Toto video je vesmírDarkMatter2525

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:458
Počet zobrazení:15 082

Co je to vlastně ten vesmír ve kterém žijeme? Víme jak vznikl nebo kdo ho stvořil? Existuje spoustu teorií. Ale co kdyby byl vesmír toto video?

Přepis titulků

Děkuji, že jste začali vesmír. Stáří vesmíru 0:00 Děkuji, že jste začali vesmír. Stáří vesmíru 0:01 Děkuji, že jste začali vesmír. Stáří vesmíru 0:02 Stáří vesmíru 0:03 Stáří vesmíru 0:04 Stáří vesmíru 0:05 Haló? Jak jsem se sem dostal?

Haló! Kdo jsi? To nevím. Právě jsem se sem dostal. Já taky. Co je tohle za místo? To je... Všechno.

Opravdu? Jo, podívej se sám. Tamta strana je jeden konec všeho a tahle je druhý konec. Takže jsme právě prozkoumali celý vesmír? Jo, vypadá to tak. Počkat. Podívej na to. Co? Přímo tam.

Je to opravdu těžké vidět. Já nic nevidím. Musíš se dívat opravdu pozorně. No jo. Vidím to. Vesmír je 1 minutu a 10 sekund starý. Pamatuješ si něco před 1 minutou a 10 sekundami? Teď když to říkáš. Ne, nepamatuji.

Já taky ne. Co to znamená? Znamená to, že jsme právě začali existovat. Proč? Jak? Nevím, ale museli jsme být stvořeni z nějakého důvodu. Jak to víš? Protože bychom nemohli být stvořeni ničím. No, kdo říká, že tu někdy nebylo nic.

Já ne, já říkám, že tu byl Stvořitel. Proč jsou možnosti buď Stvořitel, nebo nic? Jaké jiné možnosti tu jsou? To nevím. Tak jak bys mohl tvrdit, že se pletu? Protože nepotřebuji znát správnou odpověď, abych poznal špatnou. No, já alespoň odpověď mám. Stvořitel.

Jestli existuje Stvořitel, tak kde je? A jak mohl stvořit cokoli dříve, než čas vůbec začal, před 2 minutami a 13 sekundami. Možná Stvořitel existuje mimo čas a prostor. Přeci jen, jak mohl stvořit vesmír bez toho, aby od něj byl oddělený. Ale pokud je vesmír všude, tak jak může být nějaké místo mimo něj? Jen Stvořitel existuje mimo něj. To zní jako hrozně moc domněnek.

Podívej, čas měl očividně začátek. Můžeme to sami vidět. Něco muselo způsobit, aby začal plynout. To něco nás také stvořilo. Nemyslím, že to z toho logicky vyplývá. Jistěže vyplývá. Vesmír není nekonečný, pokud měl začátek. Tudíž se jednou čas zastaví a my se připojíme ke Stvořiteli.

A uvidíš, že mám pravdu. Připojit se ke Stvořiteli... A to víš jak? Prostě to dává smysl. Podívej, pokud čas skončí a tohle je všechno co je, tak nemáme žádný smysl, žádný význam. Nemyslím, že... Ty snad chceš, aby celý tvůj život neměl žádný význam?

Nemyslím, že konečnost znamená bezvýznamnost. Jistě, že znamená. Znamená to, že všechno, co kdy uděláš, nebude mít žádnou hodnotu. Proč na hodnotě mého života v budoucnosti záleží více, než na jeho hodnotě v současnosti? Nemůžu prostě uvěřit, že tohle je všechno. Musí tu být vyšší záměr. Dobře, řekněme, že je.

Tak jaký je pak náš smysl? Navázat vztah se Stvořitelem. Proč by nás potom Stvořitel dával sem a ne do své přítomnosti? Chce, abychom ho vyhledali. Promiň, zdá se mi, že děláš hrozně moc nepodložených domněnek. Chci říct, nemůžeš nic z toho dokázat, že? Vím, že je to pravda. Protože...

Stvořitel mi to vyjevil. Ale já tě znám celou tvoji existenci a nikdy jsem neviděl tohohle údajného Stvořitele k tobě mluvit. Vyjevil to skrze mě. Cítím to ve svém srdci. Takhle to víš? Myslím, že bys možná mohl říct, že tomu věříš, ale ne, že to víš jistě. Prostě se podívej kolem sebe.

Podívej na mě, podívej na sebe. Vesmír měl začátek. Byl uveden do pohybu, což znamená prvního hybatele. Tak to vím. Existuje Stvořitel. Počkat. Myslel jsem, že jsi řekl, že to víš, protože to cítíš v srdci. Jo, to taky.

Proč myslíš, že náš Stvořitel začal čas? Očividně tu musela být první příčina. Všechno co začne existovat má příčinu. Vesmír začal existovat, takže má vesmír příčinu. Tou první příčinou byl jeden jediný Stvořitel, který je bezmezný, nadčasový, bez příčiny, vševědoucí, všemocný, dokonale dobrý a stvořil nás, protože s námi chce navázat vztah. No...

No tak... Můžeš snad přijít s alternativním vysvětlením? Myslím, že ano. Co když... Vyslechni mě. Co když je toho mnohem víc, než co jsme tady pozorovali? A my jsme pouze arogantní a domýšlíme si, že tohle je všechno co je. Co když tohle není všechno.

Co když jsou tam venku další lidé. Za tímhle konečným vesmírem. A žijí v jakémsi multi-vesmíru, který už existoval. A byl to jeden z těchto lidí, kdo pro nás začal čas. Být stvořen nutně neznamená, že jsme byli stvořeni pro Stvořitele, ani to neznamená, že náš Stvořitel byl první hybatel. Třeba začal existovat skrze přirozený proces. Možná nás stvořil programem, který napsali další Stvořitelé.

Použitím stroje na síti. Vyžadující různé druhy služeb a infrastruktury. Což znamená, že samotná naše existence může záviset na tom, co udělalo nespočet Stvořitelů. Možná jsme byli stvořeni pro další lidi, aby začali naši časovou osu. A pak nás pozorovali skrze celou naši existenci pro své potěšení nebo poučení nebo něco. Možná můžou dokonce zastavit čas nebo ho posunout dopředu nebo dozadu podle svého rozmaru.

Třeba jsme tuhle konverzaci už vedli a teď je znovu přehrávána. Třeba jsou naše volby pouze iluze. A všechno co děláme bylo předurčeno, aby se stalo určitým způsobem. Co když je tohle jediný způsob, jakým můžeme existovat. Možná jsou dokonce tisíce přesných kopií tohoto stejného vesmíru s námi uvnitř vše se odehrávající přesně stejně. A my si toho nejsme vědomi, když procházíme tou samou konverzací pořád a pořád dokola, zatímco nás různí lidé sledují ze svých vlastních časových os.

A to bude celá podstata naší existence. Promiň. Ale to je prostě směšné. Jo, asi jo. Ty něco povídej o domněnkách. Jo. Co bude dál?

Všichni lidé co nás sledují budou hodnotit Stvořitelův vesmír? Dávat mu palce nahoru nebo co? To je jedno. Zapomeň, že jsem to řekl. Já osobně bych si rád myslel, že můj život bude pokračovat, až ten časovač přestane běžet. Jo, já taky. Myslím, že bude. Koneckonců, naše životy by neměly smysl, pokud by všechno prostě skončilo, až se ten časovač zastaví.

A Stvořitel nás očividně stvořil s nějakým smysluplným účelem, ohledně toho nemám pochyby. Jaké myslíš, že to bude, až ten časovač zastaví? Půjdeme na jiné místo. Kde už nebudou žádné těžké otázky. A my budeme žít ve věčném štěstí. Příl bych si, abych tomu mohl věřit, ale nemyslím, že můžu.

Čemu ty věříš? Myslím, že až se ty hodiny zastaví, tak my taky. To je docela depresivní. To asi jo, ale nemyslím, že se pravda zajímá o mé pocity. A popravdě si nepamatuji, jaká neexistence byla, než se ten časovač spustil, víš. Možná to tak prostě je, až to všechno skončí. Jedna věc je ale jistá.

Jaká? Měli bychom co nejlépe využít náš čas, dokud ho ještě máme. To není tak jisté. Obzvlášť, pokud potom budeme pokračovat věčně. No, alespoň se oba shodneme na tom, že to jednou skončí. Jo. Kolik myslíš, že nám zbývá času? To nevím.

Popravdě... Mohl by skončit každou...

Komentáře (79)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Delší komentáře to snad už ani nepovolí postnout ne?:D

60

Odpovědět

Ten koncept se mi opravdu líbí, ale navzdory své klidné argumentaci dokazuje pravý opak toho, než má zřejmě zobrazovat - čili že totiž smýšlení o inteligentním tvůrci je správná cesta. Křesťan ve videu používal skutečně špatné argumenty, nicméně o Bohu se běžně uvažuje jako o stvořiteli i logiky samé. Pak dospějeme k tomu, že opravdu rozdíl mezi Bohem a Velkým třeskem je morálnost. Každopádně každý národ v historii měl své náboženství a většina náboženství má mnoho znaků společných ­ ať už se jedná o povahu Stvořitele, konceptu modlitby nebo posmrtného života. Stephen Hawking říká, že otázka "Co bylo ­před­ Velkým třeskem?" je špatně koncipovaná ­ a s tím já souhlasím. Otázky, kterých nám však vesmír je dlužen se dle mého názoru týkají spíše konceptu samého. Neschopnost definovat matematiku hlouběji než na Hilbertův systém ukazuje, že není jen otázkou času, kdy se nám otevřou nové obzory a obejdeme se i bez teleologie. Vždyť základem ateistické vlny v Evropě se stal determinismus, který nám předkládal nový Newtonův pohled na věc a základním axiomem se stalo pravidlo, že každý děj musí mít svou příčinu. V případě logických zákonů tedy musíme logiku překročit alespoň jednou.
Nefascinuje vás fakt, že vidíme svět jednima očima? Možná je to iluze, že máme svobodnou vůli a jednáme, ale naše smysly jsou reálné. Naše smysly nejsou nijak fyzikálně popsatelné. Zdá se, jakoby vesmír chtěl aby jsme jimy vnímali jeho vjemy.

10

Odpovědět

Eh? Promiňte, ale ve vašem textu některé věty ani nenavazují na sebe. Kdybych je náhodně zpřeházel, nic by to nezměnilo. Mohl bych rozporovat snad každou z nich.
"Ten koncept se mi opravdu líbí, ale navzdory své klidné argumentaci dokazuje pravý opak toho, než má zřejmě zobrazovat – čili že totiž smýšlení o inteligentním tvůrci je správná cesta."
Obávám se, že video má prokazovat pravý opak.
"Křesťan ve videu používal skutečně špatné argumenty, nicméně o Bohu se běžně uvažuje jako o stvořiteli i logiky samé."
Tohle mi připadá jako výmluva, proč něco nedává smysl.
"Pak dospějeme k tomu, že opravdu rozdíl mezi Bohem a Velkým třeskem je morálnost."
Morálka nesouvisí s Bohem, nebo jen velmi volně.
"Každopádně každý národ v historii měl své náboženství a většina náboženství má mnoho znaků společných ­ ať už se jedná o povahu Stvořitele, konceptu modlitby nebo posmrtného života."
To si troufám rozporovat, tyto pojmy sice lze přiřadit k jevům ve většině náboženství, ale není to obrazem souvislosti, ale spíš pojmové chudoby. Když šaman zařídí obchodní dohodu s nějakým bůžkem, a v případě neúspěchu ji jde vyreklamovat, tak je to něco jiného, než pokorná modlitba křesťanů. Povaha stvořitele je často zcela neřešena, některá náboženství mu ani nedala jméno, a o jeho vlastnostech neříká nic. V jiných zase svět vzniká interakcí několika bohů, vzešlých z chaosu (Řekové), nebo třeba podivného nezemského místa (Vikingové).
"Neschopnost definovat matematiku hlouběji než na Hilbertův systém ukazuje, že není jen otázkou času, kdy se nám otevřou nové obzory a obejdeme se i bez teleologie."
WTF?
" Vždyť základem ateistické vlny v Evropě se stal determinismus, který nám předkládal nový Newtonův pohled na věc a základním axiomem se stalo pravidlo, že každý děj musí mít svou příčinu."
To je ale souvislost historicko-psychologická, ne faktická. Vzniklo to ve stejném prostředí, ale je to na sobě fakticky nezávislé. A ten váš axiom je dávno vyvrácený.
"V případě logických zákonů tedy musíme logiku překročit alespoň jednou."
WTF?
" Naše smysly nejsou nijak fyzikálně popsatelné."
Ale jo, jsou.

