Honba za Osiridovým životem a tělemTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:53
Počet zobrazení:3 767

Osiris byl bůh, který vládl celému Egyptu. V jeho stínu byl ovšem jeho žárlivý bratr, který se ho rozhodl navždy zbavit. Nepočítal ale s vytrvalostí jeho sestry a Osiridovy manželky Isis.

Přali byste si více takových výpravných příběhů od Ted-Ed? Napište nám do komentářů.

Přepis titulků

„Bohové se nejvíce bojí muk, přesto je lákají ze všeho nejvíc.“ - Madeline Miller, Circe 3 Byla to hostina, jakou Egypt dosud nespatřil. Válečný bůh Set a jeho manželka, bohyně Nefthys, pro tuto příležitost vyzdobili výstřední sál, v jehož středu ležela krásná dřevěná truhla. Pozvali všechny nejdůležitější bohy, desítky menších božstev a cizí panovníky.

Ale nikdo nezpůsobil takový poprask jako Setův a Nefthysin starší bratr Osiris, bůh, jenž vládl celému Egyptu a přinesl všem prosperitu. Set oznámil hru. Ten, kdo se přesně vejde do truhly, může si ji nechat jako dar. Hosté si do ní lehali jeden po druhém, ale nikomu nepadla. Nakonec byla řada na Osiridovi. Když si lehl, všichni viděli, že do ní padl dokonale.

Další vítězství pro boha, kterému vše vycházelo. Zatímco byl Osiris stále uvnitř, Set truhlu zabouchl, pořádně ji zapečetil a vhodil do Nilu. Truhla byla rakev. Set ji vytvořil proto, aby svého bratra lapil, a hostinu naplánoval, aby ho do ní nalákal. Set dlouho žárlil na bratrovu úspěšnou vládu a doufal, že ho nahradí jako vládce celého Egypta.

Nil odnesl rakev do moře a to ji mnoho dní unášelo, než byla vyplavena u břehů Byblosu, kde ji obrostl velký cedr. Esence boha uvnitř dala stromu božskou auru, a když si ho král Byblosu všiml, nařídil strom nasekat a přinést do svého paláce. A stále nevěděl, že v něm byla rakev ukrývající nejmocnějšího boha Egypta. Zdálo se, že Set konečně vyhrál, ale nepočítal se svými sestrami.

Setova manželka Nefthys byla také jeho sestrou, zatímco jejich druhá sestra, bohyně Isis, byla provdána za svého bratra Osirida. Isis byla odhodlaná Osirida najít a za Setovými zády poprosila Nefthys o pomoc. Sestry na sebe vzaly podobu sokolů a cestovaly široko daleko. Pár dětí, které rakev viděly plout kolem, je nasměrovalo do paláce v Byblosu. Isis se opět přestrojila a vstoupila do paláce.

Královna byla tak okouzlena maskovanou bohyní, že ji pověřila hlídáním malého prince. Isis se rozhodla udělat dítě nesmrtelné vykoupáním v plameni. Když to viděla zhrozená královna, Isis se odhalila a vyžádala si strom. Když rakev vyřezala ze stromu a otevřela ji, Osiris byl uvnitř mrtvý. S pláčem přinesla jeho tělo zpět do Egypta a schovala ho v bažině, zatímco šla hledat způsob, jak ho vzkřísit.

Ale když byla pryč, Set tělo našel a rozsekal ho na mnoho kusů, které rozházel napříč Egyptem. Isis přišla o Osirida podruhé, ale nevzdala se. Prohledávala celou zemi a cestovala v lodi z papyru. Postupně našla všechny části manželova rozkouskovaného těla ve všech egyptských provinciích a přichystala pro každou část pohřeb.

Nakonec shromáždila všechny části, až na jednu. Jeho penis, který snědla ryba v Nilu. Isis pracovala s tím, co měla, a svého manžela složila a oživila, ale bez svého penisu byl Osiris neúplný. Nemohl zůstat mezi živými, nemohl se vrátit na své původní místo egyptského vládce.

Místo toho musel vládnout Duatu, říši mrtvých. Než ale odešel, počal s Isis syna, který ponese jeho dědictví a jednoho dne ho pomstí. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Přemýšlím jestli není Kára třeba jenom vyučená, třeba jako soustružnice, jeřábnice nebo skladnice co se po večerech naučila anglicky. Dřív to bylo lepší, to museli mít překladatelé aspoň maturitu, třeba i gymplouvou.

110

Odpovědět

Danglár, Blbstein, Meloun, Jarin. Spoustu přezdívek, přesto za nimi jeden nerudný liberecký dědek.

https://www.jiskreni.cz/profil/jarinin/

71

Odpovědět

+Pan Elf:D tak mi napiš když mě miluješ, ne?

05

Odpovědět

+DanglárSeznamky jsou pro nuly, které si nedokážou najít nikoho jiného normálně, bohužel nejsem ty, Jardo. :D

41

Odpovědět

+Pan ElfMáš pravdu, tahle byla nanic. Teď mám účet na jedný gay zaměřený.

42

Odpovědět

+DanglárTak ses konečně přiznal k tomu svýmu. No nic, mě j se. :D

31

Odpovědět

+Pan ElfNee, to byl ten teplej Danglár, já jsem hetero.

03

Odpovědět

+DanglárTo už nezakecáš, Jardíku. :)

21

Odpovědět

+Pan ElfNee, mám tu teplýho ctitele co se furt za mě vydává, co naděláš když vypadáš jako Brat Pit tak ti nedaj pokoj ani buzíci.

03

Odpovědět

+DanglárNa tý seznamce vypadáš spíš jako úchyl. Nějaký to homo otírání už určitě muselo proběhnout. Máš na to ksicht. :D

11

Odpovědět

+ŠméčkoTvl, ty máš vedení, běž si pustit nějaký video na VČ tj. přesně tvoje úroveň.

03

Odpovědět

+DanglárPromiň, 70letý Brad Pitt se snad urazil?

21

Odpovědět

P******y co ani nejsou pravda, ani nedávají smysl, fantasmagorie bez ladu a skladu.

18

Odpovědět

Súhlasím

24

Odpovědět

Je to mytologie. To snad může i nemusí být pravda, ne? BTW nemůžeš vědět, že to není pravda :D

00

Odpovědět

TOTÁLNÍ ÚPADEK vč.

114

Odpovědět

Ticho, dědo.

70

Odpovědět

Tak sem nechoď. Všem se pak uleví.

32

Odpovědět

prečo nie je preložený aj citát zo začiatku videa?

11

Odpovědět

Doplněno, díky za upozornění. :)

30

Odpovědět

Nějak nechápu jak mohl počít syna, když neměl penis....
Ale klidně víc takoých videí

160

Odpovědět

V Textech rakví je naznačeno, že Isis otěhotněla z blesku. Podle jiného zdroje Isis převzala podobu luňaka a svými křídly z Osirida semeno dostala... a pak nějak, nevím jak, otěhotněla. :)

Tahle část podle původních textů moc nedává smysl, proto to zřejmě autoři videa raději vynechali.

110

Odpovědět

LGBTN mu sehnala kapku,no..stačí kapka a jsi tapka

36

Odpovědět

Totozne jako Marie pocala dite, otec je nekdo jiny. Smutnejsi je, ze o 2000 let pozdeji tomu stale nekdo veri.

33

Odpovědět

+the GGgTo je trochu vágní srovnání. :D

41