd, kladly důraz na dětské vojáky a zobrazovaly Konyho - zajisté brutálního muže - jako výhradně odporné ztělesnění zla. Zřídka zmiňovaly ugandská a súdánská zvěrstva, mezi které patří útoky na civilisty a drancování domů a obchodů, nebo složitou regionální politiku."

Invisible Children byli a jsou známí manipulováním faktů k vlastnímu užitku. Jednoduše se tomu říká vymývání mozků. Joseph Kony není další Hitler. Konflikt v Ugandě a přilehlých regionech je velice komplexní a nemá jen jeden úhel pohledu. Nemůžete jen tak ukázat na někoho prstem, aniž byste znali podrobnosti. Nevyřešíte to několika filmečky nebo zaspamováním Facebookové zdi. Tím, že finančně podpoříte Invisible Children, kteří peníze utratí za vojenský zásah a dvanáctý film, nikomu nepomůžete.

Nepodporuji potrestání Konyho. Podporuji potrestání Konyho a všech ostatních zvrhlíků na planetě. Když půjdete po jednom, proč s sebou nevzít všechny? Nepodporuji Invisible Children a jejich vymývání mozků pro osobní obohacení. Nepřekvapilo by mě vidět ředitele IC jedoucího ve sporťáku, zatímco ho vychvalují jako úžasného filmaře. Prosím vás, lidi. Nejdříve si o tom něco zjistěte, než začnete přispívat.

Komentáře (88)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tvůrce obviňuje ostatní z manipulace a to ve vysoce manipulativním videu. Výsledek - člověk přestane věřit všemu a stará se jen o svůj klídeček.
Ne, složité problémy se nedají řešit jednoduše a nemyslím, že u této kampaně bylo důležité kolik peněz se "dostane k dětem".
Na to jsou jiné programy a představa, že dám dětskému vojákovi peníze a tím je problém vyřešen je opravdu velmi mimo.

00

Odpovědět

Dobrá charitativní organizace musí mít průhledné učetnictví a to jak na papíře tak v reálu a zároveň jsou ochotní podstoupit finanční audit. Díky tomu má pak dárce důvěru v danou organizaci ale také možnost dohledat to jak je jeho dar využit. Jak už zde někdo napsal důvěřuj ale prověřuj, naštěstí jsou zde organizace a v nich lidé co prověřují. Největším problémem, ale asi je že charitativní organizace nikdo nehlídá a v případě prohřešků netrestá, prostě zde chybí nějáký hlídací pes.

10

Odpovědět

TY PIČO JEDNA COS TADY DAL TO VIDEO TY SI TAKA KURVA PIČOVSKÁ ŽE JAK TĚ NEJDU TAK TI ROZBYJU PIČO ZMRDE ZA TY TVOJE LŽI PIČO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§

1847

Odpovědět

:-D

40

Odpovědět

To je lásky...

00

Odpovědět

Tady se někdo snaží někomu pomoc v tomhle případě Invisible Children a hned na to musí nějaký pitomeček udělat tohle video. Už jen to že hlavní myšlenka Invisible Children je zastavit J. KONY a ne podpora dědí v Ugandě takže tenhle jeho hlavní argument je úplně scestný a baví se o něčem jiném a to mi docela stačilo. A já osobně jsem na straně Invisible Children.

1928

Odpovědět

Nejlepší pomoc bude a my jsme to i chtěli aby nám každému kdo má zájem vychovávat a učit děti daji jedno africké dítě a já jej budu učit,šatit,živit. Tim budu pomáhat a ne tim,že budu posílat peníze někomu kdo jenom parazituje na neštěstí druhých jako to dělaji dvětřetiny tohoto světa.Natočit smutné video dokáže každý kdo má do zadku ......!Ale pomoc je v něčem úplně jiném.