10

Odpovědět

+komunardOmlouvám se za možná nepřehledný komentář, potenciálnímu čtenáři jsem nechtěl ukracovat čas. Abych tedy své myšlenky ujasnil, struktura mého příspěvku byla následující:
V první řadě jsem sdílel obdiv k formě videa jako čtvercovém vesmíru. Video se ale evidentně snaží oponovat náboženskému vysvětlení vesmíru, což je pravý opak toho, co by sdělovala forma: Tedy že je totiž vysvětlení vzniku tohoto konkrétního vesmíru (videa) jako díla tvůrce (Darkmatter 2625) funkční, jen nebylo racionální tak, jak ho podával křesťan ve videu. Ten tvrdil, že Bůh je jediné možné vysvětlení příčiny vzniku, protože vesmír jistě nevznikl z ničeho. K tomu se ještě později v příspěvku vrátím. Od černochovi úvahy o příčině vesmíru jsem se posunul k dle mého názoru lepšímu důvodu nutnosti existence stvořitele - k existenci zákonů vesmíru (tedy nejen logických).

cius: o Bohu se běžně uvažuje jako o stvořiteli i logiky samé.
kommunard: Tohle mi připadá jako výmluva, proč něco nedává smysl.

Tento argument se jako výmluva proč něco v náboženství nefunguje možná skutečně užívá, nicméně já jsem tento předpoklad využil jinak: Jednak abych fascinoval čtenáře s věcmi, se kterými si Velký třesk nedokáže poradit, pak abych smazal běžný ateistický protiargument, že Velký třesk je to samé jako Bůh, poněvadž i Bůh musel mít nějakou příčinu.
Nicméně tím jsem možná vyřešil, jak Bůh mohl vytvořit logické (či jiné) zákony, nicméně neudal jsem žádný důvod, proč by naopak Velký třesk něco takového nemohl udělat.
Poukázal jsem na celkem zřejmý fakt, že:

cius: rozdíl mezi Bohem a Velkým třeskem je morálnost.”
kommunard: Morálka nesouvisí s Bohem, nebo jen velmi volně.

Pozor, nemyslel jsem zde morálku, tedy soubor pravidel, kterými by se měl řídit člověk k dovedení společnosti do co nejlepší situace (i když uznávám, že jsem se nevyjádřil úplně dobře). Měl jsem zde na mysli osobu Boha (v křesťanské mluvě lásku ve světě), tedy (převedeno do toho, co to znamená pro vesmír) nějaký účel za existencí vesmíru.
Pokud se ale běžným teleskopem zadíváme mezi hvězdy, příliš účelu zde nenalezneme, jakkoli krásné se nám nebeské útvary mohou jevit. Proto jsem zabrousil do vskutku velmi kontroverzního tématu, a totiž vzniku náboženství.

kommunard:
To si troufám rozporovat, tyto pojmy sice lze přiřadit k jevům ve většině náboženství, ale není to obrazem souvislosti, ale spíš pojmové chudoby.

To je dobrý poznatek. To, co mají světová náboženství společného by opravdu možná šlo vysvětlit sociologicky jako významné společenské pouto, ale to nic nemění na tom, jak komplexní systémy se nezávisle na sobě vyvinuly do docela podobné formy. Něco podobného, co tvrdíte můžeme vidět třeba se zpěvem, jazykem či budováním. Ale to jsou tak jednoduché koncepty, že podobné můžeme vidět i u zvířat.

Když šaman zařídí obchodní dohodu s nějakým bůžkem, a v případě neúspěchu ji jde vyreklamovat, tak je to něco jiného, než pokorná modlitba křesťanů. Povaha stvořitele je často zcela neřešena, některá náboženství mu ani nedala jméno, a o jeho vlastnostech neříká nic. V jiných zase svět vzniká interakcí několika bohů, vzešlých z chaosu (Řekové), nebo třeba podivného nezemského místa (Vikingové).

Nesnažím se tedy říci, že náboženství jsou nápadně podobná ideologicky. Podobnost, na kterou poukazuji je čistě ten koncept který jsem popsal. Koncept, který možná pomohl tomu motivu lásky rozšířit se později v období kolonií.
Nyní jsem se myšlenkově vrátil zpět (viz pozn. v závorce), abych odpověděl čtenáři, který by zpochybňoval, že tento koncept skutečně potřebujeme k vysvětlení řádu ve vesmíru.

kommunard: A ten váš axiom je dávno vyvrácený.

Lidé, kteří nepřipouští platnost tohoto axiomu to většinou dělají právě proto, aby vysvětlili existenci vesmíru. Pokud byste argumentoval kvantovými imaginárními částicemi, nejedná se o děj bez příčiny, třebaže je do určitě míry (! ne všechno je řízeno kvantovou náhodností, něco je předvídatelné) náhodný, zákony zachování i akce a reakce platí.
To ovšem není pravda pro model vesmíru z ničeho. Zde právě musí Hawking "přejít logické zákony" tedy uvést hypotézu která je s nimi v rozporu, aby tento model popsal.
Ovšem, jak píši, i v případě Boha je musíme jednou "překročit" když stanovíme Boha mimo logiku.
Z toho důvodu jsem napsal poslední odstavec: Ano, přijímám, model Boha stvořitele není fyzikálně lepší. Ale to, že vůbec celý náš život je pohledem do tohoto světa, že život jsou vjemy, které k nám z vesmíru čerpáme naznačuje, že tu nejsme jen jako pasivní shluk molekul.

cius: ” Naše smysly nejsou nijak fyzikálně popsatelné.”
kommunard: Ale jo, jsou.

Vy jste mě zřejmě pochopil, že nedokážeme kupříkladu popsat cestu nervového signálu od oka k emočnímu centru. Samozřejmě, můžeme. Ale nedokážeme nijak sdílet (natož pak tedy fyzikálně popsat) jestli já říkám "zvuk" tomu čemu vy říkáte "obraz".
To, co má tedy svět s Bohem dle mého názoru navíc je 1. vysvětlení existence vjemů 2. vzniku logických (či jiných zákonů).

10

Odpovědět

+komunardTak tohle bude na dlouhé lokty. V prvé řadě bych chtěl říci, že v této reakci možná zazní kritika vašeho kryptického stylu psaní. Znesnadňuje dorozumění, a to je smyslem každé komunikace. Psát nesrozumitelně (i když to opíšete jako neusnadňování čtenáři) není žádná ctnost, naopak to shazuje samotné psaní. Proč psát něco, čemu nikdo nerozumí. Možná nebudou působit příjemně, ale rozhodně nemají za cíl vás shodit, tím méně působit jako argument ad hominem. Rovnou můžu začít tím, že můj nick není kommunard, ale komunard.

Teď tedy k samotné reakci:
První odstavec (V první řadě...) Teď už ta výhrada dává smysl. Možná by s ní polemizovali autoři videa, ale já ne.

Další odstavec (Tento argument...) První formální výhrada: Pokud autor textu napíše, že jeho cílem bylo čtenáře fascinovat, vyzní to až neuvěřitelně arogantně a nebubřele.
A rozhodně není nic fascinujícího na tom, že fyzikální teorie nedává odpovědi na filozofické otázky.
Ale přejděme k hlavní myšlence. Pokud vás dobře chápu, vycházíte z toho, že matematické, logické, fyzikální zákony platí tak nějak samy pro sebe, ale neplatí pro Boha. Proto musely být tyto zákony něčím vytvořeny (platí pro ně princip kauzality), a to něco mohl být jen Bůh (pro kterého tento zákon neplatí). No, dává to smysl, ale je to čirá spekulace, která nedokazuje vůbec nic. Proč by nemohly tyto zákony prostě platit? Proč nelze z jejich vlastních zákonitostí vyjmout je? Nejsou něco, co má počátek, po kterém má smysl se ptát. Navíc: Pokud neplatil princip kauzality, nepotřebujete příčinu pro vznik principu kauzality, protože v době jeho vzniku neplatil princip kauzality.

Odstavec (Pozor, nemyslel jsem...) Nemůžete si prohazovat významy pojmů. Nebo můžete, ale pak nepůjdou vaše texty rozlišit od naprostých blábolů, což předpokládám nechcete. Pokud myslíte účel, pište účel, ne morálnost.
Jinak v zásadě souhlasím, účel implikuje tvůrce.

Dále (To je dobrý...) Tady nějak nechápu kam tím míříte. Náboženství se skutečně v podobných podmínkách vyvinula do podobné formy, ale to je skutečně vysvětlitelné sociologicky a psychologicky. Určité základní koncepty náboženství najdeme i u zvířat (pověrčivé chování, společensky podmíněné tradice). Ne vážně, asi bude nejlepší, když vysvětlíte, co jste tímhle myslel.

(Lidé, kteří...) Obávám se, že máte o těch teoriích zkreslené představy. Nemusím argumentovat imaginárními kvantovými částicemi, mohu argumentovat reálnými kvantovými částicemi, chovají se stejně.
Jedná se o jev bez příčiny. Pokud tedy za příčinu nepovažujete samotné zákony. To je ale dost velké zobecnění. Pak by Protože to tak prostě občas dělají. bylo naprosto vyhovující odpovědí na otázku Proč.
Ve skutečnosti se i nekvantové jevy dají popsat kvantově. Klasická fyzika je vlastně zjednodušení fyziky kvantové.
Žádná fyzikální hypotéza nepřekračuje fyzikální zákony, jinak by se jí fyzikové vůbec nezabývali.
Ne, my jsme velmi aktivní shluk molekul, ale to rovněž nic nedokazuje. Asi vám opět nerozumím.

(Vy jste mě...) Vnímá i počítač, je li vybaven vhodnými zařízeními. Má něco, co nelze vysvětlit konstrukcí jeho hardwaru? Pokud ne, proč by se to mělo vyskytovat u principiálně odlišného, ale pořád čistě fyzikálního, mozku? Pokud ano, jak je možné, že jsme to dokázali zkonstruovat jen na základě našich poznatků o fyzice?

(To, co má...) Ty otázky samy jsou podle mne pochybné, a myslím, že je zbytečné vypisovat znovu, proč. Proto nepokládám možnost jejich zodpovězení za výhodu.

