Proč je vražda špatná?DarkMatter2525

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:365
Počet zobrazení:8 136

Pokud existuje Bůh, tak proč je vražda špatná? Protože to řekl Bůh, nebo protože je špatná?

Přepis titulků

Další. Tak, tohle jsou John a Jenny Smithovi. Jenny byla zastřelena Stevem Jonesem, když ji přepadl. John střelbu přežil, ale později zemřel přirozeně. Steve také nakonec zemřel přirozeně. John věřil, že jsi dělal kouzelnické triky... ...chci říct, zázraky... ...na Zemi před 2000 lety a tudíž tě přijal.

Steve také v čase své smrti věřil. Jenny ale nevěřila. No, pak je to snadné. Jenny, čau čau. Johne, Steve, dobře se spolu bavte v nebi. Myslíš, že John bude šťastný, když bude věčnost vedle chlapa, co mu zavraždil ženu?

Jasně, že bude. Hřích se nemůže v nebi stát a nenávist je hřích. Každá její část je vážná jako vražda. Pak není doopravdy v nebi sám sebou. Je jen nějaký bezduchý robot. Nucený trávit šťastně věčnost s chlapem, co mu ze života udělal peklo. Možná na to měla pomyslet jeho žena, když nevěřila, že jsem před 2000 let předvedl nejlepší kouzelnickou show na východ od New Yorku.

Na východ od New Yorku? Celá ta věc s Davidem Copperfieldem a zmizením sochy Svobody. Socha Svobody, jasně. Já jsem viděl Davida Copperfielda. Byl velkolepý. Sklapněte s Davidem Copperfieldem! Ale, pokud lidi v nebi nejsou sami sebou, pak jediný pravý posmrtný život je v pekle.

Jeffery, prostě... ...to vyřeš s tátou, jo? Já toho mám dost. Další. Bože? Bože? Bože? Ten zlý růžový jednorožec ukradl pánův nejkrásnější výtvor, duhu. Ale pak, boží válečník řekl: "Né!"

- Bože? - Hoj. Co se děje, Jeffrey? Bože, přemýšlel jsem. To nejspíš není dobrý nápad, Jeffrey. Proč je vražda špatná? Co myslíš tím, proč je vražda špatná? No, chci říct... Jasně, že je špatná.

Chápu, ale... Spíš mě zajímá, proč si lidé, kteří věří v tebe, myslí, že je špatná. Jeffrey, o čem to sakra mluvíš? Tohle věřící, říkají ateistům. Já vím... Říkají: "Pokud nevěříš v Boha, tak proč teď nevraždíš lidi?" Jo, ale... "Podle ateistů přeci vražda není špatná."

říkají. "A morálnost je subjektivní." Dobře... A pak ateista brečí a běží domů za maminkou. Protože mu to právě natřeli! Jasně... Jistě... Cokoli říkáš, Bože. Prostě...

zapomeň, že jsem se ptal. Zapomenout, že ses ptal na co? Proč je vražda špatná? Jo... Říkáš, že je vražda špatná, protože je špatná? Nebo je špatná, protože ty říkáš, že je špatná? No... Já... Ehh... Dobře, jaký je v tom rozdíl? No, pokud je vražda špatná nezávisle na Bohu, pak morálnost není závislá na Bohu.

Ale pokud je vražda špatná jen proto, že to Bůh říká, pak je morálnost arbitrární. Takže, které to je? Arbitrární, arbitrární, arbitrární... Cože? Ne, není to arbitrární. Jeffrey, je to proti mé podstatě.

Opravdu? Jo. A kdo rozhodl, jaká bude tvoje podstata? Já? Pak jsi jen odsunul problém o krok dozadu a morálnost je stále arbitrární. Teda, já ne, já ne. Pak byla tvá podstata rozhodnuta něčím jiným mimo tvoji kontrolu.

Což opět znamená, že Bůh není nutný pro morálnost. Takže se tě opět ptám, proč je vražda špatná? Dobře... Já... Co to tady... Já ne... Proč si ty myslíš, že je špatná? Jasně, že se musíš zeptat mě, protože ty jsi zavraždil hodně lidí, že? Né... Jeffrey, není to vražda, když to udělám já. Myslím, že tomu se říká dvojí metr, Bože.

Ne, já nejsem člověk, Jeffrey, takže to není vražda. Já stvořil lidi, takže mám právo si s nimi dělat, co chci. Cokoli se stane, je podle mého plánu, který je naprosto dobrý. Krom toho, proč záleží na tom, jestli vezmu někomu život, když pak bude žít věčně? Nebylo by moudré jít příkladem? Chci říct, být božský by mělo znamenat být dobrý.