190

Odpovědět

Po zhliadnutí videa (a nie jedno...) som ostala zaskočená, pretože nechápem ktoré má pravdu a ktoré je len na oko:)
A.Jolie pre mňa filantropka.
Zrazu sa pod ťažobou obvinení a sťažností stáva zlou Godzilou alebo bábkou USA...
A o organizácii už nehovorím vôbec..
Zrejme som jedna z hlupákov, ktorý sa dali nachytať na super dokumente...:(
Meno ako A.Jones a toto video a td sa nedajú ignorovať (hoci občas je to pohodlnejšie že?)
Ďalšia vec, čo ma zaráža je, že u nás o tom vie zo pár ľudí (myslím Slovensko)
+ Keby aj jedna zo strán mala pravdu, čo pre ňu ľudia ako my urobíme?
Kto sa dobrovoľne vzdá domáceho pohodlia a pôjde robiť poriadky a zabezpečovať svetový mier keď nemáme ani na oblečenie a zbrane našich vojakov...
Ha ha, ak je pravda ,že za týmto stojí aj Bill Gates ala eugenik (ako prehlásil A.Jones)
tak he he poznáme ešte niekoho kto má viac peňazí a nevie čo s nimi?
Človek si občas po prečítaní takéhoto článku (+video) pripadá bezmocne- ako obyčajná nula. Čo som tomu pomohla?
Len to, že viem pravdu neznamená, že sa veci pohnú.
Chcem byť Bill Gates...

181

Odpovědět

Ať to už je s tou orgranizací jakkoliv, jde o to, že se aspoň něakým způsobem snaží řešit tenhle problém. Nejsmutnější na tom všem je, že když zadlužená Amerika neměla jak platit ropu v Libyi Kadáfímu, tak zněho jednoduše udělali největšího padoucha, přitom to co on pro svoji udělal, kde je dostal a sociálně zařídil se v žádném případě nedá srovnávat stím jak ho USA prezentovala... neuběhl ani měsíc a bim Kadafí skončil.... ale jak se jedna o někoho kdo znásilňuje, vraždí a zabíjí a netočí se vtom finance USA, tak tady budou dělat z Konyho vlastně stejného jako všichni ostatní tam v Sudánu a z organizace založenou křesťany a lidmi, kteří se vté oblasti pohybují, zloděje a padouchy .... (můj pohled)

184

Odpovědět

Jak už bylo psáno zakladatel Jason Russell to zřejmě psychicky nezvládl a zbláznil se. Dovolím si sem dát odkaz.

http://tn.nova.cz/zpravy/zajimavosti/video-reziser-33-se-zblaznil-behal-nahy-po-ulici-a-masturboval.html

180

Odpovědět

Stejně tak s tím důvěřuj ale prověřuj se můžete ale dívat na toto video, bacha na to! A to, že je to paradoxní v tom, že chtějí zachránit děti, ale budou s nimi muset bojovat, zní to padlé na hlavu, ale je potřeba se na to podívat z dlouhodobějšího hlediska. Teď to bude znít asi hnusně, ale to že padne v tom boji několik hodně dětí, kvůli tomu, aby byl Kony dopaden by v případě úspěchu mělo vést k tomu, že už by dalších mnoho dětí nebylo takto využíváno a zabránilo by se tak mnohem horšímu.

Jak je to přímo s ugandskou armádou to je také kapitola sama o sobě, ale opět, vše má i více stran než jen z tohoto videa.

A kam že jdou peníze z aktivit organizace, však je pochopitelné, že vysoké náklady jdou na cestovné apod, oni i byli v Ugandě, některé děti odtud dostali do Ameriky atd atd A jejich hlavním záměrem není pomoci dětem, na které měl Kony dopad, ale podařilo se jim nějak uprchnout apod Ale celkově se tohoto problému dětské armády zbavit a zamezit tak, aby se další generace měli také tak špatně.

Vše je o úhlu pohledu, ale lidi, udělejte si i svůj vlastní názor a nenechte se ovlivnit jen jedním videem, jako podle mne mnoho mladých Američanů, díky jejichž působení na sociálních sítích se video a povědomí rychle šíří a v konečné důsledku vyvíjí tlak na vládu (pokud to nebyl už původní záměr vlády, toť také otázka). Takto se totiž příště mohou lidé nadchnout pro něco opět pro dobrou věc - ale tou dobou už to bude mnohem více podezřelejší než teď, tento nástroj nových médií a rychlosti šíření informací začne být namísto využívání zneužíván...

201

Odpovědět

Většina peněz jde do jejich kapsy. Podobných dá se říct podvodníků je spousta. Naštěstí existují organizace, které proti podobným podvodníkům bojují.

00

Odpovědět

Zakladatel Invisible children bol zadrzany policiou v San Diegu a dovod bol riaden fail :) http://failblog.org/2012/03/16/funny-facebook-fails-failbook-bony/

180

Odpovědět

Dôveruj ale preveruj!

