Tetování z Kalingy

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:256
Počet zobrazení:6 466

Whang Od je poslední žijící tatérka z filipínské provincie Kalinga. Historie umění jejího kmene Butbut sahá až tisíc let zpátky a je plné symboliky. Válečníci si tetování vysloužili v boji, u žen bylo znakem krásy...

Přepis titulků

Jmenuji se Whang Od a mám 92 let. Pocházím z Buscalanu v provincii Kalinga. Dělám tetování, protože jsem chudá. Během války a japonské okupace jsme se nebáli jen samotných Japonců, ale i našich filipínských vojáků, kteří nás okrádali o jídlo, aniž by nám za něj zaplatili. Proto jsme vytvořili skupinu odboje a postavili se jim. Můj přítel ve válce zemřel.

Lidé, kteří chtějí tetování, mohou bydlet v mém domě. Jsem za návštěvy lidí z celého světa velice vděčná. Když si přijedou pro tetování, dávají mému životu smysl. Moje první tetování byla zmije a krajta. Nemají žádný význam, jsou to jen ornamenty. Rodiče tetovali své dcery, protože pak byly krásnější. Spousta mých přátel měla tetování, a já myslela, že je musím mít také, abych patřila do skupiny.

Předtím jsme za tetování nebrali peníze, ale doba se změnila. Teď peníze potřebujeme, ale dřív u nás fungoval výměnný obchod. Díky penězům z tetování si můžu koupit víc prasat a slepic. Díky jednomu reportérovi jsem si uvědomila, že až zemřu, nezbyl by nikdo jiný, kdo by uměl tetovat. A proto jsem začala učit vnučku svojí sestry. Máme vzory pro válečníky, třeba sokola, a ty nemůže mít vytetované nikdo jiný. A válečník si také nemůže vybrat, kde bude tetování mít.

To určuje tatér. Je to rok, co vnuk mojí sestry vyrobil tu ceduli a pověsil ji před vchodem. Pro mě život znamená pokračovat v něm stále dál. Chci žít víc než sto let a pořád dělat tetování... Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Teda, jak jsem poprvé uslyšela ten zvuk dřívka dopadajícího na hřebík, tak jsem si bolestí zařvala, a to jsem si ji jen představila. I klučina na konci vypadal že se rozbrečí, chudák...

50

Odpovědět

Ruka na sračky, infekce :D :D :D

142

Odpovědět

Je to takový 4v1 - Tetování - 10$, žloutenka, AIDS, tetanus - grátis

1525

Odpovědět

Můžeš mi prosimtě říct, jak se dostává AIDS z tetování? :D
Virus HIV vydrží mimo teplotu těla jen asi půl hodiny, a nemyslim si, že by tam stáli na to tetování frontu.
Se žloutenkou to samé. A pokud sis nevšiml, žili tam celkem na urovni.

224

Odpovědět

+MikeNazdáár Mikeu, myslet znamená h***o vedět! Ale jo, je to moc pěkná teorie. TEORIE. Ale já bych do toho nešel, HIV nemá problém přežít mimo teplotu těla když je v teple, a na Filipínách je právě přes 30°C. :...) A ne, nevím co je pro tebe na úrovni, ale to, že si tam ženský perou prádlo v pračce neznamená, že má paní čistý jehly. A hlavně jsme to myslel spíš jako vtip, ale to nevadí, já ti odpouštím. :)

810

Odpovědět

+MikeJá ale nemluvil o čistých jehlách, mluvil jsme o tom, že tam nežijou tak, aby měli žloutenku. ;)
A co se týká HIV, tak možná přežije mimo teplotu těla v jiné teplotě, nicméně zase nepřežije v nehostinném prostředí. Takže i v zaschlé krvi na jehle, i kdyby ji neumyla, do pár hodin máš po HIV. Takže žádná teorie, ale prostý fakt. Proto se HIV přenáší nejčastěji pouze přímým stykem, vyjimečně v zakonzervované krvi.
A vtip je jedna věc, já to pochopil. Ale mě osobně například dost vadí, když si někdo dělá srandu z lidí, kteří jsou na tom ekonomicky hůře než my, a přitom by jsme se od nich mohli učit. Kdybych se tu takhle opřel do černých nebo žen, se stejnym stereotypem jako ty, tak mě ukamenujou.

94

Odpovědět

+Mike"Ale mě osobně například dost vadí, když si někdo dělá srandu z lidí, kteří jsou na tom ekonomicky hůře než my, a přitom by jsme se od nich mohli učit. Kdybych se tu takhle opřel do černých nebo žen, se stejnym stereotypem jako ty, tak mě ukamenujou."

Hele, po přečtení tohoto mi nezbývá než citovat slova neznámého klasika: "humor je jako nohy. Někdo je má, a někdo ne..." Nezlob se, ale pokud v tom mém komentáři vidíš nějaké stereotypní předsudky vůči chudým obyvatelům Filipín, nebo snad nějaké rasové předsudky, tak tu není o čem... Zrovna teď bydlím v Londýně v černošský čtvrti plný Turků, Arabů, Indů a bůhví jakých národností ještě. Ty lidi tady mám rád a nemám s nimi nejmenší problém, 95% z těch lidí je naprosto super, tak si tohle osočování strč za klobouk. A stejně bych tě chtěl vidět, jak si necháš tetovat ruku jehlou, o který by ti řekli, že s ní včera tetovali chlápka s AIDS. ;)

41

Odpovědět

+Mike"...hůře než my, a přitom by jsme se od nich mohli učit."

ja vim, kdo se neucil :-) (cesky)

vzdycky mi prijde vtipne, kdyz nekdo poucuje a pritom naseka plno chyb, i kdyz je to v dobre vire

05

Odpovědět

+MikeŠkoda slov na vás dva. Jeden sem míchá češtinu do příspěvku kde nikdo nikoho nepoučuje a už vůbec ne o češtině. A druhej zas mele o tom, jak je to uplně nerasistickej Londýňan (ano, třeba se pochlubit) a jak z toho vůbec nejde cítit žádnej stereotyp.
Ano, vtip mám rád, ale u videa, které vůbec v ničem nenaznačovalo nehygienický přístup napsat takovejhle komentář, tak sorry že to beru jako předsudek, ale nejde to jinak.

51


Odpovědět

+MikeMike, ty jsi ale potrefená husa, která by si měla hledět svého klasu, když nepochopila bázi a další mínusáři také ne. Za prvé to vůbec nebylo na tebe a za druhé to poučování od "světoběžníka" etno-altruisty LuKEho bylo. Mávat hybridní zástavou kosmopolitismu na líci a na rubu muletou s heslem "by jsme" je vážně reprezentativní *i když je býk barvoslepý, tak já jsem nemohl na tuto výzvu ze 4. třídy nereagovat, přitom motivací nebyla ta čeština, ale ten pseudohumanistický příspěvek...čeština byla jen zástěrkou, ach, ten mentální dial-up, značka 56 kbps. Co naplat, ale komuniké má i svoji formu, nejen obsah.

Máš pravdu Mike, ale když ses ozval, tak si prosím tě vyměň klávesnici, vynechávají ti čárky.

00

Odpovědět

Ten chalan to tetovanie asi aj oľutoval, podľa výrazu tváre to už nevykrýval :D

582

Odpovědět

ty asi kérku nemáš že ? já to mám od ramena pod loket a třeba takový stínování kdy se vrací do jizev není zrovna něco u čeho by ses řehtal na celé kolo :-)

44

Odpovědět

+panbaluNechci podceňovat tvojí kérku (sám mám 2) ale pokud ti ji nedělala babka rezavým hřebíkem spolu s dřevěnou tyčinkou, tak věřím, že frajer tam prožíval trochu větší muka, než zvládne tetovací strojek v salonu :D

350

Odpovědět

Taky by jí Jakuza mohla platit víc, aby nebyla tak chudá...

716

Odpovědět

...promluvil zeměpisec :D

170

Odpovědět

Jak ohne ty klouby, kolena v 92 letech... lépe než já

520

Odpovědět

Video mohlo obsahovat vice informaci...

412

Odpovědět

Nechápu 92 let a vypadá plná energie co tam žerou :P

620

Odpovědět

Stačí žít bez stresu.

1712

Odpovědět

+drbylinkaJaponská okupace. #nostress

1441

Odpovědět


Odpovědět

+drbylinkasafi: Vim, že si děláš legraci, ale pravda je taková, že drtivou většinu asiatů nevystresuje ani zdaleka to, co otrlejšího evropana. A to nemluvím o těch kulturách, kterým se nevyrovná ani ten největší evropskej nebojsa.
Prostě žijou jinej život na pohodu. jiná filosofie života. :)

44

Odpovědět

Co by tam žrali, rejži, vejce, kuřecí a vepřové, nějaký bylinky a tamní zeleninu.

300

Odpovědět

Právě že nežerou. Střídmě jedí. Jedí jen tolik kolik je třeba k přežití, ne míň a ne víc.

60

Odpovědět

Hygiena především :D

244