Ale nebylo by potom božské utopit všechny na planetě? Zabíjel jsi lidi. Nebylo by tedy božské zabíjet lidi? Dělej co říkám, ne co dělám, Jeffrey. Není to pokrytecké? Je pokrytecké, když rodič pije pivo, ale nedovolí to samé svému dítěti? No, ne.

Přesně, protože je k tomu vyšší důvod, Jeffrey. Jsou důvody nad chápání dětí. Takže... Ptám se tě znovu, proč si myslíš, že je vražda špatná? Není. Cože?! Chci říct, dokud budeš ty, Bůh všemocný, existovat, tak není vražda doopravdy špatná.

Jak to? Můj ty, jak krátká je tvá paměť, Bože. Copak jsi neříkal: "Cokoli se stane, je podle mého plánu, který je naprosto dobrý." Jo... A... To je jasné ospravedlnění vraždy. Pokud někdo spáchá vraždu, pak ta vražda byla určitě součástí božího plánu, protože cokoli, co se stane, se děje podle tvého plánu a tvůj plán má být naprosto dobrý.

Krom toho, proč na tom záleží? Vrah pouze posílá tu osobu na věčnost s tebou. A jak jsi sám řekl. Co je pár let života oproti věčnosti. Koho to zajímá.

A vrah by taky mohl poprosit o odpouštění a nebyl by potrestán, že? Takže, pokud Bůh existuje, pak nejen, že vražda není špatná, ale je naprosto ospravedlnitelná a morálně bezvýznamná. Bezvýznamná, bezvýznamná... Na druhou stranu... Pokud není žádný Bůh, pak je vražda neospravedlnitelná a velmi významná.

Jak to? No, nevěřící nejspíš taky nevěří, že je posmrtný život. Takže si myslí, že jejich současný život je vše, co mají. Pokud by někoho zavraždili, tak by jejich jediná šance byla zničená vězením. Ale důležitější je, že věří, že když vezmou někomu život, tak tu osobu ukončí navždy. Vezmou jí všechny její vzpomínky a budoucí zážitky všechno, co by kdy měli nebo co by kdy bylo.

Nejhorší zločin. Samotná empatie to dělá neobhajitelným. Neobhajitelné, neobhajitelné... - Čau. - Čau. Takže, za co jsi tady ty? Nevěřila jsem, že Ježíš dělal kouzelnické triky. - Já taky.

- Taky. Za to tu jsou asi všichni. Jo. Jednou jsem Ježíše viděl. Opravdu? Jo. Víte, kdo je popravdě lepší kouzelník než Ježíš? Nevím... David Copperfield?

Jenny, dlužíš mi kolu. Počkat, opravdu můžeš v pekle dostat kolu? Jasně. Pardon, řekl jsem kolu? Chtěl jsem říct kyselinu sírovou. Podívejte se na světlou stránku... Alespoň vám zůstane vaše mysl. Překlad: Foxtrot www.videacesky.cz

Komentáře (59)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nejprve jsem chtěl začít něčím, co by znělo chytře, ale potom jsem si uvědomil, že každý, kdo by se odhodlal číst můj (typicky dlouhý) komentář, by měl předem vědět toto: Nejsem křesťan -věřím, že existuje entita, která nás převyšuje, ale nenarazil jsem na žádné uskupení, s nímž bych se plně shodoval - a Bibli jsem nepřečetl. Všechny informace se ke mně dostaly přes prostředníky, z nichž mnozí byli křesťany (měl jsem to štěstí, že jsem mohl probírat věci víry i náboženství s katolíky, protestanty hned několika církví i pravoslavnou).
Hned první větou po úvodu asi naštvu fanoušky videa, a to proto, že si nejen myslím, že je logicky nezávadná myšlenka, či spíše pohled na svět, který to vysvětluje, já k tomu ještě tvrdím, že autor videa není dost inteligentní, aby na to přišel. Jde o nalezení souladu mezi dvěma myšlenkami, které jsou prý obě v Bibli, a které se na první pohled zdají být nekompatibilní: 1) Vše se děje dle "božího plánu"; 2) Máme svobodnou vůli. Dát to dohromady vyžaduje hodiny přemýšlení a k tomu hafo dalšího času na vstřebání. Vysvětlovat to někomu, je nesmírně složité, a proto použiji takový snad dostatečně přesný příměr. Berte to jako autora a jeho dílo, nejlépe asi literární. Autor popisem vytváří nový vesmír, který je typicky označován jako fiktivní, autor sám však součástí toho vesmíru není. To vesmír je součástí autora - je obsažen v jeho mysli. Vesmír znamená oddělený prostor, čas a energii. Čas vesmíru je úplně jiný než čas autora a z pohledu autora vypadá jinak než zevnitř vesmíru. Když je příběh z pohledu autora dokončen, všechno v něm se vlastně odehrává naráz, každý moment - celý čas- vlastně existuje zároveň. Z pohledu postavy uvnitř příběhu, je však vždy jen jeden konkrétní moment - teď se musí rozhodnout, teď něco říká - milenec nevyznal svou lásku, vrah nezavraždil, Prsten stále není zničen, obě Sofiiny děti žijí a pláčí, Matka nechce poslat svého syna na vojnu, kde všichni umírají... a teď je otázka - mají ty postavy svobodnou vůli, nebo vše rozhoduje autor? A já si říkám, jestliže má rozhodnutí udělat postava, která je součástí vesmíru, který je součástí onoho autora-entity, a autor-entita se při onom rozhodování oprostí ode všeho mimo tu postavu, pak to rozhodnutí vlastně dělá ta postava, ne? Ale pokud je propracovaná tak, že žije a cítí uvnitř toho vesmíru, nijak jí to neubírá na skutečnosti. Takže může zároveň i žít, cítit, mít vlastní vědomí i svobodnou vůli a zároveň být součástí vesmíru a tedy i autora-entity a konat dle jejího "božího plánu", který může a nemusí být ultimátně dobrým. Doufám, že jsem myšlenku rozepsal pochopitelně, dlouhá je dost - a to jsem se v ní vyjádřil pouze k závěru debaty, kdy má andílek svými argumenty totálně utlouci Boha (a to přes to, že se sám dopouští několika logických chyb a nepodložených skoků). Kdyby si někdo přál, abych obdobným pohledem na věc zkusil rozebrat i původní otázku "Proč je vražda špatná?" napište a já si na to někdy vyhradím další hodinu (třebaže je nutno uznat, že by to zabralo méně času, kdybych si po prvním napsání asi dvou třetin komentáře nezatáhl za kabel myši tak blbě, že mi vyletěla doprava nahoru, nezmáčkla se a nevypnula prohlížeč, což se k mému pobavení skutečně stalo -mám rád ironii osudu- a já to nemusel psát celé od začátku).