00

Odpovědět

+komunardRád bych zdůraznil, že jsem racionalista, a proto pokud byste mi prokázal elegantnější teorii, přijal bych ji. Prozatím však i ze své vlastní osobní zkušenosti mohu vyčíst boží působení. Nehledejte v mých textech prosím skryté působení na city či co. Proto se prosím pokuste cílit na to, co jsem zřejmě myslel, jsem skutečně rád za každou věcnou debatu.
Komunard: A rozhodně není nic fascinujícího na tom, že fyzikální teorie nedává odpovědi na filozofické otázky.
Cius: Jistě je to subjektivní, nicméně ve světě kde jsme všichni učeni zkušeností i slovy, že všechno má své racionální vysvětlení či svou hloubku v obecnějším principu je dle mého názoru ohromující, že existuje něco mimo tento vesmír, zákony logiky. Nejedná se o žádné filozofické otázky o podstatě esenciálního jsoucna, myslím zde zcela konkrétně matematické axiomy a postuláty fyziky. Je to otázka s podmětem a přísudkem.
Komunard: Ale přejděme...No, dává to smysl, ale je to čirá spekulace, která nedokazuje vůbec nic.
Cius: Bůh je vytvořil (ať už to znamená cokoli :)), to je pro mou úvahu celkem důležité. To pak právě činí ten rozdíl s Velkým třeskem.
Komunard: Proč by nemohly tyto zákony prostě platit? Proč je nelze z jejich vlastních zákonitostí vyjmout?
Cius: Chm, protože jejich znění je že všechno musí mít svou příčinu aby to dávalo smysl. Je to opravdu axiom, ale platí stejně jako jiné logické předpoklady. Vy byste je vyjímal z jejich vlastní platnosti jen protože právě jejich vznik je pravděpodobně jediné co nedokážete vysvětlit. To není vědecký přístup („gravitační zákon platí pro všechno, kromě toho, pro co neplatí“).
Ten „axiom“ lze možná vysvětlit takto: Něco bez příčiny nemá důvod existovat (či být ve formě v jaké je, jak jste správně poznamenal o kvantových jevech). Jak známo, ze sporu plyne cokoli, takže bychom logické zákony měli brát jako celek a nevybírat si ty, které se nám hodí do modelu (tedy abychom teorii mohli následně upřednostit jako „elegantnější“ před jinou).
Komunard: Nejsou něco, co má počátek, po kterém má smysl se ptát. Navíc: Pokud neplatil princip kauzality, nepotřebujete příčinu pro vznik principu kauzality, protože v době jeho vzniku neplatil princip kauzality.
Cius: Tohle mi připomíná Akvinského argument, že dokonalá bytost musí existovat, protože je dokonalá (tedy i ve své existenci).
Komunard: Dále (To je dobrý…) Tady nějak nechápu kam tím míříte. Náboženství se skutečně v podobných podmínkách vyvinula do podobné formy, ale to je skutečně vysvětlitelné sociologicky a psychologicky. Určité základní koncepty náboženství najdeme i u zvířat (pověrčivé chování, společensky podmíněné tradice). Ne vážně, asi bude nejlepší, když vysvětlíte, co jste tímhle myslel.
Cius: Pochopil jste to dobře, jen myslím, že pověrčivé chování u zvířat nesledujeme (můžete prosím linknout?) a společensky podmíněné tradice jsou ještě dost daleko od posmrtné odměny, boha Stvořitele, zápalných obětí či modlení jen tak, „do éteru“.
Možný protiargument by byl, pokud byste mi navrhl znak (starší než náboženství), který mělo více kultur společný (tak byste potvrdil myšlenkový proud mezi kulturami). Samotného mě takto napadl čínský Fénix a strunné nástroje. Historikové, se kterými jsem se o tom bavil mi ale potvrdili jednak, že tyto dva příklady rozhodně nejsou případem mezikulturní myšlenkové výměny a druhak, že je skutečně mnohem pravděpodobnější, že se náboženství vyvinula nezávisle. Přesto myslím, že chodím po tenkém ledě.
Komunard: Vnímá i počítač, je li vybaven vhodnými zařízeními. Má něco, co nelze vysvětlit konstrukcí jeho hardwaru? Pokud ne, proč by se to mělo vyskytovat u principiálně odlišného, ale pořád čistě fyzikálního, mozku? Pokud ano, jak je možné, že jsme to dokázali zkonstruovat jen na základě našich poznatků o fyzice?
Cius: To je právě to, podle mě, fascinující. To, že nevidíme naprosto žádný rozdíl mezi počítačem a mozkem. Pokud vám to stále přijde všední, pomyslete na paradox postupně vyměňovaného mozku, co snad popisoval i Vsauce (www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/co-je-vedomi). Opravdu, kdybych vám to dokázal slovy popsat, pokusil bych se o to. Jenže to je právě to, co mě uchvacuje, že to nelze (možná někdy? :)).
Nevím, jestli počítač vnímá. Ale určitě uznáte, že pohled dvěma očima, který všichni sdílíme je mimo hranice našich fyzikálních popisů.

00

Odpovědět

+komunardOhledně té kvantové náhodnosti bych nedělal rychlé závěry. Máte pravdu, že není potřeba ji aplikovat na vznik částic, aby byl děj náhodný. Nicméně některé cesty tu stále jsou a fyzikové sami nejsou dodnes sjednoceni v jednotné interpretaci (http://physics.stackexchange.com/a/320/85676).

00

Odpovědět

+komunardTrochu to učešu, protože se v tom začínám ztrácet. Pokud bych při tom některý váš postoj zkomolil (přiznám se, že to je reálná hrozba).
Ad filozofická část
Myslím, že se shodneme na tom, že princip kauzality nemůže platit naprosto všeobecně (ostatní zákony prozatím pomiňme). Já osobně se domnívám, že neplatí všeobecně ani v rámci fyziky našeho vesmíru. Ale to je, jak přiznávám, jen jedna z možných interpretací. Ale o to nejde.
Vy tento problém řešíte tím, že postulujete něco, pro co to neplatí, a to nazýváte Bůh.
Já tvrdím, že princip kauzality neplatí sám pro sebe. Předložil jsem něco, co by to mělo dokazovat, a vy jste to přirovnal k Akvinskému. Bývaly doby, kdy to bylo bráno jako potvrzení správnosti, i doby, kdy to úvahu shazovalo. Ale ve skutečnosti to není protiargument. Míč je teď na vašem hřišti.
Existuje ještě jeden důvod, proč vyjmout z principu kauzality vyjmout i ostatní logické a matematické i fyzikální zákony. Aby platil, je třeba jeden jev (bytí) předřadit druhému. K tomu je třeba času, a fyzikální zákony existují pravděpodobně i mimo čas (přiznávám, ani toto není 100% fakt).
Ad původ náboženství
Pověrčivé chování:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Operantn%C3%AD_podmi%C5%88ov%C3%A1n%C3%AD#Pov.C4.9Br.C4.8Div.C3.A9_chov.C3.A1n.C3.AD
Co se týče toho, že "společensky podmíněné tradice jsou ještě dost daleko od posmrtné odměny, boha Stvořitele, zápalných obětí či modlení jen tak, „do éteru“." Toto nejsou znaky úplně všech náboženství, posmrtný život většinou nezávisí na předsmrtném (všichni končí ve stejném onom světě, nebo jsou tříděni podle morálně neutrálních jevů), pro mnoho kultur není čas lineární nebo svět existuje "odjakživa", zápalná oběť je jenom ritus, modlit se lze ke konkrétním hmotným jevům.
Opravdu mám pocit, že si nerozumíme. Co má mezikulturní výměna společného s tím, o čem se bavíme. Nemyslím, že to, co popisujete, by něco vyvracelo.
Ad počítače a mozek
Mozek je jistě fascinující. Ale to neznamená, že musí být fyzikálně nepopsatelný. Možná (opravdu jen možná) budeme jednou schopni sledováním impulzů v něm číst myšlenky. Nebo ty impulzy měnit a tak ovlivňovat cizí mysl. Možná i se podívat na svět cizíma očima (doslova, ne metaforicky, to umíme už dnes, tedy někteří z nás). Nepokládám vědomí za nic nadfyzikálního.

00

Odpovědět

+komunardAkvinského jsem nezmiňoval jako ad verecundiam, vaše teorie, že "pokud neplatil princip kauzality, nepotřebujete příčinu pro vznik principu kauzality, protože v době jeho vzniku neplatil princip kauzality" užívá stejné chyby jako myšlenka, že dokonalá bytost musí existovat, protože je dokonalá. Taková teorie postrádá premisu a závěr.

komunard: Existuje ještě...a fyzikální zákony existují pravděpodobně i mimo čas.
cius: Cože? Proč by měly? Krom toho, že rychlost světla či pí není závislá na tom, že z a plyne a. Nejsou ani nic intuitivního jako princip kauzality - dokázali bychom popsat i svět s jinými konstantami. Třeba zmiňovaný Hawkingův model počítá s pravým opakem, čili, že zákony vznikly v okamžiku Velkého třesku.

Co má mezikulturní výměna společného s tím, o čem se bavíme?
Navrhoval jsem proti sobě možné protiargumenty, jedním z nich by mohlo být nalezení společného znaku, staršího než náboženství, sdíleného více kulturami.
Kultury, které uvádíte jako výjimky jsem ještě nezaznamenal, to byste musel rozvést, zatím však musím říct, že rozdíly, které jste popsal mi přijdou jako spíš otázka interpretace. Nicméně pro svou hypotézu ani nepotřebuji aby ty znaky fungovaly 100% pro 100% národů. Někteří historikové si lámou zuby jen na faktu, že májové a sumeři sdíleli hranaté pyramidy.

S pověrčivým chováním už je to zajímavější. Ano, takto se formuje jeden z prvků, který by pak teoreticky mohl hrát roli v holubím náboženství a je to jeden z prvků co se uvádí jako společný pud. Jenže tyto lidské "přirozené pudy" prostě jenom ztěží vysvětlí tak konkrétní věci.

"Možná (opravdu jen možná) budeme jednou schopni sledováním impulzů v něm číst myšlenky"
To je přesně to, co jsem nemyslel. Samozřejmě, totálně všechny reakce v mozku jsou fyzikálně popsatelné. Nemluvil jsem proto o reakcích v mozku, jakkoli definovatelných. Můžeme sdílet myšlenku, pokyn k pohybu rukou i vjem vůně fialek.
To, co nedokážeme nijak sdílet (natož pak tedy fyzikálně popsat) je jestli já říkám “zvuk” tomu čemu vy říkáte “obraz”. Čili i když jsem zachytil fyzikálně identický signál a vyvolalo to ve mě fyzikálně identický proces, nemůžete nijak změřit, zda-li můj vjem vůně fialek vypadal tak, jako ten váš, anebo mé vědomí zpracovává můj čich jako váš sluch, pak by faktor třeba "intenzity vůně" převedl jako hlasitost zvuku a "esenci" jako barvu tónu.
A informace, které se k nám (tedy k našemu *vědomí*) ze smyslů dostávají pocházejí z jediného zdroje, z jediného člověka. Dokonce to vypadá, jako bychom ho dokázali volně ovládat.

00

Odpovědět

+komunardNesouhlasím.
Já tvrdím, že:
"Pokud platí princip kauzality, jak je formulován, a má být logicky konzistentní, není univerzální, musí existovat něco, pro co neplatí, a to minimálně pro sebe sama."
Skutečně nevidím, kde v tom mám chybu, podobnou té Akvinského.

Ony existují i jiné přístupy. Některé říkají, že pokud platí takové a makové zákony, tak dochází ke vzniku vesmírů. Viz Vilenkin nebo Tegmark. S tím, že mohou platit i jiné zákony s jinými konstantami, se to nevylučuje.

Tady si opravdu nerozumíme. Prosím o jednu věc. Napište to tvrzení, které by nalezení takového příkladu vyvrátilo. Nevím, jak přesně zní, ani po zpětném čtení naší diskuse se mi ho nedaří najít.

Jaké konkrétní věci?

Myslím, že vám začínám rozumět. To opravdu nedokážeme. A je extrémně zajímavé nad tím přemýšlet. Ale nějak mi z toho nevyplývá nic o vesmíru nebo Bohu.

00

Odpovědět

+komunardPokud je něco, pro co princip kauzality neplatí, pak princip kauzality (ve znění "všechno musí mít svou příčinu") také neplatí. Neříkám, že to principiálně nedává smysl (viz níže), jen to prostě není tak elegantní teorie. Jakmile je něco, pro co neplatí logické zákony, vlastně to doslova nedává smysl.
Jistě, i ve víře je zde Bůh mimo logiku. Ale on sám vlastně do vesmíru nezasahuje (viz níže o Váchovi a zázracích), na rozdíl od logiky, která "prostě je" a přitom určuje chod vesmíru (podle vašeho modelu). Svět je poté určen čistě náhodou, jeho (počáteční) podoba je nevysvětlitelná.

Omlouvám se, že jsem se úplně nedokázal vyjádřit ohledně Akvinského chyby, nyní jsem našel docela výstižné vyjádření: Vy říkáte, že tento princip nepotřebujete "před tím" než logické zákony vznikly. Nicméně k tomu, aby skutečně mohly vzniknout byste je potřeboval vlastně "ve chvíli" kdy vznikly.

Tvrzení: To je jedno, zapomeňte na to. Píši, že jsem psal argumenty PROTI SOBĚ. Navrhl jsem vám tedy dát mi příklad typu Fénix (něco velmi konkrétního, staršího než náboženství, sdíleného mnoha kulturami (zrovna Fénix takový není)) či něco, co mají i zvířata (velmi dobře jste uvedl pověrčivost).

Jaké věci? Společné prvky napříč všemi náboženstvími, o nichž jsem mluvil.

btw uvědomil jsem si že účel neimplikuje tvůrce (viz teleologie). V případě vesmíru by analogickou teorií mohl být model multivesmírů (že vznikly všechny možné vesmíry s jinak nastavenými fyzikálními zákony (třeba proto, že neměly naopak důvod nebýt? :) a tříděním z hlediska stability se zachoval ten náš). Vlastně se mi to docela líbí, jen je to opět ten "vesmír a jeho řád co prostě je".

Co se mi líbí ještě víc je model Marka Váchy (ale i jiných :). Náboženství bere jako "interpretaci" vesmíru, ve kterém lze vysvětlit všechno. Ano, Vácha je zde natolik odvážný, že uvádí, že jednou bude vysvětlen takříkajíc dokonale i vznik života, vesmíru a nesdílitelné osobní vjemy (viz výše), ač zde zatím nemáme nejmenší stopu.

Zázraky se v jeho modelu dají klasicky vysvětlit. Pokud třeba lidé argumentují proti Rákosovému moři, že moře se v oněch místech snadno "rozestoupí", bral by to jako protimluv, protože vesmír byl "naplánovaný" tak, aby se moře uzavřelo ve chvíli, kdy dovnitř vstoupí faraon (ne, že bych stál na jedné či druhé straně této diskuze).

