Proč Leonardo da Vinci nebyl génius

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 174
Počet zobrazení:14 858

Neustále slýcháme o oslnivě geniálních lidech, kteří díky svým fenomenálním schopnostem uchvátili svět. Nezapomínáme ale na jednu důležitou část jejich životních příběhů? Co měli společného Leonardo da Vinci, Marie Curie nebo například Harrison Ford?

Přepis titulků

Dějiny milují vítěze. Příběhy velkolepých úspěchů geniálních lidí. Téměř všechny tyto příběhy ale postrádají tu nejdůležitější část. Abychom zjistili, co to je, musíme začít u poražených, nikoliv u vítězů. Učebnice dějepisu jejich příběhy překypují. Musíte ale vědět, kde hledat. Když například vidíme Poslední večeři, řekneme si: "To je dílo génia."

Jeho autor, Leonardo da Vinci, byl ale tak trochu smolař. Narodil se v roce 1452 nedaleko Florencie. Lidé si zanedlouho uvědomili, že umí kreslit. Ve 14 letech se stal učněm jednoho z největších malířů tehdejší doby. Zatím šlo všechno po drátkách. Leonardo měl ale problém. Měl velkolepé nápady na epická mistrovská díla, která chtěl stvořit. Byla ale tak ambiciózní, že je nebyl schopen dokončit.

V roce 1481 například získal zakázku na malbu fresky Klanění tří králů. Toto je její náčrt. Napočítáte celkem 66 lidí, 11 zvířat včetně probíhající bitvy na koních a spoustu schodů. Nikoho asi nepřekvapí, že ji nebyl schopný dokončit. Tehdy pracoval na volné noze. Když jste na volné noze a nedokončíte zakázku, škodí to obchodu.

Nejenže za práci nedostal zaplaceno, nikdo ho navíc nechtěl najmout. To nás přivádí k tomuto nešťastníkovi, možná dalšímu smolařovi. Byla to ponurá práce, ale malováním mrtvých zločinců jste si mohli vydělat asi 40 florénů. Byla to jediná práce, kterou byl Leonardo da Vinci schopen sehnat. Jako by to nebylo málo, všichni velcí florentští malíři se podíleli na výzdobě Sixtinské kaple, na největší zakázce té doby.

Leonardo se pozvání nedočkal. Zajímavé je na tom toto. Během tohoto těžkého období oslavil Leonardo své 30. narozeniny. Je zvláštní, že v mládí třicítku vidíte jako nějaký hrozný mílník. Pokud stále ještě nemáte život v malíčku, máte problém. A to žijeme dvakrát déle. Představte si, jak muselo být Leonardovi. Třicítka pro něj znamenala střední věk. Podobných příběhů bych vám mohl říct spousty. Tento muž ve třiceti zametal podlahy v laboratoři vědce, který je dnes takřka neznámý.

Toto byl voják středně vysoké hodnosti s problémy s alkoholem. On žil ve třiceti u rodičů a on byl na mizině. Jeho znáte všichni, ale věděli jste, že i když se ve třiceti snažil jako herec prosadit už deset let, byl schopný v televizi sehnat jen štěky? Aby vyšel s penězi, musel se živit jako tesař. Není to jen o tom, že si na úspěch museli počkat.

Tyto příběhy nám podle mě říkají, jak dnes být kreativní a úspěšný. Abychom viděli jak, musíme se od tohoto slavného tesaře vrátit k tomu prvnímu. Poslední večeře je mistrovské dílo. Leonardo v ní vhodným umístěním Ježíšových rukou vyřešil problém s perspektivou, který umělce mátl celé roky. Jidáš z obrazu nevyčnívá očividně, ale svým nenápadným umístěním. Bylo to zároveň dílo, které stvořilo Leonarda da Vinciho.

Bylo to jeho první nadčasové dílo. Úžasné je na tom ale toto. Bylo dokončeno v roce 1498. Když Leonardo ve třiceti maloval nebožtíky, byl rok 1482. Než dokončil Poslední večeři, uběhlo 16 let. Leonardo da Vinci jinými slovy prorazil až ve 46 letech. Tak dlouho trvá, než se někdo něco naučí tak dobře.

Připadá mi, že jsme na to zapomněli. Jsme v takovém spěchu, že se obávám, že jsme v našem přístupu ke kreativitě vytvořili nebezpečné slepé místo. Jak k tomu ale došlo? Můžeme s tím něco udělat? Na to nám odpoví tato americká televizní hvězda a její mluvící kostlivec. Za nimi zamíříme v druhé části.

Komentáře (56)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

TOHLE JE PROSTĚ GENIÁLNÍ

170

Odpovědět

DOKONALÝ !!!

