Thumbnail play icon

Ruční cukrová vata

93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:125
Počet zobrazení:5 182

Clifford Endo nám ukáže, jak si můžeme doma bez drahých přístojů vyrobit cukrovou vatu a ještě u toho procvičit svaly na rukou.
Kdyby vás zajímala další kuchařská videa ze série You Can Do This! (třeba jak připravit vejce Benedikt v toasteru a mikrovlnce, nebo studenou překapávanou kávu v PET lahvích), dejte vědět v komentářích. 

Poznámka:
Dave Arnold (*1971) je zakladatel a prezident Muzea jídla a nápojů (MOFAD), moderátor rádiového pořadu Cooking Issues a majitel Booker and Dax, výzkumné laboratoře jídla a nápojů, která provozuje koktejlový bar v New Yorku. Napsal knihu o kulinářské vědě s názvem Tekutá inteligence: Umění a věda za dokonalým koktejlem, a je inovátorem v kulinářské technologii.

Komentáře (47)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

0:33 hovorí thousand = 1000 gramov cukru

00

Odpovědět

Dobrý nápad, ale do huby bych to nedal :D Fuj :D

00

Odpovědět

2 much work -100

03

Odpovědět

Je tu někdo kdo to zkusil doma?
Docela bych to rád zkusil, protože doma se snažím udělat spoustu věcí, co se dají koupit levněji i bez práce, ale nějak si do tohohle nevěřím, že tím vše nezaprasím. :D
Tak jestli to někdo zkoušel napoprvé, dejte vědět. Protože aby to vypadalo jako na videu, to nehodlám zkoušet 100krát do dokonality. :D

00

Odpovědět

Rád bych to zkusil v pátek, ovšem bude to záležet především na tom, jestli se mi podaří někde vyškemrat kuchyňský teploměr. Jinak na to kašlu, nehodlám jej kupovat jen kvůli cukrové vatě :D

10

Odpovědět

Vzhľadom na to koľko stojí cukrová vata, koľko jej človek ročne znie a koľko je s tým v tomto videu roboty, to nevyzerá ako práve ukážkový prípad "levněji i bez práce".

83

Odpovědět

+RudiBTo je ukázkový případ "levněji i bez práce". Pouze to chce ještě spojit s tím slovesem, pak bude pochopení věty dokonáno.

30

Odpovědět

+Daniel99Máte pravdu, zle som prečítal vetu. Respektíve je tá veta trochu divná. Spojenie "levněji i bez práce" mi automaticky evokovalo výrobu niečoho lačnejšie a bez veľkej práce. Nie že sa to dá kúpiť lacnejšie a bez práce. Všetko sa dá kúpiť bez práce.

01

Odpovědět

+RudiBPředpokládám, že v hlavě mu to znělo jako levněji koupit a nezávisle na tom mít to bez práce.. to se stane:)

00

Odpovědět

+Daniel99Tak mohl jsem to napsat "získat levněji i bez práce". Myslel jsem tím to, jak to bylo pochopeno. Že vlastně tím, že si to udělám sám, stejně nic neušetřím. Což tady je pravda, protože kelímek cukrové vaty za deset korun vyjde levněji, než umývat to zaprasené nádobí + čas. :)

Neuge: Jak ti to teda dopadlo? Upřímně si myslím, že by to šlo i bez toho teploměru. Však vše na tom se dá odsledovat, tak jak říkal na videu.
No ale asi to někdy vážně zkusím, teď na to neni čas.

00

Odpovědět

Před lety jsem zkoušel něco podobného tomuto How to make cotton candy maker at home Měl jsem to teda trochu jiný, ale na podobným principu. Motorek ze starý tiskárny s vyrobeným podstavcem, perforovaná plechovka od Májky přišroubovaná k motorku šroubkovým úchytem ze svorkovnice (pamatuji si že to bylo těžké vycentrovat) a vysoký lavor kde to bylo uložené. Vroucí rozpuštěný cukr se do toho lil pomalu a v ochranných brýlích :-) . Strašně se to ucpávalo a dalo fachu udělat správně velký dírky. Cukr rychle chladl, tak jsem to ještě ohříval takovým tím plynovým hořáčkem plněným plynem do zapalovačů.
Vata to byla dobrá. Občas i dost podobná těm na pouti. Ale častěji to byly dráty a cukrová sra*ka všude okolo :-D

50

Odpovědět

+Ra's al GhulNo vypadá to zajímavě, ale nezdá se mi, že to je princip těch na pouti, kde se to vlastně tahá. Tohle vypadá po tom odstředění celkem nevábně a spíš to budou asi cákance cukru, když se to nalije rychle nebo to rychle zatuhne.
Navíc umejvat to bude taky slušnej záhul, takže to radši zkusit tu tahanou. :D Jen tam mám strach z toho, že se to bude lámat no. :)

10

Odpovědět

Studenou překapávanou kávu v PET lahvích prosím :D

21

Odpovědět

kdybyste radši překládali Babišovy dobroty

22

Odpovědět

A proč? No sorry jako...

