Zapomenutá číselná soustava cisterciáků

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:69
Počet zobrazení:2 871
Kromě arabských a římských číslic se v pozdním středověku v Evropě používala další, dnes už zapomenutá číselná soustava, kterou vymyslel a používal cisterciácký řád. V tomto videu se o cisterciácích dozvíte spoustu zajímavostí a můžete zkusit sami odhalit, jak jejich číslovky fungovaly. Přijdete na to, nebo se necháte poddat? Dejte nám také v komentářích vědět, jestli byste chtěli vidět další matematické zajímavosti z tohoto kanálu.

Přepis titulků

Dnes se budeme bavit o dlouho ztracené číselné soustavě. První tisíciletí po Kristu vládla Evropě jediná číselná soustava, římské číslovky, ty všichni znáte. Jedna, dva, tři, čtyři a tak. Asi od 13. století se přidaly nové číslovky – arabské. Ty taky znáte, nula, jedna, dva, tři, čtyři, pět… A příštích sto let, vlastně pár století, se bojuje o to, který systém vyhraje.

Která číselná soustava převládne, a všichni víme, vyhrály to arabské číslovky, které používáme po celém světě. Jsou mnohem lepší, jeden znak na číslo, mají nulu… Ale prakticky nikdo neví, že v pozdním středověku, mezi 13. a 15. stoletím, se objevil třetí soutěžící. Byla to číselná soustava, kterou navrhl a používal cisterciácký řád.

To je skupina mnichů, která tvořila nejvlivnější řád pozdního středověku. Trocha církevní historie: Vlastně byli odnoží benediktinů, přišlo jim, že benediktini nejsou dost asketičtí. Chtěli minimalistický život, jen oni a země. Takže se pustili do manuální práce, a tím vyvinuli nové metody práce v zemědělství a architektuře.

Od svých začátků v 11. století vystavěli za asi 200–300 let více než 500 klášterů po celé Evropě. Od severu Velké Británie až ke Středozemnímu moři, od Polska na jedné straně po Portugalsko na druhé. A pro svou komunikaci používali tajnou číselnou soustavu, tu vám teď ukážu. Vypadá trochu magicky a je tajemná. Napíšu vám 4 čísla těmi cisterciáckými číslovkami. - Vypadá to jako šibenice.

- Tak trochu. Toto jsou 4 čísla. Co si o tom myslíš? Tohle je taková hádanka, říkám tomu mniší hádanka. Zní to trochu jako myší. Tak tedy mniší hádanka. A je v mé nové knize o jazycích, protože je to vědecký jazyk. Myslíš tamtu knížku na poličce? Přesně tu! Skvělá jako dárek k Vánocům a zabavíte se těmi hádankami také během lockdownu.

Ale tohle sis nevymyslel? Tohle je naprosto skutečné. Vůbec nikdo to neznal, až před asi 20 lety o tom David A. King, historik zabývající se dějinami vědy, napsal knihu, protože to objevil, v podstatě to bylo jeho životní dílo. A podle všeho to opravdu existovalo, ve starých pramenech ty číslovky najdete. Tyto tajné číslovky se samozřejmě neprosadily, ale ve středověku to různé skupiny používaly v šifrách a tajných textech.

Psalo se to i v době, kdy to cisterciáci přestali používat. Ještě vám o tom řádu řeknu víc. Byli geniální. Vedli velmi asketický život, takže zakázali mluvení. Zhruba před 1000 lety se zavázali k mlčení, nesměli mluvit, a tak si vyvinuli vlastní znakovou řeč. Vymysleli ji první cisterciáci a tu znakovou řeč používali celých tisíc let.

Zavolal jsem na jejich britské opatství, v Anglii už je jenom jedno, a zeptal se, jestli slibují mlčení a používají znaky. A oni: Ne, ale někteří starší mniši té řeči ještě rozumí. Je to skvělé, oni si vezmou ta slova a musí jejich význam vlastně rozdělit na menší prvky. Dám vám příklad. Navíc každý ten prvek potom ztvárňují pantomimou. Co myslíš, že je tohle?

- Nebuď sprostý. - Díra? Mléko! Je to mléko, jako bys dojil. A tohle znamená hnědý, takže… To je čokoládové mléko. Ještě příklad. - Proč bylo hnědý takhle? - Nevím. V 70. letech vyšla skvělá kniha, jeden badatel jel do kláštera, kde tu znakovou řeč stále používali, nafotil je a všechno zapsal.

