Pýcha a předsudekBichle

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:92
Počet zobrazení:7 710

V tomto díle rozebere Sparky Sweets nejznámější román anglické spisovatelky Jane Austenové Pýchu a předsudek.

Pozn.: Citace z knihy podle překladu Evy Kondrysové.

Přepis titulků

Tak jak, lidi? Vítejte zpátky u Thug Notes. Tenhleten tejden budem nóbl s Pýchou a předsudkem vod Jane Austenové. SHRNUTÍ Tahlencta knížka vypráví příběh Elizabeth B a jejích hezkejch sester. Mamka Bennetová chce, aby holky ukázaly, co maj, aby si našly manžílky. Jednoho dne přijedou do města dva bohatí týpci z města, Bingley a Darcy. Mamka Bennetová vyšilovala, aby předhodila Jane tomu týpkovi Bingleymu. Hele, neříkám, že je zlatokopka, ale Bingley rozhodně není švorc.

Tak se Jane vyparádí a rozjede to s Bingleyem na diskošce. Ten samej večer, se to Liz pokusí rozjet s Darcym, ale ten běloch ju pošle do háje, páč prej není dost hustá, aby s ním byla v partě. O něco pozdějc se objeví mladej kazatel Collins a uhlazenej vojáček jménem Wickham, aby zkoukli ty Bennetovic holčiny. Wickham řekne Lizzie, že má problém s tím bláznem Darcym kvůli prachům, který mu Darcy dluží. O pár dní pozdějc je Jane totálně zničená, páč Bingley se zdekoval z města bez vysvětlení.

Jeden dne narazí Líza na toho blba Darcyho a zjistí, že to byl on, kdo řek Bingleyemu: "Hej, vole, neber si tu podvodnici Jane." No ty vole! Darcy pak Liz vyzná svoji lásku, ale ona na to jako "Tak to né, čéče. Byls hnusnej na moju ségru." Darcy pak pošle Liz dopis, kde jí vysvětlí problém s Wickhamem, ten si totiž chtěl vzít jeho ségru, aby dostal nějaký ty starý prachy.

Nejen to, ale aji řek Bingleymu, aby odkop Jane, páč si myslel, že ho Jane využívá. Pozdějc Lizzie zjistí, že Wickham sved její malou sestřičku Lydiu a ona s ním utekla. Teďka, když Wickham zničil Lydiinu pověst, si ji vezme, jen estli mu za to Bennetovic zaplatí. Zatraceně. Náš kámoš Darcy ji přijede zachránit a zaplatí Wickhamovi, aby si ji vzal.

Potom co Liz zjistí, že to byl Darcy, kdo zachránil její sestru před postavením coury, tak se do něj bezhlavě zamiluje. Naštěstí si Bingley brzy uvědomí, že Jane je fakt ta nejlepčejší holka v okolí. Tak si Bingley přivede svýho parťáka Darcyho k Bennetovým, přizná, že se choval jako blázen a vezme si Jane. Pak Darcy požádá Liz o ruku a taky se vezmou. Šťastnej konec pro všechny ty bílý holky.

ROZBOR Všichni největší tvrďáci z okolí ví, že první věta týhle knížky je jedna z nejdůležitějších vět v celý literatuře. "Světem panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné jmění, se neobejde bez ženušky." Teďkonc můžete přemejšlet, estli to myslí vážně, bo si Jane Austenová jenom hraje s velkejma slovíčkama, jako je skálopevné přesvědčení? Takovouhle ironii Austenová rozhazuje úplně všude.

Na jedný straně je Liz, která vleze do chomoutu s tímhle bohatým týpkem Darcym, což podporuje všechny ty hierarchistické, anti-feministické tradice, ale na straně druhý se Liz vůbec nechová tak, aby se to společnosti líbilo. Nee, Nee. Ona říká zřízení, ať jde k čertu. Je neústupná, nezávislá a nenechá se od toho týpka Darcyho shazovat. Tak to je ženská! Pravda je, že moje holčina Jane Austenová to nehraje úplně na rovinu. Rozhazuje kolem sebe ironii, celej den, každej den, což umožňuje, aby tuhlenctu knížku hodněkrát různě vykládali.

Koukni na tyhle témata: morální slepota a sebepoznání. Nejdřív si Darcy kvůli svý pýše myslí, že Liz by šílela radostí, kdyby si ho mohla vzít, páč on má plný kapsy a ona je jenom krysa z kanálu. Ale Líza dělá kvůli svejm předsudkům unáhlený a šílený závěry po tom, co jí Wickham řekne o svým problému s Darcym. Ale potom, co Liz Darcyho odmítne a on jí pošle ten dopis, kterej říká, jak to bylo dovopravdy, tak si ti blázni uvědomijou, jak jim jejich pýcha a předsudek zastřeli jejich úsudek.

Jestli chcete mluvit o nějakým hlavním tématu, tak dobře poslouchejte. Tradiční společnost je plná ega, třídní struktury, společenskejch pravidel a ekonomiky. A to lidi oddaluje. Austenová se teda asi chce voptat: Jak maj k sobě lidi sakra příjít blíž ve světě takých vzdáleností, vole?

Díky, že koukáte na Bichli. Ujistěte se, že nás odebíráte, a uvidíme se příští týden. Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Konecne dalsi dil :D super moc diky

70

Odpovědět

Nikdy som nepochopil preco to autori musia schovavat do takej vaty.

Ak sa chceli podelit s tak rozumnymi myslienkami, preco to schovavali do takej vaty, ze to dojde iba ludom co su na tom intelektualne tak dobre, ze im to dojde aj bez toho aby si to museli niekde vycucat z prekomplikovaneho pribehu...

611

Odpovědět

Čéče, to je pro týpky z getha, aby tomu jako že rozuměli...

112