Produkční vlog Hobita #9Vlog Hobit (S01E09)

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:699
Počet zobrazení:12 757

Premiéra se blíží, takže ještě než všichni zamíříme do kina na jeden z nejočekávanějších filmů tohoto roku, Peter nám přináší devátý vlog. V něm uvidíte hlavně postprodukční tvorbu efektů, zvuků, stříhání a snímání pohybu vousů. Jak to všichni ti nespící přepracovaní lidé snáší? A co vy - půjdete na půlnoční předpremiéru? Máte už lístky?

Přepis titulků

Ukaž. Vítejte v kině v Park Road Post. Tohle je naše postprodukční zařízení ve Wellingtonu. A tady teď trávíme spoustu času. Doděláváme Hobita. Má to být hotovo doslova dva dny před premiérou. Snad. Uvidíte, jak probíhá postprodukce, takže uvidíte spoustu nevyspalých lidí.

Všichni pracují přesčas, aby byl film hotový. Všechno začíná v redakci. Tohle je "bunkr", redakce. Já jsem Dan Best, jsem první asistent střihače. Hned vedle je střižna. Jabez a Peter dávají do kupy druhý film. Točili jsme to se 150 lidmi, a teď jsme tu jen my dva, Jabez a já. Poslední dva mohykáni stříhající film.

Je to docela odpočinkový a příjemný proces. A zatímco to dáváš dohromady, já připravím další čaj. Když Jabez dělá něco jednoduchého, u čeho mě nepotřebuje, jdu postavit na čaj a přinesu ho. Výborně. Ahoj, vítejte v sekci pre-viz. Christian je támhle. Jsme přední kreativní tým, který Pete využívá k návrhu záběrů. Animujeme kameru a postavy do takového 3D storyboardu.

Skoro na úrovni videoher. Většinou se dělá pre-viz před natáčením. Oni už mají samozřejmě vše natočeno, ale pořád děláme na náhledech. Peter nám zrovna vrátil jeden záběr. Tohle občas z redakce dostaneme. Prázdný list, kde se píše třeba: CG široký záběr - Skřeti pomalu tlačí mučící stroj k plošině Velkého skřeta. A jede to tu docela rychle. Tady Christian, pre-viz.

Potřebujeme nějaké mučící stroje. Díky. Většinou jsou rychlí. Tady to je. Z Weta Workshops máme nějaké návrhy strojů. Potřebujeme tyhle modely rychle, kluci. - Minutku nebo dvě. - Jo, dobře. - Jerry, co děláš? - Dělám 3D představení. Bez zvuků by to nebyl dobrý záběr. - Už jsou ty modely hotové?

- Jo, tady je máš. - Gerry, můžeš tam hodit textury? - Jo, jasně, už to dělám. Už budu mít hotovo. Musím to tu docela hnát, protože film vychází za osm týdnů. Co děláš ty? Já celý den zírám na kód. Iggy, ty máš ty mučící stroje. Jak to jde? Promiň, že to tak trvalo, ale tohle by mohlo jít.

Vypadá to dobře. Pošleme to a uvidíme, co Pete řekne. To by byl hodně dobrý okamžik. Dostali jsme poznámky od PJe, musíme pokecat s vedoucíma, co udělat s několika záběry navíc. Tohle je původní budova, kterou jsme používali u Pána prstenů. Kvůli Hobitovi jsme se museli roztáhnout do osmi budov. - Tohle býval blázinec, že? - Jo, býval to blázinec. A v takovýchto dnech tak pořád vypadá.

Zbývá šest a půl týdne. K dokončení není moc času. Jsme teď na Wexford Road. Tohle byla původní produkční kancelář pro Pána prstenů, ale teď je domovem pro animátory Hobita. Scéna se zlobry je rozhodně jednou z nejobtížnějších. Mluví, což je pro zlobry nové. Schovávají se tady někde další prcci?

