Skutečný mozek

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:556
Počet zobrazení:14 217

Dnes tu pro vás máme trochu jiné duální titulky. Většina lidí viděla mozek maximálně v učebnici nebo jako anatomický exponát ve sklenici. Avšak skutečný mozek vypadá zcela jinak. Profesorka Suzanne Stensaas z University of Utah nám jeden takový exemplář ukáže. U videa můžete najít dvoje titulky. V prvních z nich najdete převážně české názvy struktur (pokud to bylo možné), avšak v druhých titulcích najdete převážně latinské názvy, případně názvy, které se v lékařství používají častěji. I přes to pod videem najdete malý slovníček.

UPOZORŇUJEME, ŽE VIDEO NENÍ VHODNÉ PRO SLABŠÍ POVAHY!
OBSAHUJE TOTIŽ DETAILNÍ ZÁBĚRY LIDSKÉHO MOZKU

Slovníček: ventrální - anatomické označení, jedná se o stranu blíže břichu pia mater - omozečnice, plena, která přiléhá k povrchu mozku arachnoidea - pavoučnice, vrstva nacházející se nad pia mater dura mater - tvrdá plena mozková, nejsvrchnější vrstva, která přiléhá k lebce Leptomeningus - souhrný název pro pia mater a arachnoideu subarachnoideální prostor - prostor mezi pia mater a arachnoideou denaturace - změna struktury proteinů, nejčastěji chemickou cestou nebo teplem mediální - blíže k pomyslnému průsečíku, který prochází středem těla od hlavy k patě tentorium - list dura mater, který odděluje mozeček od týlních laloků corpus callosum - kalózní těleso, shluk nervových vláken, které spojují obě hemisféry fisura - štěrbina, rýha, trhlina chiasma - místo, kde se kříží polovina optických nervových vláken z oka traktus - svazek nervových vláken, který vznikne spojením nekřížících se a zkřížených nervových vláken z oka subluxace - neúplné vykloubení, posunutí

Přepis titulků

NEZAFIXOVANÝ MOZEK Studenti se domnívají, že má mozek konzistenci gumového míčku. Je to proto, že v laboratořích máme vzorky, které byly zafixovány ve formalinu. Avšak pokud jste úrazový chirurg nebo neurochirurg, zjistíte, že je mozek velice měkký a že je mnohem zranitelnější tlakem než zafixovaný mozek. Ráda bych vám ukázala 1400gramový mozek, který byl právě vyjmut při pitvě.

Máme štěstí, že vám můžeme ukázat, jak normální nezafixovaný a čerstvě mrtvý mozek vypadá. Toto je spodní strana mozku. Zde vidíte cévy v omozečnici. Tuto rudou vrstvu s viditelnými leptomeningy. Cévy procházejí mezi pavoučnicí a omozečnicí. Mozkomíšní mok unikl skrz mozkovou komoru, proto není podpavoučnicový prostor viditelný.

Pokud tedy mozkem nepohnu. Je velice měkký. Všimněte si, že se deformuje. Z hlediska konzistence je měkčí než většina masa na trhu. Pokud ho zde nebo zde zmáčknu, dokážu ho palcem poškodit. Pokud neurochirurgové operují, často různé části mozku vysávají pomocí vakua.

Tento provázek byl umístěn kolem arteria basilaris, aby bylo možné mozek spustit do nádoby s formaldehydem, který změní strukturu proteinů a mozek zpevní. Pokud bychom to neudělali, usadil by se na dně nádoby a zdeformoval by se. Přesně jak vidíte zde. Samotná váha mozku by ho takto stlačila. To vysvětluje jednu z funkcí mozkomíšního moku.

V lebce v něm mozek plave. Funguje jako polštář. Zde můžete vidět mozeček, prodlouženou míchu a Varolův most. Vespodu mozku můžete vidět pavoučnici. Optické nervy jsou dobře viditelné, stejně jako čichový nerv. Zde jsou spánkové laloky a zde je na obou stranách uncus. Pamatujte, že uncus je nejmediálnější na spánkovém laloku. Tentorium, který tudy prochází, byl odstraněn.

Ale zde můžeme vidět mělký žlábek, kterým tentorium prochází. V tomto mozku není žádný náznak toho, že by se nějaký spánkový lalok vyklenoval mediálně přes okraj tentoria. Je to krásný exemplář. Bohužel tento pacient s rakovinou zemřel na sekundární komplikace po transplantaci. Zde můžete vidět, jak měkká a ohebná je tvrdá plena mozková.

Můžeme se také podívat mezi hemisféry. Zde vidíte kalózní těleso. Také zde na povrchu vidíme kousek arteria cerebri anterior. Toto je štěrbina mezi hemisférami. Pokud mozek otočím, je vidět týlní lalok a můžeme vidět i vršek mozečku. Zde je trocha krve, která byla vidět na magnetické rezonanci, kterou pacient před smrtí podstoupil.

