Přízvuky Britských ostrovů

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:496
Počet zobrazení:8 352
Britské ostrovy vynikají tím, že se na jejich území můžete setkat se spoustou nejrůznějších výslovností angličtiny. Někdy je poměrně obtížné je od sebe rozpoznat. S tím vám ale pomůže následující video, které vám nejdůležitejší z nich představí. Slovíčka:
  • received pronunciation - standardní přízvuk, který se používá při oficiálních příležitostech
  • to deviate from - odchýlit se od...
  • speech - mluva, řeč
  • cockney - přízvuk, který se typicky pojí s nižší třídou z londýnské oblasti East End
  • to confuse st. with... - plést si něco s...
  • glottal stop - ráz (neznělá souhláska)
  • scouse - přízvuk spojený hlavně s Liverpoolem

Přepis titulků

Standardní výslovnost je oficiální formou komunikace. Jakmile se od ní odchýlíte a přejdete například do londýnského přízvuku, hned je to o něco míň oficiální. Cockney má kořeny v... ...dialektu východní Anglie - Suffolku, Norfolku a Cambridgeshiru. Ten si herci často pletou s... ...jihovýchodní Anglií, kde mají výrazné r. Je tu Dorset a Somerset a dostanete se až ke Cornwallu.

Devon se trošku liší. Mluví se tam trochu víc nosem. Pak půjdete na sever do Yorkshiru. Je pěkné, když máte slovo, které v sobě má delší slabiku, jako "Yorkshire". Přes pohoří Pennines se dostanete do Lancashiru, kde jsou slova mnohem ohebnější a plynulejší. Je tam i Liverpool. Májí tu scouse. Je to směsice nejrůznějších zvuků. Jedním z nich je... ...severoirský přízvuk se svojí stoupavou intonací.

Stoupavou intonaci ale neuslyšíte... ...dole v Dublinu, kde má jazyk takový poetický nádech. Lidé se někdy domnívají... ...že se příliš neliší od řeči Skotské vysočiny, která je také poměrně poetická, až skandinávská. Pak sejdete do... ....Glasgow a do skotských Lowlands, kde máte rázy a tak podobně. Pak poputujete podél západního pobřeží...

...a dostanete se do Walesu. V severním Walesu mluví takto nezněle... ...a dole v jižním Walesu se mluví mnohem těžkopádněji a Velšané tam někdy zní i trochu opile.

Komentáře (45)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

a jakým přizvukem mluví ten pán?

00

Odpovědět

Já bydlím u Liverpoolu a scouse je teda hrozný humus. Když jsem to slyšela poprvé, tak jsem chtěla nasednout na letadlo a vrátit se domů.:D Některý slova mají úplně jiný a bohužel se to odráží i v mý mluvě. Např.místo thank you říkám jejich "Ta" (Ca) :D

21

Odpovědět

Nejlepší video s různými přízvuky je podle mě toto: https://www.youtube.com/watch?v=v-en-iDeZEE :)

61

Odpovědět

U havin a giggle m8?

30

Odpovědět

Oi! Shut ya blabberin' or I'll slap ya you be callin' yo mum.

30

Odpovědět

Panejo, chlápek je fakt dobrej! Nejdřív jsem se jenom soustředila na text a pak mi došlo, že mění přízvuky v každé větě..klobouk dolů :)

300

Odpovědět

Nebylo to špatné, ale osobně bych uvítala, kdyby měl třeba nějaké souvětí, které by řekl pokaždé s jiným přízvukem- Přes titulky a soustředění na obsahovou stránku jsem si taky nevšimla měnících se přízvuků, což by bylo nepřehlédnutelné právě s tou jednou modulární větou...