Ne. V Pánovi prstenů jenom řvali. Peter toho hodně natočil v motion capture. Schovávají se tady někde další prcci? Peterovi se akce líbí, ale chtěl posunout hranici kaskadérů. Možná bychom mohli natočit kousky zvlášť pro tohle. To vypadá dobře. Jsem spokojený. Můžeme pokračovat?

Docela dost jsme u Hobita pokročili s motion capture. Včetně detailního zachycení pohybu jednotlivých vousů trpaslíků. Pojďte dál, vítejte v oddělení interních vousů. Povíme vám, co tady děláme. Můžeme na tebe nanést barvu, Keve? - Mít na place vousy je nebezpečné. - Neskutečně nebezpečné. Přišli jsme o spoustu dobrých vousů. Vytvořili jsme v počítači virtuální vousy a to nám umožňuje...

Jenom jednoduše, prosím! Máme vousy... v počítači. Představ si - je šero, bouřka, jsi na horách. Akce! Vítr! Déšť! Blesky! A střih! To vypadá skvěle. Můžeme to použít? Jasně. Stačí zmáčknout jedno tlačítko... a voila!

Vousy jsou teď v celém filmu. Síla technologie snímání vousů. Nemyslím, že by teď někdo dřel víc, než umělci z Weta Digital, kteří museli v posledních týdnech udělat stovky digitálních záběrů. Každý týden musíme dodat spoustu záběrů. Popravdě víc záběrů, než kolik jsme kdy udělali. - Hodně štěstí, pokořme hranice. - Přeju příjemný víkend. Je sobota, jsme na Wexford road. Každé ráno musíme vypustit animátory.

Můžeme? Jsme připraveni? - Jsou tam? - Vstávat! Vstáváme! Spánek je pro slabochy! Ani se neobtěžujte s oblékáním. Pokud lidi nemusí odejít, jsme rádi, když zůstanou. Máme tady maséry, pereme jim, dostanou tři jídla.

Míchaná vajíčka. Koncepční umělci jí, kdykoliv můžou. Práce koncepčního umělce není nikdy hotova. Obzvláště u filmu s takovými efekty. I po třech letech pořád děláme koncepty. Dokud existuje záběr s prázdným místem, ať už je to zelené plátno nebo něco vpředu, tak pořád děláme. A jsme si vědomi, že jsou za námi týmy lidí, kteří čekají na naši práci, aby mohli dělat 3D, textury, osvětlení a animaci.

Do domu, do kterého jedeme, jsme umístili Skřetí tým. To je Skřetomobil, auto Chrise Whitea. Úplně stejný má moje babička. Údajně to byla polepšovna. Lidi tvrdí, že tady vídají duchy. A že ve sklepě jsou rýhy od drápů. Tak pojďte, pokud se nebojíte. Peter chtěl vytvořit pod zemí zcela novou říši.

Takže vytváříme tohle skřetí město s různými stavbami, světly, chodbičkami a ohni. Tohle je průběžná práce. Na tomhle chlápkovi se věnujeme nasvícení. Chceme zvýraznit všechny bradavice a tak. Je docela ošklivý, ale zároveň musí být nádherný. Tady v postprodukci na Park Road pracuje Andrew Lesnie na barvách. Ahoj a vítejte v DI. Včera jsme dělali kuře, dneska si uvaříme čínské nudle. DI je zkratka pro "Digital Intermediate".

Tento proces se nazývá stupňování barev. Je to jako Photoshop pro video. Tohle jsou extreriéry Dna pytle. Točili jsme to ve městě Matamata. Při natáčení jsme neměli ideální počasí, ale krajina je pořád nádherná, takže zpracováváme původní záběry. V podstatě začínáme s čistým záběrem a pak přidáváme vrstvy. Výsledek vypadá takhle.

Taky máme lasery, takže můžeme dělat tohle. Tenhle kousek trávy je odlišný od tohoto. Máme rozsvíceno kvůli blogu, ale normálně pracujeme v tmavším prostředí. Pracujeme v prostředí, které je ještě temnější, abychom napodobili kino. Ahoj, jsme na Park Road Post a tady děláme zvuky k Hobitovi. Pojďme se podívat. Den začneme tancem, to je první věc na programu.

