Co nám dal Harlowův hrůzný pokus s opičkami?SciShow Psych

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:71
Počet zobrazení:4 810

Dnes už by takový experiment eticky neprošel. Padesátá léta 20. století ale umožnila jednomu psychologovi, aby svou teorii o vztahu mláděte k jeho pečovateli vyzkoušel v praxi. Jak se budou chovat mláďata opic makaka rhetus poté, co byla držena dlouhodobě v izolaci?

Přepis titulků

Za posledních 60 let se pohled psychologů na rodičovství výrazně změnil, obzvlášť pokud jde o vztah mezi dítětem a jeho pečovateli. V padesátých letech se vědci snažili zjistit, zda děti tíhly k pečovatelům jen proto, že byly v dětství jejich zdrojem potravy, nebo zda za tím bude něco víc. A některé odpovědi přinesl výzkum amerického psychologa Harryho Harlowa. Harlow je však v psychologii kontroverzní jméno. Mnoho psychologů si dnes myslí, že jeho metody byly neetické, protože zacházel s opičkami makaka rhesus jako s věcmi.

A asi všichni se shodují, že zašel moc daleko. Když poprvé začal v 50. letech s výzkumem opic, Harlow se zajímal hlavně o to, jak se učí. Izoloval makaky rhesus v útlém věku a použil je ve svých studiích. V tomto výzkumu si všiml, že opičkám se hodně líbí přikrývky z látky, které vystýlaly jejich klece. Hodně se k nim choulily, měly z nich pocit bezpečí, a pokud jim je vzal, začaly vyvádět.

Asi to nezní moc překvapivě, ale v té době se o těchto věcech v psychologii celkem debatovalo. Na jedné straně byli behavioralisté, kteří věřili, že kojenci k matkám tíhli kvůli potravě, kterou bylo mateřské mléko. Něco jako reakce stimulu. Na druhé straně byl psycholog John Bowlby, který si myslel, že je za tím něco víc.

Mimo jiné tvrdil, že rodič je zdrojem bezpečí a pohodlí. Harlow si myslel, že opičky se cítí v bezpečí díky dekám, a proto navrhl pokus se dvěma neživými předměty, které zastupovaly matky. Jedna z drátu a dřeva a druhá z měkké látky. Nejprve pozoroval, jak dlouho opičky stráví s náhradními matkami, pokud měla potravu jen drátěná matka. Opice ale měly nanejvýš jasno.

K drátěné matce se šly najíst, ale pak se mazlily s látkovou matkou. Pro jistotu vyměnil tu, která byla zdrojem jídla, a pak opičky vyděsil robotickou hračkou, aby zjistil, ke které matce utečou. Ale nezáleželo, kde jídlo bylo. Opičky dávaly přednost pohodlí a bezpečí látkové matky. Harlow prohlásil, že látková matka poskytla opičkám kontaktní pohodlí. Byl to jasný důkaz proti behavioralismu. Harlowův výzkum podpořil myšlenku, že opice měly pro matky emoční náklonnost.

Takže jeho další krok bude zastavit studii, která vyžadovala chovat opičky v izolaci. Že jo? Naneštěstí ne. Jeho dalším krokem bylo provést studie, které by izolaci rozšířily. Izoloval novorozené opice do svislé komory až na jeden rok. A pak je představil dalším opicím, aby viděl, co bude. Žádná náhrada nebo další opice, jen pyramidová šachta, ze které nešlo vyšplhat.

Sám ji pak nazval „jáma zoufalství“. A to bylo odporné. Když je vypustil, moc se nehýbaly, nezkoumaly své okolí, schoulily se a houpaly sebou. Některé se vyhýbaly jiným úplně a pár jich bylo opravdu agresivních. A to nebyly jen nešťastné vedlejší účinky výzkumu. To byly proměnné, které ho zajímaly. Chtěl prozkoumat vztah mezi sociální izolací a duševními nemocemi, a tak vytvořil u opic sociální izolaci k vyvolání psychopatologie a deprese.

Není moc způsobů, jak měřit smutek opic, ale vykazovaly známky deprese a traumatu. Také zjistil, že samice opic se nezajímaly o sex, ale pokud byly i tak oplodněny, o svá mláďata se nestaraly. Zdálo se, že péče o dítě, kterou jako malé nezažily, neuměly v dospělosti projevit. Harlow v těchto pokusech pokračoval po celá léta. Některé z nich, zejména ty dřívější, pomohly utvořit chápání psychologie pouta mezi dětmi a jejich pečovateli a jak to ovlivňuje psychiku dítěte.

Ale tento výzkum bychom dnes neměli za etický. Dnes by to schvalovala revizní komise a ačkoli vždy musí zvážit přínosy a potenciální škody, tento výzkum by měla za neobhajitelnou bolest a úzkost s malým vědeckým ziskem. Možná to na začátku nějaký přínos přineslo, ale i když uznáte Harlowův přínos jeho prvních studií, nezdá se, že se ze svého výzkumu poučil.

