Průmysl filmových trailerů

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:105
Počet zobrazení:6 564

Mnoho lidí předpokládá, že trailery vytváří přímo studia, ale v LA už je tvorba trailerů samostatný vzkvétající průmysl. Vytvoření dobrého traileru znamená být originální při používání hudby i výběru replik, ale také je důležité třeba držet se pravidel ratingu.

Poznámka:
Slovo trailer je odvozené od slovesa "to trail", které znamená následovat.

Přepis titulků

TAJEMSTVÍ SKVĚLÝCH FILMOVÝCH TRAILERŮ Většina lidí ani neví, že existujeme. Všichni si myslí, že trailery dělají studia, netuší, že na trailerech stojí celý průmysl. V roce 2017 byla návštěvnost kin nejnižší za posledních 25 let, ale průmysl filmových trailerů vzkvétá. Asi před stoletím byly upoutávky na konci filmů, proto název trailer. Brzy se přesunuly před filmy a začaly se vyvíjet.

Nádherné technicolor barvy. Ve světě bez benzínu. Dnes je sledovanost trailerů vůbec nejvyšší. Na začátku tisíciletí byl asi tucet trailerových producentů. Dnes jich je přes stovku. Trailer je něco, co si najdete, především na YouTube. Je to forma reklamy, kterou chcete vidět. Neurologické studie našly spojitost mezi reakcí na trailer a úspěchem filmu.

A lidé věří trailerům více než kritikům nebo vlastním kamarádům. Trailery se staly vlastním odvětvím zábavy. Máme tady ty rozbory, to dříve nebylo, kde se analyzuje každý snímek. Na konci toho traileru jsem byl jako Rey. Stejně jako samotné filmy, trailery mají premiéry, kritiky a dokonce vlastní ocenění. Vítejte u Zlatých trailerů. Šli jsme na Oscary pro trailery a navštívili nejprestižnější studio v LA, abychom zjistili, jak se vyrábí 2 minuty, které vás rozesmějou, rozbrečí a přimějou vás vyklopit dvě stovky za lístek.

Co najdete v každém traileru, se jmenuje "60 hlasů stoupá" a je to tohle: Zvyšuje to intenzitu před tím závěrečným snímkem a potom názvem filmu. - Máme hodně takových stoupání. - Ale tohle je to hlavní. Hodně poklesů a basových tónů.

Dáte velký pokles a potom nějakou působivou repliku. Vincent Downs, vraždy. A všichni na to zareagují. Můžete vložit zajímavé zvuky, třeba k výbuchu dáte křik orla, aby to vypadalo větší. V traileru na film Baby Driver se ta žena v autě podívá dozadu a k tomu tam je vrčení nějaké šelmy. Něco to tomu přidává, je to víc cool.

Když vidíte v traileru někoho, kdo na něco reaguje, takový pocit se ve vás snažíme vzbudit. Vidíte, jak brečí, je v šoku, směje se, to jsou všechno záměrná rozhodnutí. Když to má být mezinárodní, nějaký vtip z dialogu někdy nefunguje, ale rána do koulí... To funguje vždycky. Hudba je jedna z nejdůležitějších přísad zajímavého traileru. Někteří skladatelé se dokonce zaměřují na trailerovou hudbu na zakázku a na oživení známé hudby.

V našem průmyslu tomu říkáme trailerizace, zvýrazní se tím píseň, která už existuje. Ty původní písně jsou skvělé, ale ne vždy fungují v traileru. Zvýraznili to přidáním orchestru, hodně bubnů, které tam nebyly... Trailerizace se snaží zvýraznit klasické hity, ale další technika je nové nahrání písně, přičemž se úplně změní její vyznění. Posledních pár let tu byl trend udělat temnou, strašidelnou verzi nějaké známé písničky.

To jsme také nabízeli. Tyto písničky nahradily vypravěče a slova "Ve světě..." na pozici nejparodovanějšího aspektu trailerů. Dělá to i muž, který tu techniku zavedl. Když jsme dělali trailer na Sociální síť, předělali jsme píseň Creep od Radioheadu. A potom to bylo čím dál častější, takže jsme s tím zase přestali. Tady můžeme uzavřít ten kruh. Mark Williams udělal trailery pro více než 40 oscarových filmů i pro spoustu artových filmů.

Pořád se snažíme najít, co je ten nový trend. V jednom traileru jsme použili rytmus, kdy se mlátí mužem o zeď. Třeba v Revenantovi je to zvuk DiCapriova dechu, který se opakuje. Zvuk vykopávání jeho hrobu je s tím potom v kontrastu a vystihuje tu postavu i příběh. Teď často vidím v trailerech rytmus, nějaký opakující se zvuk. Je hodně "klik, klik, bum" trailerů.

Dobrý bože. Jo, jde hodně o zvukovou stránku. Samé nabíjení zbraní, kopy a rány pěstí. Snad to tenhle rok vymře, protože je to nudné. Jakmile je z toho zvyklost, musíte najít něco jiného, aby to zaujalo, co jsme tam udělali. Ale moc to neřešíme. Není to výtvarné umění, je to komerční umění.

Každý trailer je spolupráce nás, studia, štábu. Snažíte se vyhovět spoustě lidí. Někdy na filmu pracujeme s ročním předstihem. Je to šílené, nikdo by neřekl, že tím strávíme tolik času. Než může trailer vyjít v kinech, musí splnit mnoho vágních pravidel MPAA. Zelený trailer normálně běží v kinech, je přístupný prakticky pro všechny - a je docela mírný. - Krev tam rozhodně nepatří. Většinou se barva té krve mění, aby vypadala jako bláto.