201

Odpovědět

Je parádní slyšet ty libozvučné přízvuky ve filmech a seriálech - třeba některý z těch severních: Lock, Stock and Two Smoking Barrels (ti dva najatí zloději), skotský - např pátá a šestá série nového Doktora Who (Amy Pond), scouse - Červený Trpaslík (Dave Lister, ale musíte se vzdát dabingu Martina Sobotky), velšský - Torchwood (Gwen Cooper), naprosto nesrozumitelná hatmatilka Brada Pitta ze Snatch., a tak dále :)

90

Odpovědět

Červený Trpaslík a Pul Fiction jsou jediná dvě díla, u kterých si stojím za tím, že dabing se vyrovná originálu :D

111

Odpovědět

+ChristopherMálokdy hájím dabing, většinou je to u těch starších věcí u kterých jsem vyrůstal, ale podle mě s dabingem je skvělých víc věcí ;) Třeba mě takhle zpatra napadá Krok za Krokem. House má taky skvělej dabing. ;)

61

Odpovědět

+Christopherv češtině je skvělý taky MASH, Profesionálové a spousta jiných :)

121

Odpovědět

+ChristopherA Desperado. Jak v něm Quentin Tarantino vypráví ten vtip...to jsem si prostě musel najít tu konkrétní verzi. "Jenom do tý sklenice ne!"

00

Odpovědět

+ChristopherA u jednoho filmu podle mě českej dabing předčí originál - Team Amerika, Kim Čong-ill je perfektní :-D
Jinak asi jako většina lidí tady preferuju původní znění :-)

00

Odpovědět

Nezapomeň na perfektní severní přízvuk 9. Doctora :) "Lots of planets have a North!" :D

70

Odpovědět

+MichelleRosePravda. Devátý Doktor je můj nejoblíbenější (srovnávám 8., 9., 10. a 11.). Jeho severní přízvuk byl zkrátka fantastic!

50

Odpovědět

Teorie je v přízvucích k ničemu. A ten co to předvádí to neumí :D Ani jeden ten přízvuk nezněl tak jak opravdu zní. Až mě napadá, jestli se to vůbec snažil předvádět....

417

Odpovědět

Jů a neměli by nějaký u amerických států? Hlavně by mě zajímal rozdíl mezi californským a newyorkským přízvukem...

92

Odpovědět

Nič svetoborné. Aj na Slovensku znie slovenčina inak v Bratislave ako v Košiciach alebo na záhorí. My nerozoznáme, že hovoria iným prízvukom, ale oni nerozoznajú slovenčinu od češtiny. Rovno povedia že hovoríme sovietsky.

620

Odpovědět

jak tam nemají Votevřený Vokna, tak jsem v klidu :D

133

Odpovědět

chce to ale delší věty na ukázky než jen dokončení věty kterou začal s jiným přízbukem aby ten důraz byl trochu zřetelnější

310

Odpovědět

tohle video mi způsobilo malý lingvistický orgasmus..

521

Odpovědět

aha, ja som to nevedela definovat :)

150

Odpovědět

keď začal tým Škótskym, hneď mi napadol Craig Ferguson :D

240

Odpovědět

Skotskej přízvuk je nejlepší. ;)

312

Odpovědět

nejlepší je scouse :D

12

Odpovědět

Ale jen do doby, než jdeš na prohlídku hradu v Edinburghu a průvodkyně na tebe spustí takový přízvuk, že rozumíš každé 10 slovo :-D

191

Odpovědět

+DramanRabasandratanaPoslední dobou nemám problémy v hospodě potkat cizince a půl večera prokecat v angličtině a moje ego v tomto směru letělo dost nahoru.

Pak jsem jednou zabloudil do temných zákoutí youtube a objevil tuhle parádu (hip-hop normálně neposlouchám).
https://www.youtube.com/watch?v=Y6EyDR0ChYw
Jestli někdo pochytí víc, než pět slov, tak klobouk dolů :-D

Jinak nebylo by špatné to tu pro srandu přeložit ;-)

91

Odpovědět

+DramanRabasandratanaJak každej musí napsat že hiphop normálně neposlouchá jinak by ho zdejší osazenstvo sežralo za živa.

71

Odpovědět

+DramanRabasandratanapotkat průvodkyni na hradě v Edinburghu s přízvukem scouse tak asi umřu smíchy :D :D :D

40

Odpovědět

Nevim no.. skoro jsem nepoznal rozdil

2228

Další