Mýtus Pandořiny skřínkyTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:71
Počet zobrazení:7 877
Pandora byla první smrtelnicí, stvořená bohem ohně Héfaistem. Bohové jí nadělili zběhlost v jazycích, řemeslu a cítění. Od Dia dostala dva dary: vlastnost zvědavosti a těžkou skřínku, pevně zapouzdřenou, která nesměla být nikdy otevřena. Ale jaký poklad nesměly nikdy vidět lidské oči a proč byl v její péči? Iseult Gillespie zkoumá mýtus Pandořiny skřínky.

Přepis titulků

„Zapálit svíčku znamená vytvořit stín.“ - Ursula K. Le Guin, Čaroděj Zeměmoří Zvědavost: požehnání, nebo prokletí? Tento paradoxní rys byl zosobněn starověkými Řeky v mytické postavě Pandoře. Podle legendy to byla první smrtelnice, jejíž planoucí zvědavost vedla k řetězci otřesných událostí po celém světě.

Pandoře vdechl život Héfaistos, bůh ohně, který požádal o pomoc své božské druhy, aby ji učinili mimořádnou. Od Afrodity získala schopnost hlubokého cítění. Od Hermése dostala zběhlost v jazycích. Athéna jí věnovala dar jemného řemesla a citu pro detail. A Hermés jí dal její jméno. Nakonec dal Zeus Pandoře dva dary.

Prvním byla vlastnost zvědavosti, kterou zasadil do jejího ducha, a dychtivě ji poslal do světa. Druhý dar byla těžká skřínka, zdobně tvarovaná, velice těžká a pevně zapouzdřená. Ale obsah, jak jí Zeus řekl, nebyl pro smrtelné oči. Za žádných okolností tu skřínku nesměla otevřít. Na Zemi se Pandora setkala a zamilovala do Epiméthea, talentovaného titána, kterému dal Zeus úkol navrhnout přírodní svět.

Pracoval po boku svého bratra Prométhea, který stvořil první lidi, ale byl potrestán na věčnost za to, že jim dal oheň. Epimétheus zoufale postrádal svého bratra, ale v Pandoře našel další ohnivou duši pro společnost. Pandora byla ze života na Zemi vzrušená. Také se nechala snadno rozptýlit a mohla být netrpělivá, vzhledem k její žízni po znalostech a touze ptát se svého okolí.

Často se její mysl toulala k obsahu zapečetěné skřínky. Jaký poklad byl tak velký, že nemohl být viděn lidským zrakem, a proč byl v její péči? Svrběly jí prsty, jak ji chtěla otevřít. Někdy byla přesvědčená, že slyší šeptání hlasů a obsah klepající se uvnitř ní, jako by chtěl být osvobozen. Tato záhada se stala nesnesitelnou. Časem se Pandora stávala skřínkou více a více posedlejší.

Zdálo se, že tu je síla mimo její kontrolu, která ji k ní přitahovala a která volala její jméno hlasitěji a hlasitěji. Jednoho dne to už nevydržela. Vykradla se od Epiméthea a zírala na záhadnou skřínku. Podívala by se dovnitř a pak by se toho pocitu mohla navždy zbavit. Ale při prvním narušení víka se krabice otevřela.

Příšerná stvoření a úděsné zvuky zbrkle vystřelily do mraku kouře a kroužily kolem ní, řvaly a kňučely. Naplněná hrůzou, Pandora zoufale drapla do vzduchu, aby je navedla zpět. Ale stvoření vyletěla v příšerném mraku. Jak se vzdalovala, pocítila vlnu předtuchy. Zeus použil skřínku jako nádobu pro všechny síly zla a utrpení, které stvořil, a jakmile byly vypuštěny, byly nedosažitelné.

Jak plakala, tak Pandora zpozorněla nad ozvěnou vycházející ze dna skřínky. Nebylo to strašidelné šeptání démonů, ale lehké zvonění, které znělo jako útěcha její úzkosti. Když opět zvedla víko a nahlédla dovnitř, vyšel z ní teplý paprsek světla a odletěl pryč. Když se dívala, jak bliká v důsledku zla, které vypustila, Pandořina bolest byla zmírněna.

Věděla, že otevření skřínky je nezvratné, ale vedle sporů dala naději na zklidnění jejich účinků. Pandořina skřínka dnes naznačuje extrémní důsledky manipulace s neznámým, ale Pandořina hořící zvědavost také naznačuje dualitu, která leží v srdci lidského bádání. Jsme vázáni prozkoumat vše, co neznáme, těžit zemi více, nebo existují nějaké záhady, které je lepší nechat nevyřešené?

V TEDu věříme v sílu vyprávění. Dokonce i ti nejmladší z nás mají nápady, které by měly být vypuštěny do světa. Pokud jste zvědaví, jak své zkušenosti, sny, strachy nebo naděje přeměnit v TED Student Talk, tak vám pomůžeme. Překlad: Karolína www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vzpomněl jsem si na Ďáblova advokáta a Pacinovo monolog na samém konci:

Víš co, poskytnu ti důvěrnou informaci o Bohu.
Bůh se rád dívá.
Je to šprýmař.
Přemýšlej o tom.
Obdaří člověka instinkty.
Vzácný dar. A co udělá pak?
Čistě pro pobavení, jako na soukromé kosmické grotesce, stanoví pravidla, která je potlačují.
Podívej se, ale nesahej.
Sáhni si, ale neochutnej.
Ochutnej, ale nepolykej.
Zatímco ty se můžeš přetrhnout, abys vyhověl, co dělá? Směje se, až se za břicho popadá!
Zaprděnec. Sadista!

