Koktavost neboli balbutismus
Máme po rozdávání filmových cen Oscar a po úspěchu filmu Králova řeč bych vás rád trochu seznámil s hlavním hrdinou tohoto filmu - koktáním. Možná někteří z vás máte ve svém okolí někoho, kdo trpí touto vadou, možná se někteří z vás při tomto videu setkáte s touto formou vady řeči poprvé. Většina nejspíš zná tuto vadu z televizních pořadů, kde si z tohoto problému dělali spíše legraci a koktající člověk byl povětšinou za nemyslícího blbce. Podívejme se tedy na příběh Rebeccy Glassové a na jedno z možných řešení koktavosti. P.S. Ano, video jsem přeložil i proto, že sám koktám odmalička, strávil jsem roky zkoušením nejrůznějších léčení, stále bez většího úspěchu. :) Kdyby se někdo z vás zajímal více, nebojte se zeptat nebo navštívit stránky Balbutické komunity. Podívejte se také na seznam slavných balbutiků, možná budete sami překvapeni.
Přepis titulků
Uvádí Chris Cuomo. Když se podíváte na tuto 17letou dívku, uvidíte nadějnou talentovanou sportovkyni, jedničkářku na cestě na vysokou školu. Ale poslouchejte, jak se představuje. Rebecca... Glassová Rebecca Glassová trpí koktavostí od druhé třídy.
Diane je její matka. Myslela jste si, že trpí Tourettem? Bylo to divoké. Pohybovala hlavou, měla tik v oku, při mluvení... nemohla vydat ani hlásku. Měla dobré dny a špatné dny. Její rodiče brzy pochopili, že Rebecca... je příkladem jednoho z největších zdravotnických tajemství lidstva: koktání. Řeč je přerušována dlouhými pauzami a častým opakováním, obvykle doprovázena obličejovými tiky a otřesy.
A neexistuje žádný lék. Koktání je často terčem posměchu. A lidé jako Rebecca jsou často krutě posuzováni. Když tě lidé slyší koktat... myslí si, že je to odraz tvého myšlení, - A to není... - Ano, někdy. Někteří si myslí,...
...že já... ...nejsem... ...moc chytrá. Někteří si to myslí. Přes tři milióny Američanů koktají. A ve čtyřech případech z pěti jsou to muži. Většině z nich to v dětství odezní, ale některým známým osobnostem ne: britskému premiérovi Winstonu Churchillovi, herci Jamesi Earlu Jonesovi, herečce Marilyn Monroe, moderátoru ABC Johnu Stosselovi.
Stejně jako mnoho lidí, i Rebecca strávila roky na logopedii. Ale bez velkého úspěchu. Její přátelé se naučili koktání ignorovat, ale ne vždy to bylo snadné. Když mě někdo...
...zesměšňoval, ...bylo to horší než... ...můj pocit ze... ...sebe samé. Co cítíte, když mluvíte a na něčem se zadrhnete? Je to frustrující, protože... ...přesně vím, co chci říct... ...a říkám si to ve své hlavě, několikrát...
...dokola. Přestože má koktání dlouhou historii, lékaři o něm vědí velmi málo. Je to jedna z největších lékařských záhad všech dob. Existují egyptské hieroglyfy, které koktání podrobně popisují. Bible říká, že i Mojžíš byl "nevýmluvný". Lékaři se domnívají, že polovina případů je zapříčiněna dědičností. Dr.
Dennis Drayna, genetik Národního zdravotního institutu, se již roky snaží najít geny, které způsobují koktání. Hledáme genetickou příčinu, pátráme v oblasti genů a molekul. A to nám umožňuje vytvořit léčebné strategie pro různé typy lidí v závislosti na mutacích, které mají, nebo ne. I kdyby Drayna našel ty geny, léčení může trvat roky. Látka zvaná Pagoclone působí na hladiny dopaminu v mozku, a může pomoci některým lidem, ale stále prochází testy a nebyla schválena FDA.
Pro Rebeccu však budoucnost nástává už teď. Nastupuje na vysokou školu. Noví lidé - nové seznamování... Naší prácí bylo pomoci dětem. Tento muž, další neznámý, Dr. Joe Kalinowski, může být tím, kdo změní Rebecce život. Za moment... Mohl by změnit Rebecce život? On jí rozumí.
Dřív také koktal. Jsem v pekle. Jak se odsud dostanu? Může tento vynález proměnit její mluvení... ...v minulost? Už za okamžik... Rebecca... Glassová. Rebecca Glassová, balbutik, prošla roky terapie, aby snáze mluvila. Nic nefungovalo, a teď, po ukončení školy, musí čelit seznamování, otázkám, společenskému životu na univerzitě.
