Pronajatý život aneb Co všechno se dá koupit?

Thumbnail play icon
63 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:20
Počet zobrazení:2 117
Jaké je zaplatit si nejlepší kamarádku, nebo dokonce mámu? Dokáže taková nabídka splnit očekávání?

Přepis titulků

Byt, kolo, auto, to vše se dá pronajmout. Ale mámu k povídání nebo nejlepší kamarádku? I ty se dají zaplatit, ale jak to potom probíhá? Naše reportérka Claire si to vyzkoušela v New Yorku. Claiřin dosavadní život vypadá takto: Práce reportérky, byt v Berlíně, maminka, nejlepší kamarádka a kočičí mazel. Až na byt vše opravdu její. Ale to se dnes změní.

V New Yorku plném trendů si Claire zaplatí úplně jinou realitu. Nový život, jen dočasně. Nabídka je rozmanitá, od domácích mazlíčků až po partnera na tulení. To všechno má usnadnit start v novém městě. Ale mohou takové nabídky opravdu pomoct? Je tolik možností. Vlastně se dá pronajmout úplně cokoli. Jen jestli ty nabídky opravdu k něčemu jsou a jestli to za ty peníze stojí.

Claire začíná svůj den v pronajatém bytě uprostřed Manhattanu. Navíc si předplatila i chytrý telefon s místním telefonním číslem a internetem. Výhoda: víc soukromí než v hotelu a levnější volání než ze zahraničního čísla. Cenově vyjde byt zhruba na 150 euro za noc a telefon na 10 euro. Za 200 euro tedy získala Claire celkem dobrý základ pro svůj nový život.

Teď to začne být zajímavé: Claire se má potkat s placenou mámou. Na návštěvě u maminky bývá hlavně vždycky hodně jídla. Ať už jsem hladová nebo ne, nejdřív mě nakrmí. Tak jsem zvědavá, jestli taková bude i placená máma. Ano, slyšeli jste správně, placená máma. Máma Nina je jediná, která takovou službu v New Yorku nabízí, čímž ale evidentně zaplňuje díru na trhu. - Ahoj!

- Ahoj! Já jsem Claire. Ahoj, Claire, ráda tě poznávám. U Niny je právě na návštěvě jedna z jejích klientek. Claire se smí podívat, jak takové setkání probíhá. Claire, to je Christine, Christine, to je Claire. Christine je zákaznice už celé roky. Jak dlouho? - Dva roky? - Ano, dva roky. Vtipné, opravdu je tu něco k zakousnutí.

Nabídni si! Kdo nemá rodiče poblíž, může si už třetí rok najmout mámu Ninu. Její myšlenka: Ač má sama dospělé děti, chce svou schopnost naslouchat a poradit nabízet dál. Hodně lidí sem moc nezapadlo. Vnímám se spíš jako osobní mentor. Jsem ti mámou, když ji potřebuješ, jen ne doopravdy.

Poskytuji zónu bez předsudků. Svoje zákazníky nesoudím. Do jejich způsobu života mi nic není. Když se mi posledně nedařilo dobře, řekla mi, že kdyby něco, můžu jí kdykoli zavolat. Ona prostě pozná, když se mi nedaří dobře. Rozhovory jsou tedy možné i mimo běžnou denní dobu. Nina ukazuje jen příjemné mateřské stránky.

Podpořit ano, peskovat a kárat ne. Ale cítí se u ní člověk opravdu jako u maminky? Bude tu Claire stejně rozmazlovaná jako doma? Nino, můžu tě o něco poprosit? Mohla bys mi udělat čaj? Jasně. Máš ráda zelený nebo černý? Dáš si taky?

Ano. Stejně jako u maminky i tady Claire dostala čaj. Uvidíme, jak daleko při tom můžu zajít. A tak si Claire ještě trochu přisadila. Nemáš ještě něco jiného na zub? Máš ráda třeba preclíky v čokoládě? To zní dobře. Fungovalo to, moje maminka by pro mě taky hledala něco dalšího.

Nina se vynasnažila a nabídla mi ještě něco jiného než buchtu. Nina je ochotná pomoct, ale má své hranice. Nezačnu ti tady dělat vajíčka nebo těstoviny. Jejím mottem je pomoci ke svépomoci, místo aby jen posluhovala. Setkání s Ninou bylo příjemné a rozhodně mělo rodinnou atmosféru, ale musím říct, že moji maminku nenahradí.

O to se ale Nina ani nesnaží. Vidí se spíš jako mentor a pro někoho, kdo si potřebuje popovídat nebo si nechat poradit, se to rozhodně vyplatí. Já osobně to asi nepotřebuji a taky bych teď za to peníze nedala. Pro nováčky ve městě je máma Nina dobrá známost. Za 35 euro na hodinu to ale nestojí. Peníze si Claire raději ušetří na následující nákupy, v New Yorku často s dlouhým čekáním.

Ale i to vyřeší Claire placením. Dobré ráno. Je 7:30 a já jsem pořád čtvrtý. Všichni čekají na otevření designové značky, která dnes nabízí slevy. Aby si ušetřila stres při čekání, zařídila si Claire profesionálního čekače. Uvidíme se asi za hodinu. Claire se proto může vydat na nákupy docela v klidu. Ta řada jde vidět až sem.

Setkává se s Robertem, který je tady vrchní čekač. Dobré ráno. Dobré ráno. Já jsem Claire. - Jak se máš? - Dobře. Rád tě poznávám. - Jsem čtvrtý na řadě. - Super. Ty máš i vlastní židli!

To je moje místo. Jsem tu dneska už od půl šesté ráno. Od půl šesté? Brzké vstávání ale není pro Roberta tou největší výzvou. Nejhorší je, že tu nemám žádný záchod. Když je poblíž nějaká kavárna, tak to jde. Ale když ne, tak nevím kam. Ale jinak je to pohoda. Posuneme se dopředu?

Po čtyřech hodinách čekání při teplotě okolo nuly to Robert zvládl. Běžte na svá místa a dejte pozor, ať stojíte správně. Asi 30 minut před otevřením obchodu se totiž čekači musejí vyměnit se svými zákazníky. V New Yorku je čekání trend a bere se jako samozřejmost. Robertův byznys proto kvete.

Čas jsou pro něj doslova peníze. Hezký den. Díky. Teprve teď se nasnídáme. A Claire může do obchodu už jako čtvrtá. Ostatní musejí oproti tomu až tři hodiny čekat venku. Cítila jsem se privilegovaně, když jsem měla obchod sama pro sebe a mohla si vybírat. A pokud jde o věci, na kterých vám záleží, tak se to určitě vyplatí.

Vyspat se a nakupovat v klidu: Podle Claire se ušetřený čas zhruba za 70 euro vyplatil. O tom by ráda vyprávěla nejlepší kamarádce, což teď může udělat i v cizím městě. Připadá mi to trochu jako rande, akorát údajně s mou nejlepší kamarádkou. Takže celkem zvláštní.

Claire se potkává s Fernandou. Už dva roky profesionálně dělá nejlepší kamarádku. - Jdeme dovnitř? - Dobře, jdu za tebou. Ukazuje Claire svůj osobitý New York i tenhle zapadlý obchůdek. Kombinace prádelny a herny. Údajně je jí každý zákazník opravdovým přítelem. Veliký příslib.

Pro Fernandu ale naprosto normální… při takovém povolání. Jeden Ind, co pracuje v technické branži, si mě párkrát domluvil, tak jsem s ním podnikla něco podobného, aniž by za to musel platit, jen tak z přátelství. Podle Claire ale patří k přátelství víc než setkání zdarma a pár tipů, kam si vyrazit.

S nejlepší kamarádkou by ráda mluvila i o soukromých věcech, třeba o vztazích, tajemstvích nebo důležitých rozhodnutích. Kdybych se měla rozhodnout, jestli mám bydlet s přítelem, mohla bych s tebou mluvit o tom, jestli je to dobrý nápad? Osobní věci se sice objevují, ale mám své hranice. Zákazníci se mají dozvědět něco o městě, ne o mně. To zní spíš jako osobní prohlídka města se sympatickým doprovodem, nic s blízkým přátelstvím jako start do života ve velkoměstě.

Cítím, že i když je pořád zdvořilá, tak trochu se mi vyhýbá. Sice si spolu povídáme a cítím se s ní dobře, ale rozhovor s mou nejlepší kamarádkou by rozhodně vypadal jinak. Kdo chce poznat město, dostane od Fernandy za 80 euro takovou dražší prohlídku. Opravdového přátelství se ale Claire nedočkala. Další setkání se třeba vyplatí víc.

Před oblíbeným newyorským barem potkává Claire svůj večerní doprovod. Ahoj. Ty jsi Cher? Ano, ráda tě poznávám. Jsem zvědavá, co s tebou zažiju. Cher je profesionální zprostředkovatelka, která pomáhá lidem seznámit se nebo najít rande. Claire má sice vztah, ale zajímá ji, jestli je díky Cher opravdu tak snadné seznámit se.

Cher si je už teď naprosto jistá. Jsem už čtyři a půl roku vdaná a všechny moje kamarádky jsou single. Pořád se mě ptají na tipy a proč se mi tak daří. Asi mám na to talent. Vyrazím si s lidmi, kteří ještě nikdy s nikým nerandili, a zaručím jim úspěšné rande. Claire se rozhodla sebe i Cher trochu vyzkoušet. Jsem tak trochu nervózní.

Už je to dlouho, co jsem takhle naposled oslovovala kluky, ale naštěstí je tady se mnou Cher. Prostě půjdu za tebou. Jsi připravená? Jo, pojďme na to. Cher si to rovnou namíří k nejbližší pánské skupince. A skutečně jsou obě bez zaváhání během pár vteřin vtažené do hovoru.

S tak snadným a rychlým úspěchem Claire vůbec nepočítala. Bylo to neuvěřitelné! Přišly jsme tam a Cher se jenom podívala a kluci se hned bavili s ní i se mnou. V první chvíli jsem myslela, že je oba zná, ale tak to nebylo. Kdyby na tom Claire záleželo, určitě by se s někým z nich zastavila. Cher je skvělá pro ty, kdo se ostýchají udělat první krok. 130 euro za profesionální prolomení ledů.

Přesto celkem slušná pálka. Hodně nabídek mě příjemně překvapilo, protože jsem čekala, že to bude divné, ale to ne, naopak jsem se často s těmi lidmi cítila opravdu dobře. Pořád jsem ale měla v hlavě, že si za to ty lidi platím, a proto z toho nikdy nemohl vzejít opravdový osobní pocit. Jako známosti sice sympatické, ale za celkem 515 euro ne zrovna levné. Mohou pomoci cítit se dobře v novém městě, ovšem nejde tu o žádné pravé přátelství, které je zadarmo a nedá se pořídit online.

Překlad: Nefi www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hezká ženská, která umí zajít mezi bandu nadržených týpků a získat jejich pozornost... pche, snadné.

31

Odpovědět

Osobní mentor alias mamka - to se můžu zadáčo zajít do kostela vyzpovídat.
Profi čekač - LOL, fronta jak za komárů.
Průvodkyně má domluvena místa, kam zákazníka vezme a bere provize.
Profi dohazovačka určitě místní týpky nezná, když tam tráví každý večer :D
100 % za ujetost.

24