Bramborový kanón ve zpomaleném záběruSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:85
Počet zobrazení:6 758

Destin si doma vyrobil kanón, kterým střílí brambory. Ten nám předvede ve svém videu, které je opět spíše na pokochání. Na moudré fyzikálno se můžete těšit v příštím díle, ve kterém bude vysvětlovat vlastnosti výbuchu v uzavřeném prostoru.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Destin, vítejte u Smarter Every Day. Vyrobil jsem bramborový kanón, který je průhledný. Je to super, protože lze vidět, co se děje vevnitř. Dnešní pokus bude zábavný. Promiňte, že chraptím, ale volno mám jen dnes. - Tohle je můj parťák. Jak mi budeš pomáhat? - Zapnu kameru. Zapneš kameru, správně. Použijeme tuhle kameru na 3000 snímků za vteřinu.

Bude to velká exploze, takže budeš potřebovat tohle. Máme tu bramborovou munici, lak na vlasy, melouny a tykve. Dám sem tykev, střelíme do ní bramboru a uvidíme, jak silný výstřel to bude. - Připraven? - Ano, pane. - Jdeme na to. Když dáváte do kanónu bramboru, je lepší mít kolem ní těsnění. Má to odborný název, obturace. Pokud máte pevné těsnění kolem obturátoru, vzduch se více stlačí a získáte vyšší rychlosti.

Uvidíme, do kolika napočítám. Jednadvacet, dvaadvacet, třiadvacet, čtyřiadvacet, pětadvacet... Tři, dva, jedna... Tak se podíváme, jestli to fungovalo. - Náraz nebyl tak silný, zvládneme to i lépe. - Ano, pane. - To bílé kolem brambory je co? - Obturátor. - Ano. A co obturátor dělá?

Zabraňuje vzduchu, aby šel kolem kulky. Přesně tak. Aby exploze nešla kolem kulky. Tři, dva, jedna... - To byl slaboch, co? - Rozbili jsme dýni. - Vážně? - Jo. - Myslím, že to udělala spíš gravitace. - Ano, pane. Pojď se podívat na záběr, ale myslím, že se brambora při nárazu roztříštila, takže bychom ji měli zpevnit.

Brambora se roztříštila, takže ji musíme zpevnit. Vyvrtám do ní díru a nandám na ni nějaký kov. Tři, dva, jedna... Myslím, že to funguje. Brambora se i tak tříštila. Zkusíme tedy tohle. Je to ale v plastovém obalu. - Takže proč to můžeme použít? - Protože to má obturátor. Přesně tak.

To je velké slovo na malého kluka, jsem hrdý. Tak jdeme na to. Slyšíš to utěsnění? Je skvělé. Je těžké to tam dostat, protože těsnění drží. Tři, dva, jedna... - Připraven? - Ano. Tři, dva, jedna... teď! Chtěl bych zmínit jednu věc ohledně tlaku, objemu a rychlosti.

Když se palivo zažehne a tlak vystřelí bramboru, objem za bramborou se rozpíná. Pokud rychlost hoření není stejně rychlá, někdy se tlak může zase zmenšit. Různá paliva hoří různou rychlostí, a v závislosti na délce hlavně, pokud se objem moc rozpíná, tlak může být menší než atmosférický tlak. Tlak se může natolik zmenšit, že se tam začne kondenzovat voda.

Nejsem si jistý, jestli se to děje v dalším záběru, ale je to úžasné. Koukejte. Tři, dva, jedna... Tomu se říká zahradní balistika. Hustý, co? Snad se vám tento díl líbil, máte ho díky audible.com. Ale než budu povídat o knihách, řeknu vám o příštím díle.

Bude skvělý. Je to stejný kanón v noci, ve zpomaleném záběru, ale měním výbuch pomocí zažehnutí na různých místech. Když jsem viděl zpomalený záběr, smál jsem se. Hodně. Je to bomba. Špatný vtip, pardon. Jestli ten díl chcete vidět, klikněte na bramboru, bude se vám líbit. Zpátky k audible.com, který mě sponzoruje. Nevadí mi jim dělat reklamu, protože se mi jejich služba líbí.

Když jsem v letadle, hraju na mobilu a poslouchám audioknihy. Nedávno jsem poslouchal Stopařova průvodce po galaxii. Je to super, poslouchám audioknihy už roky, začal jsem dávno před tím, než mě začali sponzorovat, poslouchám knihy, které nemám tištěné. Stanete se díky tomu chytřejší. Je to lehké prodávat. Nemusím vás přesvědčovat, víte, jak mi to pomůže, a také víte, že knihy jsou plné moudrosti.

To je všechno, je tu spousta věcí, na které můžete kliknout, jestli chcete. Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší, mějte se. Co se stane, když zažehnu kanón vzadu, oproti tomu, když ho zažehnu uprostřed? Tři, dva, jedna...

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kartoffelkanone !

60

Odpovědět

Myslím, že asi každý kluk by si přál mít tátu jako je Destin. :-)

63

Odpovědět

Jsem rád že svojemu tátovi nemusím řikat: ano pane

181

Odpovědět

+MorceJá mu musím říkat vaše svatosti

110

Odpovědět

Doufám že potejtou guny nezakážou v EU

111

Odpovědět

po tomhle kanonu by to chtělo to nové video jak funguje motor

21

Odpovědět

Bude :)

80