11

Odpovědět

náhodou Binging with Babish je dobrej kanál

https://www.youtube.com/user/bgfilms

00

Odpovědět

U nás prodávají jinou vatu, naštěstí. :D

11

Odpovědět

Voda nemôže dosahovať 130°C, to by sa odparila. Skontrolujte preklad, či ste nezabudli prepočítať americké jednotky teploty, asi to hovorí vo fahrenheitoch.

V takom prípade 130°F = asi 55°C

014

Odpovědět

Pravda. Nepravda.

Pravda.

Teď si to zkontrolujte Vy.

10

Odpovědět

+Daniel99Varný bod kapaliny se odvíjí mimojiné od tlaku okolního prostředí. 100° C pro vodu platí při tlaku jedné atmosféry, tzn. úroveň mořské hladiny. Při nižším tlaku se varný bod snižuje, proto v horách voda vaří klidně třeba při 60-80° C.

Tenhle jev většina lidí zná. Nicméně je dobré si uvědomit, že to funguje i opačným směrem. Se zvyšujícím se tlakem okolí se varný bod kapaliny zvyšuje - zkrátka je třeba více energie pro přeměnu kapaliny v plyn. Tak funguje třeba papiňák. Voda tak může dosahovat klidně i přes 300° C, aniž by se odpařila. Pro více infa googlit "Superheated water".

80

Odpovědět

+NeugeTo neokecám, dostal jste mě:) Ne tedy za neznalost, ale za chybné mžikové rozhodnutí vztáhnout to, pro zjednodušení, ke konkrétnímu videu. Beru to jako dobrý skutek, že jste to zrovna Vy a nesetřel mě tím někdo, koho by to vyloženě těšilo;):D

52

Odpovědět

+Daniel99Nechci nikoho stírat, a už vůbec ne Vás! ;) :D

30

Odpovědět

+NeugeNejsem žádný chemik, chci se jen zeptat, může mít vliv na dosaženou teplotu taky ta přítomnost cukru a octa? Vím, že když do vody kápnu olej, tak se vaří jako vzteklá, tak ten cukr s octem by taky mohl udělat nějaký to "kouzlo". Díky za odpověď.

00

Odpovědět

V čase 1:47 je záběr na teploměr. Vlevo jsou stupně Fahrenheita, vpravo stupně Celsia. Clifford říká 269 stupňů, které jsem přepočítala na 130. V té chvíli už se navíc nevaří voda, ale jen samotný cukr, protože voda se vypařila při 105 stupních v čase 2:24. Mám pocit, že jsi to video při sledování ani moc nevnímal. :)

280

Odpovědět

Zajímavý, ale když si představím jak zprasím celou kuchyň a budu u toho nadávat, tak to asi zkoušet nebudu. :D

120

Odpovědět

Síce výroba pekná, ale ten hnus by sem do huby nestrčil.

25

Odpovědět

To Vás zklamu, pane, ale nejste-li jeden z milionů, co si na 100% hlídají jídelníček, což byste mne nachytal :) , máte všechny složky této "vaty" v ústech pravidelně.. v případě průměrného spotřebitele prakticky denně.

31

Odpovědět

+Daniel99To sice ano, ale ve všem ostatním to z nějakýho neznámýho důvodu chutná daleko líp.

10

Odpovědět

+BullOverTy důvody jsou známé. Méně známé je již to, že když se podobným typům potravin člověk vyhýbá, začnou do pár týdnů chutnat daleko lépe všechny ostatní věci.

00

Odpovědět

Určitě další videa z tohoto kanálu!

240

Odpovědět

Dobrý kanál, raději mám toho chlapa přes maso, včera jsem koukal na 2D tiskárnu na lívance. :D
Recept na těsto pro ručně tažený nudle nemohu sehnat, neuvěřitelné je, že to jde i s těstem na nudle.

40

Odpovědět


Odpovědět

to vasne nevies zohnat recept? na tieto konretne Hand Pulled Noodle Dough
167g high gluten flour (te jing fen)
100g water
1 tsp salt

10

Odpovědět

+mustafaTo je recept na normální nudle ze Semoliny - vysoko lepkový mouky.
Na ty tažený nudle potřebuješ speciální vodu s vysokým PH nebo pečenou jedlou sodu a možná sezamový olej.
Není to tak jednoduché jak to vypadá, oni mají tu vodu přirozeně v přírodě, dokonce má svůj název, který si nepamatuji, ale dík za snahu.