05

Odpovědět

Náboženství není špatné stejně jako nejsou špatní chytří lidé. Ale dokud budu hloupí lidé náboženství bude veliké zlo pro všechny...

21

Odpovědět

Kdyby jen náboženství... (a i chytří lidé mohou být špatní, K Čapek k tomu má skvělý spis)

00

Odpovědět

To je zase strašná blbost:
1. to, že je člověk nevěřící, neznamená, že se nemůže dostat do Nebe
2. na příjmu dělá poskoka sv. Petr
3. Bůh nemůže spáchat vraždu už jenom podle definice vraždy
4. Euthyfónovo dilema nedává v tomhle kontextu smysl, morálka není něco separátního od Boha
5. zavraždění nejdou automaticky do Nebe a odpuštění taky není automatické
6. to mi ta reklama na Lidl musí u jednoho videa pětkrát vyskočit do obličeje?

1015

Odpovědět

1. No, to záleží na tom, kdo vykládá. Ale je pravda, že by to měla být jedna ze zásad civilizovaného výkladu.
3. To je pravda, ale myslím, že všichni chápou, jak je to myšleno.
4. Tak nevím, já s tímhle naprosto souhlasím, ale já ateista, myslím, že tady by většina věřících nesouhlasila. Ale jen hádám, statistiku jsem nedělal.

60

Odpovědět

ad 3
Pokud Bůh nemůže spáchat vraždu, proč Bible popisuje, jak Jahve zabil 371 186 lidi přímo a další sta tisíce ve válkách, které si přál (http://dwindlinginunbelief.blogspot.cz/2010/04/drunk-with-blood-gods-killings-in-bible.html)?
Pokud Bůh nemůže spáchat vraždu, proč se ho tedy obávat?
Pokud Bůh nemůže spáchat vraždu, proč si myslet, že to chce po nás?

40

Odpovědět

+orcinusorca20143. otázka- možná proto :D

00

Odpovědět

Nemusí.Pořiď si adbblock

11

Odpovědět

Tohle je naprosto perfektní!

146

Odpovědět

Až se člověk diví,jak je možné že někdo stále ještě může věřit v nějakýho boha,když je celá bible očividně celá buď naprosto mimo nebo jde sama proti sobě ..

2111

Odpovědět

Naprosto nádherné. Až z toho trochu mrazí... To by člověk bral peklo všemi deseti

125

Odpovědět

Docela trapné.

1439

Odpovědět

To ti poviem .. takto to vyzerá keď sa nejaký trápny ateista snaží byť múdri a z boha robí hlupáka.

1116

Odpovědět

+Vladarius*múdry

74

Odpovědět

+VladariusSouhlas. Navíc nám křesťanům je vše ostatní u zádele, ale vybrečení ateisti pořád musí náboženství (hlavně křesťanství) řešit :D :D

714

Odpovědět

+nevimjmeno2Aha, a nebude to proto, že pokaždé když to někdo v historii řešil, tak ho mučili, věznili, připadně upálili ? Za mě je víra v boha pouze pro hlupáky, nebo pro nemorální lidi, což toto video krásně vystihuje.