To nepopírám ani já. Jen svět, ve kterém jsme do role pozorovatele vsazeni, vprostřed nekonečného (jistěže ne :) vesmíru, systému, kde funguje koncept hmoty a energie, času a prostoru a matematika vidím zřejmě jinak než vy. (Zde jsem znovu popsal, co mají smysly společného s vesmírem :)

00

Odpovědět

+komunardJá princip kauzality za logický zákon nepovažuji. Proto mi nevadí, že něco je prostě proto, že může být. Ale asi nemám co víc k tomu říci.

Řešit problém "okamžiku" u věcí, existujících mimo čas, mi nepřipadá úplně smysluplné.

Já chápu, že argumentujete proti sobě a oceňuji vaši poctivost. Jen nevím, co si chcete vyvrátit. Ale dobrá, nechme to být.

Hypotézu multiverza znám (koneckonců jsem už jmenoval Tegmarka a Vilenkina). Řeší mnoho problémů, ale ne ty, které jsme tu řešili.

Váchova hypotéza? Je testovatelná! Dává předpověď. jednou bude vysvětlen takříkajíc dokonale i vznik života, vesmíru a nesdílitelné osobní vjemy (viz výše), ač zde zatím nemáme nejmenší stopu. Až se tak stane, dám mu za pravdu. Do té doby zůstanu s dovolením skeptický.

Vidím to na dohodu o nedohodě, protože už se tak trochu točíme dokola. Ale pěkná diskuse, děkuji.

00

Odpovědět

+komunardAno, to (okamžik věcí) jsem se také snažil naznačit když jsem zpochybňoval, že kauzalitu nepotřebujeme "před" kauzalitou. Pak tedy přijímáte model "prostě tady je".
Váchovu teorii bych asi neoznačil za hypotézu, protože pro vesmír samotný nic neznamená. Pokusil jsem se vylíčit nesdílitelnost vjemů opět trochu jinak. Jsem rád, že jste ten koncept pochopil, pokud jste zůstal při starém, pak jsme nejspíše u fundamentálních základů diskuse: Jestli je princip kauzality logickým zákonem.
Děkuji za trpělivost.

00

Odpovědět

Překvapilo mě, jakou jsem rozpoutala diskuzi a omlouvám se, že jsem neodpovídala, ale je to asi tím, že jsem dlouhodobě v Německu a od té doby, co jsem napsala komentář, se mi na videačesky nezobrazoval žádný nový obsah. Divné, ale anonymní režim to vyřešil.

Přes všechny negativní reakce si za svým názorem stojím, přesně tak, jak jsem ho napsala. To znamená, že mi například nevadí, že mnoho vědců je věřících. Vadí mi ale, že se lidstvo věnuje vědě, přičemž by se mělo věnovat jiným věcem. Možná Vám budu připadat jako největší konspirační teoretik, ale uvědomte si, co se díky vědě ve světě stalo hrozného. A nezáleží na tom, že lidi, co posunuli hranici vědeckého poznání, byli věřící... Řekněte, co udělal pro svět, či spíše pro normálního člověka, k jeho dobru, takový Albert Einstein? Nechci na něj útočit, ale koukněte se na to z mého pohledu - on vymyslel atomovku, byl to vědec, přitom věřil v Boha. Jak to mohl udělat? Cožpak si nebyl vědom toho, co je to za zbraň? Jistěže byl. No tak teda... si nebyl vědom toho, jak jeho vynález vlády použijí.... Jak by ale mohl být tak naivní? Dyť pro ně pracoval... Tak proč teda tu studii k atomovkám vydal? Aby posunul hranici vědy...? - Tolik k tomu, že mnoho vědců je věřících... Ano, je to pěkné, když vidím, že věda a náboženství se nemusí vylučovat, ale věda nám dobro nepřinesla. Jen se zamyslete - udělala věda život člověka šťastnějším? A nebo: ho vůbec nezměnila? Přinesla věda spíš dobré věci, nebo špatné? Čím dnes kypí svět - dobrem, nebo zlem? A opravdu se zamyslete, čím to může být, jak jsme se sem dostali? Rozvojem vědy, oddálením se od Boha.
A nemyslím tím jen Einsteina, má to velmi velký rozsah - farmacie (antidepresiva, každý třetí je teď užívá, rtuť v očkování, korupce- pro prachy dám pacientovi cokoli), chemtrails (americký senát je potvrdil), drogy (i to je věda), CERN (kde prohlásili vědci, že opravdu se může stát cokoli. Až zapnou ten velký experiment, může to vesmír vychýlit z rovnováhy, ale oni to prostě "zkusí, risknou" aby se lidstvo posunulo dál... za jakou cenu?), brainwashing z médií, ropa, konzumní společnosti, zbrojní průmysl (kolik vydělala druhá světová a přitom nic se jí nedosáhlo?, americké zásobování teroristů zbraněmi), neudržitelné rozpitvávání a rozčlánkovávání práva (je to taky věda)... Všecko to věda nějakým způsobem podpořila, byla na začátku. Třeba moderní transport - v dobách Ježíše byli osli, koně. Myslíte, že lidi tehdy taky netoužili po rychlejších způsobech cestování? Jistěže ano. Ale kam to došlo, a jestlipak to vytvořilo mezi lidmi nějaké blízkosti? Internet... Je to pro člověka dobré nebo ne? Vždyť by se bez něj člověk hladce obešel, pokud by se ovšem všechno, co člověk potřebuje a co ho zajímá, na ten internet nepřesunulo. Musíte mít na paměti, že věda nemá nikdy dost, vždycky se po zodpovězení jedné otázky objeví sto dalších, to tu vědu stále žene do krajnějších oblastí, na které mentalita lidstva není dostatečně vyspělá, aby se nakonec nerozhodla je nezneužít. Člověk není dobrým pánem, když má moc. Je pyšný, až do nebes. Nemělo by to tak být. Myslíte si třeba, že vědci lidstvo se všemi svými pokroky seznamují? Ale to víte že ne, normální člověk nemá páru, co už všechno vědci vymysleli, a odkrývají nám jen velmi málo. O tom, že je na Marsu voda, se muselo vědět už dávno, nebo si snad myslíte, že jeden den tu vodu najdou a druhý den o tom řeknou světu? A co s tím experimentem v CERNu? Oznámili ho na konci září ale po výsledcích se slehla zem. Média jako by to nezajímalo. Proč? Přišli na něco velkýho a pro lidstvo něco naprosto neuchopitelného... a proto brainwashing. A dál - co se učí děti ve školách? Co nejvíce informací o velmi málo důležitých věcech a moudrost tímhle nezískají. - Aby se jimi dalo dobře manipulovat. Jak můžou tak obrovské společnosti pod ještě obrovštějšími nejsvětovějšími společnostmi nám cpát takové kraviny, jako je Nicki Minaj (na první stránce na youtube), jako jsou aplikace na mobilech zjišťující o Vás všechno, jako jsou reklamy na další weby zabývající se nejvtipnějšími událostmi ve světě (tipnu 9gag, či reklamu na to, abyste se podívali na to, jak Japonec zpívá píseň přičemž mu Japonka honí, všechno krásně přístupné), když přitom jsou pod vládami, které by přece správně chtěli mít lidi mysli bystré a né zotročené těmihle blbostmi. Řekněte, jak jinak se to může tak rozmáhat, když ne tak, že se to podporuje? Vždyť tu jde o selský rozum. A co věda? "Jedeme dál, tohle ještě nevíme, ale všechno nám bude za chvíli známo. Není třeba se starat o vlastní čisté svědomí, naprosto zapomeň světe na to, že jsi lidmi, a můžeš se starat o druhé, můžeš milovat a taky bys měl, neboť na tom stojí celá Bible. Zapomeň lidstvo na své lidství, protože teď jsme tu My a My tě máme ve své moci. Strhneme vás do propasti, ale vy se přitom budete dobře bavit, máte všecko, nic vám nechybí. " Láska a pravda, to je to, čemu by se mělo lidstvo věnovat, ne vědě. Sorry, jsem v konečném důsledku stále proti ní. Se svým "selským rozumem". Myslíte, že melu páté přes deváté, ale věda je do toho všeho velmi dobře zakomponována, je to součást dnešních systémů. Politika je například další, stejně jako za druhé světové Amerika pro peníze nahrávala chvilku Němcům, chvilku Rusům (a jestlipak se to dětem ve škole sděluje?), nic se ani dnes nezměnilo, velmi dobře se spolupracuje na vysokých úrovních. Další citát z Bible: 1.Korintským 1:18-25. Mimochodem, pokusím se Vám každému odpovědět co nejdřív, vím, že tohle dlouhou zprávou jsem zodpověděla velmi málo, či spíše asi nic, jen jsem přiblížila svůj názor. Ale pro teď dobrou noc, a ještě jednou promiňte, že jsem neodpovídala, na mé straně to vypadalo tak, že na mě nikdo nereagoval.

15

Odpovědět

Pro tisíc bohů, co to blábolíte?
A čemu by se podle vás mělo lidstvo věnovat? Duchovnímu rozjímání? Mělo tisíc příležitostí, a má je i teď. Využívá jich? Ne. Vraťte lidi do lůna přírody a budou se mlátit klacky a kameny.
Einstein nevěřil v Boha, ale to je vedlejší. Víte proč se podílel na výrobě Bomby? Protože věděl, že někdo ji postaví. A byl ochotný udělat hodně, aby to jako první nebyli Němci. (Banda ezoteriků, pavědců a mystiků, kteří ale neváhali využít čehokoli k dosažení cíle. Jako ostatně každý.) A jen tak mimochodem, nebýt Bomby, byla by ve dvacátém století minimálně ještě jedna světová válka.
No, spousta lidí by tu nebýt vědy vůbec nebylo. Některé z nich mám hodně rád. Můj život je díky ní rozhodně šťastnější.
Antidepresiva se zneužívají, ale skutečně jste taková s odpuštěním stvůra, abyste je vzala těm, kteří je potřebují, protože mají opravdovou depresi, a nejsou s to ani vstát z postele? Jestli ano, pak už nikdy nepoužívejte pojem dobro, nejste toho hodna.
Rtuť v lécích? Víte co si dávali ve starověku a středověku lidi do léků a občas i do jídla? Podobné prudké jedy, v od oka měřených dávkách. Věda je i to, že víme, že dávat do něčeho větší množství rtuti není dobrý nápad.
Chemtrails? Konspirační blábol. Bohové ví, co Americký senát potvrdil, a jak to bylo překrouceno. Link? (Na to potvrzení, ne na osud.cz)
Drogy? Ne že bych znevažoval tragičnost obětí heroinu nebo kokainu, ale krucinal fagot, co jsou nejužívanější drogy dneška? Alkohol, tabák, marihuana. Stejně jako před několika tisíci lety.
CERN? Proboha, o tom víte evidentně kulové. Energie, se kterými pracuje CERN jsou legrační, ano legrační, ve srovnání třeba s gama záblesky. Představte si, kolik energie je třeba uvolněno při srážkách černých děr. A vesmír to nějak nerozhodilo. CERN je z vesmírného hlediska nic, a my jako planeta vlastně taky.
Brainwashing má s vědou společného co? Nikdo není proti němu tak odolný jako ten, kdo je schopen vědecky (kriticky a racionálně) myslet.
Jak víte, že je na ropě něco špatného? Nejsou to náhodou vědecké poznatky?
To o zbrojním průmyslu a válkách: To není věda, to je politika. Ta tu byla už od prvních náčelníků.
Neudržitelné rozčlánkovávání zákonů? O tom vám doufám řekl nějaký znalec právní vědy.
Jestli dnešní doprava přiblížila lidi k sobě? Samozřejmě že ano. Nedosáhli jsme (zatím?) světového míru, ale krucinal předtím byly války mezi sousedními městy. Mezi vesnicemi v lesích. A o pár kilometrů vedle se o tom nevědělo. Teď víme, co se děje kdekoli na světě. A můžeme se snažit, aby to bylo něco pěkného. Nebo nemusíme, ale to už je naše věc, ne věc techniky.
Zneužívání pokroku je staré jako lidstvo samo. Zase se vracím k těm klackům a kamenům.
Voda na Marsu. Víte co vám povím? Já o ní věděl. Už roky. Opravdu. Že tam nepochybně kdysi byla. Že je jí všude spousta. Že občas dochází k různým výtryskům. Byly to nejprve nápady, pak dohady, pak hypotézy, a pak se to potvrdilo. Ve chvíli, kdy to bylo tak pravděpodobné, že by bylo překvapující, kdyby tam tu vodu nenašli. Vlastně jsem se dost divil, že je kolem toho takové halo. A to co já, to mohl vědět každý. Každý kdo si v knihovně půjčuje popularizační knihy. Zajde na popularizační přednášku. Ale vy jste to neučinila, a proto jste to nevěděla. Ale to není problém vědy, ale váš. Jen a čistě váš. Kapenzito?
Experiment v CERNu? Mám pro vás informaci, CERN, nebo přesněji jeho LHC, ale klidně budu používat vaši terminologii, je experimentální zařízení. Dělá se v něm spousta experimentů, a nedělá se v něm nic jiného než experimenty. Bez dalšího je ta charakteristika k ničemu.
A ještě jednu věc vám prozradím. Když se udělá experiment, a má nějaký výsledek, tak to není okamžitě zveřejněno. Nejprve se musí výsledek ověřit. Tj. Udělat ještě jeden (minimálně) ten samý experiment, pak ho udělat trochu jinak, to taky zopakovat. To trvá dlouho. Někdy i roky.
A ještě jedna věc. Někdy se experiment nepovede, a nemá žádný použitelný výsledek. Pak není co publikovat.
A taky se do médií nedostane úplně všechno. Ony některé ty výsledky nejsou převratné, mají význam pro ty, kteří se tím zabývají, a mohou svůj obor rozvíjet, aby byl jednou ten "slavný objev".
To co se učí děti ve školách, to je někdy pravý opak vědy. Učí se věřit autoritám, institucím, pravý opak vědeckého myšlení. Má to blíž k náboženství, ano, to je správné slovo. Učí se náboženství naší konzumní doby. A věřte tomu, že málokoho to štve tak moc, jako vědce.
Jen tak mimochodem, víte kde je nejvíc konzervativců, těch, kteří chtějí chránit dnešní zkaženost? Dobrá, ve vedení firem a ve vládách, ale kdo je "tradiční ochránce tradic"? Ano, jsou to církve, a s tím bohužel ani Gjamccho a Bergoglio nic neudělají.
Pokud někdo tvrdí, že bude za chvíli všechno známo, není vědec, ale idiot.
Kdybyste věděla, kolik je na univerzitách a akademiích etických komisí... Ale to vy nevíte, protože jste se o to nezajímala, a raději věřila nesmyslům.
PRAVDA? Tu právě věda hledá. A je v tom nejlepší ze všech dosavadních metod. Láska patří jiným institucím, nebo by měla, ale o tom se teď nemluví.
Selský rozum je právě to, co žene lidi na nenávistné pochody. Jednou viděné je pro ně obecně platné. Právě nedostatek vědeckého myšlení nás vzdaluje od našeho lidství.
A co se týče WWII, tak ano, kdo hledá, ten najde informace o tom, že každá země se snažila tváří v tvář peklu Třetí říše hájit v prvé řadě své zájmy. Dokonce i na těch školách se to učí, pravda ne na prvním stupni, ale tam by to stejně nepochopili, jsou moc malí.
Shrnuto: Skutečně mícháte páté přes deváté, a většina vašich postojů stojí na špatné informovanosti, způsobené nezájmem si ty informace zjišťovat. Ano jsem možná hrubý, a mrzí mě to, ale vaše argumentačně nekorektní úvahy mě trochu nadzvedly.

