Projev britské královny Alžběty II. ke koronavirové pandemii

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:126
Počet zobrazení:6 094

Projevy britských panovníků k veřejnosti nejsou na běžném pořádku, krizová situace jako ta dnešní jej ale vyžaduje. Alžběta II. děkuje všem lidem zastávajícím zdravotnické a další nezbytné profese, jakožto i těm, kteří chrání ostatní tím, že zůstávají doma. Vyzývá národ k sebekázni, odhodlanosti a péči o druhé, k zažehnání krize můžeme přispět každý. I když bude nejdřív asi hůř, lepší zítřky se vrátí.

A víte, co znamenají malované duhy, které se objevují v oknech po celé Británii?

Přepis titulků

KRÁLOVNA Promlouvám k vám v době, která, jak si uvědomuji, je stále obtížnější. V době, kdy je chod života v naší zemi narušen. V době, která některým z nás přináší zármutek, mnoha lidem finanční potíže a ohromné změny v běžném životě pro každého z nás. Chtěla bych poděkovat všem zdravotníkům v přední linii, pečovatelům a lidem zastávajícím nezbytné profese, kteří obětavě plní své každodenní povinnosti mimo svůj domov a k podpoře nás všech.

Věřím, že vás za sebe i celý národ mohu ujistit, že si vaší práce vážíme. Každá hodina vaší tvrdé práce nás přibližuje k návratu do normálnějšího života. Ráda bych také poděkovala těm z vás, kteří zůstávají doma a pomáhají tak chránit zranitelné lidi a předcházet další bolesti ze ztráty našich milovaných.

S touto nemocí bojujeme společně a chci vás ujistit, že pokud zůstaneme svorní a vydržíme, tak ji porazíme. Doufám, že v příštích letech bude moci být každý hrdý na to, jak se v této těžké době zachoval, a že ti, kdo přijdou po nás, řeknou, že tato generace Britů byla tak silná jako ty ostatní.

Že vlastnosti jako sebekázeň, klidná a vstřícná odhodlanost a zájem o druhé jsou pro tuto zemi stále příznačné. Hrdost na to, kým jsme, není částí naší minulosti, ale určuje naši přítomnost a budoucnost. Na chvíle, kdy Spojené království tleskalo zdravotníkům a klíčovým pracovníkům, se bude vzpomínat jako na výraz našeho národního ducha, jehož symbolem se stanou dětmi malované duhy.

Z celého Commonwealthu a z celého světa přichází dojemné zprávy o lidech, kteří spojují síly, aby pomohli ostatním, ať už doručují jídlo a léky, kontrolují sousedy, nebo mění své podnikání, aby byli v krizi nápomocní. Třebaže izolace může být chvílemi těžká, mnozí lidé různého i žádného vyznání přichází na to, že tato doba přináší příležitost zpomalit, zastavit se a rozjímat modlitbou či meditací.

Připomíná mi to mé vůbec první vysílání z roku 1940, kdy mi pomáhala má sestra. Mluvily jsme odtud z Windsoru jako děti k dětem, které byly evakuovány ze svých domovů a odeslány do bezpečí. A dnes opět mnozí trpí bolestným odloučením od svých milovaných.

Stejně jako tehdy ale v hloubi duše víme, že je to správné jednání. Zvládli jsme v minulosti různé krize, takhle je ale jiná. Spojujeme se se všemi národy světa, abychom tuto krizi společně zažehnali pomocí velkých pokroků vědy a našeho instinktu starat se o druhé. Uspějeme a bude to úspěch každého z nás. Útěchou by nám mělo být, že ačkoliv ještě budeme muset vydržet, lepší dny se vrátí.

Budeme zase s přáteli. Budeme zase s rodinou. Budeme se zase scházet. Ráda bych teď všem poděkovala a srdečně popřála to nejlepší. Překlad: jitkii www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Když musí národ uklidňovat sama královna, tak to už něco znamená. I já bych lehce znervózněl, slabší povahy mohou rovnou panikařit.

30

Odpovědět

Zdravím,

díky moc za překlad! Toto jsou slova hlavy státu, takhle si to alespoň představuji. Pokud je to možné, zkuste přeložit i řeč prezidenta irské republiky - Michaela Higginse. Stojí to za to :-) 2020 St Patricks Day Message from President Michael D. Higgins . Díky!

30

Odpovědět

Jsem velice hrdý na to, že mohu s klidem konstatovat, že náš národ se chová od začátku krize daleko zodpovědněji, obětavěji a solidárněji než Angličané které královna tak chválí a na druhou stranu je mi velice líto, že nemáme lídry, kteří by tuto chvíli využili k sjednocení a vybudování národní hrdosti pro všechny kteří tu žijí pohromadě.

226

Odpovědět

Krom masivního šití roušek, v čem se ukázala neuvěřitelná kreativita našeho národa a neschopnost našich vůdců, jsem si nevšiml ničeho, co bych neviděl jinde ve světě. I to glorifikované šití roušek není chlouba, ale spíš ostuda. Přetavit to v národní hrdost? Možná, ale u všech to rozhodně neklapne.

149

Odpovědět

+BartlebyTřeba v 10+1 způsobu na výrobu ochranných pomůcek/látek - od filtry s nanotextilií požadující "kapsičku" (Liberec), přes "šnorchly" s nástavcem na filtr (Praha) a ústenky s superskvělou mědí (Brno) po míchání dezinfekce z lihu (každý větší lihovar - přitom i spotřeba alkoholu konzumního pozvolna roste).

