Exploze ve zpomaleném záběruSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:127
Počet zobrazení:9 426

Destin navazuje na předchozí video, kdy střílel bramborovým kanónem. Dnes se pozastaví nad vlastnostmi samotného výbuchu a nad faktory ovlivňujícími jeho efektivitu.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Destin ze Smarter Every Day. Na tohle video se těším. V minulém díle jsem střílel z průhledného bramborového kanónu ve dne při 13 000 snímcích za vteřinu. Tři, dva, jedna... Dnes to bude stejný bramborový kanón, ale v noci, takže přímo uvidíme, co se v něm děje při 20 000 snímcích za vteřinu.

Vezměte si brýle, protože přichází věda. Co se stane, když palivo zažehnu vzadu oproti tomu, když ho zažehnu uprostřed? Myslím si, že nejlepší to bude uprostřed, protože výbuch bude rovnoměrný. Pojďme to natočit ve zpomaleném záběru a uvidíme rozdíl. Nejdříve to zkusíme vzadu. Je tam trochu bramborové šťávy.

Tři, dva, jedna... Je asi devět večer. Podívejme se na to. Je to neuvěřitelné! Začalo to na jedné straně a šlo až do konce. Teď si vezmu elektronickou roznětku. Vidíte ty výboje? Uprostřed kanónu mám elektrody, takže se palivo vznítí uprostřed a bude hořet rovnoměrně.

Zapojím to a půjdeme to zkusit. Znova nabíjím bramborový kanón. Tři, dva, jedna... Tohle neomrzí! Bylo to super, co? Koukněte na to. Tohle je spalovací komora. Poprvé jsem to zažehl jiskrou v zadní části komory.

Vidíte? Otočím spínačem a zajiskří to. Podruhé jste viděli zážeh elektrodou. Když to zapnu, vidíte, co je vevnitř? Vidíte tu jiskru uprostřed? Tím to zažehnu. Když zažehneme palivo vzadu, je jako vlna. Je tam směs paliva a kyslíku, která jde přes celou komoru.

Když začneme uprostřed, výbuch se rozšiřuje, spotřebuje palivo a kyslík, ale dojde nám kyslík, ještě než shoří všechno palivo. Vystřelíme znovu zezadu, ale kameru zaměříme přímo na komoru. Uvidíme, jestli bude vidět pohyb výbuchu. Jednadvacet, dvaadvacet, třiadvacet, čtyřiadvacet. Tři, dva, jedna... Než vám ukážu příští záběr, chci vám říct, že je v něm dost poznatků na tři doktoráty.

Takže chci, abyste si všimli pár důležitých věcí. Zaprvé, když výbuch směřuje do zavřeného konce komory, pokud není směs paliva a kyslíku dokonalá, dojde vám kyslík a část paliva neshoří. Vytvoří natlakovanou palivovou kapsu, která se nespálí a pak vytvoří podtlak. To vtáhne hlavní víc kyslíku, se kterým palivo dohoří.

Zadruhé, ve spalovacích komorách probíhá chlazení vnějšími stěnami. Jde o to, že trubka ochladí palivo pod teplotu vznícení, takže hned vedle stěny nemůže hořet. Tento jev vytvoří více nespáleného paliva. a způsobuje většinu znečištění automobily. Zpomalený záběr, který uvidíte, je opravdový, neupravoval jsem ho. Je to prostě úžasný záběr přímo z vysokorychlostní kamery.

Koukejte, co se stane, když exploze moc expanduje. Musí se to nějak vyrovnat, takže vzduch vnikne hlavní do komory, což ho vpustí ke zbytku paliva a proces hoření začne od začátku. Je to dost neefektivní využití paliva. Myslím, že moje původní hypotéza byla chybná. Je super, že když vzduch letí hlavní z komory, musí se zrychlit, aby byl zachován stejný tok. Na vědě miluji to, že se můžete podívat na komplexní systém a snažit se porozumět každému procesu, který v něm probíhá.

Ale stejně důležité pro mě je, že se na takový záběr podíváte a řeknete si: "To je krása!" Teď si shrneme dnešní poznatky. Když máte spalovací komoru, nezávisí hoření jen na chemii nebo na fyzikálních podmínkách každého bodu uvnitř spalovací komory. Závisí i na ventilaci. Je fascinující, že ventilace hoření přímo ovlivní místní přetlaky a podtlaky.

Někdy jste otrávení na konci videa, když přijde reklama. Tentokrát to bude jiné. Smarter Every Day sponzoruje audible.com. Podporují mě už dlouho a je to důležité, protože natáčení videí něco stojí. Vytvořím teď zvuk, který se vám vryje do paměti, abyste mě nezapomněli podpořit na audible.com/smarter Použijeme stejně paliva jako předtím, ale necháme zadní stranu otevřenou.

Chci, abyste si poslechli tenhle zvuk. Připraveni? Teď. Hoří to! Pokud chcete podpořit Smarter Every Day, jděte na audible.com/smarter. Snad si tenhle zvuk zapamatujete. Mají spoustu audioknih a můžete si je vyzkoušet zadarmo.

Jsem nadšený, že mě podporují tak dlouho. Jsou mi skvělým sponzorem. Cením si toho. Pokud mě tedy chcete přímo podpořit, jděte na audible.com/smarter, vyzkoušejte si audioknihy zadarmo. Budete z nich chytřejší. Snad si vás toto video získalo, pokud ne, to je všechno. Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší, mějte se.

- Víte, co dělám? - Střílíte brambory do melounů. Ano, ve zpomaleném záběru. - Vážně? - Jo. Je to v pohodě? - Jo. - Budeš to dělat v noci? - Nevadí to? - Je to tvůj pozemek. Dělej si tu, co chceš, mně to nevadí. Asi je čas jít spát.

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak to tak sleduju, tak si říkám jediné. Jaké by to bylo, kdyby se snažil vytvořit co nejefektivnější long-range kanón. Nezáleželo by tak moc na spotřebě paliva nebo velikosti, ale na tom, jaký dostřel to má a jak efektivně to pracuje.
Ideálně by mohl vystřelit nějakou velmi odolnou kameru s GPSkou, aby jí pak našel a podíval se na to, jak se projektil prolétl.

10

Odpovědět

první ! :D

27

Odpovědět

docela by mě zajímalo co jakej by byl výsledek když by to zažehnul třeba na 5ti místech zároveň aby se co nejvíc toho paliva vznítilo dokavaď ještě nevyletěla ta brambora.. jestli by se tím zvýšil dostřel nebo jestli by si s tím pohráli zase nějaké vnitřní tlaky a ostatní vlastnosti a bylo by to zase horší než při zážehu zezadu

90

Odpovědět

It's like 9 o'clock... F*cking rebel! :D

410

Odpovědět

Borec!

60