Ruční cukrová vata

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:131
Počet zobrazení:15 392

Clifford Endo nám ukáže, jak si můžeme doma bez drahých přístojů vyrobit cukrovou vatu a ještě u toho procvičit svaly na rukou.
Kdyby vás zajímala další kuchařská videa ze série You Can Do This! (třeba jak připravit vejce Benedikt v toasteru a mikrovlnce, nebo studenou překapávanou kávu v PET lahvích), dejte vědět v komentářích. 

Poznámka:
Dave Arnold (*1971) je zakladatel a prezident Muzea jídla a nápojů (MOFAD), moderátor rádiového pořadu Cooking Issues a majitel Booker and Dax, výzkumné laboratoře jídla a nápojů, která provozuje koktejlový bar v New Yorku. Napsal knihu o kulinářské vědě s názvem Tekutá inteligence: Umění a věda za dokonalým koktejlem, a je inovátorem v kulinářské technologii.

Přepis titulků

A tohle, dámy a pánové, je 16 000 vláken ručně tažené cukrové vaty. To zvládnete i vy! Vyrobíme si cukrovou vatu technikou na tažené nudle zvanou Dračí vous. Pochází ze starověké Číny a používala se na nudle, ale my to uděláme s cukrem. Máme tu kilo cukru a k tomu dáme 100 g kukuřičného sirupu. Přidáme tam sirup a trochu octa, čímž nám vznikne invertní cukr. Který si můžete koupit... Ale proč to dělat jednoduše, když to jde složitě.

Invertování cukru snižuje šanci na vznik krystalů. Krystaly jsou náš největší nepřítel, protože by se nám cukr rozpadal. Chceme ho hladký, aby se dobře tahal. Pak si obarvíme dva hrnky vody. A teď přichází ta nej, nej, nej, nejdůležitější část. Důvod, proč jsem obarvil vodu, místo abych zamíchal barvu v hrnci, je ten, že až vaření začne, nesmíme to míchat. Proč? Mícháním vznikají krystaly. Chceme hladký cukr, se kterým se bude dobře pracovat.

A proto to děláme invertní technikou. Takže za žádnou cenu nemíchat. Nalijeme vodu do cukru, a přidáme čajovou lžičku octa. Až se vyšplháme na 133 °C, máme uvařeno takzvaně na řetěz. Jak vidíte na teploměru, na řetěz, na lom, na bublinu tady dole. Ale my to odstavíme někde kolem 130 °C, protože se to pak ještě kousek vyšplhá. Začněte vařit a hlavně nesahat. Odhadem to bude trvat 20 až 25 minut. Při míchání se tam dostává vzduch, nejsme v chemii, krystaly nechceme.

Jsme na 105 °C, kdy se var trochu zpomalí. Většina vody se vypařila, za chvíli se nakopne var cukru a teplota znovu začne stoupat. Překročili jsme stovku a na okrajích můžete vidět malé krystalky. Na jejich likvidaci stačí mokrý štětec. Opatrně je setřeme. Jsme na 122 °C, za chvíli to odstavíme. Sedm, osm... konec. Pomalu to sundám z plotny. Až se všechny bubliny dostanou na povrch, budeme mít krásný čirý sirup.

A ten si rozlijeme do nádob. Dáme je stranou a necháme zchladnout. A je to. Jestli je moc tvrdý a nedá se s ním pracovat, stačí deset vteřin v mikrovlnce. Stačilo devět a vypadá to dobře. Vyloupneme si puk a jdeme na to. Musíme zajistit, aby se to nelepilo. A na to použijeme kukuřičný škrob. Do hry se dostává technika na tažené nudle. Uděláme si z toho koblížek. Někdo chytřejší než já by použil rovnou formu na koblihy, ale já se to naučil takhle, takže...

Máme koblih a začneme ho natahovat. Celý kruh musí mít stejnou tloušťku. Vidíte, jak se zvětšuje? Tahle první část je nejtěžší, musíte mít sílu v rukách. Až se dopracujete k průměru kolem 40 centimetrů, prověsíte ho a uděláte z něj osmičku. Osmička a spojíme k sobě. A tak máme dvě nudle. Začneme překládat ruce. To mě naučil Dave Arnold, pomalu natahovat.

Při každé osmičce se nám počet vláken zdvojnásobí. Připraveni? Osmička, spojit, a máme čtyři. Čtyři, znovu zatočíme, osmička, spojit, a jsme na osmi. Vidíte, jak to dole pořád protahuju tím škrobem? Šestnáct. Připraveni? Šup! Třicet dva. Třicet dva, šup, šedesát čtyři. Kdyby to byly nudle, stačí ještě párkrát přeložit a je hotovo. Ale my budem pokračovat, dokud z toho nebudou krásné dlouhé pramínky vlasů. Šedesát čtyři, nahoru, 128.

V průběhu o pár vláken přijdete, ale nebojte se, pokračujte. Otočit, osmička, 256. 256, 512... 512 a máme 1 024. Musím jemně, jsou tenčí a tenčí. Už to nedělám silou, řídím se citem. Cukr mi napoví, jak moc můžu tahat. Připravení? 4 096. 8 000 vláken. Připraveni na velké finále? 16 000. A tohle je 16 000 vláken ručně tažené cukrové vaty. A jestli mi nevěříte, koukněte na tohle.

16 000 vláken z jednoho puku cukru. Jestli rádi používáte moderní kuchyňské vybavení... nebo starověké čínské techniky, klikněte na odběr. Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

0:33 hovorí thousand = 1000 gramov cukru

00

Odpovědět

Dobrý nápad, ale do huby bych to nedal :D Fuj :D

00

Odpovědět

2 much work -100

03

Odpovědět

Je tu někdo kdo to zkusil doma?
Docela bych to rád zkusil, protože doma se snažím udělat spoustu věcí, co se dají koupit levněji i bez práce, ale nějak si do tohohle nevěřím, že tím vše nezaprasím. :D
Tak jestli to někdo zkoušel napoprvé, dejte vědět. Protože aby to vypadalo jako na videu, to nehodlám zkoušet 100krát do dokonality. :D

00

Odpovědět

Rád bych to zkusil v pátek, ovšem bude to záležet především na tom, jestli se mi podaří někde vyškemrat kuchyňský teploměr. Jinak na to kašlu, nehodlám jej kupovat jen kvůli cukrové vatě :D

10

Odpovědět

Vzhľadom na to koľko stojí cukrová vata, koľko jej človek ročne znie a koľko je s tým v tomto videu roboty, to nevyzerá ako práve ukážkový prípad "levněji i bez práce".

83

Odpovědět

+RudiBTo je ukázkový případ "levněji i bez práce". Pouze to chce ještě spojit s tím slovesem, pak bude pochopení věty dokonáno.

30

Odpovědět

+Daniel99Máte pravdu, zle som prečítal vetu. Respektíve je tá veta trochu divná. Spojenie "levněji i bez práce" mi automaticky evokovalo výrobu niečoho lačnejšie a bez veľkej práce. Nie že sa to dá kúpiť lacnejšie a bez práce. Všetko sa dá kúpiť bez práce.

01

Odpovědět

+RudiBPředpokládám, že v hlavě mu to znělo jako levněji koupit a nezávisle na tom mít to bez práce.. to se stane:)

00

Odpovědět

+Daniel99Tak mohl jsem to napsat "získat levněji i bez práce". Myslel jsem tím to, jak to bylo pochopeno. Že vlastně tím, že si to udělám sám, stejně nic neušetřím. Což tady je pravda, protože kelímek cukrové vaty za deset korun vyjde levněji, než umývat to zaprasené nádobí + čas. :)

Neuge: Jak ti to teda dopadlo? Upřímně si myslím, že by to šlo i bez toho teploměru. Však vše na tom se dá odsledovat, tak jak říkal na videu.
No ale asi to někdy vážně zkusím, teď na to neni čas.

00

Odpovědět

Před lety jsem zkoušel něco podobného tomuto How to make cotton candy maker at home Měl jsem to teda trochu jiný, ale na podobným principu. Motorek ze starý tiskárny s vyrobeným podstavcem, perforovaná plechovka od Májky přišroubovaná k motorku šroubkovým úchytem ze svorkovnice (pamatuji si že to bylo těžké vycentrovat) a vysoký lavor kde to bylo uložené. Vroucí rozpuštěný cukr se do toho lil pomalu a v ochranných brýlích :-) . Strašně se to ucpávalo a dalo fachu udělat správně velký dírky. Cukr rychle chladl, tak jsem to ještě ohříval takovým tím plynovým hořáčkem plněným plynem do zapalovačů.
Vata to byla dobrá. Občas i dost podobná těm na pouti. Ale častěji to byly dráty a cukrová sra*ka všude okolo :-D

50

Odpovědět

+Ra's al GhulNo vypadá to zajímavě, ale nezdá se mi, že to je princip těch na pouti, kde se to vlastně tahá. Tohle vypadá po tom odstředění celkem nevábně a spíš to budou asi cákance cukru, když se to nalije rychle nebo to rychle zatuhne.
Navíc umejvat to bude taky slušnej záhul, takže to radši zkusit tu tahanou. :D Jen tam mám strach z toho, že se to bude lámat no. :)

10

Odpovědět

Studenou překapávanou kávu v PET lahvích prosím :D

31

Odpovědět

kdybyste radši překládali Babišovy dobroty

22

Odpovědět

A proč? No sorry jako...

11

Odpovědět

náhodou Binging with Babish je dobrej kanál

https://www.youtube.com/user/bgfilms

00

Odpovědět

Voda nemôže dosahovať 130°C, to by sa odparila. Skontrolujte preklad, či ste nezabudli prepočítať americké jednotky teploty, asi to hovorí vo fahrenheitoch.

V takom prípade 130°F = asi 55°C

014

Odpovědět

Pravda. Nepravda.

Pravda.

Teď si to zkontrolujte Vy.

10

Odpovědět

+Daniel99Varný bod kapaliny se odvíjí mimojiné od tlaku okolního prostředí. 100° C pro vodu platí při tlaku jedné atmosféry, tzn. úroveň mořské hladiny. Při nižším tlaku se varný bod snižuje, proto v horách voda vaří klidně třeba při 60-80° C.

Tenhle jev většina lidí zná. Nicméně je dobré si uvědomit, že to funguje i opačným směrem. Se zvyšujícím se tlakem okolí se varný bod kapaliny zvyšuje - zkrátka je třeba více energie pro přeměnu kapaliny v plyn. Tak funguje třeba papiňák. Voda tak může dosahovat klidně i přes 300° C, aniž by se odpařila. Pro více infa googlit "Superheated water".

80

Odpovědět

+NeugeTo neokecám, dostal jste mě:) Ne tedy za neznalost, ale za chybné mžikové rozhodnutí vztáhnout to, pro zjednodušení, ke konkrétnímu videu. Beru to jako dobrý skutek, že jste to zrovna Vy a nesetřel mě tím někdo, koho by to vyloženě těšilo;):D

52

Odpovědět

+Daniel99Nechci nikoho stírat, a už vůbec ne Vás! ;) :D

30

Odpovědět

+NeugeNejsem žádný chemik, chci se jen zeptat, může mít vliv na dosaženou teplotu taky ta přítomnost cukru a octa? Vím, že když do vody kápnu olej, tak se vaří jako vzteklá, tak ten cukr s octem by taky mohl udělat nějaký to "kouzlo". Díky za odpověď.

00

Odpovědět

V čase 1:47 je záběr na teploměr. Vlevo jsou stupně Fahrenheita, vpravo stupně Celsia. Clifford říká 269 stupňů, které jsem přepočítala na 130. V té chvíli už se navíc nevaří voda, ale jen samotný cukr, protože voda se vypařila při 105 stupních v čase 2:24. Mám pocit, že jsi to video při sledování ani moc nevnímal. :)

280

Odpovědět

Zajímavý, ale když si představím jak zprasím celou kuchyň a budu u toho nadávat, tak to asi zkoušet nebudu. :D

120

Odpovědět

Síce výroba pekná, ale ten hnus by sem do huby nestrčil.

25

Odpovědět

To Vás zklamu, pane, ale nejste-li jeden z milionů, co si na 100% hlídají jídelníček, což byste mne nachytal :) , máte všechny složky této "vaty" v ústech pravidelně.. v případě průměrného spotřebitele prakticky denně.

31

Odpovědět

+Daniel99To sice ano, ale ve všem ostatním to z nějakýho neznámýho důvodu chutná daleko líp.

10

Odpovědět

+BullOverTy důvody jsou známé. Méně známé je již to, že když se podobným typům potravin člověk vyhýbá, začnou do pár týdnů chutnat daleko lépe všechny ostatní věci.

00

Odpovědět

Určitě další videa z tohoto kanálu!

240

Odpovědět

Prima kanál, díky za překlad :) docela sympatický pán :) Ale cukrovou vatu teda doma dělat nehodlám.. ještě možná ty nudle :))

140