Proč Manhattan obepíná nepatrný drát

Thumbnail play icon
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:102
Počet zobrazení:5 450

Newyorský Manhattan obepíná drát, kterého si jen tak někdo nevšimne, ale přitom je nezbytně důležitý pro určitou ortodoxní náboženskou komunitu, které by se bez něj život mimořádně zkomplikoval…

Poznámky:
Hell's Kitchen – newyorská čtvrť a zároveň slavná kuchařská show Gordona Ramseyho (Pekelná kuchyně)
Bill de Blasio – starosta New York City, měřící skoro 2 metry
MapQuest – historicky první komerční online webová mapová služba, která vznikla v roce 1996. S nástupem Google Maps a dalších konkurentů však její popularita výrazně utrpěla.

Přepis titulků

Toto video vzniklo díky Skillshare. Učte se novým věcem zadarmo během dvou měsíců, pokud kliknete mezi prvním tisícem na skl.sh/hai34. Dnes budeme mluvit o drátu, ale ne jen tak o nějakém drátu. Budeme mluvit konkrétně o tomto drátu: manhattanském eruvu. Je to kus drátu, který visí 4,5 metru nad zemí na stožárech, měří skoro 30 km, jeho údržba stojí víc než 100 000 USD ročně a bez něj by ortodoxní židé nemohli v sobotu nosit klíče ven.

Pokud nerozumíte židovskému právu, nejspíš se vám ta věta zdála podivná. Zpět do historie! Toto je desatero přikázání. Jsou jako Jackson 5, jen jich není pět, ale deset a nejsou to dětští hudebníci, ale přikázání. Jedno z nich říká, že o šábesu nemůžete dělat mlachu, tedy práci. To vybízí otázku, co se počítá jako práce? Můj scenárista Adam tvrdí, že brouzdání na Redditu je práce, protože tam děláte rešerši pro videa.

Aby si na tu otázku odpověděli, sešla se spousta rabínů, konkrétně tito rabíni, kteří se sešli na místě jménem Javne poté, co Římané vypálili významný Druhý chrám. Rabíni sepsali pravidla, která nazvali Mišna, na což později jiní rabíni navázali Gemarou. Dohromady to vytváří Talmud, což je v podstatě jen hromada pravidel.

Jako Pokyny pro komunitu YouTube, ale méně složité. Rabíni se rozhodli práci definovat takto: když Židé putovali po 40 let pouští a hledali Izrael, protože neměli MapQuest, museli postavit tabernákl, a tak rabíni řekli, že vše, co se pro to musí udělat, je práce. Možná si myslíte, že to moc omezující není. Mně tak dlouho vlastní tabernákl postavit netrvalo, co to může obnášet? Spoustu věcí, přesně 39!

Včetně psaní, vaření a přenášení, což rabíni nazývali hotzaah, protože nemluvili anglicky, ale hebrejsky. Angličtina neexistovala. Rozumíte vůbec dějinám? Nemysleli jakékoliv přenášení, třeba topinkovače z kuchyně do obýváku, mysleli přenášení předmětů ze soukromého prostoru na veřejný nebo obráceně. Ale pak si rabíni v Javne řekli, že se to zdá příliš. Co když si chci vzít topinkovač na zahradu? Vymysleli proto eruv. Původně to byla zeď nebo plot, který obepínal židovskou čtvrť, ze které tak udělali soukromý prostor.

Pak si říkali, že i zdi se zdají příliš, co když někde budou zdi nelegální? Tak udělali symbolickou zeď z kusu drátu, který byl zavěšen nad danou oblast. Dokud jste uvnitř ní, nacházíte se na soukromém prostoru, a proto s sebou můžete nosit věci. A to je moderní eruv. Dnes se napříč Severní Amerikou nachází přes 200 eruvů, ale ten nejdelší a nejdražší je v New Yorku.

Je tam od roku 1999 a původně byl jenom kolem této oblasti, Upper West Side, ale během let se rozrostl kolem této celé oblasti, která zahrnuje většinu Manhattanu, kromě Hell's Kitchen, aby jim Ramsay nezkazil šábes, a pár dalších menších míst. Udržet celistvost eruvu je nezbytně důležité, aby byl účinný, proto každý čtvrtek před úsvitem jezdí rabín po obvodu eruvu, aby ho zkontroloval, protože někdy může být shozen vysokými věcmi jako nafukovacími panáky, Billem de Blasiem nebo krysami na chůdách.

Se vším všudy stojí údržba eruvu asi 100 000 dolarů ročně, což platí skupina ortodoxních synagog. Eruv je jen jedno z kreativních řešení, se kterými ortodoxní židé přišli, aby se vyrovnali se zákazem práce o šábesu. Jedna z dalších zakázaných aktivit je makeh b'patish neboli dokončení, což znamená, že žádnou věc nemůžete o šábesu dokončit.

Nesmíte dokončit puzzle, dodělat ptačí budku a dle některých židovských duchovních dokončit obvod. To znamená žádnou elektřinu, tedy spoustu potíží. Proto v některých oblastech s velkou židovskou populací výtahy v sobotu zastavují v každém patře, aby nikdo nemusel mačkat tlačítka. Ale možná nejlépe se s tím vypořádali se šábesovým gójem, jinověrcem, který v sobotu dělá zakázané věci za židy, kteří je dělat nemůžou. Např.

ráno zapíná světla v synagoze. Je to jednoduchá, ale svědomitá práce. Šábes taktéž ortodoxním židům zakazuje říkat si o pomoc, pokud tedy šábesový gój zapomene světla zapnout, nikdo mu to nemůže připomenout. Pokud jste šábesový gój, který často zapomíná, měl být vám pomoci kurz Opravdová produktivita: Jak si vybudovat návyky, které vydrží. Na Skillshare jej učí můj kamarád Thomas Frank z kanálu Thomas Frank. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mohu doporučit na Netflixu drama seriál Unorthodox, kde se jedna dívka snaží z tohoto ortodoxního světa dostat. Jsou tam tato divná pravidla vidět i jejich další divný zvyky a praktiky. Má to jen 4 díly, ale fakt mě to bavilo.

10

Odpovědět

Napadají mě dvě možnosti:
1) Je to vtip
2) Jsou totálně mešuge

60

Odpovědět

Jsou to pošahanci, slepě dodržovat nesmyslná pravidla. Dobře jim umyli mozky.

41

Odpovědět

No tyvogy to je teda zpátečnická sada pravidel. Ale což když jsou šťastní :D

30

Odpovědět

nedokončovať veci? takže ani žiadny orgazmus

12

Odpovědět

Myslím, že ten elektrický obvod mě zabil víc. Ale co třeba na záchodě? To se vyseru jen do 3/4 :D

131

Odpovědět

Tak zas furt lepší, než kdyby ten drát byl ostnatý.

32

Odpovědět

Takže to vyznačuje zónu, na kterou se o Shabbatu nevztahují restrikce. Boom v jedné větě...

74

Odpovědět

Fascinující, jak si lidé dokáží komplikovat život.

281

Odpovědět

logika judaizmu - vymyslíme pravidlá a potom budeme rozmýšľať, ako ich oj*bať

122

Odpovědět

Když mozku nedáš žádný problém, brzy si najde nějaký sám. Tady ty máš alespoň pod kontrolou.

10

Odpovědět

Nevidím zmysel v tomto pravidle, ako v mnohých iných pravidlách v rôznych náboženstvách.
To je ako keby v chladničke môžem papať dezerty len z tretej police. Čo ale spraviť ak sa dezert nachádza v štvrtej polici ? Vymením police medzi sebou ! HA ! To je nápad !

215

Odpovědět

Takže oni si vymyslí naprosto nesmyslný pravidlo, pak zjistěj, že je to naprosto nesmyslný pravidlo... a místo aby ho zrušili (oni si ho vymysleli, oni si ho klidně můžou zrušit, je to čistě na nich), tak vymejšlej jak ho obejít. Někteří lidi jsou fakt hloupí. Trochu mi to připomíná D&D Story: EVERYONE in town shops at the black market.

213

Odpovědět

Kludne to moze byt ako komunikacna linka pre insider trading (pod lampou najvacsia tma) ;D.

alebo sluzi na detekciu tzv dirty booomb...

04

Odpovědět

Nejvíc vtipný je, že to určitě vymyslel někdo komu se jen nechtělo dělat a přidělal tím spoustě lidí práci. :D
A to pravidlo by ani rušit nemuseli, stačilo by ho definovat jinak.

22

Odpovědět

Jde o to, že by zrušení pobouřilo hodně lidí. Je to definitivní a rychlá změna. Něco na co se staří lidé již nedokáží přizpůsobit. Salámová metoda v praxi.

01

Odpovědět

nasilu vtipny sa niekedy nevyplaca

98

Odpovědět

Toto video mi konečně vysvětlilo důvod pedofilie křesťanských kněží... Jedno z přikázání zní: "Nepožádáš manželky bližního svého !". Takže to obcházejí chlapečkama.

137

Odpovědět

Fascinuje mě, jak ten chlápek zní, že by to měl nejradši za sebou a řikat se mu to vlastně vůbec nechce.

37