Ale zatím nezkusila metodu Dr. Kalinowského. Je to logoped, který ví všechno o její frustraci, protože od dětství trpěl těžkou koktavostí. Lidé si neuvědomují velikost překážek, které mohou vzniknout... při pouhém telefonování. Vy jste nechtěl mluvit do telefonu do svých 40 let. Ano, telefony nemám rád dodnes.
Stále nenávidím telefony. V dětství, říká Dr. Kalinowski, byl zesměšňován tak, že to skoro neunesl. Vzpomínám si na první školní den. Začal jsem hodně koktat, a děti byly kruté. Bez ustání se ptaly na mé jméno. Myslel jsem si, že jsem v pekle. Jak se odsud dostanu? Nezmohl jsem nic. Pak jsem viděl svého otce plakat, nikdy jsem ho tak neviděl, ale on plakal kvůli mé bolesti.
Ale Dr. Kalinowski našel způsob, jak pomoci milionům dalších balbutiků. Jeho objev je založen na jedné ze záhad koktání. Podívejte se... "Stručně jsme popsali pět teoretických směrů... které pomohly formovat oblasti výzkumu koktání..." Z nějakého důvodu většina lidí nekoktá, když mluví s někým v souzvuku. Nazývá se to "sborový efekt".
Domníváme se, že když dva lidé mluví ve stejnou dobu, pomáhá to mozku potlačit... blok, který se v něm vyskytuje. Dr. Kalinowski a jeho tým na East Carolina University docílili toho, že našli způsob, jak obejít to, co koktání způsobovalo. Zařízení zvané SpeechEasy využívá sborového efektu. Opakuje balbutikova vlastní slova. Zapadá do zvukovodu jako naslouchadlo, a když člověk mluví, zachytí jeho slova a pošle je zpět se zpožděním několika milisekund.
Toto je čisticí sada. Může tedy malé zařízení vymazat potíže s koktavostí? Rebecca a její rodina to brzy zjistí. Tohle je velký okamžik. Jak se cítíš? Jsem nadšená, velmi se těším. Jsou v kanceláři logopeda Dr.
Johna Haskella a na stole leží její vlastní SpeechEasy. Ona bude úžasná, ať už tohle má, nebo ne, ale pokud se bude moci rozvíjet a být tím, kým chce být, jedině dobře. Nejprve Rebecca přečte doktorovi pár slov, aby věděl, na jaké je úrovni. "Colorado State University mikrobiolog..." Toto je vaše SpeechEasy. Dejte si ho dovnitř a zkuste to. Bude to znít trochu divně. - Jsme na správné cestě.
- Ano. Ráda vás zase vidím. Nyní rodina tají dech před okamžikem pravdy. Jak jí zařízení pouští její hlas zpět do ucha pár milisekund poté, co promluví, zkouší Rebecca znovu číst. "Caesar cestoval z jedné farmy na druhou. Přesvědčoval sběrače hroznů v Kalifornii, aby se spojili a stávkovali za lepší platy a pracovní podmínky. Založil tak první úspěšné zemědělské odbory ve Spojených státech."
- Páni! - Velmi dobře! Jsem ohromen tou jednoduchostí. - Je to prostě úžasné. - Je to úžasné. Když četla, věděla jsem, kde začne koktat, ale čekala jsem a nestalo se, pořád čekám a ono nic. Neuvědomila jsem si, jak moc jsem si na to zvykla. Bylo to úžasné. Chtěli jsme tě slyšet mluvit a ty nic neříkáš.
Ironií je, že v tomto okamžiku Rebecca oněměla. Ale její úsměv mluví za vše. O DVA TÝDNY POZDĚJI Nebylo potřeba velké operace nebo tak. Můžu to vyndat a dát zpátky. A není to složité. A teď je to... ...zpět. A teď jsem stejný člověk, který tu byl předtím, ale můžu to říct rychleji.
Každopádně si nemyslíme, že Rebecca by znovu oněměla. Jsme rádi i za ni, ale musíme říct, že to nemusí být konec. Zařízení opravdu funguje, vyléčilo i mě, ale jen dočasně. Mnozí začali zase koktat, když si na zpětnou vazbu zvykli. Nejlepší výsledky vznikají při kombinaci takových zařízení a delší trvalé léčby.
Jaká kombinace byla pro tebe ta nejlepší? Prošel jsem důsledným třítýdenním kurzem, kde nás učili, jak vydat každý zvuk, to mi pomohlo. A pak jsi úplně přestal koktat? Ne, stále ještě koktám, ale dnes ne. Dobrá zpráva. Díky moc.