A pak to předáme. Chrisi, přebíráš to. - Tanec s fadery! - Jo! Můžete vidět, že Dave nastříhal 16 vrstev zvuků pro toho skřeta. Odvedl fakt dobrou práci. Uvidíme, co s tím zmůžu, což je sranda a taky výzva. Myslím, že spousta lidí nechápe, jak se tvoří film. A kolik lidí je třeba na poskládání zvukové stopy. - Máme tu dialogy.

- Elfové. Hudbu. A zvukové efekty dělíme do kategorií. Standartní efekty jsou meče, padající těla, dveře. Takové věci. Pak máme atmosférické zvuky jako vítr, zvuky davu a podobně. Dneska jsme dali dohromady přátele, rodinu a další oddělení, aby se stali panikařícími vesničany, které bude sužovat Šmak.

Takhle my válíme. A tady stříhá Matt zvuky davu. To je paráda. Jdeme. Připomíná mi to scénu z filmu Osvícení. Kéž bych měl tříkolku. Brunclík. Trochu nám skřípají dveře.

Brunclíci dělají určitou část zvuku, která se vztahuje k lidem. Cokoliv, čeho se dotýkají, jak se pohybují, nahrávají tihle kluci. Mlátíte, ničíte, taháte, natahujete, ohýbáte. Dobrý postsynchron tvoří spíše interpretace zvuku než jeho přesné znění.

Skřetí drápy. Jsou to jen trsátka na banjo. Je divné s tím pak jít na záchod. Mezitím... 18 331 mil daleko. Vítejte na Abbey Road ve studiu One. Tady vytváříme všechny ty úžasné soundtracky, včetně Hobita, kterého děláme dnes. Jsme zpátky ve studiu, abychom nahrávali.

Dnes s celým orchestrem. Bude tady 93 lidí v různých sekcích. Tohle je Howardovo pódium pro dirigenta. Tady stojí a řídí odsud orchestr. Abbey Road je slavná pro svou sbírku mikrofonů. Do tohoto zpíval John Lennon, když tady ve studiu nahrával. Nemám s ním fotku. Máte to? Hudebníci teď uvidí hudbu poprvé.

Nenacvičují to nebo tak něco, prostě přijdou, mají před sebou noty a hrají. Je důležité, aby se tohle dostalo na pódium. Tady je řídící místnost. Je to adrenalin dívat se na orchestr a ovládat všechen ten úžasný zvuk. Dobře, to se nám líbí. Dáme si pauzu. Druhé kino. Poslední krok. Tady se to všechno skládá dohromady. No podívejme se, kdo to přišel.

Všichni jsme dorazili s hromadami zvuků. Ve finální mixáži musíme zjistit, který zvuk se tam hodí a který ne. Můžeš tam dát zvuk koně, abychom věděli, že tam jsme. Nakonec snad bude vše sedět a úspěšně odvyprávíme příběh. Musím říct, že je to vážně sranda. Máme další tři týdny a pak... dalších několik filmů.

Takže konec je ještě daleko, sotva jsme začali. Takže tohle se teď děje. Premiéra je opravdu blízko. Naštěstí jsou ale všichni klidní. Jsou neskutečně disciplinovaní a soustředí se na práci. Máme štěstí, že máme takový příčetný a rozumný tým. Miluju premiéry! To je vše.

Teď víte, jak si vedeme, ale brzy se zase uvidíme a tím vás všechny zvu na premiéru. UVIDÍME SE NA PREMIÉŘE Překlad: Rizyk www.videacesky.cz

Komentáře (46)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"Bez zvukových efektů to není ono .... šššššš,,,, ááhhh..." :D :D :D

Mimochodem dá se vůbec anglicky říct "I'm gonna make a tea" .. protože vždycky řeknou "cup of tea" :D

191

Odpovědět

Poklona týme Hobbita. Obdivuji Vás, protože zpracovat tak velký příběh, u nějž nelze ignorovat i ty nejmenší detaily, protože jsou důležité, vyžaduje nejen obrovskou profesionalitu všech, ale hlavně odvahu. Odvahu pokusit se. A vy jste to dokázali. Pane Jacksone, Vy jste opravdu režisér s velkým R. Děkuji

191

Odpovědět

Vyšiel posledný vlog ;)

185

Odpovědět

Není poslední. Ještě budou.