Pokud nechám mozeček trochu klesnout, můžete vidět jeho vrchní část. Otočím ho. Je to velmi choulostivý a zranitelný mozek se dvěma arteria vertebralis na prodloužené míše a arteria basilaris na Varolově mostu, ze které odstupuje arteria cerebri posterior na místě cerebrální stopky.

Tento prostor se nazývá interpedunkulární cisterna. Zde můžeme vidět dvě mamilární tělíska. Zde se také nachází podvěsek mozkový. A zde můžete vidět spodinu mozku s optickým nervem, chiasmatem a traktem. Tady můžete vidět otlaky od toho, jak jsem mozek držela. Jen za tu chvilku, co jsem ho držela, vznikly otlaky od mých prstů. Zamyslete se nad tím, jak je mozek zranitelný a pak nad tím, jak úzká a rovná je oproti němu mícha.

Představte si, jak zničující následky může mít i pouhá krátkodobá subluxace obratle nebo výhřez ploténky pro tak choulostivou část těla, jako je mícha, která je široká asi jako jeden tento závit. Tyto závity jsou hezké, není mezi nimi moc prostoru. A na pacienta v tomto věku není ani příliš oteklý. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (67)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A teď se přiznejte! čí je to mozek ve videu? :D

43

Odpovědět

Děkuju za video, bylo to hodně poučné - neměla jsem zatím možnost účastnit se pitvy a tohle bylo krásně a přehledně zpracované.

181

Odpovědět

Velmi dobré video, a musím uznat, že jí smekám za odvahu, jelikož bych se osobně docela bál, že až to uvidí příbuzní zemřelého, tak vyletí z kůže a to i za předpokladu předchozího právního ošetření celé záležitosti.

118

Odpovědět

Ne že by měli šanci poznat, že je to zrovna jejich příbuzný.

51

Odpovědět

Klobouk dolu překladateli.. :)

872

Odpovědět

Po tomto videu bych se normálně snad i rád stal zombíkem.

244

Odpovědět

Stejnej jak prasečí, jen o něco malinko větší... Aspoň tenhle exemplář.

52

Odpovědět

Dyť je to tak křehký... Co to jako má bejt jak můžeme vůbec žít, dyť do toho píchne prstem a je po něm :D

152

Odpovědět

hmm takovej mozeček s chlebem.. yum

122

Odpovědět

Jinak správný název tohohle videa by měl být ... Vzala rozum do hrsti ...

1352

Odpovědět

lol vi ste ale hlupušky nerdi hihihi

042

Odpovědět

Pozoruju, že ten mozek v rukou doktorky byl patrně tvůj, že?

221

Odpovědět

v jednom z dalsich Hannibalu si pamatuju ze tam typkovi otevreli palici a urezavali mu pro zivot "nepotrebne"kousky mozku a ty potom jedli a dokonce mu dali ochutnat:)

11

Odpovědět

Což je v reálu možný, neb mozek sám o sobě nemá receptory bolesti a operace mozku se provádí při vědomí pacienta :)

193

Odpovědět

+eXeOpravmě jestli se mýlím, ale žádný z vnitřních orgánů nemá nervové zakončení, takže pacient nemá jak cítit bolest.

06

Odpovědět

+eXeSharpe: myslím, že se mýlíš...jak by pak žena cítila, že jí její plod "kope", podle mého (neodborného) názoru spíš je těžké najít vnitřní orgán, který nemá napojení na mozek (tedy nemůže cítit bolest)

03

Odpovědět

+eXeeXe - ked je pacient pri vedomi, tak sa mu nemozu poskodit urcite casti mozgu pocas operacie ?

25

Odpovědět

Když jsem byl malý, tak jsem si z nějakého důvodu myslel, že mozek je tvrdý jako kost (asi kvůli tomu, jak vždycky vypadal na obrázcích v encyklopediích). Když jsem se pak dozvěděl pravdu, tak jsem z toho byl trochu naměkko. :D

No ale teda mazec toto. Špatně mi z toho nebylo, ale byl to fakt zvláštní pocit.

322

Odpovědět

WTF rozbolela me hlava kdyz jsem videl jak snim furt manipulovala.

272

Odpovědět

Až nastane zombie apocalipsa budou tohle vysílat místo Babici ... Ale normálně jak rýpala tou čínskou hůlkou do toho optického nervu, tak sem si musel promnout oči. Jen sem čekal, že se s tím mozkem začne na konci mazlit, je tak roztomile měkoučký, že by se mi hodil jako opěrka pod hlavu u sledování VČ

315

Další