71

Odpovědět

Mne stacilo ked mi leonardo spravil nejake uzitocne veci a desifroval kodexy v AC :D
Inak nevie niekto ci mal leonardo aj priezvisko? lebo da vinci priezvisko nie je

20

Odpovědět

či v tedy sa este nedavali priezviska.. ci ako to bolo? lebo vinci je dedina v toskansku

00

Odpovědět

+MichaliuzSolidda vinci je že pochádza z vinci, je to jeho priezvisko, typické priezvisko ktorého dostávali bastardi - aby sa nevedelo ktorý nemanželský pár ho splodil

31

Odpovědět

to náhlé uvědomění si, že nebýt Jonas Brothers, tak by se autor videa vůbec neinspiroval Craigem a tedy by toto celé video nevzniklo :D

41

Odpovědět

Neví někdo z který hry je hudba, co hraje v pozadí prvního video po 3. minutě? Je mi to strašně povědomý, ale nemůžu na to dojít :)

10

Odpovědět

Aha, už vím. Crayon Physics Deluxe :) Kdo nehrál doporučuju.

10

Odpovědět

To video je super a inspirativní a každý at si z něj vezme co chce a co jemu konkrétně se líbí..... ale ne! Vy se tady musíte hádat a slovíčkařit, jak to autor myslel a jestli byl da Vinci víc malíř, nebo sochař.... WTF?? To video má člověka povzbudit a inspirovat, že i když se v dnešní době na nás mladé dost tlačí, abychom byli co nejlepší a kdo ve třiceti nemá plně rozjetou kariéru je totální loser, tak že to z hlediska historie nesmysl a že máme na všechno dost času a že důležité je VYTRVÁNÍ v našich snech, ne ztráta všech ideálů proto, že jsme všeho nedosáhli v letech dvacetněco. Kdyby si tohle uvědomovalo víc lidí, tak není tolik alkoholiků, domácích násilníků a sebevražd, protože tohle všechno často není nic jiného než výsledek frustrace z pocitu životního neúspěchu. Ale ne, vy se budete hádat jak malý děti o drobnostech o kterých to video vůbec není. :D

900

Odpovědět

Na středověké/renesanční umělce lze také pohlížet jako na ty, kteří se prostě dožili vysokého věku Michelangelo Buonarroti - 88 let; Leonardo da Vinci - 67 let, Sandro Botticelli - 66 let.

A Mozart že byl génius? Ne, on byl jen cvičená opička svého otce, která ale nikdy nezískala uznání svých současníků (to právě Salieri byl dvorním kapelníkem). Mozart se dočkal uznání až když Leopold II. zatáhl svou zemi do války proti Turecku a habsburgská dynastie se potřebovala prezentovat německým/rakouským hudebním "velikánem", tak si "vzpomenuli" na do Wolfganga Mozarta (figurku dostatečně známou po celé Evropě, aby se jím mohla habsburgská dynastie chlubit).

10

Odpovědět

No tak ten příklad s Leonardem je poněkud mimo mísu, pokud by žil v naší době kde jak na konci sám říká je uznáváno mládí, tak by byl slavným už ve svých 15...
To že nedokázal udělat "mistrovské dílo" než mu padlo 30... a co? On to měl v hlavě od té doby co ho matka vystřelila na svět ale proč by jste si doma malovali v kuchyni na zeď takovou krásu jako poslední večeři, po dobu několika let nebo jak dlouho to dělal, a to zcela zadarmo a mezitím by jste jedli jako co? Co by vám vydělávalo na jídlo? ...On se musel živit proto kreslil ty vrahy a proto nedokončoval nic většího jen návrhy, které sám přednesl Ludvíkovi kdyby náááhodou chtěl něco z toho postavit, samozřejmě ludvík by mu už za to dokončení pěkně zaplatil :)) ...a ten název je taky mimo.. pěkné video ale tu esej pojal naprosto opačně chlapec

133

Odpovědět

Stačí si jen přečíst toto :http://cs.wikipedia.org/wiki/Sfumato . Některé věci se člověk naučí pilnou prací, na některé musí být člověk génie aby je vytvořil či vymyslel.

03

Odpovědět

Jistého hudebníka se po sérii úspěšných koncertů zeptali:
"Víte, že vám říkají génius?"
"Cože?" odpověděl rozhněván a uražen, "já cvičil čtrnáct hodin denně, šest dní v týdnu a devět hodin v neděli a o svátcích, po celých patnáct let, a oni mi říkají génius?!"

1151

Odpovědět

Leonardo da Vinci byl malíř, vynálezce, vědec, matematik, inženýr, anatom, hudebník, architekt, kartograf, urbanista, astronom a spisovatel (a zmiňuji to ještě jednou proto, že je to skutečně pravda, přestože je to neskutečné) ... a to jsem toho asi hodně ještě zapomněl. :-D
A jestli se necítil být mladý - mnozí pomyslí na jeho intimní vztah s adoptovaným, kterého pojal za sluhu (a možná, že něco víc, trochu to připomíná vztah Woodyho Allena...) - tak nechápu, jak tohle všechno dokázal vůbec za svůj život stihnout.
Jo a mimochodem na konci svého života prohlásil, že byl líný a mohl toho zvládnout mnohem víc, což nechápu, vzhledem k tomu, jak měl plný diář. :-D

261

Odpovědět

Jen tak z hecu... Můžeš mi jmenovat nějakou jeho "hudební skladbu"?