60

Odpovědět

+komunardDobrý večer.
Kdepak, řekněte mi, jakou pravdu hledá věda. Věda nehledá pravdu, ale poznatky. Není to to samé. Pravda je v Bohu. Spravedlnost je v Bohu. Lidstvo ji těžko může odhalit, je to totiž Boží pravda a právo. Ale přesto by se po ní mělo pídit, neboť nám to Bůh nakázal. V Novém zákoně nám k tomu přikázal ještě lásku. A dále víru a naději. Ale největší je z toho láska. Věda lásku nehledá, ta řekne, že je to projev chemických reakcí. Já teda radši věřím tomu, že to je něco víc. Nebo si snad myslíte, že to, co máte v hlavě, to co vás tvoří, vaše vědomí jsou jen atomy? Tohle mi nějak nedává smysl. No ono to má možná něco do činění s tou Božskou částicí, co ta věda tak zoufale hledá. Nevím, jestli bude dobré, až se na to přijde. Možná že už se na to přišlo, kdo ví.
Přiznám se, že s některými věcmi jsem v minulém příspěvku neměla začínat, nevidím do nich hlouběji, například ten CERN a černé díry, ale neurážejte mě laskavě tím, že napadnete moji terminologii. Co záleží na tom, jestli řeknu LHC nebo CERN, když je to CERN, co LHC obsluhuje. LHC neběží jen tak sám od sebe.
Ze začátku jsem dokonce i uvažovala, jestli mám vůbec odpovídat na komentář začínající slovy Pro tisíc Bohů. A příčilo se mi to i dál, když jste říkal samé Proboha. Vždyť Vy v Boha nevěříte, to na sebe nejste naštvaný, když se ho dovoláváte?
Já dokážu přiznat, že v něčem nejsou mé poznatky zrovna nejhlubší. Tak byste to mohl taky uvážit o sobě, neboť Dalajláma a papež mě naprosto nezajímá, a abych to upřesnila, papežem pohrdám. Naprosto se rozchází s popisem v Bibli. Je přesný opak toho, co Bůh po lidech chce. Katolicismus má nejblíže pohanství, se svým kultem Panny Marie, prohlašování lidí za svaté, se svou výzdobou kostelů... Neměl byste automaticky prohlašovat, že všichni věřící uctívají papeže, ČLOVĚKA, kterému jde o byznys a sloučení všech náboženství dohromady, protože tak to má podle něj být. Logicky - co dostanete sloučením všech náboženství? No nevím, ale Jediného Boha rozhodně ne. Ne toho, který je v Bibli. Řekla bych, že z toho ale vydolujete hodně peněz.
Stala se z toho taková osobní diskuze, ale budiž. Když jste mě napadl.
Je mi jasné, že se musí výsledek experimentů ověřovat. Nemůžete hned člověka zhodnotit na první pohled. Studovala jsem na UK Ekologickou a evoluční biologii a nejednou jsem se zúčastnila podobných přednášek, i cizojazyčných.
Smyslem mého příspěvku, který Vás asi minul, bylo, že věda není to hlavní, co člověk má dělat. Vy to ale nechcete a tudíž ani nemůžete přijmout, protože v Boha odmítáte věřit. Proto jsem hodně uvažovala, jestli Vám vůbec odpovím, protože je jasné, že to pro Vás nebude mít žádný smysl.
Nicméně mě potěšilo, že jsem Vám ty mandle nadzvedla, ono nikdy neuškodí si vyměnit s někým názory :).
Drogy - nejde o to, jaké jsou nejpoužívanější drogy, ale o to, že jich je víc a víc. Další a další druhy, každý si může vybrat.
"Předtím byly války mezi sousedními městy." No ano. A teď? Teď jsou v podstatě mezi kontinenty, jako to je v 1984. Hlavní mocnosti jsou dnes USA, Evropa a Rusko. Tohle jsou města? Jestli bude v budoucnu válka, rozhodně nebude mezi městy. No ona možná bude nakonec velmi utajená a v podstatě neexistující, ale stejně bude dobře vydělávat. A ty vlády budou spolupracovat.
Jo a to s tou bombou - vy říkáte, že díky ní nebyla třetí světová a že díky tomu tu dál máte lidi, co máte rád. A co by řekl nějaký Japonec z Hirošimy? "Kéž by se nikdy věda nedostala tak daleko", to by Vám řekl.
Antidepresiva? Já si myslím, že takový boom v jejich užívání bude mít na svědomí ta chemie, co do nás proudí ze všech stran. Ať je to z potravin, z chlorované, hormony nasycené vody, z kosmetiky, z léků samotných... Některé léky jsou jen placebo, to se ví, a z čeho je ta bílá hmota? A ty léky vůbec ani nemusí být proti depresím. A opravdu si myslíte, že bych ty ÚČINNÉ léky odmítla dát lidem, kteří je potřebují? Proč bych to dělala? Vždyť já jen říkám, že věda je až moc daleko.
Mimochodem, z lidového lékařství máme mnoho a mnoho poznatků, třeba o léčivých bylinách. Ze kterých se stále ty léčivé látky dostávají, až na to, že jsou přimíchány do něčeho bílého, co stojí 100 korun. Z toho už je byznys, není to o lásce. Pusťte si, nebo přečtěte, něco od Johna Virapena.
Ohledně práva - žádného právního znalce osobně neznám, ale stačí mi si sem tam pustit televizi a čas od času slyším, jaký mají všude problém stíhat příval dalších a dalších paragrafů. Jak se to často mění, upřesňuje. Taky ten pocit dostávám po zhlédnutí videí Johna Olivera. Vy ne? Pokud ano, tak nejdřív rozvažte, co napsat. Protože byste se na mě neměl hned rozhněvat kvůli mé víře a "nedostatku lásky".
A to poslední: ono ani nezáleží na tom, jakým zprávám ve světě uvěříte. Tím mám na mysli konspirace. Upřímně, co si myslíte, že je konspirace? To, že Usáma je za dvojčaty, nebo americká vláda? A pokud se tohle opravdu mohlo stát, CIA atd, pak už je možné všechno. A věřit přestanete čemukoliv, co slyšíte v médiích. A nemám tím na mysli jen tento případ, který je tak notoricky známý, ale i to, jak ovlivňovala USA světovou vládu a přitom se tvářila jak andílek. Kupříkladu v Jižní Americe - Bolívie, Chile. Humus, co se tam dělo. A tím se dostávám k ropě - ropa sama o sobě není špatná. Ale jako záminka k válkám je velmi příhodná. No samozřejmě dále je špatná v tom, že odpadky z ropy zaplavují třetí svět, ale to asi slyšet nechcete.
S WW1 a s dětmi ve školách jsme se ale shodli. S vodou na Marsu taky. Mě to taky vůbec nepřekvapilo, tak na Vás opět apeluji, abyste hned nepořizoval takové závěry.
Jej, pardon, ještě jsem nereagovala na další Vaše argumenty. Návrat lidí k přírodě není, řekla bych, v tuto dobu možný, ovšem vrátit se do lůna přírody neznamená vrátit se k Bohu. K Bohu se lze vrátit v jakékoli době. I v téhle naší "vyspělé". Ovšem s nadcházejícími věky to bude těžší a těžší, o co také mnoho lidí na světě usiluje (papež třeba). Ani věda tomu neprospívá.
Chápete už můj názor? Dá se to shrnout - naše názory jsou naprosto odlišné, a nikdo z nás, ani Vy, ani já, s tím nic neudělá.
Písnička pro Vás (či spíš pro mě) : https://www.youtube.com/watch?v=WpYeekQkAdc

