76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:147
Počet zobrazení:5 562

Taika Waititi v tomto videu mluví o jedné scéně ze svého nejnovějšího filmu Thor: Ragnarok. Řeč bude o tom, jak ji natáčeli, a taky o tom, jaké myšlenky se režisérovi při natáčení honí hlavou.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Taika Waititi z Nového Zélandu, o tom jste už určitě slyšeli. Rozeberu tu jednu scénu z Thora. Překlad: jesterka www.videacesky.cz Těsně před tou scénou spolu Thor a Loki infiltrují palác a snaží se dostat do takového hangáru. Býval jsi pro mě velký vzor. V téhle scéně se Thor a Loki prakticky loučí.

Ale ty jsi ty a já jsem já. Třeba v tobě ještě kousek dobra je, ale upřímně, naše cesty se rozdělily už dávno. Na té scéně se mi líbí, že ukazuje, že se mají fakt rádi. Je to točené ze tří úhlů, takže pohled na oba dva a potom jedna kamera pro každého. To je asi nejjednodušší způsob, jak to natočit. Někdo by řekl nejlínější. Co se týče těch dvou postav, jejich vtah je důležitý a vyvíjí se ve všech třech filmech.

A tady se snažíme je roztrhnout. To je důležité hlavně pro postavu Thora, který už vzdal pokusy zachránit Lokiho a opouští ho. Tohle bylo jednoduché natočit. Možná vás to šokuje, ale bylo to natočené před blue-screen, takže to všechno za nimi není skutečné. Není... skutečné. Neexistuje, to taky ne, tohle taky ne. Jediný, co je skutečný, je tenhle týpek a tenhle taky.

To nejdůležitější bylo načasování. Je to jedna z mála scén, kde jsme neimprovizovali. Drželi jsme se scénáře. Řekl jsem jim jenom, že mají stát v klidu, umět repliky a říct je rychle. - Udělejme "pomozte". - Co? - "Pomozte". - Ne. - No tak, máš to rád. - Nesnáším to. - Vždycky to zabere. - Je to ponižující. - Máš lepší plán? - Ne.

- Bude "pomozte". Chrisovy svaly byly samozřejmě větší, asi takhle, museli jsme to potom předělat, jinak by to nebylo uvěřitelné. Co se dá jinak říct o Chrisovi, je prostě dokonalý. "Pomozte" dělat nebudeme. Pomozte! Rozdíl mezi natáčením dramatu a komedie je, že komedie je 50krát těžší. Musíte myslet na načasování, na to, co ukážete.

Komedie vždycky funguje s trochu širším záběrem jako tady. Ale rád u toho nechávám kameru na místě. Pomozte! Prosím, můj bratr umírá. Pomozte. Pomozte mu. Je jasný, že tohle není Tom. Je to kaskadér. V tom záběru před tím je to Tom, a potom je střih před tím záběrem z dálky. To jsou ty filmové iluze, musíte ovládat střih. Tady tohle není Tom. Herci jsou samozřejmě velice cenní a nechceme herce poškodit, takže v téhle scéně je ten chlap odhozen.

A používáme dráty. Tady má postroj, z kterého jdou dráty sem nahoru. A někde v pozadí je pár týpků, kteří je drží a táhnou. Nejsou tak malí, to je perspektiva, jsou v dálce. Oni zatáhnou a tím ho vymrští na tyhle chlapy. Pomozte mu. - Klasika - Nesnáším to. Tady máme Lokiho, který se v záběru objeví zespoda.

Nebylo by to tak vtipné, kdyby byl prostě střih na Lokiho na zemi. Takhle můžeme taky udržet ten spád jejich pohybu dopředu. Přijde mi zajímavé, že si vyměnili strany. Možná je to nějaká symbolika, vyměnili si strany, je to takový emoční přechod. Natáčel jsem to podobně jako své ostatní filmy. U téhle scény jsme se taky soustředili na tyhle linie, které jsou hodně ovlivněné Jackem Kirbym, stejně jako návrh celého filmu.