72

Odpovědět

Dostat dar zvědavosti a zároveň dostat skříňku kterou nesmím nikdy otevřít, je podle mne pěkná sviňárna. :-(

123

Odpovědět

Také mě to zaskočilo v první chvíli. Opravdu lze však takto posuzovat, zda šlo o záměr a to zlý nebo dobrý, či snad nějaký jiný od Zeuse ? Já si myslím, že to podstatné je něco jiného a samozřejmě interpretace je na každém. Mě se třeba vybavilo právě to lidstvo posedlé pokrokem a inovacemi, ačkoli to rozhodně pod kontrolou vždy nemá. A je to výlučně špatně ? Podle mě bohatě postačí, varování, že s velkou mocí (pandořina skřínka v mýtu - technologie a moc v našem světě) přichází velká odpovědnost.

Každopádně ten paprsek a naděje na konci nevím nevím.. jak to vůbec dopadlo s tou hrůznou hrůzou ? Je nějaké pokračování toho mýtu ?

23

Odpovědět

+OPManažerské poslání: Když chceš zvýšit pravděpodobnost úspěšného a dlouhodobého plnění úkolu a to i při změně okolností, vysvětli pracovníkovi smysl jeho úkolu.

32

Odpovědět

+OPVe videu to bohužel není, ale když Prometheus daroval lidem oheň, bohy to rozlítilo, a tak stvořili dívku, která se stane jejich zhoubou. Síly temna, kterých se Zeus rád zbavil, posloužily jako trojský kůň. A tak bohové zabili dvě mouchy jednou ranou. Naděje pak slouží jako symbol toho, že i v dobách nejtemnějších existuje nějaká šance na nápravu. :)

130

Odpovědět

+KaraDěkuji mnohokrát za doplnění :-) Klidně bych to uvítal i v popisku videa do budoucna, přijde mi to užitečné :O

Sleeva: To mi zní jako použití selského rozumu a úcty k člověku nad kterým pracuji - aby znal smysl jeho úkolu. Jak to ovšem souvisí s tím videem nebo jaký je vlastně smysl tvého komentáře zde ? Pardon pokud jsem natvrdlý

22

Odpovědět

+OPbohové nevysvětlili Pandoře proč to nemá otevírat

50

Odpovědět

+očividnéTakže Sleeva píše o ÚSPĚCHU manažerského poslání při POUŽITÍ vysvětlení smyslu úkolu zaměstnanci a ty píšeš, že bohům se povedl záměr tím, že to naopak NEvysvětlili ? Ok Ok.. dejme tomu, že to motám a jsem král Kokosů Natvrdlých, ale i kdyby tam nějaká logika byla, tak to pořád považuji za jednu z nejméně podstatných věcí v tomto mýtu - leč, někdo to vidí možná jinak a tak jsem se, alespoň dozvěděl, že manažeři mají i poslání jako obyčejní lidé :-)

12

Odpovědět

+OPale pandora neuspěla protože jí to nevysvětlili
tak ještě jednou
pokud chceš aby někdo uspěl vysvětli mu co dělá
pokud chceš aby neuspěl (jako v tomto případu bohové )
tak mu to nevysvětluj

21

Odpovědět

+1234Bohové ovšem v tomhle případě uspěli. Byl to jejich záměr, aby Pandora selhala. :)

60

Odpovědět

+KaraDěkuji Karolíno, už jsem myslel, že jsem opravdu král Kokosů, když mi to od 3 lidí zde nedávalo smysl. Video s mytologií na překlad sis vybrala z vlastního zájmu nebo na doporučení smím-li se zeptat ? Zajímalo by mě zda se tu dočkám více videí s touto tématikou a spolu s ní souvisejících.

Já to teprve poznávám a spíše z knih, takže na nějaké kvalitní tipy videí nyní nemám návrhy. Ledacos jsem tu, již k tomu viděl, ale odborností to bylo většinou takové nic moc nebo velmi strohé, naproti tomu bych uvítal učení od profíka co se tím a jejich významem zabývá :-)

00

Odpovědět

+OP_Video jsem si vybrala sama. Na YouTube je kanálů o mytologii spousta. Kromě TED-Ed je tu i Extra History nebo CrashCourse (který by odpovídal tvému popisu). Samozřejmě ráda podobná videa přeložím, pokud bude zájem. :)

00

Odpovědět

+KaraDěkuji ti moc za tipy :-) Budu na ně myslet, až se budu vydávat za mýty do říše webové a dám pak info :-) Vím, že je to zde diskuze a ne chat, ale nějak jsem byl zklamán při zjištění (nebo přehlédnutí ?) že registrace neumožňuje posílat zprávy mezi členy a tak pokud proti tomu nikdo "ze shora" nebo ty nic nemáš, chtěl bych se zeptat zda ti něco říká jméno Joseph Campbell popř. zda jsi něco od něj i četla ? :-)

00

Odpovědět

+OP_Jestli mě chceš nějak kontaktovat kvůli nápadům, přípomínkám nebo se na cokoliv zeptat, na profilu mám odkaz na chat se mnou. 🙂

00

Odpovědět

+KaraHH zaujmalo by ma ci ste spolu ostali :DDDDD (neskodny joke)

10

Odpovědět

+HadatkoPolyamorie mě nijak nebere. :D

10

Odpovědět

+KaraPridavam si nove slovo do slovnika. Dakujem ;)

00