Co je to syndrom Alenky v říši divů?SciShow Psych

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:45
Počet zobrazení:5 765

Pamatujete si, když se Alenka propadla králičí norou do říše divů a zažila několik podivuhodných věcí? Ukazuje se, že někteří lidé trpí podivnými stavy, kdy kolem sebe začnou vnímat vizualně realitu jaksi pokřiveným způsobem, stejně jako Alenka.

Přepis titulků

V 50. letech popsal psychiatr muže, který si stěžoval, že jeho hlava byla dvojnásobné velikosti a lehká jako pírko. Občas měl i pocit, že mu chybí jedna končetina. Mezitím jedna žena středního věku nahlásila na klinice, že vyrostla tak, že když natáhne ruku, dokáže se dotknout vzdálené zdi. Nebo že jí odpadnou ruce a zmizí. „Divoucnější a divoucnější“, to si alespoň mysleli doktoři, proto jsou tyto symptomy známy jako syndrom Alenky v říši divů.

Naštěstí jsou tyto druhy příznaků vzácné a zdá se, že se i snadno léčí. Příznaky Alenky v říši divů zahrnují zkreslené vnímání, a to nejčastěji u dětí. V novinách roku 1998 jedno dítě řeklo, že vidělo obrazovku televize vzhůru nohama a že okna jeho domu vypadala křivě. Další mladá dívka řekla, že vidí duchy a lidi vypadající zkresleně. To jsou příklady pár společných vizuálních halucinací spojených se syndromem a souhrnně nazývaných metamorfopsie neboli vizuální deformace velikosti, pohybu nebo barev.

Jako vnímání věcí jako menších nebo větších, než jsou. U jiných se může zdát, jako byste se na vše dívali skrz dalekohled nebo špatným koncem dalekohledu. Také existují sluchové symptomy jako slyšení zkreslených lidských hlasů nebo slyšení nepopsatelných hlasů, hudby nebo jiných zvuků. Ale je rozdíl mezi těmito halucinacemi a těmi z jiných důvodů, jako jsou drogy nebo schizofrenie. Lidé se syndromem Alenky v říši divů vědí, že jde o iluze.

Nezmate je to, co je pravé a co ne. Odkud se tedy berou ty divné pocity? Lékaři je poprvé identifikovali jako možné příbuzné na počátku 50. let. „Vzniklo několik případů stejných symptomů u lidí, kteří buď trpěli migrénou nebo epilepsií, nebo měli tyto věci v rodině.“ Ale podle novějšího výzkumu nejde vždy o součást migrény a epilepsie. Běžnější vysvětlení je, že je to vedlejší účinek nějaké infekce.

Jedna běžná infekce, která byla navržena, byl Epstein-Barrův virus, běžně známý jako mononukleóza nebo mono. Nevíme přesně, jak by infekce mohla způsobit halucinace, ale máme pár nápadů. Jedním vysvětlením je, že infekce by mohla změnit, kolik okysličené krve se dostane do části mozku starající se o smyslové vjemy. Studie z roku 1998 si to ověřila u čtyř dětí se syndromem Alenky v říši divů. To je malý vzorek, ale pamatujte, je to dost vzácný stav. A také si vybrali děti, které neměly žádné z běžných vysvětlení pro poruchu, jako migrénu či epilepsii.

Tři ze čtyř měly nedávno infekci horních cest dýchacích a dvě měly Epstein-Barrův virus. A všechny čtyři děti měly někde v mozku snížený průtok krve. Dané strany a části mozku se různily, ale obvykle se nacházely u oblasti zrakových cest mozku, kde vnější stimulace vytváří halucinace. Vědci se zdráhali dělat závěry s tak malým vzorkem, ale zdálo se, že infekce vážně snižuje průtok krve a působí na zpracování zraku.

Ale v průběhu zajímavé studie z roku 2010 zažilo jedno dítě tyto symptomy v MRI přístroji. Ve srovnání s běžným účastníkem mělo dítě větší aktivitu v mozkovém laloku a menší aktivaci zrakových center, když dělalo test prostorového vnímání. A i když nikdy není dobrý nápad vyvozovat obrovské závěry ze studie o jednom vzorku, sedí to na to, co o prostorovém vnímání víme. Víme, že parietální lalok má v prostorovém vnímání velkou roli a že máme parietální zrakovou cestu, která je typicky spojena s vnímáním, kde jsou věci v prostoru.

Jiné studie spojily aktivaci parietálního laloku s iluzemi o vnímaní velikosti a tvaru vašeho těla. Můžete třeba nalhat lidem, že se zmenšují, když si dají ruce v bok, zatímco se jim klepaly některé šlachy v jejich zápěstí. Ve studii z roku 2005 lidé cítící iluzi více měli víc aktivity ve dvou částech parietálního laloku, což souvisí s vnímáním velikosti vašeho těla.

Ale i když nám důkazy udávají správný směr, musíme si pospojovat souvislosti, abychom zjistili, jak se iluze objevují. Ale asi polovina lidí, kteří zažívají tyto Alenčiny symptomy, nemají při diagnóze žádný důvod. Žádná migréna, infekce, nic. A dobré zprávy? Taky je dost pravděpodobné, že to prostě zmizí. I když existuje jeden hlášený případ s vzácnou degenerativní poruchou mozku, dost dětí z toho prostě vyroste nebo najdou léčbu na zánět nebo migrénu, což zmírní halucinace.

Sám Lewis Caroll psal ve svých denících o migrénách. S jistotou nevíme, jestli měl takové symptomy, ale podle podobnosti mezi jeho pohádkou a symptomy, které se spojovaly s migrénou, si někteří lidé myslí, že možná zažil tuto vizuální iluzi také. A tím byla inspirována Alenka v říši divů.

Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dík za tuhle sérii.

31

Odpovědět

2:54 "the researchers were reluctant" - vědci se zdráhali. Máte to tam přesně naopak.

20

Odpovědět

Dobrý postřeh a díky za upozornění. Opraveno. :)

00

Odpovědět

Tak občas člověk vidí věci trochu jinak, než ostatní :) Meet the Pyro

81

Odpovědět

Já to po chvíli soustředění dokážu vyvolat celkem libovolně abych viděl všechno jako by bylo metry odemě:D Ale někdy se toho pak blbě zbavuje :D:D

21

Odpovědět

Tento rok je asi pre väčšinu ľudí podivná ríša divov

33