Proč bychom měli více číst

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:60
Počet zobrazení:4 592

Proč bychom měli více číst? V dnešní době mají lidé velké problémy se soustředěním. Nebuďte jedním z nich. Vědecké studie prokázaly, že díky čtení budete chytřejší, lépe si poradíte s novými výzvami a budete svůj mozek udržovat v dobré kondici. 

A co vy, čtete?

Přepis titulků

Lidé se často ptají: „Proč bych měl víc číst?“ „Proč bych se obtěžoval, když se můžu podívat na shrnutí na videu?“ Pravda. Může vám to ušetřit čas a není na tom nic špatného. Nicméně čtení je pro mozek tím, čím je cvičení pro tělo, a tělo si nevytrénujete pouhým sledováním videí na YouTube. Takže přejděme k faktům. Čtení zlepšuje vaši pozornost a soustředění. Čtení, podobně jako běh nebo poslech hudby, může sloužit jako způsob meditace.

Při všem tom rozptýlení v dnešní době mají lidé velké problémy se soustředěním. Nebuďte další. V pouhých 5 minutách rozdělí průměrný člověk svůj čas mezi práci, kontrolování e-mailů, chatování s několika lidmi a používání telefonu. Takové počínání zvyšuje stres a snižuje naši produktivitu. Když čtete knihu, soustředíte se jenom na příběh. Okolní svět mizí a vy se ponoříte do každého detailu, který vstřebáváte.

Zkuste číst 15 až 20 minut před prací a překvapí vás, o kolik víc budete soustředění, když se dáte do práce. Je to také skvělá relaxační technika. Byli jste někdy tak napjatí, že jste chtěli na chvíli někam utéct? Překvapení! Opravdu to jde. Nepotřebujete letenku na druhý konec světa, skvělá knížka vás může přenést do jiné dimenze. Lidé často vidí věci černě, přitom jen potřebují pauzu, aby mohli hledat řešení s klidnou a čistou myslí.

Jste ve stresu? Tak vezměte tu zatracenou knihu. Výzkum z roku 2009 ukázal, že čtení je nejlepší způsob, jak překonat stres. Porazilo tak poslech hudby, šálek čaje či kávy, a dokonce i procházku. Měření rychlosti tepu a svalového napětí ukázalo, že účastníci se uvolnili za pouhých 6 minut, jakmile začali obracet stránky.

Když se začtete, můžete snadno zapomenout na své každodenní starosti. To za předpokladu, že nečtete z donucení ani nic složitého jako třeba právní dokumenty. Vědecké studie dokazují, že díky čtení budete chytřejší. Vaše tělo potřebuje pohyb, což znamená, že mozek také. A čtení je pro vaši mysl nejlepším cvičením. Je náročné z neurologického hlediska, vyžaduje soustředění a duševní činnost. Duševní stimulace může zpomalit postup demence a Alzheimerovy choroby.

Udržuje mozek bystrý, jak stárnete. Čtení je stejně zdravé jako ranní běh. Najděte si na něj čas. Navíc díky čtení získáváte nové informace a nikdy nevíte, kdy se to může hodit. Čím více toho znáte, tím lépe se vypořádáte s různými výzvami. Navíc, pokud se někdy ocitnete v úzkých, pamatujte, že můžete přijít o všechno ostatní, o práci, majetek, peníze, dokonce i zdraví, ale vaše znalosti vám nikdy nikdo nevezme.

Přeložila: Marky98 www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já už snad víc číst nemůžu. Snažím se dát aspoň 2-3 knihy týdně. A ve stresu jsem, protože bych toho chtěla tolik přečíst a pořád mi do toho leze práce, rodina, kámoši a vůbec okolní svět:-)

10

Odpovědět

Prinutit sa ku knihe, v dnesnej dobe internetu... je to pre mna mission impossible. Mam uz asi 3 roky rozcitanu jednu vybornu knihu, nie a nie ju docitat.