No v skutočnosti platí: Pekne mi to zabaľ a ja ti budem dôverovať..

Posielať peniaze na akýkoľvek vojenský konflikt, a vôbec akejkoľvek armáde - to mi je teda charita. Poďme sexovať za panenstvo...

Podporovať organizáciu ktorá úmyselne zatajuje svoje finančné aktivity, to mi je teda dôveryhodnosť...

Priznám sa, keby mi chcelo načítať stránku už by Invisble Childreen mala aj môj podpis. A koketoval som aj s myšlienkou poslať im prachy Rovnako som prijal ten lákavý obal, v ktorom som potom našiel niečo hnilé.

No niektorí ľudia budú stále radšej tvrdiť že to hnilé je krásne a voňavé, akoby si mali priznať že sa jednoducho dali napáliť rovnako ako ja.

182

Odpovědět

Samozřejmě nic není černé ani bílé a o tom všem lze férově diskutovat: http://www.facebook.com/#!/KONYCZ

180

Odpovědět

Jak se dostanu na originální video na YouTube? Nechcete přidat link vždycky pod článek. Klikání na logo v pravo dole je nedoklikatelné. Navíc nějaký ten kredit by se autorům hodil :-).

180

Odpovědět

Sfinx: to je samé "Američané", "ropa", apod. To, že operace v Iráku ani v Afganistánu neproběhla v pořádku, víme všichni, zbraně hromadného ničení nebyly nalezeny, došlo k obrovským ztrátam na životech civilistů i američanů a tato válka nikdy nebyla dostatečně vysvětlena. Ale nikdo mi není schopný doložit jak se situace reálně změnila pro USA (nikoli Ameriku!!!) pokud jde o ropu z Iráku. Dále Američané? To mluvíme o 280 milionech lidí, já vím, že je to už od 90. let moderní, všechno házet na USA. Ale organizaci Invisible Children vede reálně asi 5 lidí a ano jsou to američané. K rozpočtové politice této organizace se nebudu vyjadřovat, protože k tomu nemám potřebné informace, mimochodem ty také ne. Př. obrovské výdaje uvedené jako cestovné, víš snad, že tomu tak nebylo. Jsi si vědom množství velice reálných projektů, které tato organizace vede? Invisible Children není jen Kony 2012, ani zdaleka. Za dále Američané v Iráku nezničili vládu, žádná tam nebyla.
Díval jsem se na množství videjí kritizujících tento projekt na internetu, ale nic reálného jsem v nich nenašel. To je furt samá konspirace, propaganda, ropa, záminka k vedení války. O Josephu Konym jsem publikoval články už před 15 lety. Tedy já jsem si svůj homework udělal. Argument - a co bezpráví v Iráku? No Invisible Children nemohou být všude, takže pokud tě napadá jak tento problém řešit a jestli si uvědomuješ co ten problém vlastně obnáší, co ho způsobuje, jaké jsou trendy a jak z toho ven, tak sem s tím a já tě rád podpořím, ale jinak je to prázdné tlachání.

1910

Odpovědět

demonstalker - čemu věřit? Pokud chceš přispět - koukni kam tvé peníze jdou a uvědom si, kam ti říkala ta kampaň, že peníze půjdou - bylo v ní upozornění, že ti potřební dostanou jen několik procent nebo taky možná nic? Že peníze projdou rukama mnoha lidí a je téměř jisté, že každý si nechá kus?

Řekli ti proč ignorují situaci v mnohem horších oblastech vysvětlení bude asi snadné
"Súdán má ohromné zdroje nerostného bohatství, nejdůležitější je ropa."
"Uganda má značné nerostné zdroje, které dostatečně nevyužívá."

..vysvětlení je tak prosté, že mu mnozí odmítají uvěřit - tady je vidět ta manipulace médií..i když se nedávno stalo to samé:
Američané pod záminkou kterou si vymysleli vtrhli do cizí země, tam zničili armádu a vládu a veškerý pořádek, co tam byl, z takto nestabilní země budou moci ještě dlouho vyvážet ropu jak se jim zachce..
"OPERACE IRÁCKÁ SVOBODA" skončila se statisíci mrtvých !civilistů! několika miliony lidí na útěku a občanskou válkou.

Opět se najdou pitomci, kteří to stále budou ignorovat a znovu naletí..pak se nelze divit, jak to ve světě vypadá..!

188

Další