A že jsi to viděl i v zahraničí? Takže tvrdíš, že koronavirová krize je vlastně soutěží o originalitě a nikoli o přežití...

112

Odpovědět

+LŠití roušek a výroba dezinfekce v každém menším lihovaru je super, ale je to úředevším důsledek neschopnosti jistých lidí zajistit dostatek ochraných pomůcek do domovů důchodců a záchraným složkám. Mám si proto myslet, že jsme lepší než Britové? Akty milosrdenství vidím po celém světě a na to hrdý jsem. Z vašeho komentu ale spíše soudím, že jste mě nepochopil.

61

Odpovědět

+BartlebyŠít roušky pro sebe znamená, že průmyslově vyráběné ochranné pomůcky se dostanou právě k lidem v první linii.

A jinak stát má na jednu stranu zajistit roušky, na druhou stranu dostatek pohonných hmot ( na 90 dní pro všechny motoristy) a na třetí stranu mít v zásobě 15 000 tun kovů a na čtvrtou stranu ' nízké ' daně.

Asi tedy nechápeš, že jednotlivé požadavky se tedy často vylučují ( když má ve skladu kovy tak tam asi nebudou roušky)...

16

Odpovědět

+LPardon, že se roušky pro zdravotníky a kovy vylučují fakt nechápu a ano, čekám, že stát něco zajistí v době nouze místo šlapání na krk, když v době klidu platíme sociální a zdravotní. Jestli se v tom neshodneme, je mi líto :-). Tím bych to asi uzavřel.

31

Odpovědět

+BartlebyJasně... Státe zajisti, ale nesmíš mě nijak omezit ( takže třeba fyzický závoz ochranných pomůcek se asi musí udělat teleportem, občané mohou cestovat do ciziny, ale pak je na státu, aby občany repatrioval do republiky).

Pozoruhodný náhled na fungování systému..

A mimochodem sociální daň se neplatí, aby bylo na plné sklady sociálních ústavů, sociální daň se platí, aby bylo na důchody. Proč má stát přijít a suplovat poskytovatele služeb (kraj, obec, soukromník), protože on pomůcky nezajistil.

Proč má suplovat 'špatnou sázku' a neschopnost poskytovatele služeb...

Třeba Alzheimer centrum - ohnisko nemoci - je provozováno soukromníkem, IRIS centrum - další ohnisko - poskytovatelem je město.

16

Odpovědět

+BartlebyA proč si máš myslet, že jsme úspěšnější než Britové? Protože se nám podařilo rozprostírat nákazu v čase ( od začátku března zatím nejsou nemocnice přetížené) takže ani nemuseli být vážní pacienti na chodbách nemocnic a ti s lehkým průběhem se postupně léčí i doma ( tedy máme více vyléčených než zemřelých) a už si můžeme dovolit takový ' luxus ' jako je individuální sportování...

24

Odpovědět

Najdlhších 4 a pol minúty, pripomína mi to učiteľa elektrotechniky, ten tiež rozprával takto monotónne a pomaly. Ale pekne melie pekne :) 5*

214

Odpovědět

Pryč s monarchií i s tou aristokratickou zdechlinou!

945

Odpovědět

První odkaz z googlu... to je to tak těžké ?
"The British royal family is collectively worth an estimated $88 billion when looking at the crown's concrete assets in combination with the value of the family brand, Forbes reported in 2017. Queen Elizabeth II had an estimated personal net worth of $530 million as of 2016.8. 1. 2020"

17

Odpovědět

+madPav3LCo znamená hvězdné datum 2016.8. 1. 2020?

A jinak i britský monarcha si zaslouží svůj "tag" s odkazem na videa o něm (videa CGP Grey) a nikoli videa o britské vládě (extra credits a například Jihomořská bublina), nemyslíš?

00

Odpovědět

Když to porovnám s naším Mílošem, chce se mi brečet.

565

Odpovědět

Miloš Zeman, král Český a Moravský. 😁

51

Odpovědět

ten si to aspon pise sam

1117

Odpovědět

+v m vargaA jak by bylo hezké kdyby si to sám nepsal a nechal si napsat něco jako královna

252

Odpovědět

+._.Něco jako si nachal napsat ke svému projevu Babiš? Jestli není lepší když si politici píší projevy sami. Ono to jejich pokrytectví pak lépe vynikne...

62

Odpovědět

Nemám rád Zemana, ale upřímně si na něm cením, že ve svých projevech mluví on sám za sebe. Ať už je výsledek jakýkoliv. Tohle video jsem v půlce vypnul, protože nesnáším sledovat loutku, která čte texty nějakého zaplaceného PR týmu, a vlastně ti tak lže do očí v přímém přenosu.

59

Odpovědět

Skvěle udělané titulky!

150

Odpovědět

Díky! :)

20

Odpovědět

Byl by tady někde odkaz na bohatství britské královské rodiny přezdívané "firma"?

48

Odpovědět

Wauw

20

Odpovědět

Královna děkuje, povzbuzuje a vidí světlo na konci tunelu. A teď tento projev srovnejte s projevy různých marketingových rychlokvašek a buranů v čele států... kteří mají na psaní projevů celé týmy s prakticky prakticky neomezenými rozpočty.

209

Odpovědět

Zrovna u ní je to docela ironie, kryž zrovna Britové epidemii nejvíc zaspali a momentálně mají mnohonásobně víc mrtvých než uzdravených.

62

Odpovědět

hej ,lebo ona si to pisala sama, nema cele tymy a neobmedzeny rozpocet, facepalm

77

Odpovědět

+v m vargaNe, určitě si to nepsala sama, přesto je výsledek uvěřitelnější.

22