04

Odpovědět

Já jsem měla takovou čtecí krizi po nástupu na VŠ, četla jsem jenom povinnou četbu a to ještě často s odporem, něco mě nebavilo, něčemu jsem nerozuměla, a když už jsem měla volno, šla jsem si radši něco zahrát :D naštěstí se to potom zlomilo a ke čtení jsem se vrátila, ale připadá mi, že mladí lidé s tím mají čím dál větší problémy.

31

Odpovědět

a proto hraju příběhové hry jako pillars of eternity nebo spellforce.. kde je čtení až až a rozhodně je to lepší než pojebaná kniha kde se čte jen text a nehraje žádná hudba nic..

18

Odpovědět

Čtení rozvíjí představivost a hudbu si k tomu můžeš pustit :D

30

Odpovědět

+Marky98https://venturebeat.com/wp-content/uploads/2018/05/pillars-of-eternity-ii-deadfire-eothas.png?resize=1024%2C568&strip=all

v pillars of eternity je pouze obrázek a k tomu řádná dávka textu a je to poprvé kdy při čtení jsem měl mráz po zádech :D

11

Odpovědět

+heroicappleOk, o tom jsem neslyšela :D já zase písemný pasáže u her většinou přeskakuju a doufám, že to pro děj není nějak extra relevantní :D

00

Odpovědět

CH, namiesto H., typické. To majú fakt obyvatelia na východ od nás taký problém s výslovnosťou jedného písmena ? Ako fakt ma to zaujíma.

02

Odpovědět

Odpověděl sis sám.

00

Odpovědět

To poslední rčení jsem využíval strašně dlouho, jako takovou "motivaci". Sice ve formulaci "V životě můžeš přijít o cokoliv, kromě vzpomínek, ty Ti nikdo nevezme.", ale pointa zůstává stejná.. Do doby, než můj hodně dobrý přítel z dětství měl autonehodu, po níž se musel učit vše znovu - jíst, chodit, mluvit. Když jsme se potkali po autonehodě, pozdravil mě:,, Dobrý den.". Od té doby tomu už nevěřím, vážně můžeš přijít absolutně o vše. To jen taková vsuvka.. Video moc příjemné, jako absolutní nečtenář mě to až donutilo zauvažovat, jestli si vážně nepřečtu i nějakou literaturu.. Pěkný den všem.

40

Odpovědět

To mě mrzí, samozřejmě to nelze brát doslova, člověk opravdu může přijít o všechno. Co se týká toho čtení, nejsem fanoušek všeho (moc mě třeba neberou detektivky nebo thrillery, což mi přijde, že teď hodně letí), ale ono je v podstatě jedno, jestli člověk čte klasiku nebo články v časopise. Důležitý je najít si to svoje, aby čtení nebylo jen nutný zlo :)

40

Odpovědět

+Marky98Já si myslím, že právě na tom, co člověk čte, záleží. Když čteš rodokapsy nebo dívčí romány, tak se nedostavují ve videu zmíněné bonusy - zvyšování slovní zásoby, "bránění" demence a alzheimera apod., naopak mám pocit, že právě z četby takovýhle knih lidi blbou..... a mimochodem, když si vzpomenu na poslední dvě knihy, které jsem četl, a na jazykovou úroveň jejich překladu, tak upřímně nemám moc pocit, že by mě nějak obohatily....

10

Odpovědět

+knihomolJasně, myslela jsem to tak, že člověk může číst různé žánry, romány, noviny apod., ovšem to, že hodnota a kvalita toho díla často pokulhává a žádnou přidanou hodnotu pro čtenáře to nemá, je zase další věc. Já jsem teď nedávno začala číst knížku, historický román o mém oblíbeném období... no, po zhruba 30 stranách jsem to musela zavřít. Ten překlad byl něco tak hroznýho, že jsem se vůbec nesoustředila na děj, ale jen na chyby :D

10

Odpovědět

Ahoj Marky, super vide, tvuj vyber videii je perfektni. Diky za preklad.

30