180

Odpovědět

právě jsem přijel z premiéry Hobita ....Je to úžasné (skvělý zážitek ) rozhodně doporučuji ... Jako za starých časů "Lotrů"

180

Odpovědět

Kdo jdete na půlnoční premiéru, chodí se v Česku do Cinestaru (Ostrava) v převleku nebo aspoň s dřevěným mečem či make-upem?

181

Odpovědět

Tak jsem dostala jeden krásný odkaz v mejlu... Jak vidno, krátit si čas do premiéry jde různě, a to i v Čechách: https://www.youtube.com/watch?v=7QCfY1x2nUA : )

180

Odpovědět

Stačí sa mi započúvať do tej hudby, ktorú tam hral orchester a som namäkko. Proste husia koža funguje. Oceňujem kvalitu a precíznosť ktorú do celého filmu vložili. Neviem si predstaviť, že by to pozeral niekde doma na telke alebo monitore. Proste je to vec ktorú by si každý fanúšik mal povinne ísť užiť do kina.

181

Odpovědět

Kdo jde na Premieru v Česku ? *Like*

189

Odpovědět

Toto bude největší filmová událost od roku 2001 / 2002 / 2003 :D

182

Odpovědět

Další Vlog? Jsem tak nedočkavý než spustím "play" jako bych už seděl v kině na premiéře!

180

Odpovědět

Jo! :D Vřelé díky Rizykovi za překlad, bylo by fajn, kdyby se překladu Hobita pro česká kina zhostil někdo ze zdejšího týmu, aby nedocházelo k překladatelským chybám, jako se dělo třeba u Avengers. :) A lístky na premiéru jsem si dnes vyzvedával: větší nervy jsem ohledně lístků dlouho nezažil, ale všřím, že budou stát za to. (navíc na Hobita valím hned z plesu, tzn. na premiéru v kvádru- :) )

182

Odpovědět

Vzhledem k tomu, že titulky k Pánu Prstenů dělala překladatelka Tolkienových a jiných známých fantasy knih, tak bych se nebála, že je bude dělat najednou někdo nekompetentní ;)

181

Odpovědět

NA co jsem ale zvěda nejvíc, je jak z 222 stránek vykouzlil 3 dvou a půl hodinové filmy :D Hobita teď čtu ať se naladím a obávám se podle trailerů a podle toho co mám přečteno, že první film skončí někdy na straně 44 :D Uvidíme :))

181

Odpovědět

Ještě do toho dávají jiné příběhy z dodatků od Tolkiena. SPOILER: První film končí po úniku Gandalfa a družiny na orlech od vrků.

181

Odpovědět

Už podle trailerů je jasné, že je to vizuálně neskutečně dotažené. Každý obraz je precizní a ani korunka nepřišla na zmar... Opravdu je to "nejočekávánější" očekávaná cesta pro fanoušky tolkienovi Středozemě a já se zatraceně těším... balím spacák... jdu před kino. Ještě termosku s sebou...

181

Odpovědět

Chystám se taky na půlnoční premiéru do Cinemacity..nevíte jestli něco chystají? Nějakou spešl tématickou akci apod. ? :-)

181

Odpovědět

Taky jdu de cinemacity, ale bohužel o tom nic nevím :/ Minimálně plášť si ale s sebou beru :D

185

Odpovědět

Ten orchestr neví, jak to bude znít, když to budou hrát? To bych se tam asi rozbrečel krásou kdybych tam přišel, začal hrát svoji linku, a kolem mě by začalo hrát toto.. :)

181

Další