Tedy že opice mají emoční potřeby. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

0:31 "because of the way he treated the monkeys he used as subjects" - "protože zacházel s opičkami jako s věcmi" je asi fakt ten nejhorší překlad, co jsem tu za dlouhé roky viděl. Sorry jako, ale i google translate to přeloží líp...

29

Odpovědět

GT: kvôli tomu, ako zaobchádzal s opicami, ktoré používal ako predmety

Myslim ze preklad je fajn. Daj svoj hrdina ;)

63

Odpovědět

+Hadatkospíš "kvůli způsobu, jakým zacházel s opicemi, které používal jako své subjekty"
subject není myšleno ve smyslu "zacházet jako s věcmi" ani "používat jako předměty", ale "používat jako výzkumný subjekt"

40

Odpovědět

+HadatkoJak tu psal hrdina, klidně bych zkrátil na "kvůli způsobu, jakým zacházel s pokusnými opicemi".

14

Odpovědět

Čím to bude že lidé jako ty mají potřebu neustále o všem říkát že je to to nejhorší co kdy viděli? :D Ve smyslu v jakém s nimi zacházel ten překlad není špatně. Ani v jiném případě si to neodporuje.

95

Odpovědět

+Koblih"Ve smyslu v jakém s nimi zacházel ten překlad není špatně. Ani v jiném případě si to neodporuje." - Akorát teda říká něco jiného. Ale chápu, že pokud někomu nevadí zaměňovat neustále za jednou, tak mu nebude vadit ani tohle...

14

Odpovědět

+TaanAkorát že neříká něco jiného ale jde o zkrácení věty které je úplně legitimní. Ale chápu že někdo, kdo má potřebu všechno zveličovat to nepochopí.

54

Odpovědět

+KoblihŽádné zkrácení věty to není. Je to prostě špatný překlad "used as subjects" jako "používal jako věci" místo "používal jako (pokusné) subjekty". Už se tím nezabývej, já to píšu jen pro autorku překladu. Třeba se vyjádří k tomu jak to bylo doopravdy...

24

Odpovědět

Navrhoval jsi „kvůli způsobu, jakým zacházel s pokusnými opicemi“. Překlad „protože zacházel s opičkami jako s věcmi“ je v principu stejný, přičemž jsem „subject“ nepřeložila jako „věc“, i když se to tak může zdát. Pokud by tam nebylo „he used as subjects“, volba překladu by byla stejná.

53

Odpovědět

+KaraOk, v tom případě se omlouvám. :)

02

Odpovědět

Ve videu zazněla myšlenka, že pozitiva výzkumu by měla převážit negativa. Problém je v tom, že se tento poměr neustále mění a bohužel v poslední době spíše v neprospěch poznání.

73

Odpovědět


Odpovědět

Máš něco konkrétního na mysli?

00

Odpovědět

Ve videu zazněla myšlenka, že pozitiva výzkumu by měla převážit negativa. Problém je v tom, že se tento poměr neustále mění a bohužel v poslední době spíše v neprospěch poznání.

51

Odpovědět

Etika je ta nejhorší věc, která se vědě může připlést do cesty.
Jó, to ve čtyřicátých letech 20. století se dělaly zajímavější experimenty...

814

Odpovědět

Jsi výsledkem jedním z nich?

85

Odpovědět

Největší idioti jsou ty s DNA.

13

Odpovědět

+BubákMyslím ty odpůrce.

12

Odpovědět

+BubákAle ber to s rezervou. Já moc myslet neumím.

61

Odpovědět

Takže takhle vzniknul Jarinin? Agresivní opice, kterou zavřeli až na moc dlouho do bedny?

121

Odpovědět

Toto není kvalitní video.
BTW. Nestačilo by audio?
Ušetřené místo by jste mohli využít na nějaké porno, ne gay!

616

Odpovědět

Pořád sem dolejzáš? :)

90

Odpovědět

+Tvé jménoZkouším metodu s nápovědou, vypadá to, že holky jsou dost natvrdlý a nepoznají kvalitní videa, snad to pomůže ve zlepšení stránek.
Nemáte zač.

214

Odpovědět

+BubákŠkoda, že tu tvůj názor má každý u p****e. :D

81

Odpovědět

+Tvé jménoOK. :D

16

Odpovědět

*byste
A je mi líto, žádný gay obsah pro dospělé pro tebe nemáme. :)

103

Odpovědět

+KaraPsát moc neumím, ty ale neumíš číst, "ne gay!"

313

Odpovědět

+KaraDoplnění: Nechci gay videa, rád se ale převlíkám za ženský, takový video by se mi líbilo a dalo mi možnost přiznat se ke svý sexualitě.

81