00

Odpovědět

+JarininNe nutně.
Semolina je také vysoce lepková, ale je hrubá.. tedy pak jde o těstoviny italského typu.
Recepty na těsta jsou vesměs stejná.. co do množství a surovin. Jde jen o to zkoušet mouky a hledat, co Vám vyhovuje.
Tedy základ je co nejhladší mouka.. protože lepek se dá bez problému přidat škrobem. Což je ostatně hlavní rozdíl u asijského typu nudlí.. jsou díky tomu "žvýkavé".
Zároveň je možné nahradit část vody řepnou šťávou. Což je pouze estetická stránka.. ale v Japonsku to dělávají.. ačkoliv (čistá dedukce) to bude kulturní zvyk především na začátku jara. To jsou ujetí a vše narůžovělé a tvarované do třešňových lístků:)
Ale hlavní rada.. hníst hníst hníst..... a nebo šlapat, máme-li být autentičtí k Asii:)
To je to nejpodstatnější, ať už děláte pizzu, tortilly.. a nebo právě soba... a nebo nejlepší nudle na světě udon!:)

01

Odpovědět

+Daniel99Jen bych ještě doplnil.. aby to nevyznělo jako, že to je brnkačka.
Chce to neúnavně cvičit. Protože vychytat poměry je extra složité a poměry v receptech jsou jen páteřní, protože nejen, že každá mouka má drobně odlišné vlastnosti, ale stačí i rozdíl vlhkosti ve spíži a už jste zase bokem.. a vlasové nudle jsou ten nejvyšší level, kde se to zaručeně vždy projeví. Mně naštěstí nechutnají, tak je nemusím dělat:D

10

Odpovědět

+Daniel99Ze semoliny běžně nudle dělám, na strojku, ten lepek z té mouky udělá během hodimy žvýkačku, to znám, ale to není ono. Je potřeba ještě to vysoké PH.
Něco takového: http://www.cuketka.cz/?p=10268
Chtěl jsem vědět jestli s tím už nemá někdo zkušenost.
Jako toto: Hand Pulled Noodles
Hand Pulled Noodles
Ty Udon a Soba nudle jsou o něčem jiném, jemnost mouky - zrnitost je také důležitá, nevím jestli je u nás k sehnání, něco ve stylu cakeflour.

00

Odpovědět

+JarininTak to zkuste podle Cuketky:) Já tedy do těsta také přidávám trochu sody.. ale u mně je problém, že dělávám těsta většinou podle toho, jak je cítím v ruce (samozřejmě s vědomím podílů), takže nejsem ideální rádce tohoto typu. Ale s výsledkem jsem většinou spokojený (i přes vysoké nároky).. a u těsto, co dělám pravidelně vždy:) Takže mé hlavní rady.. zkoušet/hníst.. nebudou od věci;)
A štvete mě, takto mě navnadit.. už mi děvče odpočívá v lednici :D

00

Odpovědět

+Daniel99To není jedlá soda - hydrogenuhličitan sodný, ale
pečená jedlá soda - uhličitan sodný, který vyrobíte když
pečete jedlou sodu při 120°C v troubě 2 hod. Někde jsem četl i 180°C.
" Japonské nudle na ramen jsou zvláštní tím, že se při jejich výrobě používá "Kansui" — zásaditá ingredience, která obsahuje uhličitan sodný a uhličitan draselný."

00

Odpovědět

+JarininOboje má vliv na zásaditost.. ale přiznávám, je to více odfláknuté :)
Ale tohle je zajímavé, to jsem neznal.. hm, poptám se.
Evidentně chcete ťip ťop nudle.. jsem Vás odhadoval, že chcete prostě jen slušné nudle. Má omluva:)

00

Odpovědět

+Daniel99:) Přesně, mým cílem jsou nudle, které si koupíte v čínské polívce za 5kč. To je pro mne typické. :D Myšleno vážně. :(

00

Odpovědět

+JarininJeště je tedy podstatné, zda chcete ty vyložené vlasové nudle.. jako jste posílal první odkaz, nebo Vám jde o soba, což jsou tyto tři odkazy. Vlasové jinak, než tažením, neuděláte. Soba Japonci a Korejci krájí.. jen Číňané tahají a nenazývají je soba:) Pokud chcete vlasové, tak tam ten přesný postup a suroviny jsou důležitější, aby se Vám netrhaly.. u netahaných nudlí je to, díky Bohu, volnější:)

00

Odpovědět

+Daniel99Na tloušťce nezáleží, ta je daná tím kolikrát je přepůlíte a natáhnete - 2,4,8,16,32.....
Důležitá je ta vazba toho těsta, která je asi národní tajemství asiatů. :D

00

Odpovědět

+JarininNo právě, proto říkám krájet a ne tahat. Za ten efekt to v domácích podmínkách nestojí (říká ten, který mít možnost, si i kečup udělá sám) :)

00

Odpovědět

+Daniel99chlapy myslim ze hladate komplikovane reiesenie jednoducheho zadania.
ako muka vam vazne staci hladka, t650 (nie dvojnulka), voda a sol.
a trochu namahy. vyskusane, funguje.

00

Odpovědět

+mustafaTak obstojné nudle uděláte z kdečeho, ať už je to třeba žito, špalda.. hladká, nebo celozrnná.. Ale o tom se tu právě bavíme, co komu dle jakých nároků stačí:) Pokud ale mluvíme vyloženě o předmětných tahaných čínských vlasových nudlích, tak to je skutečně "věda". Ale možná se Vám to nějak povedlo, proč ne:)

00

Odpovědět

Prima kanál, díky za překlad :) docela sympatický pán :) Ale cukrovou vatu teda doma dělat nehodlám.. ještě možná ty nudle :))

140

Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK