Schody do nebe – výstup na vysílací věž

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:2 453
Počet zobrazení:18 959

Máte strach z výšek? Dělá se vám nevolno, když koukáte doma z balkónu? Tak v tom případě tohle video není pro vás. V tomto videu uvidíte výstup na 539 metrů vysokou vysílací věž z pohledu první osoby. Navíc je doplněno zajímavým komentářem osvětlující problematiku šplhaní a konstrukci věže samotné.

Přepis titulků

Překlad: scr00chy www.videacesky.cz SCHODY DO NEBE (šplhání na věž vysokou 539 metrů) Cesta do práce někdy dá zabrat. Obzvlášť, když pracujete přes 500 metrů nad zemí. Tak dlouhá je cesta do práce pro lidi, co opravují antény a elektrická vedení. Toto video vám ukáže, jaké to je, šplhat na vrchol věže vysoké 539 metrů. Na začátku vyjedete výtahem do výšky 487 metrů. Pak už musíte po svých.

Samozřejmě si s sebou musíte vzít veškeré nářadí. To je ta červená taška zavěšená dole. Váží nějakých 13 kilogramů a táhnete ji za sebou až nahoru. Je to jako výstup do volného prostoru ve vesmíru. Nesmíte si nic zapomenout, protože cesta zpátky je dlouhá. Jakmile vylezete na vrchol věže, musíte vylézt ven. Tohle je stožár, ke kterému je samotná anténa připevněná.

Je tam jen proto, aby byla anténa co nejvýš. Tomuhle se říká "volné šplhání". Znamená to, že se nepoužívá žádné jištění. Je to snazší, rychlejší a většina pracovníků šplhá tímto způsobem. Je dobré si občas odpočinout a rozhlédnout se po krajině. Volné šplhání je samozřejmě nebezpečnější, ale pracovní řád jej povoluje. Opakované připojování a odpojování jištění každou chvíli zpomaluje výstup a je unavující. Tady vidíte elektrickou skříň napájející osvětlení věže.

Uvnitř klece můžete vidět vedení, kterým je veden signál do antény. Tato část je anténní tuner. Je takhle tvarovaný, aby umožnil rozpínání a smršťování vedení na jeho 539 metrů dlouhé cestě k vrcholu. Tyhle kovové ostnaté květiny slouží k přitahování elektrického napětí ze vzduchu. Napětí se tak nehromadí a nevytváří elektrické výboje.

Nyní jsme u spodní části antény. Odsud je to jen 18 metrů na vrchol. Jeho parťák mu přidržuje tašku s nářadím, aby mu nenarušovala rovnováhu. Nadešel čas na další pauzu. Vidí mraky v dáli, a tak si ověřuje, zda jde o bouřku. Kdyby se rozzuřila bouřka, nedá se rychle dostat zpátky dolů. Vrchol je na dohled. Je potřeba další pauza, než se přesuneme na vrcholek.

Z této výšky vidíte nějakých 90 kilometrů do dálky. Dostat se na samotný vrcholek není zrovna jednoduché. Ta věc s černým krytem je světelná bóje. A takhle vypadá výstup na vysílací věž. Překlad: scr00chy www.videacesky.cz

Komentáře (218)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

bych umřela.tak vysoko.ani náhodou

00

Odpovědět

Ať tam vyleze znova s lepší kamerou!

223

Odpovědět

Obrovskej RESPEKT těmhle lidem.. mám z toho bobky a to se jen koukám :O bez zajištění, navolno, přes půl kolometru vysoko.. to musí bejt odvaha jako kr*va !! :O A zajímalo by mě jak slezli dolů, dostat se nahoru je jedna věc, ale zpátky.. :|

250

Odpovědět

Odkdy je kráva sprosté slovo? :D

10

Odpovědět

Mě je blbě jen se na to koukat... :D

230

Odpovědět

... jen pro silné srdce !

190

Odpovědět

Občas smekám nad odvahou některých lidí.. :O)

210

Odpovědět

boze me by stacil ten vytah :D

200

Odpovědět

Odtamtud bych hodil vlaštovku :D

180

Odpovědět

hm právě mam kolule v žaludku

200

Odpovědět

Respekt ...

190

Odpovědět

Strašně mě u toho brní nohy, tohle bych vážně nemohla !!!!

190

Odpovědět

Hmm Ja robím niečo podobné, akurat že leziem po vysokých komínoch... Ale zas treba to brať tak že on sa vyveze 400m výťahom a potom už to je len dáke kilečko, a to je pohodka :)

196

Odpovědět

Boze, tohle by pro me byla jednosmerna cesta, rozbrecel bych se a uz by se mnou nikdo nepohl, jen z toho vydea se mi delalo spatne... :) respekt

192

Odpovědět

Teda vždycky jsem si myslel , že je to s jištěním až nahoru. Ale tohle už je fakt extrém.

193

Odpovědět

Jééé,z toho bych chtěl skočit.xD xD

182

Další