11

Odpovědět

+komunardTeď zas já přemýšlím, jestli na vás reagovat.
Upřímně, a teď budu asi hodně útočný a osobní, mě už unavují diskuse s lidmi, kteří se tváří, že něco neví, a když jim to člověk řekne, tak odpoví, že už to dávno věděli.
Dále k tomu dovolávání se Boha: To je jazykový obrat. Právě proto mám jednou proboha, podruhé pro tisíc bohů. Aby bylo zjevné, že se nedovolávám nějakého skutečného předmětu své víry.
Co se týče pravdy, tak tu věda skutečně hledá. Ona se totiž snaží o to, aby ty poznatky byly pravdivé. Proto svá tvrzení zpochybňuje. Vy nějak víte, že pravda je v Bohu. A v Bibli. No, jak myslíte...
Přiznám se, že v mém příspěvku je pár věcí, co mohou člověka urazit. Ale větu "CERN, nebo přesněji jeho LHC, ale klidně budu používat vaši terminologii," k ní opravdu neřadím. Tahle je naopak dosti vstřícná, přijal jsem vaši nepřesnost, a pouze na ni jednou upozornil.
Jo, a věda nehledá žádnou božskou částici, to je jen klišé z novinových titulků.
Pohrdáte papežem? Proč? Protože si dovolil věřit v něco jiného, než vy? A zrovna jemu a dalajlámovi věřím, že to nedělají pro prachy (jako že možná miliony jiných ano).
Japonec z Hirošimy by to možná řekl, ale jeho krajané z Tokia, Kjóta, Kokury, a já nevím odkud, kteří byli ušetřeni pozemní invaze USA a SSSR, proti které japonská vláda hodlala bojovat "do poslední kapky krve" s masovým nasazením civilistů, by s ním nesouhlasili. A ani všichni v té Hirošimě by nebyli na jeho straně, protože oni by byli mrtví tak jako tak (i v Hirošimě by se bojovalo) a jejich přátelé a rodiny ve zbytku země na tom byli takhle daleko lépe. Protože ty lidi nezabila věda, ty zabila válka.
Když už jsme u té války, ty miliony malých válek mezi kmeny, městy atd. mají v součtu víc obětí (při stejné celkové populaci), než ty války mezi kontinenty.
Co se týče chemie ve všem možném, tak tam jsem ochoten do velké míry souhlasit, ale to, že si dáváme do jídla glutamát (příklad), není dáno tím, že víme, co je glutamát. Jeho znalost nás nenutí ho používat.
Bylinky jsou super, o tom nic. Ale když člověk potřebuje silnější dávku (a to občas potřebuje), tak proč by měl jíst kilogramy kořínků, které obsahují krom toho, co má léčit, i spoustu naprosto přírodních, mírně toxických sajrajtů, když si může dát pilulku jenom s tou látkou, kterou potřebuje, v přesné dávce? A co se týká placeba, tak to má za cíl právě snížit množství užívaných látek.
Jo, a těch sto korun stojí právě to, že od té účinné látky odseparujete ten sajrajt okolo (v principu, chování některých farmakfirem je strašné).
Argumentovat médii je absurdní. Zvláště od někoho, kdo vytahuje konspirační teorie. Ale k věci, některé zákony jsou moc podrobně rozepisovány, některé jsou příliš povrchní a obecné. Parlamenty se snaží s tím něco dělat. Někdy z lidské nedokonalosti, někdy opravdu ze zlé vůle se jim něco nepovede. No, někdy, celkem často. Ale to nemá nic společného s žádnou vědou, ani právní. To je prostě to, že politické instituce nejsou dokonalé.
Konspirační teorie? Od toho mám rozum a kritické myšlení, abych poznal, co je věrohodné, a co není. Víte, ony se ty velké konspirace, které jsou skutečné (třeba zbraně hromadného ničení v Iráku), většinou provalí. Protože udržet taková tajemství při takovém počtu lidí je skoro nemožné.
Proto taky už tenkrát lidé věděli, že junty v Jižní Americe mají podporu USA, a že jsou to krvavé hrůzy. Ropa a nerostné suroviny vůbec, jsou častá příčina válek. Ale kvůli surovinám se bijí i primitivní kmeny (pravda, jiným) takže nic nového pod sluncem.
Co se týče návratu k Bohu, kterého myslíte?
"Zničíš je jako klaté, Chetejce, Emorejce, Kenaance, Perizejce, Chivejce a Jebúsejce, jak ti přikázal Hospodin, tvůj Bůh"
Tohoto? Věřím, že ne. A přesto právě k tomu vlastně vyzýváte, protože tohle je Bůh Bible. Přesněji řečeno, i tohle je Bůh Bible. Neměla byste se pokládat za nadřazenou nad těmi, kteří si z těch, co jich v Bibli je, vybrali jiného. Nebo těmi co věří v něco zcela jiného. Nebo těmi co nevěří v nic, protože k tomu nemají důvod.
Protože je to právě víra, co často stojí proti lásce. Víra rozděluje, neb každý věří v něco jiného. Ale logika, rozum, věda, to vede všechny jedním směrem. To je to, co lidi spojí.

20

Odpovědět

+komunardVidím, že se neshodneme, ale měl jste otázku ohledně Boha, kterého myslím.
Nevybral jste sice nejvýstižnější verš, ale myslím přesně tohoto, žádného jiného.
Nevím, jak jste myslel to " Neměla byste se pokládat za nadřazenou nad těmi, kteří si z těch, co jich v Bibli je, vybrali jiného. " Mám to chápat tak, že v Bibli se píše i o jiném Bohu, než o Hospodinu?

00

Odpovědět

+komunardMyslím to tak, že starý JHVH je popsán rozporně, a když si jednu z jeho složek vyberete, chybí vám jedna jeho složka, takže už to není ten samý. Ale pořád je to Bůh Bible (odtamtud ho máte). Ale jak vás tak čtu, vám ta rozpornost asi nevadí. Nu, což..

00

Odpovědět

+komunardČetl jste Bibli? A tím myslím: ne jen výňatky. Celá Bible je o Bohu, Bůh je v celé Bibli. Ve všech jejích 72 knihách napsaných v průběhu staletí. Nelze tedy mluvit o složkách. Na každé její stránce se vždy mluví o tom samém Bohu. Stejně jako Vy a já jsme bytost vnitřně komplikovaná a všechny naše "složky" nás tvoří, jsme nakonec jejich celkem, a nemůžeme se na ně rozdělit. Nejde to prostě.
Nelze si přečíst jednu "složku Boha" a na základě toho se o něm rozhodnout, domyslet si, čím je. Protože všechny složky ho určují.
Není možné si při čtení Bible říkat, takový se mi Bůh líbí, joo joo...., ale o pár řádků dál si přečíst něco, co se mi na něm nelíbí, a usoudit, že takový nemůže být, protože to nevyhovuje mé představě. Nelze to na něm zavrhnout. A ještě k tomu říct, že je to rozporné. Vždyť každá složka, která tvoří Vás, jste vy sám. Každá složka, kterou v Bibli najdete, tvoří Boha - je to ten samý. Ať už je to rozporné, nebo ne. Vždyť Vy určitě jste také rozporuplná osobnost. Každý udělá v životě něco, co od něho okolí neočekává. A jako rozporuplného ho může označit jen jiný člověk. Vy byste o sobě neřekl, že jste rozporuplná osobnost.

Ano, sem tam zaraženě přijdu v Bibli na něco, co bych od Boha nečekala. A modlím se, aby mi to nevadilo (a abych to pochopila), protože vím, že by to byl jinak hřích proti Bohu. Jak bych si něco takového mohla dovolit, aby mi Svatý vadil? To je v jeho očích hrozný hřích.
Hospodin je v Bibli "popsán" - popisují ho lidé, se kterými mluvil.
Ale doporučila bych Vám si přečíst, jak Bůh popisuje sám sebe, to je teprv masakr. Tím byste mohl pochopit ten naprosto odlišný pohled, jaký mají Bůh a jaký mají lidé. A také pak pochopíte, proč jsou o Bohu tak pomýlené rozporuplné představy mezi lidmi, jak ateisty, tak věřícími. Je to pro to, že se žádný kazatel neodhodlá Boha popsat tak, jak se sám Bůh popsal. Je to až moc strašné. A tak si lidé myslí, že je Bůh rozporuplný, protože se nikdy nedozví o tom, že je strašný. Nedozví se o pravdě na druhé straně mince.
Jak bych to shrnula - mě ta rozporuplnost opravdu nevadí, snažím se tak Boha přijmout, protože vím, že vždy je to ten samý Bůh. Jeho pohled na věc se samozřejmě mění, souběžně s tím, jak se k němu lidé chovají. A tak se v minulosti také různě choval - v Bibli se tomu říká PODIVUHODNĚ. Ale je to pořád ten jeden Bůh. Vím, že je to zvláštní, ale jinak to nelze vysvětlit.
Je to jako když jste o mně usoudil, že jsem nechodila na popularizační přednášky. Z čeho jste tak usoudil? Z jedné věty. A došel jste k špatnému závěru.
Nelze říct o Bohu, takový a takový se mi líbí. Takového bych ho chtěla. Člověk si o něm nemůže vytvořit vlastní pravdu. Je to hřích.

00

Odpovědět

+komunardČetl jsem bibli.
Kniha bible, přesněji knihy bible jsou psány v průběhu staletí. Jsou psány různými lidmi v různých dobách. Jednou byla psána, aby vytvářela filosofická dogmata, aby navrhla možný vznik světa a nakonec i podpořila morálku bojovníků. Konečně jak jinak chápat svatou válku a vyhnání desítky kmenů z území, které jim vymezil bůh. Když se o to někdo pokusil za posledních sto let, ať už v jakékoliv a jakkoliv pokroucené formě, byl vypískán, jeho přívrženci zastřeleni v bitvách a on exemplárně popraven, nebo se o to snažíme a v to doufáme.
Rozdíl mezi vědou a vírou je už jen z definice těch slov:
-Věda je odvozena od slova vědět. Jejím principem je upřesňování a získávání informací. Snaží se přirozeně eliminovat chyby a to jednoduše tím, že sama samu sebe napadá. Nicméně rolí vědy není určovat, jak budou její poznatky užity.
-Víra je odvozena od slova věřit. Jejím principem je určit smysl života a na tomto smyslu postavit morální kodex chování. Na rozdíl od vědy si nemůže zpravidla dovolit samu sebe napadnout, protože na jejich zákonitostech stojí chování lidí.
Celé toto vymezení se dá zjednodušit velmi populární dvojicí otázek. Věda říká zpravidla jak, víra odpovídá na otázku proč.
Jak se zrodil život? To je otázka vědy. Víra s ní dělá pěkné nechutnosti.
Proč se zrodil? Věda sebekriticky pokrčí rameny, víra poskytne elegantní a mnohdy (jako v tomto videu) zábavné řešení.
To bylo jen jedno dogma za posledních pár tisíc let. Chtěl jsem jím poukázat, že ani jedna část není odstranitelná. Věda se snaží dopídit pravdy, protože člověk chce znát pravdu, ať je sebenepříjemnější. Víra se tuto hořkost snaží zpříjemnit a romantizovat, popřípadě odpovědět na otázky, které ještě věda nezodpoví.
Teď nesmíme udělat chybu. Člověk se neobejde bez vědy. díky ní jsme schopni pochopit, co děláme špatně a zabránit, aby to tak dělali naši potomci. Ale ani bez víry to nejde. Člověk má prostě tendenci v něco věřit. Je to prosté. Stačí se zahledět do hvězd a zamyslí se, zda to celé je jen otázka přírodního výběru. Pak se můžeme zahledět na svit a světlo hvězd, na ty přesně vykalkulované částice a nepozorovatelné částice a položit si otázku, například: proč se světlo pohybuje přesně takhle rychle a ani o metr jinak? V tu chvíli by totiž věda začala vyšilovat, protože je to skoro nezodpovitelná otázka. To je role víry.

A musím si dovolit do vás obou píchnout.
Víra vytváří vlastní pravdu. To je její podstatou. Že je to hřích, je jen morální pojistka velmi inteligentní křesťanské (resp. katolické) víry, aby si lidé nedělali vlastní víru.
Víra nestojí lásce v cestě, ale naopak (myslím, že katolický bůh - podle bible - řekl cosi jako, "milujte se navzájem, jako jsem já miloval Vás", což je přebíráno i jako "milujte se a množte se". Lásce stojí v cestě lidé a zase jen lidé. Neschopnost jedněch spokojit se s vlastností druhých.
Víra ani věda jsou obětními beránky. Svalovat na ně dnešní situaci je zbytečné a bez efektu. Rozhodně není řešením se jedné z nich zbavovat. Jsou jen, jako ostatně vždy, něčím, co mnoho lidí zneužívá. Díky nim mají zbraň, ať už fyzickou, či (ne)morální.

To by pro dnešek stačilo.

20

Odpovědět

Ve videu se nahrávalo spíše vědě, ale možná je to jen má domněnka, protože jsem vědě tajně tak trochu (spíš více) fandil.
Já si nemůžu pomoct, ale prostě mi přijde, že věřící (také jsem kdysi byl) si to prostě jen hezky malujou a jsou tak trochu naivní, že v tak velkém vesmíru máme nějaký smysl. Nemůžeme všechno přijmout jako fakt, například proč existuje gravitace. Proč? Fajn, relativita, zakřivení časoprostoru blá blá blá, ale proč...? No, odpovědí je, podle toho co jsem zatím četl, patrně teorie strun, kterou ovšem nikdo není schopen rozřešit. Ale to jsem odbočil. Jednoduše nejsme dost chytří, ale to přece není důvod rezignovat na vědu a pochybování a prostě říct, že všechno stvořil Bůh a tečka.
Na druhou stranu zlaté křesťanství. Jedna známá věří na karmu a převtělování (v tom se nevyznám) a tvrdí mi, že v tomto životě si "čistím karmu" a nevím co ještě... Na dotaz, proč tedy trpěly děti v koncentračních táborec, mi odpověděla, že si za to můžou samy a v minulém životě něco udělaly špatně...
Z tohohle bych blil, velebnosti.

33

Odpovědět

Vira i veda mohou coexistovat... vlastne MUSI! Rovnovaha je v prirode uplnej zaklad, ve vsem. Obe dve moznosti (anebo treti? ktera to resi? nebudu rozebirat, musim se ucit chemii) jsou spravne, kdyz jedinec chce. Depresivni si to lidi delaj sami. Stejne jako zlo (si taky delame jen lidi, Vesmir je inteligentni a funguje v nem rovhovaha a 'dobro')

Ti, co vi, vi. Tecka
Ti, co nevi, me sezerou a nerozumi a mne je to fuk- verim ze pochopi pozdeji.

Svym zpusobem (ne smutne a depresivne) se tesim na smrt :D ze se teda konecne co a jak a proc. A (I kdyz to nejde materialisticky dokazat, ja vim!!! ja vim) proste to cejtim v <3 ze se bat nemusime.

nazdar
Sara

26

Odpovědět

Tohle je prostě jen směs neuspořádaných myšlenek hozených do komentu ze kterých nic nevyplívá

20

Odpovědět

+LasakNěco takového už jsem jednou slyšel. Vypálená střela na druhou stranu řeky, o které pisatelka zřejmě moc neví. Doufám, že se časem její duševní stav vyrovná. Jinak s ní mezi řádky souhlasím. Ale jen mezi řádky, protože vím, že to myslela dobře =)

00

Odpovědět

Boha odmieta len ten, komu záleží na tom, aby neexistoval. - Augustín z Hippa
Takže ak neveríte a silou mocou si to podporujete, možno v tom je nejaký háčik, lebo by vám celá otázka Boha mala byť fuk. Tým myslím, že ak ste úprimne dobrý človek, môže vám byť jedno, či nejaký Boh je či nie.
Ja osobne verím, ale nie som dobrý kresťan. Nechodím do kostola úplne vždy vtedy, kedy by som mal. Bohu občas vyčítam, prečo je to tu tak, ako to je. Ale pri tom všetkom, aj pri tých neslušných myšlienkach, čo mi občas behajú hlavou, pri tom všetkom vždy keď môžem, pomôžem (teda vždy sa snažím byť dobrý, ale nie vždy to ide).
Tým chcem povedať, že verím v Boha, ale nepokladám to za nejaký zmysel môjho života alebo tak. Verím preto, lebo jednoducho nedokážem neveriť. A najdôležitejšie je, že celá tá neviera mi príde hrozne depresívna. Ale to, čo je na tom depresívne, nie je to, že by po smrti mal byť koniec, depresívne mi príde to, že by som mal žiť tento smiešny život, naháňať sa za školou a potom prácou a peniazmi, nájsť si ženu, všetko toto bez toho, aby som sa občas nezastavil a nezamyslel sa nad Bohom, ako to je, nepomodlil sa a tak. Prepáčte, neviem to dobre vysvetliť, proste verím, lebo mi viera príde rozumná a občas ma síce kopne do tváre, ale aj tak sa mi to páči.
Ale to som trocha klamal. Občas mi príde depresívne aj celé kresťanstvo, hlavne že by som mal byť v nebi a večne šťastný. Ale už nič o tom nechcem písať.
Ešte niečo na inú tému. Keď niekto kritizuje cirkev, ako kradne peniaze a podobne - prosím vás, je to úplne jedno, na tom šťastný život nestojí. Trápiť človeka môže, že ho nemiluje dievča, ktoré on áno. Tak nech kradne.
Už neviem, čo som chcel týmto všetkým povedať, ale je mi to ukradnuté.

18

Odpovědět

Tedy, nechápu, co vás vedlo k tomu, prezentovat svůj postoj neznámým lidem (ne že by mě to připadalo zvláštní, ale nejde mi to dohromady s tím postojem samotným), ale je zajímavý to jistě.
Ale souhlasit s ním nemůžu. Působí na mě takovým tím "No a co, chleba levnější stejně nebude.". Mohlo by mi být jedno, jestli existuje Bůh, či něco podobného. Mohlo by mi být jedno, jak funguje náš vesmír, náš svět, věci kolem mě. Co vlastně temná hmota, jestli mají věci příčiny, jestli existují gravitační vlny. Nebo jestli kradou církve, vlády, bohatí vlastníci, či lidé prostí, a jak se to řeší. Jestli společnost, kterou máme, funguje jak má, jestli by nemohla fungovat lépe, třeba úplně jinak. Mohlo by mi to být jedno. Šťastný život na tom nestojí. Chleba levnější nebude. Ale jaksi mi to není jedno. Nemůže. Jednak vím, že když budou odpovědi hledat jiní, mohou přijít s něčím, co tu cenu chleba ovlivní. Jednak mi to vnitřně nejde, neklást si otázky, nehledat odpovědi. Možná proto se obejdu bez toho, že bych se modlil a rozjímal nad Bohem. Tohle mě totiž naplňuje víc než dostatečně. A vůbec to není depresivní (tedy, je to dost depresivní, když se mi ty odpovědi nelíbí, nebo se mi kvůli nim nelíbí něco ze světa okolo, ale to je něco jiného, než jak jste to asi prve myslel).
Ale jestli vy potřebujete Boha k tomu, abyste se choval a cítil lépe, je to vaše věc. Já vám to neberu.

32

Odpovědět

+komunardNáhodou je to dobrý názor v tom, že říká, že i křesťan se nemusí chovat úplně nejlépe a naopak nevěřící člověk může vést morální život (a tak se nebát hypotetického božího trestu, ačkoliv nevěří). Většina křesťanů útočí na nevěřící slovy, že je stihne boží trest, jenom za to, že si ,,dovolují" zpochybňovat jeho existenci, a myslí si, že kdo je nevěřící, nemůže být morální.

00

Odpovědět

Uvědomil jsem si, že chci diskutovat. Napsal jsem dlouhý příspěvek o tom, proč o tom nediskutovat. Smazal ho a napsal tohle:

Dokažte mi, že já nejsem vesmír. Dokažte mi, že všichni nejste jen výplod mojí fantasie.

Takže nediskutovat.

21

Odpovědět

To se dá dokázat experimentem. Pokud budeš zabit a všichni ostatní budou i poté nadále existovat bude z toho jednoznačně vyplývat, že na tobě není vesmír existenčně závislý. :-)

131

Odpovědět

+Ras_al_ghulNo jo, ale to bych přece ostatním nemohl udělat :-D

40

Odpovědět

Jde solipsista se svým kamarádem po louce a vykládá mu své postoje o tom, že nic neexistuje a je to pouze jeho představa. Najednou narazí na velkého býka. Nu dají se na útěk a vylezou na strom.
"Ty, proč jsi vlastně utíkal? Vždyť ten býk je jenom tvoje představa, to nevíš?"
"No, já to vím. Ale ten býk to neví."

130

Odpovědět

nuuuuuuuuudaaaaaaaaaaaa tuna nudy panebože NUDA

316

Odpovědět

Asi to zas takova nuda nebyla, kdyz te donutilo nam to vsem sdelit, a namahat se s napsanim komentare :) Lidi jako ty miluju a odpoustim jim

41

Odpovědět

Já jsem jednoznačně pro Stvořitele. A osobně nechápu, jak můžou být Češi pořád v otázce náboženství tak cyničtí, podezřívaví... Víte proč se neustále hledá ten Smysl života? Protože lidstvo žije v pýše. A nedokáže se vyrovnat s tím, že by tu byl Bůh, kterému by se mělo podřídit. Ale - koneckonců, je to Bůh! Nedá se mu odporovat, on je všecko. A ten nám dal smysl. Jaký jiný smysl by život měl, než skrze Boha? Na tuto otázku jste schopni mi dát milion odpovědí (užít si, co to jde; zplodit potomky; objevit sám sebe), ale... Když je Bůh, odpověď je jedna jediná... Proč se nikomu definitivně, jednoznačně, nepodařilo najít smysl života? Než se začala rozvíjet moderní věda, vládlo náboženství, ať už jakékoli. S příchodem vědy se teprve začal tak řešit ten Smysl. A proč se dosud nenašel? Protože věda nechce a ani nemůže počítat s Bohem. Chlápek v modrém je věda, černoch je věřící. Všimněte si, že i v tom videu to spíš nahrává vědě - chlápek líp oblečen, začne při jeho řeči hrát chytlavá hudba, je to běloch.... Tsss... Lidi nejsou nad Bohem, aby si vyskakovali, měli by si to všichni uvědomit. Římanům 11:34. Jo a víra je víra. To znamená bez důkazů. Ovšem někteří by za dobrý důkaz považovali Bibli. No každopádně mě zajímá váš názor :)

331

Odpovědět

Spousta velkých vědců byli zároveň věřící. Věda přináší odpovědi jak věci fungují, ne proč fungují. Nehledá smysl, hledá systém. Náboženství na úkor vědy nemůže nikdy přinést nic dobrého. Dobře uchopeno učí člověka "nebýt k***t", to je fajn. Vědu ale potřebujeme více, pokud chceme přežít jako společnost. Bez vědy bychom planetu zničili a pomřeli na nemoce.
A Bible? Bible je kniha napsaná lidmi. Církve jsou organizace založené lidmi. Pokud něco jako Stvořitel existuje, opravdu by ho zajímali jen ty věci, které jsou v Bibli napsané? Něco takového by můj smysl života spíš zničilo.

130

Odpovědět

No, tak tady máte můj názor.
Část lidstva žije v neskutečné a nezměrné pýše, že něco tak velkého, jako stvořitel vesmíru zajímal o něco tak bezvýznamného, jako oni.
A teď o něco méně ostře:
Já si nemyslím, že by z existence Boha (teismus) nebo Stvořitele (deismus) mělo vyplývat něco o smyslu naší existence. Pokud budeme předpokládat, že taková bytost je, tak se mohla snažit stvořit vesmír s maximem černých děr (třeba) a že v takovém vesmíru je vyšší pravděpodobnost vzniku života může být jen náhoda. Nebo mohl vytvořit život-ale vyšší, někde jinde, a my jsme jen odpadní produkt jeho snažení. V takovém případě je smysl naší existence z dlouhodobého hlediska stejný, jako by nebyl-totiž žádný. A to je i nejpřirozenější odpověď na to, proč jsme nic takového nenašli-není to. Nejpřirozenější pochopitelně neznamená správná. Ale vidím to jako velkou slabinu ve vaší úvaze.
Dále bych rozporoval tvrzení, že když nám Bůh dává smysl (tento předpoklad jsem výše napadl, ale pro další dejme tomu), je ten smysl jediný. Bůh se nemusí projevovat v duchu Abrahámovské tradice, může se podobat třeba té pohanské, mít tisíc podob, a v každé nabízet něco trochu jiného. Nebo nabízet možnosti, jak se ke věcem postavit, či podobně jako ve východní tradici, být něčím neosobním, do čeho můžeme sice nějak nahlédnout, ale každý v tom vidíme něco jiného, jako v puklinách na zdi.
To o Bibli jako důkazu Boha... To jste možná ani neměl psát. Do diskuse to nic nového nepřináší, a jen vás to staví do role člověka, který staví svou víru nad víru jiných. Podobně byste se dle mého soudu obešel bez frází o vyskakování, kterým popravdě vůbec nerozumím.
Jen taková osobní: Podřídil jsem se fyzikálním zákonům, nebyl to problém. Jestli je někde Bůh, tak v nich. Nemyslím, že by podřízení se Bohu mělo být psychologicky obtížné.
A jestli video nahrává spíš vědě? Možná trochu, ale hudba tam hraje často, i tomu věřícímu. Oblečení jsou oba do kalhot a košile, a že je černoch, to přece nikoho neshazuje.

30

Odpovědět

"Protože lidstvo žije v pýše. A nedokáže se vyrovnat s tím, že by tu byl Bůh, kterému by se mělo podřídit."

Proc by se lidi meli vyrovnavat s necim v co neveri ze ani existuje? To je asi tak jako kdyby se lidi nedovedli vyrovnat s tim ze by tu byl Santa Claus.

"Jo a víra je víra. To znamená bez důkazů."

To je docela nespolehlivej zpusob jak dojit k nejakymu zaveru. Kde jinde mimo nabozenstvi lidi pouzivaji viru a doberou se tak k pravde (ne ze tam by to fungovalo)? Bohuzel vira je dnes chapana jako ctnost. Kdyz budu prechazet ulici tak se podivam kolem sebe, nezavru preci oci a nebudu slepe verit ze me nic nezajede.

12

Odpovědět

Tak tohle je jedna z nejretardovanějších věcí co jsem kdy četl. Bravo.

12

Odpovědět

+BuhJeObriPicaTo samé mohu říct o tvém komentáři (už jen tvá přezdívka mě okouzlila =) )...

