Proslov Tima Minchina na University of Western Australia

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:871
Počet zobrazení:17 156

Proslovů známých osobností na univerzitách u promocí jsme tu už měli několik (Ellen, Steve Jobs, Conan...). Dnes nám poví pár životních mouder také komik Tim Minchin. Ve svém skromném, ale o to moudřejším proslovu, se Tim nezaměřuje na svůj život, ale spíš na to, o čem by podle něj život měl (a neměl) být.

Přepis titulků

Dámy a pánové, přivítejte prosím pana Tima Minchina Kdysi jsem udělal firemní vystoupení na konferenci pro velkou firmu, která prodávala programy pro účetnictví. Asi aby inspirovali své obchodníky k větším výkonům, zaplatili 12 tisíc za motivačního řečníka, bývalého extrémního sportovce, kterému umrzlo několik končetin, když se zasekl na horské římse. Bylo to divné. Obchodníci se softwarem potřebují slyšet někoho s dlouhou a úspěšnou kariérou obchodníka se softwarem a ne příliš optimistického ex-horala.

Chudák chlap, co přijel ráno, aby se naučil o technikách obchodování, odešel strachujíc se o přívod krve do konečků končetin. To není inspirativní, ale matoucí. A pokud je hora symbolem pro životní výzvy a ztráta končetin metaforou pro oběť, programátorovi to asi nedojde, že? Protože nemá titul v oboru umění. Ale měl by mít. Umělecké tituly jsou skvělé.

Pomáhají najít smysl tam, kde není. A opravdu tam žádný není. Nehledejte ho. Hledání smyslu je jako hledání veršů v kuchařce. Nenajdete je a navíc spálíte koláč. Pokud se vám tahle metafora nelíbila, nebude se vám líbit ani zbytek. Prostě nejsem inspirační řečník. Nepřišel jsem o končetinu, metaforicky ani jinak, a určitě vám nebudu radit o kariéře, protože jsem nikdy neměl stálou práci. Už pár let mám ale skupinu lidí, která poslouchá, co říkám, takže mám pocit vlastní důležitosti.

Nyní vám tedy udělím, ve věku 37 let, 9 životních lekcí, které odráží 9 částí tradiční křesťanské vánoční mše, které jsou taky dost divné. Něco vám možná přijde inspirující, něco nudné a určitě všechno do týdne zapomenete. Bude v nich spousta přirovnání, metafor a aforismů, které dobře začnou, ale nakonec nedávají smysl.

Dávejte pozor, ať se neztratíte jako slepý muž, co se tleskáním snaží pomocí ozvěny najít roztok na čočky. Hledám svého bývalého učitele poezie. Jdeme na to. Připraveni? 1. Nemusíte mít sen. Američané vždycky mluví o svých snech. Jasně, pokud máte sen, jděte za ním. Alespoň tím smysluplně strávíte čas.

A pokud je velký, jeho dosažení vám zabere celý život, takže až ho dosáhnete a budete zírat do hlubiny nesmyslnosti vašeho úspěchu, budete skoro mrtví, takže to bude jedno. Nikdy jsem takový sen neměl, takže jsem pro vášnivé odhodlání k dosažení krátkodobých cílů. Buďte mikro-ambiciózní. Soustřeďte se a pracujte na tom, co je před vámi. Nikdy nevíte, kám vás to zavede. Jen si uvědomte, že další cíl se asi objeví tam, kde ho nečekáte.

Buďte opatrní s dlouhodobými sny. Když se zaměříte příliš do budoucna, nezachytíte koutkem oka ten správný moment. Souhlas? Dobře! Rada metaforou - pojďme dál! 2. Nehledejte štěstí. Štěstí je jako orgasmus. Pokud o něm příliš přemýšlíte, tak zmizí. Usilujte o štěstí druhých. Pak zůstane i trochu štěstí pro vás.

Nejsme vyvinutí pro stálou spokojenost. Spokojený Homo erectus byl sežrán dřív, než předal své geny. 3. Pamatujte, vše je o náhodě. Máte štěstí, že tu jste. Máte velké štěstí, že jste byli vychováni v dobré rodině, která vás vedla ke studiu na univerzitě. Pokud jste se narodili do hrozné rodiny, tak máte smůlu a můj soucit, ale i štěstí. Máte štěstí, že máte takovou DNA, která vám nadělila mozek, který vás i přes hrozné dětství nakonec dovedl k vystudování univerzity.