To dělají u spousty hororů. Pokud je někdo fakt umazanej, je to většinou krev. - Žádné přirážení. - Takové je pravidlo. Může tam být vzdychání, sténání, ale žádné přirážení. Pokud je to červený trailer, máte volnou ruku. Nasrat. Naser si. Naser si! Červené trailery, ve kterých může být vulgární obsah, jsou zaměřené na dospělé diváky.

Jsou příkladem různých verzí trailerů, které se vytváří, aby přilákaly různé cílové skupiny. Trailery už nepatří jen do kin a televizí. Díky vyššímu on-line sledování musí být uzpůsobené pro různé platformy jako YouTube, Twitter, Instagram a Facebook. Pokud hledáte trailer na internetu, reklamní algoritmy si všimnou vašeho zájmu a dají před ten trailer jiný trailer jako reklamu. K tomu často patří mini trailer zvaný bumper, šestivteřinový trailer na trailer, který chcete zhlédnout.

Trailery se objevují všude, a tak je nyní nejlepší čas je vyrábět. Ale pro některé je nejlepší trailer žádný trailer. Musím být upřímný, vždycky mě nejvíc baví, když na nějaký film nevidím trailer ani jinou reklamu. Tak si ten film nejlépe užiju. A to je na té práci super. Když na něčem pracujeme, ještě na to žádná reklama neexistuje, takže si ty filmy můžu užít bez toho, že bych předtím musel koukat na trailer.

- Hotovo? - Myslím, že jo. Všichni jsou spokojení. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Trailery nesleduju. Ve většině případů pak totiž není potřeba chodit na film.

11

Odpovědět

1) Na začátku se sami prokecli, že zatímco divíků je stále méně, tak průmysl trailerů vzrůstá. Rezultát - něco je špatně :)
2) O pár desítek sekund později sami uvedli protimluv oproti tomu údaji o poklesu diváků - tedy že "vědci zjistili" a že "diváci věří víc trailerům než". Rezultát - jsou to budižkničemu kteří ale umějí dobře zdůvodnit proč mají od tvůrců filmů dostat prachy.
Mch znáte ten vtip, že "vědci zjistili že idioti věří každé volovině která začíná slovy -vědci zjistili-" ? :D

161

Odpovědět

Diváků v kině je méně. Je to tím, že přibývá možností, kde a jak si pouštět filmy. Zábavy je čím dál tím víc a zejména v Emerice jsou zvyklí spíš zhltnout Netflix, Hulu a pod. než jít do kina za drahý peníz. Většina diváků jde na absolutní menšinu filmů, co ten rok vznikne. A zejména na ty, které mají právě ty vymazlený trailery. A proto tenhle průmysl kvete.

80

Odpovědět

+Alfik naziPřesně, hlavně roste i počet vyšlých děl a je stále těžší najít kvalitu.

20

Odpovědět

Tak moje reakce na trailery by je asi dost zklamala. Rozesměje/rozpláče mě maximálně jejich debilita :D
Ale respekt za to, že se nepovažujou za výtvarné umělce.

61

Odpovědět

Mě fascinuje, že jsou schopni do traileru narvat celou základní linii příběhu a většinou pak není nutné na film ani do kina chodit. Jinak moc na trailery nekoukám.

60

Odpovědět

Neskutečně zajímavé video! Díky za překlad :-)
Osobně bylo pro mě velkým překvapením jak až moc se u traileru řeší především zvuková složka - to je až fascinující. Člověk by řekl že se spíš odpíchnou od střihu a ono ne - nosnou linkou je především zvuková stopa. Zajímavé.
V trailerech je až neskutečně moc znát ten rozdíl mezi tím když se to vyrábí v ČR a nebo ve státech.
Dal bych opravdu hodně být jen asistentem střihu u takové přípravy jednoho takového traileru už jen proto abych mohl vidět jakým způsobem takové dílo vůbec vzniká.

102

Odpovědět

+jjkDěkuju za pomoc - zrovna tyhle kluky znám, takže tam už se toho moc nepřiučím a bohužel ani tam se nedělají trailery tak jako ve státech. Ale kdybych byl čerstvě po škole, tak bych do toho klidně šel, ty zkušenosti se rozhodně hodí.

10

Odpovědět

poslední trailer, kterej mě přilákal do kina byla hudba - My name is lincoln v taileru na Avatar.

10

Odpovědět

Což je z OST pro Ostrov.

30

Odpovědět

Poslední dobou když nemám čas, tak se podívám jen na trailer. Víceméně se tam dozvím celej děj i nejzábavnější momenty filmu.

171

Odpovědět

Samozřejmě čím horší trailer (a zhusta i čím horší film) tím více se setkáš s vyprávěním v traileru.
Asi nejvíce popisný trailer co jsem kdy viděl byl k filmu Nerve: Hra o život ( https://www.csfd.cz/film/405585-nerve-hra-o-zivot/videa/ ) - trailer č.1 - u takto poskládaného traileru se dá opravdu říct že jsme viděli všechno.
Nicméně lidé kteří mluvili v tomto traileru tak to jsou ti kteří ví co dělají.

90

Odpovědět

+koubelkaTak jsem se na ten trailer ze zvědavosti podíval a opravdu mám pocit, že jsem viděl celý film :D

00