00

Odpovědět

Kolego, myslím, že jsme cyničtí a podezřívaví proto, že nám právě nikdo nepředložil ten důkaz, o kterém píšete, že není třeba. Myslím, že cyničtí a podezřívaví proto, že jsou hlasatelé Božího slova uzavření do svých společenství, a málo se věnují ostatním. Myslím, že cyničtí a podezřívaví proto, že zde bylo roky potlačováno náboženství minulým režimem - to ale není zřejmě takový problém - například v Albánii, kde byl režim tvrdší (zboural všechny kostely a náboženské projevy trestal smrtí), dnes budete těžko hledat nevěřícího člověka.
Důkaz, důkaz člověk potřebuje. Tedy alespoň co se mě týče, dokud nemám pevnou oporu v důvodu něčemu věřit, mám problém tomu věřit. Myslím, že jste slepý, když přehlížíte spousty důkazů Boha. Jsou v každém dni - ano, jsou zpochybnitelné, a sám jsem je vytrvale 20 let zpochybňoval. Pak se mi ale stala jedna opravdová pecka, věřím seslaná shůry, které mě jako materialistu absolutně odrovnala. Zázraky se dějí, kolego, a to i dnes.
Zkuste příště místo breku nad nevýhodnou pozicí věřícího ve videu (kterou tam možná vidí jen ten, kdo ji vidět chce), argumentovat nějakou bernější mincí =)
A věda, jak tu někdo poznamenal, nemusí počítat s existencí Boha (ať už chce nebo ne), protože odpovídá na jiné otázky. Naopak myslím krásně prozkoumává nové možnosti a krásy Vesmíru...

00

Odpovědět

hned na začátku jsem si vzpomněl na ASDFmovie a "Desmod the moon bear"...

"How did i get here?" THE END! :D

260

Odpovědět

Osobně si vybírám toho Stvořitele. :)
Nic se nezjeví a nezačne náhodou a ten černoch to vysvětlil celkem dobře. A nakonec i ta analogie toho bělocha byla stejná, jen se snažila vypadat jinak. Taky se zde jedná o Stvořitele, tedy člověka co vyrobil to video, i když silně neinterakitnívní a hodně predestinované. Nicméně taky měl Stvořitele, který byl pro ty dva Bohem. Jaký je tedy rozdíl mezi vrou v Boha a tím, co popisovali oba ve videu?
Nebo jaký měl být tedy přesvědčivý argument v neexistenci Boha? Jen to, že nás stvořil někdo z multiversa? Furt to může právě ten, koho nazýváme "Bohem". :)

512

Odpovědět

No je pravda, že ten jeho argument byl podán a vysvětlen trochu blbě a fakt působil tak jak říkáš, ale myslím, že tím chtěl hlavně říct, že tu nikdy nebylo "nic", že vždycky existovalo "něco" a to se vyvíjelo a měnilo samo od sebe nebo interakcí s něčím jiným až do podoby v jaké to známe.
Ale když pominu tohle, položil bych stejnou otázku. Jakej byl přesvědčivej argument v existenci boha? Že neexistovalo nic a tak musel existovat někdo, kdo z toho nic uplácal něco? To samotný popírá myšlenku toho, že neexistovalo nic.

21

Odpovědět

Byla stejná, však se jí taky oba zasmáli. Smyslem toho proslovu bylo spíš shodit to, že si ten černoch k idei stvořitele nalepoval další a další blbiny.
"Nic se nezjeví ani nezačne náhodou."
A na to jste přišel kde?

51

Odpovědět

Nevím, jak ty, ale já svému stvořiteli říkám "Tatík"

22

Odpovědět

Každý si vyberie čomu verí a čo mu dáva zmyseľ. Túto tému nikdy neuzavrieme aj keby sme mali jasné dôkazy lebo aj v súčasnosti sme svedkami toho, že aj keď máme na niečo 100% dôkaz tak druhá polovica ľudí si stoja stále za svojím názorom. Chcem tým povedať, že mne osobne sa téma "či existuje boh a aký je zmysel života" páči pretože vždy je o čom sa rozprávať a počúvať tie zvláštne názory každého jedného človeka. No na druhej strane ako som povedal, k ničomu sa nedopátrame. Aspoň nie teraz a my ľudia to nepochopíme pretože sme hlupučkí a náš život predstavuje cca 80rokov čo je zrnko piesku na tej najväčšej pláži, ktorá predstavuje celú našu evolúciu. A tak isto 2015 rokov od Krista je zrniečko piesku. Niektorí ľudia si myslia že ludstvo je staré 2.000 rokov čo sa môžte presvedčiť na nejakých youtube videách kde robili prieskumy ľudí. Ak ste si všimli tak tí čo sú veriaci, sú emociálne a psychicky slabší ako tí , ktorí veria vo vedu a veci také aké sú. A nie, niesme chladní, len sa pozeráme na svet reálne a neveríme rozprávkam zo starých dôb :) Všimnite si to v okolí, ktorí ľudia sú odolnejší. Tí čo veria v seba alebo tí čo všetko nechávajú na "toho hore" Moja priateľka je silno veriaca a máme sa radi, vedieme dlhé konverzácie a je nám skvele. To je paradox, že ? :) A nerozišla sa somňou ani dokonca keď som jej povedal narovinu, že náboženstvo je len obrovská reklama a a biznis. Raz príde doba keď budeme vedieť viac ale to potrvá a nad tým sa netreba zamýšlať pretože čo ? pretože tu budeme len časové zrnko piesku. A naivní ľudia si myslia, že ich potom niečo čaká :D A dôkaz ? nikde žiadny..Takže veriť v niečo čo neexistuje je fakt skvele a nechávať všetko na osud .... :) ja som svoj osud zobral do vlastných rúk v mojich 14-tich keď som nebol tlačený do kostola a od vtedy mám KRÁSNY ŽIVOT. :) Pekný deň vám prajem a vygooglite si, čo znamená evolúcia. nemyslím opice ale skutočnú miliardovú evolúciu.

32

Odpovědět

+TimothyJe veľmi efektívne nechať ľudí v NEVEDOMOSTI, lepšie sa potom manipulujú a len málokto má dosť odvahy zobrať osud do vlastných rúk. Problém je, že dospelí ľudia si myslia, že sú múdri keďže sú dospelí ale keď sa zamyslíte, tak tak isto ako naše deti veria rozprávkam tak my dospelí veríme rozprávkam akurát že pre dospelých.

21

Odpovědět

+TimothyNo muzeme se minimalne dopatrat k tomu ze neni dobry duvod verit tvrzeni ze buh existuje, protoze nikdo nebyl schopny za tech x tisic let dolozit nic co by to potvrzovalo (kdyby ano, nekdo uz by vyhral Nobelovu cenu davno). Stejne tak jako se nikdo nedopatral k tomu jestli opravdu existujou vily a nebo duchove. A presto to druhy druhyho tak nejak dnes uz vetsina lidi povazuje nesmsslny (i kdyz i dnes se najdou lidi co tomu veri). A ma to duvod, ono totiz dost dobre nejde dolozit neexistenci neceho, v takovem pripade se da drzet jen nedostatku evidence ze neco takoveho existuje. A to je presne to co mame v pripade vil, duchu a podobnych veci. Jenze buh je asi podle vseho jiny pripad :)

11

Odpovědět

+TimothyOndro máš miliony důkazů o Bohu, to že je odpíráš a ani křestana nevyslechneš, není vina Boha, ale tvoje. :D
Nebo jak bys chtěl tu existenci dokázat? Aby se každému zjevil osobně? No, udělal to, jen ne materialisticky. To že odmítáš naslouchat je tvá vina.

01

Odpovědět

+TimothyJak dokázat existenci Boha? No, stačilo by ukázat, že se vesmír neřídí danými zákonitostmi, ale je v celku jako takový ovlivňován nějakými vnějšími rozhodnutími.
A celkem by mě zajímaly ty miliony důkazů. Hoďte jich pár, ale prosím z jiného soudku než:
Subjektivní individuální prožitky jednotlivce.
Bájivá vyprávění (v to zahrnuty i citace náboženských textů).
Neinformovaná kritika vědeckých teorií a hypotéz (na oboru nezáleží).
Úvahy Anselma z Canterbury a jeho epigonů (vyvráceno Kantem, ale na jejich nesmyslnost poukazovali i Anselmovi současníci).
Důkazy Tomáše Akvinského (vychází z předpokladů o fungování světa, které jsou dnes zastaralé).

11

Odpovědět

+TimothyNa to co požaduješ je ejdnoduchá odpověď a to jsou zázraky. Věci, co odporují zákonům vesmíru (mimochodem nevím, proč by Bůh měl dokazovat svou přítomnost porušením běhu vesmíru, nebo jako co si představuješ, že změní oběžnou dráhu Země a nebo zastaví Slunce?).
Takových zázraků jsou vážně miliony, a jsou popsány. Jen jsou často nevěřícími vyvraceny s větou "dokud to nezažiju na vlastní kůži", jenže třeba to zažili. A opět, co za zázrak si jako představuješ? Je spousta důkazůů, které si můžeš dohledat. Chromí co vstávají, nemocní co se uzdravují, lidé co mají objektivní zážitek s Bohem (nemyslím tím subjektivní pocit, ale přímo setkání se s Bohem případně vytržení. Ale to je marné, když tohle zas jiný člověk nazve halucinací, přestože toho člověka ani nezná).
A co bys chtěl po Bohu? Když v něj nevěříš, proč by měl důvod ti ukazovat osobně tobě nějaké zázraky? To je už jasné z logiky věci. Ani člověk se ti nebude vnucovat, když s ním nechceš nic mít. Proč by to měl dělat Bůh? Požádal jsi ho někdy aby se ti ukízal? Vážně jsi to chtěl? Pravděpodobně ne. Pak se ale nevymlouvej, že nemáš důkazy.

00

Odpovědět

Za všechno může Leoš Mareš :D

64

Odpovědět

Bezduché filosofování na téma na které nelze nikdy nic kloudného vymyslet. Na jedné straně nicneřešící chladná logika spějící akorát k depresím nad neexistencí smyslu života. Na straně druhé náboženská dogmata snažící se sice tento nedostatek řešit, ovšem bohužel skoro vždy, co možná nejplošněji a agresivně.
Dovolím si tvrdit, že nejednodušší řešení tohoto problému nalezneme v přírodě. Třeba takový mravenec. Toho vůbec nezajímá, odkud přišel nebo kam směřuje. Prostě si se svou partou staví svoje mraveniště a je šťastný. A co takový hovnivál? Tlačí si svou kuličku a je spokojený. Nebo takový netopýr. Najít žrádlo, pářit se a pak si jen tak viset hlavou dolu a myslet si svoje .... Prostě proč se má člověk zatěžovat umělými problémy, když to žádný jiný živočich nedělá. Právě z toho stresu, co sebou tyhle neplodné diskuze vedou vznikají civilizační choroby.

Tento komentář je vesmír! Nic mimo tento komentář neexistuje! Kdokoliv by chtěl zpochybňovat tento komentář nebo jeho autora bude bleskem sražen k zemi!

1823

Odpovědět

A jak můžeš vědět, že si zvířata jen tak žijou a nic neřeší? Ti to nějak sdělili nebo jak si můžeš být tak jistý?
Jinak máš pravdu, že na tohle problematiku je téměř nemožné najít odpověď, jediná možnost kdyby se "stvořitel" přišel podívat do našeho 3D světa.

51

Odpovědět

+Martin TerranMyslím, že i tak by měla kupa lidí problém přijmout řešení =)

00

Odpovědět

No "nicneřešící chladná logika spějící akorát k depresím nad neexistencí smyslu života", s tim asi uplne nesouhlasim. To ze buh neexistuje neznamena ze by lidi nemeli smysl zivota (kazdy je strujcem svyho stesti, jakej smysl si kdo vytici, to je na nem). A deprese? Prijde mi mnohem depresivnejsi predstava vecnyho zivota, predstava ze jsme tu vecne, tj. ze po tomhle je neco co nejde ukoncit.

A s tim jestli je nebo neni mozny najit odpoved... Absolutni jistota neni, stejne jako ve vsem, ale da se aspon jit s tim co je vic a nebo min pravdepodobny. Tj. ne nikdy to nikdo nebude vedet na 100%, ale to neni duvod tomu verit.

11

Odpovědět

Tím se právě od zvířat lišíme, vyvinutějším mozkem. A máme ho proto, abychom si pokládali správné otázky. ;)

10

Odpovědět

este ze mame pi :)

225

Odpovědět

cu? :-D

121

Odpovědět

Sorry ale tenhle argument z Vsauce nic nedokazuje, jak už jsem psal dříve. :)

02

Odpovědět

Takovej MindFuck :D :D

30

Další