Vyšplhali jste se po tkaničkách až sem. Máte štěstí. Nestvořili jste ten kousek sebe, který vás vytáhl nahoru. Ani to nejsou vaše tkaničky. Asi jsem pracoval tvrdě k dosažení svých pochybných úspěchů. Ale nestvořil jsem ten kousek sebe, který mě nutí tvrdě pracovat, ani ten, kvůli kterému jsem jedl hamburgery místo přednášek tady na UWA. Pochopení, že úplně nemůžete za své úspěchy a nelze zcela vinit jiné za jejich neúspěchy, vede k pokoře a soucitu. Empatie je intuitivní, ale můžete ji také zlepšit přemýšlením.

4. Cvičte! Bohužel pro vás, bledí, kouřící filosofové, co kroutíte hlavou nad lidskou masou, jak se vine kolem miniaturních dopravních kuželů své existence. Pravdu mají oni, ne vy. Máte napůl pravdu. Myslíte, tedy jste, ale také, běháte, tedy spíte, tedy nejste přemoženi existencionální úzkostí. Nemůžete a nechcete být Kantem. Sportujte, choďte na jógu, posilujte, běhejte, prostě pečujte o své tělo.

Budete ho potřebovat. Většina z vás se dožije skoro 100 let a i ti nejchudší budou mít tolik, o čem se většině lidí v historii ani nesnilo. A z toho dlouhého, luxusního života budete v depresi. Ale nezoufejte! Mezi depresí a cvičením je nepřímá úměra. Jen do toho! Běhejte, mí krásní intelektuálové. 5. Buďte kritičtí ke svým názorům. Podle slavného bonmotu je názor jako zadek - každý ho má. Já ale ještě dodávám, že názory se od zadků zásadně liší, protože by měly být neustále a důkladně prozkoumávány.

Kdysi jsem tu dělal zkoušky. Takhle se mstím. Je třeba být kritický nejen k názorům jiných. Buďte tvrdí na svá přesvědčení. Vezměte je na verandu a prašťte je pálkou. Buďte intelektuálně rigorózní. Uvědomte si svou zaujatost, předsudky a výsady. Většina společenských argumentů přežívá, protože nebereme v potaz nuance. Často vytváříme chybné dichotomie a obhajujeme svůj názor pomocí dvou různých sad předpokladů.

Jako dva tenisoví hráči snažící se vyhrát zápas krásnými ránami z dvou různých tenisových kurtů. Mám před sebou absolventy přírodních věd i umění, ale nemyslete si, že věda a umění se vzájemně vylučují. To je hloupá a škodlivá myšlenka. Věda se nevylučuje s uměním či beletrií. Jen pár příkladů: Twain, Douglas Adams, Vonnegut, McEwan, Sagan, Shakespeare, Dickens. Básníci nemusí být pověrčiví.

Nemusíte být proti GMO, aby vám záleželo na naší planetě. K soucitu není třeba duše. Věda není masa vědění ani typ víry. Je to jen způsob, kterým lidstvo získává znalosti skrze pozorování. Věda je úžasná! Umění a věda musí spolupracovat na zlepšení prezentace vědy. Mnoho Australanů, včetně premiéra a mého bratrance Nicka Minchina, věří, že věda o lidmi způsobeném globálním oteplování je kontroverzní, což je jasným ukazatelem o selhání v komunikaci. Fakt, že se právě 30 % lidí naježilo, to jen potvrzuje. Je smutné, že je to spojeno víc s politikou než s vědou.

6. Staňte se učitelem! Moc vás prosím, buďte učitelem. Učitelé jsou nejobdivuhodnější lidé na světě. Nemusíte jím být napořád, ale pokud váháte, buďte úžasným učitelem. Alespoň v mládí. Učte na základní škole, zvláště pokud jste chlap, takoví jsou třeba. I když nejste učitel, buďte učitel. Sdílejte nápady. Vzdělání není samozřejmé. Jásejte nad tím, co víte, a šiřte to dál.

7. Vymezujte se tím, co milujete. Všiml jsem si, že když se mě někdo zeptá třeba jakou mám rád muziku, řeknu, že neposlouchám pop kvůli pitomým textům. Na otázku, jaké jídlo mám rád, řeknu, že lanýžový olej je nadužívaný a odporný. Na internetu to vidím pořád. Lidé tvoří subkultury podle toho, že nesnáší Coldplay nebo fotbal nebo feministky nebo ODS. Máme tendenci definovat se tím, co nemáme rádi. Tím se jako komik živím.

Ale vyjadřujte také vášeň pro to, co máte rádi. Otevřeně chvalte ty, které obdivujete. Posílejte děkovné dopisy a tleskejte ve stoje. Buďte pro, nejen proti. 8. Respektujte slabší. Kdysi jsem se rozhodl, že budu vybírat lidi, kterými se obklopím, agenty a producenty, podle toho, jak se chovají k obsluze restaurace, kde máme setkání. I když jsi nejmocnější borec v místnosti, soudím tě dle toho, jak se chováš k nejslabším. A máte to!

9. A nakonec, nespěchejte. Nemusíte vědět, co dělat se zbytkem svého života. Neříkám, ať se jen flákáte a hulíte, ale taky nepanikařte. Většina mých známých, kteří ve dvaceti měli jasno, teď mají krizi středního věku. Již na začátku mého nesouvislého proslovu jsem řekl, že život nemá smysl. To nebyla jen prostořeká poznámka. Hledání smyslu zrovna teď, po 13,8 miliardách let neřízených událostí, je absurdní. Ať si lidé myslí, že pro ně má vesmír účel.

Nejsem ale žádný nihilista ani cynik. Jsem vlastně romantik. A zde je má představa o romantice: Brzy budete mrtví. Život je někdy příliš dlouhý, těžký a tak únavný. Někdy budete šťastní, někdy smutní, a pak staří, a pak mrtví. S touto prázdnou existencí lze udělat jen jednu rozumnou věc. Vyplňte ji. Ne vypleňte.

Vyplňte. A dle mého názoru, dokud jej nezměním, život je nejlépe vyplněn neustálým učením novým věcem, pýchou na to, co děláte. Soucitem, sdílením nápadů, běháním, entuziasmem... A pak je tu láska, cestování, víno, sex, umění, děti, štědrost a chození po horách. Ale to už všechno víte. Ten váš bezúčelný život je neskutečně vzrušující věc. Hodně štěstí a děkuji za pozornost.

Přeložil: Liedan www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Děkuji moc za titulky. I když v posledních 6 minutách videa jsem jich moc neviděl. Copak, medajlonek o Minchinovi nebyl zajímavý? :-)

00

Odpovědět

Ten konec tam dřív nebyl. Hádám, že původní video bylo smazáno a nahrazeno tímto později.

50

Odpovědět

Prosím administratora či by mi nedal titulky na stiahnutie :) Luke

00

Odpovědět

Chodím tady pravidelně a už dlouho, ale až tohle video mě "donutilo" udělat si na videačesky účet. Tento proslov je z mého pohledu absolutně brilantní a za mou osobu jasně za 10! Kdyby šlo dát 11, tak dám. :) Palce nahoru, klobouk dolů, hluboká poklona. Je to tak parádní kombinace vtipu a zdánlivě jednoduchých životních mouder, přitom podaná s úžasnou lehkostí a bez patosu, že mi padala čelist až na stůl a zároveň jsem měl celých těch téměř 12 minut hubu od ucha k uchu. Viděl jsem už dost různých motivačních videí a prezentací, ale tohle je tak jiné, neformální, pravdivé a přitom si na nic nehraje. Jde to dost proti hlavnímu proudu těch rádoby cool keců ve stylu nastavování dlouhodobých cílů a dalších podobných bla bla bla blábolů... Mě už se vždycky zvedá kufr, když slyším klasické ejč ár otázky typu "Kde se vidíte za 5 let?" apod. Tim Minchin je fakt řízek! Doteď jsem o něm neměl ani potuchy. Proto díky za tohle video a moc děkuji Liedanovi za překlad.

1423

Odpovědět

Díky! Když jsem to překládat, tak jsem se pro porovnání koukal i na jiné proslovy, takže bych tu přidal ještě 10. bod z proslovu Salmana Khana: Chvalte! Když uvidíte někoho, jak dělá něco skvělého, tak si to jen nezamručte pod vousy, ale dejte najevo své nadšení! Tomu danému člověku to dá pocit zadostiučinění a zvedne náladu, kterou možná poté předá dál a svět bude o něco veselejší. Tož tak. :)

891

Odpovědět

+LiedanChválení tam Tim má taky zahrnuto, viz bod 7 (čas cca od 9:40) :)

220

Odpovědět

Souhlasím, přesně jsi to vystihl.

60

Odpovědět

Je to velice zajímavé slyšet, když někdo slavný a úspěšný řekne: všechno je o štěstí, uděl je kravina, brzo umřete, dělejte co vás baví a dělejte to rádi. Důvod proč to možná většina slavných cítí opačně je práce, kterou museli vynaložit a nadšení, které museli projevovat celé roky, až to co dělají začali chápat jako nějaký úděl. Někdo s ním může nesouhlasit, ale to co říkal měl v hlavě srovnané, bude to fakt asi chytrý člověk.

360

Odpovědět

Proslov dobře napsaný, ale dost špatně "odmluvený". Což mě překvapuje. Přestože je je ten projev nabitý zajímavými myšlenkami a nápaditými formulacemi, myslím, že v tom sále bych usnul (nebo hrál Angry Birds na mobilu). Některé pasáže byly oddrmoleny tak, že si z toho posluchači nemohli nic odnést (ale snad si to alespoň někteří dodatečně pustili na netu a nebo ten projev někde vyšel v textové podobě). Ale holt je jasné, že ne každý má tak úžasnou dikci jako Michael "Vsauce", který může mluvit o tom, jak si ke snídani maže chleba máslem, a já ho budu fascinovaně poslouchat.

2842

Odpovědět

Když to porovnám s těma ostatníma proslovama, tak tenhle je nejcivilnější, a v tom je jeho síla, protože oproti těm "megalomanským", s tímhle se může úplně každý ztotožnit, něco si z toho odnést. Takže Timovi můžu jedině zatleskat :).

551

Odpovědět

Na Connana to nemá

356

Odpovědět

Connan je proti nemu placal.

838

Odpovědět

+SwamperJá bych Connana nepodceňoval. Je to velice inteligentní a pohotový člověk, který má rozhodně všech pět pohromadě. Až u videa Tima Minchina jsem si v sekci Podobná videa všimnul Connanova proslovu na Darthmouth University a celý jsem ho zkouknul. Je více než 2x delší než ten Timův, ale můžu říct, že jsem se královsky pobavil (což není u Connanových videí nic neobvyklého), ale zároveň jsem musel uznat, že ten pán je opravdu klasa a určitě to není jen nějaký plácal a blbínek!
Schválně mrkněte na to a posuďte sami:
http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavna-videa/motivacni-proslov-conana-obriena

110

Odpovědět

Já bych hlavně tyhle dva vůbec nesrovnávala. Oba jsou skvělí, každý jiným způsobem.

110

Odpovědět

On asi fakt bude génius. Na začátku, když jsem o něm začal slýchávat se mi jevil jako další antikrist, přisprostlý, kterému není nic "svaté", ale teď, obzvlášť po té písničce, no fajný chlap

332

Odpovědět

Má to něco do sebe.

210

Odpovědět

Me se to libilo, sice nevim ani poradne proc, ale s hodne vecmi co rikal souhlasim. Hlavne s tim jak rikal ze vetsina lidi ceka na nejaky "boom" v zivote, na nejaky smysl nebo ucel. Ten ale nemusi nikdy prijit. A proc verim ze tomu tak je? Protoze jeste donedavna jsem patril presne mezi ty lidi. Navic jsem slysel uz nekolikrat od staresinu, ze jako mladi cekame porad na neco, a mezitim nam utece cely zivot pred ocima. Me osobne mrzi asi jen to ze si to uvedomuji sam az ted, kdyz uz jsem taky skoro ve ctvrtine zivota.

183

Odpovědět

Smysl života je jasný a naprosto jednoduchý, předat svůj gen dál. O ničem jiném to není.

2017

Odpovědět

+beboNo kdyz to vezmes hodne stroze tak vicemene. Ja mel ale spis na mysli to, ze nam proste byl zivot dan, a je ciste na nas jak jej prozijem. To je onen smysl, proste zit. Nicmene tohle je jen muj nazor. Ono zase urcite neni na skodu mit v zivote cile a ambice.

61

Odpovědět

+beboTo je taky hloupý názor, protože když nepředáš svůj gen, jaký vliv to bude mít na chod vesmíru? Odpovím si sám, žádný. Tzn. ani předání genu není smyslem života. Smysl života totiž nejspíš opravdu neexistuje.

611

Odpovědět

+beboNebylo to myšleno úplně k tvému komentáři, ale k tomu co říká Tim. ;) Měl jsem k tomu napsaný sloh, ale po uvážení jsem ho smazal, nechtěl jsem být zbytečně kontroverzní.

11

Odpovědět

+bebonejak nechapu tech deset minusu u tohohle komentare, podle me to minusujou lidi mladi nebo nevyzrali. at chcete nebo ne, neni jiny smysl zivota nez predat zivot dal, nic v tom nehledejte, neni to o uzivani si ani o nicem jinem, protoze po vas nic nezustane, jen geny a ty se budou neustale michat a menit v dalsich generacich az jednou bud bude zivot vsude nebo nebude nikde a vesmir bude sice krasne misto, ale bez nikoho kdo by jej ocenil. (predat geny = predat stafetovy kolik zivota = smysl zivota je zivot)

53

Odpovědět

+beboPokud život sám o sobě nemá smysl, pak nemá smysl ani jeho reprodukce.

51

Odpovědět

Dobrý preslov, kopu vecí sa mi páčilo a kopu tiež nie, prečo, lebo vás čas naučí.

3014

Odpovědět

Jeho čas naučil přesně to, co řekl. 37 už není věk zrovna nezkušeného. :) Nevim proč más tolik disliků, říkáš totiž pravdu. Čas nás zcela jistě naučí.

322