Proč si nacisté vybrali hákový kříž?Nota Bene

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 0
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:245
Počet zobrazení:22 201

Než se svastika stala tabuizovaným hákovým křížem, lidé v mnoha různých kulturách a náboženstvích ji znali po tisíce let. V Evropě a USA dokonce symbolizovala štěstí. O historii tohoto symbolu a důvodu, proč si jej vybrali nacisté, vám povypráví Benjamin z kanálu Nota Bene, jenž se zabývá historií a mytologií.

Poznámka: Slavný obraz, o kterém je řeč, se jmenuje Thor's Fight with the Giants.

Přepis titulků

Ahoj, v jednom tvém videu o mytologii měl Thor na opasku hákový kříž, tak mě zajímá, odkud ten symbol pochází a proč si jej vybrali nacisté? Díky. Ahoj a díky, že mi posíláš video zrovna s tímhle dotazem. Tak 10 % komentářů pod tím videem se týkalo hákového kříže. Nebylo v mých silách odpovědět všem, navíc se mě na to pořád nepřestáváte v komentářích ptát, takže vám to dnes konečně objasním. Než se pobavíme o samotném symbolu, řekněme si jednu věc.

V r. 1920 vznikla Národně socialistická německá dělnická strana, NSDAP, která Hitlerovi umožňila dostat se k moci. Symbol NSDAP, hákový kříž, byl vybrán při založení strany. Národní socialismus nebyl tehdy moc známý. Slavný obraz Thora s "hákovým křížem" byl dokončen v roce 1872. To vám nasadí brouka do hlavy. Symbol, kterému říkáme hákový kříž, je mnohem starší a nazývá se svastika. Nejstarší svastika pochází z Ukrajiny z roku 10 000 př.

Kr., ale týž symbol se prolíná historií Indie, Afriky, amerických indiánů, buddhistů, antického Řecka, Germánů či dokonce Islandu. Najdeme jej po celém světě, jak je to možné, nevíme. Existuje několik vysvětlení. Nejprostší: svastika je pěkná a jednoduchá. Její tvar vyvolává představu otáčivého pohybu, což symbolicky silně připomíná pohyb oblohy, rotaci planet, Slunce atd.

Rotace asociuje také koloběh života a regeneraci. Na Islandu svastika nejspíš odkazovala na pohyb slunce po obloze. Jaký má význam? V tom je guláš, může totiž představovat skoro cokoliv. V hinduismu má jak pozitivní, tak negativní symboliku, záleží na směru natočení. V buddhismu ji najdeme přímo na Buddhovi jako pozitivní symbol spojený se zásluhami či myslí. V předválečné Evropě byla svastika symbolem štěstí a nosila se jako amulet.

Také instituce či firmy, aby vzbudily pozornost, často volily svastiku jako své logo. Proč si tedy NSDAP a Hitler vybrali právě svastiku? Pro její prastarý původ a protože ji považovali za árijský symbol. Árijská rasa tu přece byla nejdřív, je všem nadřazená a nebude se míchat s podřadnými rasami. Lidská hloupost nezná mezí. Ctižádostivá NSDAP si svastiku zvolila také ze snahy o historickou legitimitu.

Minimálně si legitimitu přivlastnila. Původní symbol byl totiž pozměněn. Byl otočen o 45° a zapadal do celku nacistické vlajky s barvami, které šly k sobě: červená, bílá a černá. Symbol tak univerzální jako svastika byl zárukou pevných základů plánované nové společnosti. Ze stejného důvodu Hitler chtěl, aby se árijské umění rozšířilo po říši. Chtěl vybudovat základy vlastní historie, vlastní legitimitu.

Tak se tedy svastika pro většinu z nás stala hákovým křížem. Získala nešťastné asociace, jež smazaly původní bohatou symboliku. To vedlo například k absurdní cenzuře karty Pokémon s opačně natočenou buddhistickou svastikou v rohu obrázku. Svět je nanic. Jestli vám správně došlo, že Thor nebyl nácek, klikněte na to se mi líbí. Překlad: Snoopadoop www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zajímavosti je svastika na finských mašinách z doby druhé světové války. Finové totiž měli svastiku ve znaku letectva a některých pozemních sil ještě před NSDAP

320

Odpovědět

ve znaku letectva to mají stále, jen to nemalují dnes na letadla.

20

Odpovědět

Tvl jak někdo může být tak blbej, že se na to v dnešní době pořád ptají? Toto téma se omílá pořád dokolečka.

4623

Odpovědět

Lidská hloupost nezná mezí.

343

Odpovědět

+OsmiumMě ve škole naučili alespoň tohle. Když něco nevíš, musíš si to umět najit. . Hold je někdo liný si to najít.

96

Odpovědět

+KralmanTak to v tom případě doporučuji zkusit slovník ve spojení se slovem hold

284

Odpovědět

+MoriHold/holt/halt nepatří do spisovné češtiny, proto se to může psát, jak se komu zlíbí. To je jak kdybys pýčoval na to, jaké i píšu ve slově pýča.

322

Odpovědět

+OMFGJaké "i/y" o sobě píšeš je naprosto jedno, všichni vidíme co jsi zač.
Tebou zmíněná tři slova "Hold/holt/halt" opravdu nepatří do spisovné češtiny, ale to nikoho neopravňuje je libovolně je zaměňovat, protože každé z nich má svůj vlastní význam kterým se diametrálně odlišují.
Pokud nejsi úplná .ý.., tak si jejich význam na webu snadno najdeš.

183

Odpovědět

+OMFGSlovo HOLD do spisovné češtiny patří!

40

Odpovědět

+KralmanIšlo o to aby spravil video ,,ON,, na tuto temu-francuci youtuberov beru dost strelene vazne a zeru ich a ja im to neberiem

00

Odpovědět

Hlavně, když už, tak si to stačí najít na wikipedii a nemusí se čekat, až někdo na to téma udělá video.

259

Odpovědět

Přesně tak. Jak si někdo může dovolit být tak blbej, že když něco neví, tak se zeptá člověka u kterého očekává že mu to vysvětlí celé a do detailu to mi teda hlava nebere

775

Odpovědět

To je tím, že se rodí stále noví a noví lidé, kteří kupodivu nemají tyto vědomosti od svého narození. Však ta holka co se ptá je mladá.

481

Odpovědět

Problém je v tom, jak strašně moc se klade důraz na tenhle jeden konkrétní význam...

220