Komentáře (77)
homer (anonym)Odpovědět
13.05.2012 21:48:57
tak teď stačí upravovat geny každý ženský tak aby koktala, a ty easy speech uděla na dálkový ovládání... a budou ženský s vypínačem :D
ale vážně, fakt dobrej, jednoduchej vynález. A je mi jedno kdy se to vymyslelo (jak už tady bylo kritizováno). Převodovku typu DSG vyvinulo porsche taky už v 70. letech, a v běžnejch autech se objevuje až v posledních pár letech.
Jirka (anonym)Odpovědět
05.04.2012 17:18:59
Neobjevili nic nového, o vlivu posunu vydávaných zvuků a jejich zpětným vnímáním ušima na koktavost se ví minimálně 40 let, začali s tím jako první Rusové. Sice také neřekli, že ví, v čem je zakopán pes, ale jejich testy s tehdy objemnými aparaturami potvrdili to, co jste viděli na videu. Znal jsem pět lidí, kteří ke koktavosti přišli po nějakém silném psychickém šoku nebo úrazu, jednoho se podařilo stejným šokem zase "zprovoznit". U dalších nevím. Ale jak zde kdosi psal o regresní terapii, věřím na 100% tomu, že pomocí jí lze příčinu kokavosti odstranit úplně a definitivně. Každopádně vůbec postiženým nezávidím, vím, co to znamená, když něco chcete rychle říct, a ono to o to víc nejde...
Václav (anonym)Odpovědět
24.12.2011 15:44:04
Koktavý neblázněte! Koktání je úplně o něčem jiném. Titulovaní prd vědí. Čumět na koktavého a potom z příznaků dělat chytrého? To umí každý vůl! Homosexualita a koktání je stejný problém! Vyšetření nezjistí žádné organické postižení, jen mozek nefunguje tak jak má. Homosexuál si plete pohlavní a nepohlavní orgán. Koktavý si plete alocortex a neocortex! Výdech a polykání řídí alocortex. produkt fonace řídí neocortex. Objevil jsem to po půl století života s koktáním. Dnes mám potíže s výbuchy smíchu. Uvidím Rebeccu a počůrám se smíchy!!
Martin.W.Odpovědět
28.09.2011 16:08:49
Těší mě, že se někdo v médiích otázkou zadrhávání zabývá. Sám jsem od malička zadrhával / koktal a vím, co to s sebou přináší, jak to dokáže člověka ovlivnit.
Všem, kteří s těmito problémy stále zápasí, doporučuji po internetu pohledat informace o regresní terapii. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že opravdu funguje. Rád pomohu, proto, v případě zájmu se podělím o zkušenosti příp. poskytnu kontakt.
Sammy (anonym)Odpovědět
28.08.2011 10:25:42
vlastně s tím mám taky problém.. pamatuju si, že když jsem byl dítě, to mi mohlo být tak 7, jeli jsme autem a já se 4 kilometry cesty od domu do obchodu snažil říct "kocour".. nevím, možná to zní vtipně ale nic vtipnýho na tom nebylo.. bylo to neskutečné utrpení a ještě na základce v 7. třídě si ze mě dělali srandu.. samozřejmě v té době už jsem měl byl rozumnější, jenže taková "šikana" dělá svý takže jsem přestal komunikovat úplně.. někteří kamarádi si na to zvykli ale dodnes s tím bojuji.. je to hlavně celé o nervozitě kdy se třeba já bojím mluvit s cizíma lidma.. neznám nic horšího, než chtít něco říct, dvacetkrát si to zopakovat v hlavě a při přednesu se zaseknout na prvním slově.. lidi by si z toho neměli dělat srandu
Smety (anonym)Odpovědět
16.07.2011 16:23:58
krasnej a dojemnej pribeh :) ...taky koktam ale jenom kdyz sem nervozni nebo kdyz je okolo me hluk :)
Renča (anonym)Odpovědět
03.06.2011 16:25:20
Taky jsem kdysi koktala - vlastně celé dětství. Nejspíš důsledek bouřlivého rozvodu rodičů. Přestalo to úplně samo na vysoké škole, možná že i kvůli tomu, že se mi tam už spolužáci neposmívali.
Nejhorší na koktání je, že když neumíte vyjádřit plynule svou myšlenku, tak spoustě lidem připadáte jako mentálně zaostalí.
A úplně kontraproduktivní bylo to předříkáváni vět v hlavě, to jsem se zakoktala 100%.
Mám i vzdáleného bratrance, ten koktá hodně a dodnes. (A předříkává si věty!) Myslím, že většina lidí zadrhávat přestala díky tomu, že si vybudovali dostatečné sebevědomí a už nepovažují občasné zadrhnutí za problém. Důležité je umět si ze sebe udělat legraci, když se něco nepovede.