Točit tenhle film pro mě bylo hodně jiné, normálně mi to trvá 25–35 dní. Tenhle trval 85 dní, takže mnohem déle. Zajímavé bylo, že u každé scény jsme dělali desky na to pozadí, potom projeli pohyby kamery bez herců. Vyzkoušeli jsme různé kostýmy a prošli s nimi scénu, abychom měli nějakou představu o textuře a nasvícení různých materiálů... Pomozte mu. Tohle by vás mohlo zajímat: Tuhle kosmickou loď jsem navrhnul já a teď je to ve filmu.

Nic jsem za to nedostal. Je to pro mě trochu citlivé téma. Toho mi je z celého natáčení skoro nejvíc líto, že se mi nedostalo uznání za ten skvělý design. Prakticky je to krabice. Létající krabice. To přede mnou nikdy nikdo ve filmu neudělal. - Klasika. - Nesnáším to. Díky za sledování mého rozboru scény.

Rádo se stalo.

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Taika je tak podivuhodná bytost. U něj nikdy nevíte, kdy mluví pravdu a kdy si dělá prču. Měl by točit všechny marvelovky :D.
Zajímavost: Loki váží nějakých 230 kg (kanonicky z komiksu), takže ta scéna rázem dává větší smysl :D.

80

Odpovědět

Zdroj csfd : Během těch natáčecích dní, ve kterých Waititi zastával roli režiséra filmu a současně před kamerami působil v roli Korga, musel na základě požadavků týmu vizuálních efektů na sobě nosit neutrálně šedou kombinézu pro motion capture, posetou polovinami pingpongových míčků, které jsou během postprodukce, kdy animátoři týmu vizuálních efektů tuto počítačově animovanou postavu vytvářejí v počítačích, používány pro účely sledování pohybů hercova těla. Pozorovat ho, jak takto vystrojený režíruje film, byl pro všechny zúčastněné velmi neobvyklý zážitek

Toto ma dosť bobavilo, ešte k tomu Korgovi, jedna za najvtipnejších postá Ragnaroku :D

93

Odpovědět

Nějak to nechápu, opravdu sem nečekal, že nejedou ve výtahu nad skutečným vesmírným městem a šokovalo mě, že je to za zeleným pozadím, ani sem netušil že herec Thora nezvládne hodit týpkem do davu bez pomoci lana a ještě že to byl kaskadér ... šok!!! Ještě mi řekněte, že to jeho kladivo je z lehkého plastu a já ztratím veškeré iluze o hollywoodských filmech ... Zdeněk Srstka se nikdy kaskadérem zastupovat určitě nenechal.

1320

Odpovědět

Thor 3 je super film.

236

Odpovědět

Jen mne trochu mrzí, že spojili zejména děj dvou už zfilmovaných komixů (animované filmy) a i když jsem měl z filmu skvělí pocit, tak si myslím, že Hulk měl dostat vlastní film a né vykrást Hulk na neznámé planetě pro Thora, což je podle mne série která sbírá body hlavně za Lokiho.

00

Odpovědět

+HMTDWorld War Hulk ani Planeta Hulk by nešla v dnešní době natočit. Ale za takových desetm panáct let. Až Seriály budou zase tam, kde jsou dnes filmy, tak to půjde. V podstatě Marvel může udělat do dvaceti let MCU seriály Avengerů, všech MARVEK KNIGHTS charakterů X-Menů atd. atd. Snad z toho neudělají LGBT sračky.

14

Odpovědět

Takže ... Proč zrovna tahle scéna ? A tak divně ?

91

Odpovědět

Hádám, že hodil pouze nějaké easy triky, jak natáčet scénu, co se berou v prvním ročníku filmové školy a ty opravdové triky v rukávu - tu opravdovou teorii/praxi si nechává pro sebe.

11

Odpovědět

+randomname0074teoria je jednoduchá a prax sa učiť ani inak predávať nedá...

13