Dokonce k tomu je v mé knize skvělá hádanka. O cisterciácích vím spoustu, jsou fascinující. Ještě jeden rychlý příklad. Tohle znamená země nebo stát. Co je tohle za stát? - Pít, thé, země… Anglie. - Přesně tak! Je to geniální. Dobře, když se ti to líbí, dáme ještě jeden. Co tohle? Prst?

- Prsten? Kloubek? - E! E, vysoký (tall), E, země. - Itálie! - Aha. - Takhle to kombinují. - To bylo těžší. Vraťme se k číslům. Ano, vypadá to trochu jako šibenice, možná jako jednoduchá postavička, když přidáte hlavu… Dám vám nápovědu, řeknu vám, co je to za čísla.

Tohle je tisíc čtyři sta deset, tohle čtyři tisíce sto sedmdesát tři, tohle pět, sedm, pět, nula a tohle jedna, tři, šest, osm. Napadá tě teď, jak by to mohlo fungovat? No, očividně je důležité, kde vystupují ty prvky z hlavního kmene. Ano, výborně. Možná bychom to mohli zastavit, aby lidi mohli hádat, jinak to prozradím.

Super, jasně, přidáme trochu výtahové hudby. Tohle je 1410. Rovnou vám řeknu, že je to desítková soustava. Tady máme dvě jedničky a tyhle dvě čárky jsou stejné. Tady zase dvě pětky a tyhle dvě části jsou stejné. Takže tohle bude pětka, tohle jednička a tady máme zase jedničku jinde. Takhle se začne skládat ta představa, že ty prvky, které se na koncích odpojují, jsou nějak vyjádřené číslice.

V této soustavě se dají napsat pouze čísla od nuly do 9999. Nic dalšího. Takže takhle počítali: 0 je pouze ten kůl, každé číslo má tenhle kůl, tohle je 1, tohle 2, tohle 3 a tohle 4. Teď to bude zábava.

Tohle je 4, takže nula, jedna, dva, tři, čtyři. Tohle je čtyři. Pět je čtyři plus jedna, tak to spojíte, tohle je pět, šest je takhle. Sedm je zase šest a jedna, takže takhle, osm je šest a dva a devět je šest a tři. To je takhle. Tohle je od nuly do devíti. Ale teď si to musíme rozdělit na čtvrtiny. Tady jsou jednotky, potom desítky, stovky a tady tisíce. Tohle je teda jeden tisíc, čtyři sta, potom tady jedna a zbývá nula.

Brady, vyber si čtyřmístné číslo, napíšeme si ho. - Kdy ses narodil… - Dáme 6666. 6666? To je jednoduché. Šest, šest, šest, šest. Takže to napíšeme takhle: To vypadá dobře. Připomíná mi to… nějakou čtyřkolku shora. Jo, to je fakt.

Ale co takhle 2020? To máme dva tady, Tady nula, tady zase dva a to je celé. A co 1969, to jsem se narodil. Nejlepší roky. Takže 19, to je tady jednička, tady devítka, potom šest - a zase devět. - To je pěkné. - Je to zábava, co?

- Ale na matematiku by to asi nebylo. Třeba přičti 3472 k něčemu, to by asi nešlo. To asi ne, ale na něco to užitečné je. Na co se to hodí, tak to také mniši používali, jsou data, ta mají čtyři číslice. Na to je to opravdu úžasné. Dokonce i do té své knížky jsem chtěl dát data v tiráži v téhle cisterciácké soustavě, ale to mi nedovolili.

Další věc, kde je to užitečné nebo jak to využívali, jsou čísla stránek. I římské číslice se stále používají poměrně často, ale pouze v případech, kdy se čísla nepoužívají pro matematické účely. - Například data, čísla stránek… - Super Bowl. Ano, třeba i to. Takže by se jednoduše dalo použít při Super Bowlu cisterciácké číslovky. Třeba by se to hodilo na něco jako katolickou olympiádu.

Tam by to mohli použít. - Jo, je to super systém. - Že jo? Toto je dům nebo místnost. A tohle… je toaleta, to je totiž dům hanby. A stodola je dům krav. - Dům hanby! - Přesně. V restauraci: „Promiňte, kde máte dům hanby?“ Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Oceňuji překlad myších/opičích čísel!

91

Odpovědět

Ty devítku vysvětlil blbě, podle schématu je to spíš 8 + 1, nebo 7 + 2.

41

Odpovědět

Řekl to zjednodušeně. 9 = 6+3, kde ta trojka je zapsaná jako 1 + 2.
To je na těch číslech vtipný, že obojí pasuje.

71

Odpovědět

2 a 2 čísla nad sebou asi měli málo místa.

21