Jednou jsem se v hladině alfa pokoušela vrátit se do svého dětství a skoro jsem se udusila, protože jsem se uviděla sedět na louce, úplně malou, vystresovanou a smutnou a jakoby se mi "stáhl" celý krk. Je docela možné, že koktající mají nějaký traumatizující zážitek (zdánlivě potlačený)
MelanchmanOdpovědět
17.05.2011 16:29:48
Tak tohle mi skoro vyrazilo dech. Koktám odmala a vůbec jsem neměl tušení o tom, že existují nějaké prostředky, jak zadrhávání potlačit, že se s tím dá něco dělat. Takže moc díky za tohle video. Jen víc takových přinášejících naději:-)
Earl_23 (anonym)Odpovědět
25.04.2011 13:08:26
Velmi zajímavý dokument zabývající se velmi zajímavým tématem. Díky za překlad.
kubass (anonym)Odpovědět
24.04.2011 22:13:02
Super video, jen víc takových ... pořád lepší, než nějaký s prominutím stupidní seriály ...
jahoda (anonym)Odpovědět
24.04.2011 21:07:37
Taky mám trochu problémy s mluvením, ale ne úplně koktání. Dělá mi problémy dívat se lidem do očí a mluvit s nimi nahlas. Můžu si několikrát v hlavě zopakovat, co chci říct, ale když potom otevřu pusu a začnu opravdu mluvit, občas řeknu nějakou úplnou kravinu, takže třeba z věty "Mám velký hlad.", vznikne "Hlad já mám velký." (v lepším případě). U mě je to způsobený psychicky, protože jsem hodně nervózní a mám trému. Což je zase nejspíš způsobený tím, že mám problémy s mluvením... Ale někdy jenom stačí, když se pořádně nadejchnu, nebo chvíli počkám než začnu mluvit, jen tak to ze sebe nevychrlím, nebo to prostě zopakuju podruhý. Naštěstí mám tolerantní kamarády, kteří si toho ani nevšímají.
Marcela (anonym)Odpovědět
09.04.2011 18:49:52
Všechny Vás zdravím, viděla jsem toto video poprvé a zároveň i tyto stránky, o kterých mi řekla kamarádka.Trpím též vadou řeči, je mi 20let a mám nastupovat na vysokou školu, sami víte že s naší řečí je ve škole problém.Chtěla bych se zeptat, jestli k tomuto videu nemáte někdo bližší informace, co se týče kontaktu a dalších věcí nezbytných k sehnání tohoto zařízení.Moc Vám děkuju Marcela
ethysOdpovědět
07.04.2011 05:06:05
je to asi nevhodne, ale pripomenulo mi to jeden vtip..
Traja koktavi uzavru stavku: Ak sa niektoremu z nich podari vypytat si v bare cigarety bez zakoktania, cely vecer mu budu dalsi dvaja platit.
Idu do baru, pyta si prvy: Ma-ma-ma-ma-marsky.
Kedze sa nepodarilo, ide druhy. - Pe-pe-pe-petry.
Zasa nic, ide treti. - LM! - vitazoslavne sa usmieva. Barmanka sa ho pyta: - Cervene alebo modre ?
- Mo-mo-mo-mo-..........mozem ta j***t!
JArty (anonym)Odpovědět
06.04.2011 17:40:32
Tohle video mi zvedlo náladu jako nic dneska. Já sám také koktám, ikdyž dnes už podstatně méně než kdysi. Pro mě by už byla takováhle věc zbytečnost, ale přál bych jí všem co ji potřebujou. Protože nemoci něco říct je opravdu hroznej pocit a ten kdo mluví normálně si to prostě nedovede představit.
bella (anonym)Odpovědět
03.04.2011 14:20:29
Velmi zaujimave video. Ked som bola mala tiez som koktala ale nastastie len rok alebo dva a potom to zmizlo. Moja teta vsak kokta cely zivot a nikdy mi to neprislo nejak smiesne, je to o zvyku. Clovek sa s tym musi naucit zit. Recove vady vedia pekne zneprijemnit zivot. Do svojich 16tich rokov som nevedela povedat "r". Mala som zo seba komplexy, ked som mala hovorit na verejnosti. Vzdy, ked som sa chcela nieco spytat v obchode alebo niekde inde, dopredu som si rozmyslela vetu, aby obsahovala co najmenej slov s "r" :D. Zacala som sa nahravat na stary magnetofon a trenovala a trenovala a trenovala. Citala som nahlas detske riekanky, basnicky a texty z ucebnic. Ta snaha a to drilovanie sa vyplatilo. :) Takze bud sa s tym treba zmierit alebo na sebe pracovat. I ked koktanie je urcite neporovnatelne s rackovanim a neviem do akej miery sa da odstranit.