00

Odpovědět

Trapné...Leonardo DaVinci Byl totiž hlavně vynálezce, architekt, sochař, zbrojní inženýr, mapař :D (nevím jak to nazvat, prostě dělal mapy) a zabýval se dost i lékařstvím, geologií a také námořnitćtvím... A malířství je to poslední v týhle dlouhý řadě co on dělal. V podstatě to dělal jenom okrajově jako koníček, kterému se jednou za čas věnoval. Takže hodnocení 1 hvězdička za naprostej blábol.

1236

Odpovědět

Mapař? A ty seš osel? Kartograf!
UFG.

2028

Odpovědět

Tohle video je neskutečný překroucený blábol. Jak jsem četl v jednom komentáři k jakémusi historickému filmu, většina američanů si z historie pamatuje jen to, kdy má dát péct krocana ... Leonardo da Vinci byl malíř jen okrajově, především byl vynálezce, ale taky sochař, navrhoval budovy, zbraně a zabýval se spoustou dalších oborů včetně lékařství. Už od mládí byl plně vytížený, proto neměl čas na obrazy, většinu obrazů stejně maloval jen z části a zbytek dokončovali jeho učedníci, měl toho v hlavě tolik, že prostě než něco dokončil začalo ho zajímat něco jiného. Poslední večeři tuším nedokončil, protože se obraz poničil díky nekvalitním barvám.

2911

Odpovědět

To není přeci pro finální myšlenku videa vůbec podstatné...Pravda, Leonardo měl i jiné zájmy než malířství, ale vystudoval jako malíř a dokonce dále i jako mistr cechu malířského vystupoval. Když se řekne Leonardo da Vinci, každý si nejdříve vybaví malíře a pak až to co dáváš do popředí. Autor ho stejně použil jenom jako příklad, mohl si vybrat kohokoli jiného...a Poslední Večeři dokončil. Barvy si sám namíchal a během práce s nimi problém neměl, ale po nějaké době se ukázalo, že nejsou vůbec odolné. Dnes dělají co můžou aby se freska celá neodrolila...

262

Odpovědět

+roxi9Když se řekne Leonardo da Vinci, tak si vzpomenu na Assasins Creed :D

195

Odpovědět

To mi připomíná že píšu knížku s dobrou (spíš špatnou) pointou, ale až to dokončím tak to s velkou slávou spálím, protože stále se nedokážu dostat přes "jak psát hlavní příběh a zároveň nedůležité ale přesto zajímavé věci" :D

41

Odpovědět

nebudeš první a ani poslední. Podobně to udělal i David Eddings se svým prvním románem o horolezcích. Jak psal v předlumě Rivanského Kodexu... "Nehledejte tento román... po dokončení jsem jej spálil."

10

Odpovědět

To, že byl smolař neznamená, že nebyl génius.

1121

Odpovědět

Přesně!

251

Odpovědět

řeč je o tom že se o něm mluví jako o geniálním chlapíkovi co byl prostě geniální - místo toho za svůj úspěch vděčí tvrdé dřině a spoustu zkušenostem o smůle není řeč

755

Odpovědět

+ZabijakEcht, o smůle řeč byla (ve videu) i když nevím jak to souvětí myslíš. Každopádně souhlasím se Zabijákem, nejspíše tak to i autor videa zamýšlel.
Talent měl každopádně, ale to ho nedělá géniem, tím se prostě stal až po té extrémní dřině. Jinak děkuji za tohle přeložené video, sám díky tomu krásně vidím jak jsem hloupý a nedočkavý.

161

Odpovědět

+ZabijakMožná prorazil v malířství až po nějakém čase, ale co všechny stroje co navrhl? Letácí stroj, tank, padák. Sice to nesestrojil, ale navrhl to a bylo to dost futuristické. Takže, jen kvůli tomu, že jako malíř prorazil až později to neznamená, že nebyl génius už od mala.

22

Odpovědět

+ZabijakJakási forma tanku byla používána dávno před tím, než se Leonardo narodil, stejně jako způsob, kterým ten tank zlikvidovat (obří prázdné vázy - vojáci to přešli, ale tíhu tanku to nevydrželo a zapadl).

10

Odpovědět

Nevíte někdo, jak se jmenuje video v originálu, případně odkaz na video?

23

Odpovědět

stačí raz otočíť kolieskom na myši a uvidíš komentár od uživateľa Rado

13

Odpovědět

+michallkoAby to bylo ještě pohodlnější, dám ho i se :D : http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavna-videa/proc-vse-stoji-za-prd

50

Odpovědět

+michallkoNemyslím Fergusona. Myslím celé to video v originále...

31

Odpovědět

+michallkoK originálnímu videu se vždycky dostaneš kliknutím na tlačítko YouTube vpravo dole. Nesmí přes něj ale zrovna být titulky. Vypnout si je když tak můžeš nahoře (CC) ;).

90
Další