10

Odpovědět

Tvoje mama je trapná

10

Odpovědět

co si budem povídat, náboženství byl ve své době geniální nástroj pro ovládání mas strachem a pevně doufám, že časem vymře s rozvojem společnosti

6713

Odpovědět

všichni víme že je vražda špatná, ne kvůli tomu zavražděnému, ale kvůli jeho okolí... když člověk umře, tak mu to může byt putna ať je posmrtný život nebo ne

89

Odpovědět

Takže zabít člověka bez vazeb na okolní svět je vlastně morálně nezávadné? :)

90

Odpovědět

+TaanNeexistuje člověk bez vazeb na okolní svět. A pokud je, nejsme ho schopni nijak vnímat ani zabít a on by tak žil v něčem jako (dle sci-fi) paralelních dimenzí - což tedy nelze vyloučit ale nemá smysl to řešit.

01

Odpovědět

Další ateistická pohádka která je závislá pouze na tom, že vrah "věří v Boha" takže může vraždit a pak prostě řekne že je mu to líto a hurá, může do nebe.

Ovšem nic není vzdálenější realitě než tahle pitomost. Anyway, pro ateisty je tohle video zázrakem inteligence a bude používáno jako důkaz že Bůh neexistuje. :D

Čekám na video které se bude vysmívat ateistům a její nesmyslné teorii evoluce v kterou nevěří ani sami vědci co ji propagují.

1476

Odpovědět

Ach jo, když někdo něčemu nerozumí, je dobré mu to vysvětlit. Ale pokud jste nepochopil ani tak stupidní video jako toto, tak jste na nějaké chápání moc zaslepený, nebo jen trollíte. V každém případě by to byla ztráta času.

475

Odpovědět

Další video, který v Chromu prostě nejde pustit. IE na první pokus.

A když už jsme u toho kvalitního přehrávače, proč neni schopnej si udržet úroveň hlasitosti, ač posuvník je třeba v půlce, tak video jede na plný koule…

115

Odpovědět

Na Chromu mi to jde spustit úplně v klidu.

192

Odpovědět

Jinak video ale klasicky dobrá nálož :D Já bych se tak styděl, kdyby ze mě rodiče udělali věřící ovci... Ale holt většina lidí potřebuje berličku, potřebuje vést svym mizernym životem, protože sami to nezvládaj, tak se trapně necejtí, nu :)

86

Odpovědět

+eXeNepotřebuje. Jenomže holt jsou tak indoktrinovaní, že už jinak myslet nedokážou. Kdyby ano, tak bys mohl na ateismus "konvertovat" lidi na potkání. :D Existuje jen minimum lidí, kteří si opravdu vybrali věřit.

10

Odpovědět

Zkuste povypínat nějaké doplňky, video normálně v Chromu fungovat musí. :-)

Co se týče hlasitosti, tak ta defaultně nastavená hlasitost je "fake", spouští se s hlasitostí na maximum, musíte ji vždy manuálně upravit. Přechod na html5 přehrávač byl potřeba, bohužel je trochu zabugovaný.

20

Odpovědět

Trochu zdlhave, ale pointa stoji za to. Hacik je v tom ze religiozny ludia nie su ochotni/zvyknuti/schopni samostatne mysliet.

3515

Odpovědět

Bez tebe bychom na to asi nepřišli. :-D

210

Odpovědět

a ako dokaz svojho bludu predpokladam, ze budes tvrdit, ze taki velikani vedy a pokroku ako Isaac Newton, Kopernik ci Darwin boli ateisti ako hrom? :-D :-D :-D

38

Odpovědět

Úžasný, víc od DarkMatter! 10/10

437

Odpovědět

Bola by sranda, spraviť podobné video o isláme :D
Rád by som vedel, do koľkých hodín od uploadu by youtube cetrála vyletela do vzduchu :D

492

Odpovědět

Taková videa má autor na kanálu taky, jen jsem se zatím neodhodlal k jejich překladu, protože nechci, aby do vzduchu vyletěla VideaČesky.

8911

Odpovědět

+FoxtrotNeboj se ničeho, žádná diskriminace náboženství, rádi tu budeme mít poučná videa o každém. :-)

731

Odpovědět

https://www.youtube.com/watch?v=zEnWw_lH4tQ
Jen
pro srovnání, Bible a Korán jsou obě buď zajímavý knížky na čtení nebo dobré ospravedlnění pro největší pi**viny. Záleží na úhlu pohledu, ale ve své podstatě jsou obě stejně dobré i stejně špatné.

10

Odpovědět

Takovej butthurt tady v komentarich :D bezte se vyplakat do kostela lidi

209

Další